Je pro vaše vlasy lepší, pokud začnete používat šampon bez sulfátů?

Poslední úprava 27.02.2023
Sdílet článek

Dělá váš šampon krásnou pěnu, když si myjete hlavu? Pokud ano, obsahuje sulfáty. Znamená to, že vedle zbavení vlasů nečistot, může z vlasů odstranit i přirozené oleje a vlasy příliš vysouší. Nevěříte? Pravdou je, že sulfát je silný čistící prostředek, přidává se do prostředků na mytí nádobí, většiny pracích prostředků atd. Narušuje tuky a mastnotu a dělá čistící prostředky, mýdla i šampony pěnivé.

Většina šamponů obsahuje SLS - laurylsulfát sodný a SLES - laurethsulfát sodný (též laurylethersulfát sodný). Oba jsou derivované z kokosového oleje a jde o pěnivé činidla. Výroba SLS je levnější a upřednostňuje se pro šampony prodávané na masovém trhu. SLES je o něco dražší, ale je méně dráždivý než SLS.

Neexistuje přesvědčivá studia nebo důkaz o tom, že by SLS nebo SLES mohly způsobit rakovinu. U obou však bylo prokázáno, že jde o potenciální dráždidla. SLES je mnohem méně dráždivý a poskytuje mírný čistící účinek. Použití SLS a SLES v šamponech vede k tomu, že jsou vlasy po čase drsnější. Navíc obírají vlasovou pokožku a vlasy o přírodní oleje, takže zanechávají pokožku hlavy svědivou a vlasy suché.

Jaké množství sulfátů v šamponu je ještě v pořádku?

Podle odborníků není kvantitativně stanoveno, kolik sulfátů je pro pokožku dobré nebo špatné. Sulfáty způsobují to, že šampony pění. Tyto mydlinky a bublinky pomáhají vlasovou pokožku očistit. Jde o stejný princip jako při čisticích prostředcích, které používáte na čištění oděvů nebo nádobí. Sulfáty však vysušují vlasy. Naše vlasová pokožka dokáže zabránit tomuto účinku, po letech ale nemusí být schopna držet krok s poškozením. A právě tehdy začnou být patrné špatné účinky takových šamponů.

Jaké alternativy lze zvolit? Je šampon bez sulfátů účinný a dokáže vlasy řádně umýt?

Sulfáty jsou zodpovědné za samotné čištění. Šampon bez sulfátů proto nemusí mít takovou úroveň čištění na jakou jste běžně zvyklý. Proto je alespoň malé množství sulfátů do šamponú přidáváno. Takto se minimalizuje poškození a zachová se schopnost čistit. Netřeba zapomínat, že každý šampon, který pění, musí obsahovat sulfáty. SLES možno považovat za menší zlo než SLS.

U barvených vlasů byste se měli vyhýbat šamponům s obsahem SLS, pokud si chcete zachovat živost a vitalitu vlasů.

Zde jsou některé šampony bez sulfátů, navíc vhodné proti vypadávání vlasů:

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy