Domů / / / Maštění a vypadávání vlasů

Maštění a vypadávání vlasů

Poslední úprava 27.06.2023
Sdílet článek

Vypadávání vlasů postihne během života mnoho mužů i žen. Má různé fáze a je způsobeno mnoha faktory. Stav pokožky na hlavě má obrovský souvislost s celkovým zdravím vlasů. Mastné vlasy nebo mastící se vlasy a mastná pokožka hlavy může vést k tvorbě lupů, které mohou mít za následek vypadávání vlasů - naštěstí se však dají léčit.

Vypadávání vlasů

Vlasy během svého růstu procházejí cykly složenými z 3 fází. Mohou začít vypadávat, pokud je tento cyklus přerušen. Anagen je aktivní fáze růstu vlasu a může trvat až do 6 let. Katagen je mnohem kratší fáze - vlas odpočívá. Ve fázi telogenu vlas vypadne a celý cyklus se opakuje. Pokud mají vlasové folikuly problém nastartovat opět fázi růstu, postupně se stávají neaktivními a dochází k postupnému řídnutí vlasů.

Mastná pokožka a mastné vlasy

Maštění vlasů může být způsobeno přílišnou aktivitou mazových žláz na pokožce hlavy. Kromě příliš lesknoucích se vlasů, maz zachycuje i více prachu a způsobuje slepení vlasů a často i lupy. Přílišné maštění vlasů může být vyvoláno hormonální nerovnováhou stejně jako během puberty, těhotenství nebo menopauzy. Aktivitu mazových žláz a následné lupy mohou ovlivňovat i onemocnění jako seboroická dermatitida, psoriáza nebo houba Malassezia.

Léčba nadměrného maštění vlasové pokožky

Existuje množství šamponů, které léčí nadměrné maštění pokožky, lupy a také vypadávání vlasů. Například i šampony s obsahem látky pirocton olamine a ketokonazol, které pomáhají bojovat proti infekcím. Často doporučený je šampon Folivital Pro nebo šampon Revita pro jeho složení a léčivé účinky. Tyto infekce jsou způsobeny serboroickou dermatitidou a houbou Malassezia. Pokud se neléčí, mohou vést dokonce až k vypadávání vlasů. Nápomocné proti vypadávání vlasů jsou i přírodní bio šampony s účinky léčivých rostlin jako například bio šampon se Saw Palmetto.

Mastné vlasy ale suchá vlasová pokožka

Pokud máte suchou vlasovou pokožku, musí tělo dělat přesčasy, aby jí poskytlo oleje a výživu, které potřebuje. Naneštěstí, tím se mohou tyto oleje hromadit a to znamená mastné vlasy. A co je ještě horší, vlasová pokožka zůstává suchá.

Příčiny vzniku suché vlasové pokožky

Pokud chcete řešit a léčit jakýkoliv zdravotní problém, musíte znát jeho příčinu. Proto musíte zjistit, proč je vaše hlava suchá. Je mnoho důvodů, proč se stane vlasová pokožka suchou. Nejběžnější z nich jsou následující ...

Psoriáza na hlavě

Psoriáza je onemocnění kůže, které se může týkat kterékoli části těla. Lidé s psoriázou trpí nadměrnou tvorbou kožních buněk. Proto vznikají šupinaté, suché a svědivé místa na kůži. Mnozí lidé si zaměňují psoriázu na hlavě za lupy. Lupínky a šupinky vytvářené při každém z těchto problémů se od sebe liší.

Pokud si nejste jisti, zda trpíte na psoriázu na hlavě nebo běžné lupy, sledujte následující symptomy.

  • Červené, šupinaté skvrny na vlasové pokožce.
  • Pálení na kůži, které může být dokonce velmi bolestivé.
  • Při poškrábání pokožky kůže krvácí. Lupy nezvyknou způsobit natolik intenzivní svědění, při kterém byste se rozškrabali do krve.
  • Stříbřité šupinky. Lupy jsou čistě bílé, šupinky způsobené psoriázou mají mnohokrát stříbřitý nádech.
  • Vypadávání vlasů. Psoriáza vlasové pokožky může vést k dočasné ztrátě vlasů. Záleží na závažnosti onemocnění.

Lidé trpící psoriázou vlasové pokožky nemusejí pociťovat všechny ze zmíněných symptomů. Je však pravděpodobné, že zaznamenají alespoň dva či tři z nich. Tato forma psoriázy může na několik týdnů nebo měsíců zmizet, následně znovu a nečekaně vzplanout. Mezi její spouštěče patří stres, suchý vzduch (v místech s klimatizací) a hlavně studené počasí.

Ekzémy

Ekzém je podobné onemocnění jako psoriáza. Příčina vzniku ekzémů je stále nejasná, postihnout však mohou každého, na jakékoliv části těla.

Ekzém způsobuje symptomy, které se velmi podobají psoriáze. Obojí se mnohokrát omylem zaměňují. Příznaky a symptomy ekzémů zahrnují suchou kůži, zarudnutí, svědění a drsné místa na kůži - a to kdekoliv na těle.

Nejběžnějším typem ekzému na vlasové pokožce je takzvaná seboroická dermatitida. Bohužel nejběžnějším příznakem bývají právě lupy. Takže lidé váhají mezi ekzémem a psoriázou. Je proto důležité dokázat rozhodnout, které z nich to je. Teprve potom můžete léčit vlasovou pokožku účinně.

Pokud si nejste jisti, zda trpíte ekzém nebo psoriázu na vlasové pokožce, navštivte lékaře. Může provést testy k určení onemocnění.

Příliš mnoho produktů na vlasy

Mnohé z populárních produktů na vlasy, které jsou dostupné na trhu, obsahuje chemické a umělé látky. Takové přísady - silikony, parabeny, SLS - mohou z vlasů a vlasové pokožky odstranit všechny živiny, které jsou potřebné pro to, aby byl vlas zdravý a vyživený.

Pokud máte suchou vlasovou pokožku, může vás to lákat mýt si vlasy častěji se záměrem dodat vláhu z produktů na vlasy. Naneštěstí, uděláte tak více škody než užitku. Z vlasů smyjete přirozené oleje a zůstanou suché.

Podobně, příliš upravování vlasů teplem může přispívat k vysoušení vlasové pokožky. Vyfoukání vlasů může mít za následek skvělé, lesklé vlasy. Pokud je ale budete foukat příliš často, můžete si přivodit suchou a podrážděnou pokožku na hlavě. Proto je vhodnější sušit vlasy bez použití tepla.

Extrémní povětrnostní podmínky

To, jestli žijete v obzvlášť chladném nebo horkém podnebí, může mít vliv na vlasovou pokožku. Chladné podnebí může mít vliv na množství vláhy na vlasové pokožce. Vlastně stejně, jak ovlivňuje i zbytek těla. Určitě jste už někdy měli popraskané rty či suché ruce kvůli zimě. A totéž platí i pro vaše vlasy.

Na opačné straně spektra může i horké počasí nadělat s vlasovou pokožkou řádný chaos. Vystavování se slunci bez dobrého krému může mít za následek spálení vlasové pokožky a suchost vlasové pokožky. Jde častokrát o bolestivý stav a hojení vlasové pokožky po spálení s návratem do normálu může trvat dost dlouho.

Příčiny vzniku mastných vlasů

Podívali jsme se na některé z příčin suché vlasové pokožky. Nyní se podíváme, proč se mastí vlasy.

Každé tělo tvoří látku známou jako sebum, což je druh oleje. To není vůbec špatná věc. Tělo tento maz potřebuje v malých množstvích. Sébum totiž udržuje vlasy i pokožku měkkou a hebkou, chrání je před přírodními elementy. Pokud však tělo tvoří příliš mnoho mazu, může to vyústit i do nežádoucích účinků. Patří sem mastná pleť, což je zvýšený předpoklad pro vznik pupínků. A také mastné vlasy.

Produkce mazu je kontrolována vnitřně a řídí ji množství faktorů, včetně následujících.

Genetika

Pokud máte v rodině problémy s nadměrným mazem, bude se to pravděpodobně týkat i vás.

Používání nesprávných produktů na vlasy

Pokud používáte výrobky s umělými čistícími přísadami, můžete zbavit vlasy přírodních a přirozených olejů. Znamená to, že tělo začne tvrdě pracovat na tom, aby je nahradilo. To může vyústit až do nadměrné tvorby mazu.

Hormonální nerovnováha

Vaše hormony hrají při tvorbě mazu důležitou roli. Právě proto tolik teenagerů trpí na akné (viz též akné ve vlasech). Příval hormonů způsobuje zvýšení produkce kožního mazu. Výsledkem mohou být i pupínky a vyrážky, mastné vlasy a další. Kontrola hormonů a vyvážení jednotlivých hladin je klíčem k řádné produkci kožního mazu.

Nevhodné čištění a mytí vlasů

Paradoxně, vaše vlasy se mohou začít mastit, pokud je myjete příliš často. A pokud je nemyjte dostatečně. Znečištěná vlasová pokožka se může velmi snadno změnit na mastnou. Všechno je to o tom, najít tu správnou rovnováhu.

Co je příčinou pro mastné vlasy a současně suchou vlasovou pokožku?

Jelikož existuje tolik příčin, proč vás může trápit suchá vlasová pokožka či mastné vlasy, může být obtížné určit ji. Pokud však narazíte na oba problémy, příčiny se zužují.

Pokud vás trápí oba problémy současně, je pravděpodobné, že problém leží v produktech na vlasy, které používáte. Je také důležité najít si takový produkt, který je vhodný pro váš typ vlasů. Ne všechny se totiž hodí na každý typ vlasů. Například husté kondicionéry nejsou vhodné pro jemné vlasy. Mohou je zatížit, takže vlasy pak působí mastně.

Pokud vaše vlasy působí mastně, bude vás to tlačit do častějšího mytí. Z vlasové pokožky pak smýváte přirozené oleje, které pokožka potřebuje. A právě to způsobuje problém. Pokud nezasáhnete, dostanete se do začarovaného kruhu, který lze jen těžko prolomit.

Co tedy můžete udělat? Zde je nabídka některých z nejlepších způsobů, jak problém se suchou vlasovou pokožkou a mastnými vlasy vyřešit.

Nejlepší formy ošetření a léčby, pokud se vás týká suchá vlasová pokožka a mastné vlasy

Léčba tohoto problému začíná výběrem produktů, které používáte na očistu a péči o vlasy. Nejdříve musíte vybrat ten správný šampon, abyste si při každém mytí vlasy i vlasovou pokožku skutečně umyli.

Můžete zvolit i horké ošetření na vlasy, například s jojobovým olejem. Stačí použít jednou týdně, ulevíte si od suché a svědivé vlasové pokožky. Úplně postačí ohřát jojobový olej a pomasírovat si jím hlavu.

Nejdříve si umyjte vlasy šamponem, pak řádně vmasírujte zahřátý olej. Hlavu zakryjte čepicí do sprchy, zaviňte do ručníku. Zachováte tak teplo. Nechte působit 15 minut, poté řádně vymyjte. Pokud se chcete ujistit, že z vlasů vymyjete všechen olej, můžete si vlasy umýt znovu šamponem.

Místo jojobového oleje, který je pro vlasy nejlepší, můžete použít i kokosový olej, mandlový olej, olej z jadérek hroznů či mrkvový olej.

Na kořínky používejte suchý šampon, vyhnete se zplihlým vlasům, které budou působit jako bez života. Jednoduše nasypte malé množství prášku na kořínky vlasů poté, co jste si vysušili vlasy. Takto se se ctí dostanete i přes dny, kdy si vlasy nemyjete. Pak si ale vlasy musíte umýt skutečně důsledně, abyste odstranili jakékoliv zbytky prášku (suchého šamponu).

Další možností ošetření, které byste mohli vyzkoušet, je šampon s obsahem kyseliny salicylové. Takový šampon pomáhá změkčit a odstranit nánosy a znečištění na vlasové pokožce. Takto se jemně odstraní šupinky a zmírní se odlupování. Kyselina salicylová v šamponu pomáhá připravit vlasovou pokožku na další ošetření. Pokud tedy zvažujete ošetření horkým olejem, měli byste nejprve použít takový šampon.

Užitečné tipy a doporučení

Pokud použijete ten správný produkt péče o vlasy spolu s ošetřením horkým olejem, určitě pomůžete své suché vlasové pokožce a mastným vlasům. Existují však i další tipy a triky, které můžete na urychlení procesu vyzkoušet. Zde je několik z nich:

  • Kondicionér používejte pouze na koncích vlasů, dokud se vaše mastné vlasy nezmírní. Pokud dáte těžký kondicionér na kořínky, zatížíte vlasy. Pokud ho navíc řádně nevymyjete, mohou působit kořínky mastně hned po umytí.
  • Používejte šampon s čajovníkovým olejem. Tento zázračný olej může pomoci obnovit rovnováhu pH vlasové pokožky. Vytvoří se tak velmi nevhodné prostředí pro růst bakterií. Vlasová pokožka zůstane zdravější, což vede samozřejmě k zdravějším a méně mastným vlasům.
  • Vyhýbejte se prohrabávání ve vlasech a hraní s vlasy. Jak již bylo zmíněno, sébum se tvoří po celém těle. Je to kvůli tomu, aby chránilo a hydratovalo pokožku. Možná si to neuvědomujete, ale i vaše prsty obsahují drobné množství tohoto oleje. Pokud se vlasů dotýkáte, nebo si s nimi příliš hrajete, můžete si tento maz přenášet na vlasy.
  • Vyhýbejte se příliš horké sprše. Vlasová pokožka je přirozeně senzitivní část těla. Horká voda jí proto může škodit.
  • Snažte se nemýt si vlasy denně. I když používáte přírodní šampon. Může to být zpočátku obtížné, zvláště pokud ještě pouze čekáte, dokud léčba zabere. Nakonec si možná zvyknete vlasy mýt obden, případně po třech dnech. Je to pro vaši vlasovou pokožku i vlasové folikuly mnohem lepší.
  • Používejte domácí přípravky na obnovu pH. Jednoduše přimíchejte čajovou lžičku sody do běžného šamponu a umyjte si vlasy jako jindy. Vlasy si můžete opláchnout vodou a jablečným octem. Má totiž mnoho prospěšných vlastností vynikajících pro obnovu pH na vlasové pokožce.

Maštění a vypadávání vlasů Průměrné hodnocení: 1 (1 hodnoceníe)

Čtěte víc

Blízke témy