Domů / / Proč se holá hlava tak leskne?

Proč se holá hlava tak leskne?

Poslední úprava 28.09.2017
Sdílet článek

Téměř každý, kdo kdy poznal opravdu holohlavého muže si všiml, že jeho hlava září jako kdyby byla voskovaná (možná jste se setkali s výrazem "hází prasátka" :-)). Zatímco se najdou i tací, kteří si hlavu voskují aby se více leskla, není to opravdu ten hlavní důvod.

Existují dva faktory, které určují, zda bude mít člověk lesklou hlavu:

Jedním z nich je hladkost jeho hlavy. Ti, kteří jsou přirozeně plešatí mají tendenci dosáhnout lesknoucí vzhled mnohem jednodušeji, než ti, kteří si hlavu holí nebo stříhají. Je to proto, že na oholené hlavě často zůstane jemné strniště, které nemusí být snadno viditelné, ale jeho existence dodává hlavě matný - nelesknoucí vzhled.

Druhým faktorem je zdravotní stav pokožky hlavy. Vlasové váčky produkují přírodní olej - maz. Maz v určitém množství je pro vlasy potřebný - ochraňuje je a dodává zdravý, přirozený lesk. U lidí bez vlasů se maz nedostává do vlasů ale zůstává na povrchu hlavy. To je známka toho, že pokožka je zdravá, ale maz způsobí, že se leskne.

Seboroická dermatitida

Lidé, kteří mají však suchou pokožku hlavy, budou s větší pravděpodobností mít matný vzhled na svých hlavách. V tomto případě by se měl použít hydratační krém, který odstraní suchou pokožku. Pro zcela holou hlavu je vhodné používat opalovací krém pro lepší ochranu pokožky. Kůže na hlavě je opravdu citlivá na poškození slunečními paprsky.

Suchá pokožka na hlavě může být i signálem pro zdravotní problém, zvláště pokud je spojena s odlupováním a lupy.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc