Domů / / / Mohou být lupy příčinou vypadá...

Mohou být lupy příčinou vypadávání vlasů?

Poslední úprava 06.07.2020
Sdílet článek

Patří lupy mezi příčiny vypadávání vlasů? Jak jsou oba tyto zdravotní problémy propojeny?

Lupy ve vlasech je chronické a nejčastější onemocnění vlasové pokožky. Projevuje se bílými skvrnami a šupinkami, které se objevují na pokožce hlavy. Tyto šupinky z povrchové vrstvy kůže jsou odumřelé kožní buňky a způsobují svědění. Energické škrábání pak v konečném důsledku vede k vypadávání vlasů.

Souvis mezi lupy ve vlasech a vypadáváním vlasů je nepřímý. Lupy tedy nezpůsobují padání vlasů přímo. Mezi příčiny vypadávání vlasů lze zařadit spíše neustále agresivní škrábání kvůli lupům. Častým škrábáním, které má ulevit od svědění, si oslabujete kořeny vlasů, což má za následek vypadávání vlasů.

Možná lupy ve vlasech zařadit mezi příčiny vypadávání vlasů a plešatost?

Zde jsou fakta, která vás překvapí:

  • Téměř 20 z 50 žen trpí na mechanické vypadávání vlasů způsobené intenzivním svěděním a následným škrábáním. Lupy vznikají kvůli vysušování vlasové pokožky a neustále nutkání škrábat se může vést k padání vlasů kvůli tření.
  • Mezi lupy a vypadáváním vlasů je ale mnohem rafinovanější souvislost, o které jste pravděpodobně neměli ani ponětí. Jde o dermatitidu. Je to onemocnění vlasové pokožky, které způsobuje jako tvorbu lupů, tak vypadávání vlasů. Většina lidí, kterým padají vlasy, mají pravděpodobně i některou z forem dermatitidy!
  • Důležitým faktem k zapamatování je to, že žádná z forem vypadávání vlasů u dospělých není způsobena přímo lupy. Ve všech případech patří lupy mezi příčiny vypadávání vlasů pouze nepřímo. Příčinou vypadávání vlasů může být zranění způsobeno neustálým škrábáním nebo vytváření houbových sekretů. Jde tedy o jeden z mýtů, který je třeba odbourat.
  • Nezapomínejte, že lupy a vypadávání vlasů jsou dva konce jednoho začarovaného kruhu. Zvýšená tvorba lupů způsobuje vypadávání vlasů a někdy je to přesně naopak.

Co přichází první - lupy nebo vypadávání vlasů?

  • Je to jako příslovečná otázka o vejci a slepici. Lupy patří mezi nepřímé příčiny padání vlasů a naopak určité chemické látky v šamponech nebo roztocích používaných k léčbě padání vlasů jsou příčinou tvorby lupů.
  • Hlavním viníkem je látka zvaná minoxidil. Je častou součástí v šamponech a roztocích na léčbu poškození vlasů.
  • Způsobuje tvoření šupinek. Pokud vás tedy zajímá, jak souvisí tyto lupy s padáním vlasů, měli byste si prohlédnout obsah šamponu na posílení folikulů, který jste používali.

Abychom tedy odpověděli na otázku o lupech a vypadávání vlasů:

  • Lupy způsobují vypadávání vlasů nepřímo.
  • Lupy zapříčiňují vypadávání vlasů hlavně oslabením vlasových kořínků jako důsledek neustále škrábání šupinaté vlasové pokožky.

K tomu, aby jste vyřešili problém s vypadáváním vlasů kvůli lupům, musíte nejprve odstranit problém s lupy.

Lupy ve vlasech jako příčina vypadávání vlasů - příčiny a způsoby léčby

Znát základní, prvotní příčinu onemocnění je extrémně důležité k tomu, aby bylo možné najít nejlepší možnost léčby a zajistit rychlé uzdravení. Totéž platí i při lupech ve vlasech. Pokud se chcete zbavit obtěžujících lupů a současně zmírnit nadměrné padání vlasů, musíte nejprve zjistit prvotní příčinu a podle toho se zaměřit na řešení problému.

Pokud jde o lupy, existuje řada faktorů, které k problému přispívají - počínaje suchou kůží přes ekzémy, lupénku nebo rozmnožení plísně zvané malasézia a mnohé další. Navíc, i nezdravé stravovací návyky, určité nemoci, nedostatek hygieny a nesprávné šamponování mohou vést ke vzniku lupů.

Naštěstí bez ohledu na příčinu, se dají lupy efektivně léčit buď to syntetickými nebo přírodními prostředky.

1) Změňte šampon

Prvním krokem k vlasům bez lupů je změna prostředku na mytí vlasů. Rozlučte se se svým šamponem a přesedlejte na jemnější, který je určen speciálně k odstranění lupů. Tyto šampony obsahují určité přísady jako pyrithion zinečnatý, ketokonazol, uhelný dehet a sulfid selenu, které pomáhají v boji proti lupům způsobeným bakteriemi.

2) Přírodní prostředky na lupy

Stejně jako u jiných zdravotních problémů s kůží a vlasy, příroda poskytuje léčbu i pro lupy ve vlasech. Nejvíce efektivní a uznávané přírodní prostředky pro léčbu lupů jsou následující:

Čajovníkový olej (tea tree olej)

Čajovníkový olej nebo tea tree olej má výborné protizánětlivé vlastnosti, takže pomáhá v boji proti různým problémům s pletí a vlasy, včetně lupů. Abyste ho mohli použít jako prostředek proti lupům, přidejte pár kapek do vašeho běžného šamponu a vlasy myjte jako obvykle. Po několika týdnech pravidelného používání zaznamenáte znatelné zlepšení stavu vlasové pokožky.

Bílý ocet

I bílý ocet je při léčbě lupů velkým přínosem. Díky kyselým vlastnostem, které bílý ocet má, vytvoří na vlasové pokožce podmínky nevhodné pro množení hub a bakterií, čímž pomáhá v prevenci lupů.

Olivový olej

Olivový olej je nejlepším řešením proti lupům v případě, že se vám lupy vytvořily kvůli suché vlasové pokožce. Mírně zahřátý olivový olej hloubkově ošetří vlasy i vlasovou pokožku. Zanechává je vyživené, hydratované a bez lupů.

Dalšími přírodními léky na lupy jsou citrony, aloe vera, tymián, soda bikarbona, semena pískavice a mnohé další.

Pokud se tedy chcete ušetřit nepříjemného zážitku vypadávání vlasů, které způsobily lupy, zkuste tyto domácí prostředky. Určitě se osvědčí a zanechají vaši hlavu plnou zdravých a zářivých vlasů. Pokud by přece jen nezabrala ani jedna z možností, objednejte se co nejdříve k lékaři - dermatologovi, aby mohl řešit váš problém z lékařského hlediska.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy