Piedra

Poslední úprava 27.03.2023
Sdílet článek

Piedra (Trichomycosis Nodularis) je onemocnění, kdy jsou vlasová vlákna napadené plísní. Viditelný indikátor infekce Piedra je vytvoření tvrdých uzlíků na vlasových vláknech. Piedra znamená ve španělštině kámen. Uzlinky jsou stvrdliny hyfy a plodnice houby, známé jako ascostroma, ze které jsou uvolňovány spóry plísní. Existují dva základní typy Piedra, černá Piedra a bílá Piedra, které souvisí s barvou uzlíků tvořených na vlasovém vláknu. Černá Piedra je způsobena houbou Piedra iahortae a většinou se vyskytuje v tropických zemích, zatímco bílá Piedra je způsobena houbou Trichosporon beigelii a vyskytuje se většinou v Evropě a jižní části USA. (Gupta, 2003)

Infekce může ovlivnit chloupky na pokožce hlavy, těla a genitální oblasti. Bílá piedra ovlivňuje pubické ochlupení, ochlupení v podpaží, chloupky, vousy a obočí. Zatímco černá piedra ovlivňuje vlasovou pokožku. (Viswanath, 2011)

Infekce je obvykle relativně neškodná. V některých částech Malajsie, jsou uzlinky černé Piedry považovány za atraktivní a ženy jsou povzbuzovány, aby spali s vlasy zahrabanými v zemi. Když je však infekce těžká, houba oslabuje vlasové vlákno, takže se snadno zlomí. To může mít za následek nerovnoměrné - difúzní vypadávání vlasů.

Léčba piedry obvykle zahrnuje oholení postižených oblastí nebo lokální aplikaci salycylové kyseliny, formaldehydu. Bílá Piedra je odolná vůči fungicidům na bázi azolu, ale tento druh ošetření se používá k léčbě černé Piedry. Byla použita i perorální léčba buď ketokonazolem nebo terbinafinem. (Gupta, 2003)

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy