Domů / / / 9 příčin pro mastné vlasy, kte...

9 příčin pro mastné vlasy, které by vás vůbec nenapadly

Poslední úprava 22.06.2023
Sdílet článek

Večer si umyjete vlasy a ráno se vzbudíte s mastnou hlavou nebo si do vlasů sáhnete hned po umytí, ale ty jsou stále mastné! Je to na poražení.

Pokud se však zamyslíte i nad nečekanými příčinami pro maštění vlasů, můžete změnit své návyky v péči o vlasy. Zkuste se zbavit věčně umaštěných kořínků jednoduchou změnou.

Možná máte celkově spíše suché vlasy. Ale najednou se vám v zimě zdá, že se vás chytila mastnota a ne a ne se jí zbavit. Kupujete stále silnější a silnější šampony, myslíc si, že se tak zbavíte svého problému. Ale věci se pouze zhoršují.

Zkuste na to jít z opačného konce. Kupte si dětský šampon a dva týdny používejte pouze ten. Pomalu byste mohli pozorovat změnu a vlasy by se měli vrátit do normálu. Jak je to možné? Jednoduše. Příliš silné šampony obvykle zbavují vlasy přirozeného mazu a olejů. Vlasová pokožka proto spouští tvorbu mazu na maximum, dostane se z rovnováhy, vlasy se začínají mastit. Proto je třeba obnovit původní rovnováhu na hlavě. Pokud se vás netýká ani jedna z níže uvedených možných příčin pro mastné vlasy, neváhejte a obraťte se na lékaře.

Vlhké počasí

Pokud se pohybujete ve vlhkém prostředí, moc toho nenaděláte. Alespoň zmírnit dopad počasí na maštění vlasů můžete zkusit následujícími triky:

  • Kondicionér používejte pouze na konce vlasů - pokud byste ho dali na celou délku vlasů, vlasy pouze zatížíte a promašťujete kořínky. Proto stačí začít s kondicionérem od středu vlasů po konce.
  • Používejte suchý šampon - suchý šampon do sebe nasákne mastnotu od kořínků, takže se chvíli vlasy budou zdát méně mastné. Také si můžete dopřát větší odstup mezi jednotlivými mytími vlasů. Co je obzvlášť dobrý nápad při nadměrném maštění vlasů. Viz také suchá vlasová pokožka a mastné vlasy.
  • Používejte dětský zásyp - jestliže se řídíte raději radami starých mám, zvolte místo suchého šamponu dětský zásyp. Fungují stejně - poprášíte a vetřete ke kořínkům. Pokud máte tmavé vlasy a bílý prášek na nich příliš vidět, můžete si kořínky poprášit i troškou bronzeru. Ty odvážnější mohou zkusit smíchat pudr s kakaem - pozor však na ruce ve vlasech a zdraví vlasové pokožky.
  • Vlasy si nemyjte příliš často - jak bylo zmíněno již výše, při mastných vlasech není vhodné každodenní mytí. Z vlasové pokožky totiž neustále odbourává maz, takže ho produkuje ještě více, aby ho nahradila. Pokud se vám podařilo z každého dne přejít na mytí vlasů na každý druhý den, posuňte hranice ještě dál a vyzkoušejte každé tři dny.
  • Vlasy si pročesávejte s rozumem - nedostatečné pročesávání vlasů způsobí, že se přírodní oleje nerozdistribuují po celé ploše vlasů a maz zůstává na vlasové pokožce. Naopak, nadměrné česání může stimulovat tvorbu mazu. Proto si najděte tu správnou zlatou střední cestu.
  • Produkty péče o vlasy vybírejte s rozumem - nepoužívejte příliš pěny a gelů, zbytečně si zanášíte vlasovou pokožku i vlasy. Vyhýbejte se také "rozjasňovacím" produktům, mastné vlasy pak mohou vypadat ještě mastnější. Pokud je to možné, přestaňte jednoduše používat všechny produkty pro úpravu účesu. Alespoň na čas.
  • Snažte se nedotýkat vlasů - ať už rukama nebo obličejem. Maz či krémy z rukou a obličeje se takto velmi snadno dostanou na vlasy. Proto se nehrajte s vlasy a sepněte si je do takového účesu, při kterém se vlasy dotýkají obličeje co nejméně.
  • Nevyrovnávejte si vlasy - čím máte vlasy blíže k hlavě, tím více oleje se na ně dostane. Kudrnaté vlasy - od přírody nebo natočené - dodávají vlasům více objemu u kořínků. Proto se vlasy nezamašťují ani příliš ani příliš rychle.

Nadměrné dotýkání se vlasů

Už to bylo výše zmíněno. Pokud si stále hrajete s vlasy, mastí si je. Nechte je proto tak, jakmile si je upravíte do účesu.

Používání rozjasňovacích sér na vlasy

Při mastných vlasech není rozjasňovací sérum nejlepší nápad - vlasy po něm zůstávají mastnější. Pokud se snažíte rozmotat a uhladit mastné vlasy, zkuste raději kondicionér na uhlazení vlasů (opět s mírou), případně hloubkovou vyživovací masku.

Nadměrné používání kondicionéru

Jak zjistíte, zda jste to přehnali s kondicionérem? Vaše vlasy jsou tehdy příliš měkké, až ochablé a "zvadlé". Nebo pokud jsou příliš těžké, tuhé a mastné. Pokud je to i váš případ, používejte alespoň týden kondicionér pouze na konce vlasů, aby se mohla tvorba mazu na vlasové pokožce ustálit a vyrovnat.

Výběr špatného, nevhodného šamponu

Druh šamponu, který používáte, má vliv na množství mazu a maštění vlasů. Pokud jste vyzkoušeli už všechno a máte stále mastné vlasy, obraťte se na lékaře.

Nedostatek B vitamínů a mastné vlasy

Jste to, co jíte. A příjem B vitamínů přímo souvisí s množstvím mazu, které vlasová pokožka produkuje. Tvorbu mazu lze upravit dostatečným příjmem B-ček. Hlavně vitamínu B2 (riboflavin) a vitaminu B6 (pyridoxin). Pokud nechcete užívat vitamíny v prášku (například Biotin), zkuste zvýšit příjem luštěnin.

Hormonální výkyvy

Dospívání, stres, hormonální antikoncepce - to vše může rozhodit hormonální rovnováhu. Důsledkem je nadměrná produkce mazu a mastné kořínky vlasů. Pokud se u vás začaly objevovat problémy s mastnými vlasy po některé z těchto událostí, víte na čem jste.

Nadměrné mytí a šamponování mastných vlasů

Také to již bylo výše zmíněno. Ačkoliv se může zdát, že mastné vlasy třeba umýt a hotovo ... není to tak. Nadměrné mytí vlasů dostane z rovnováhy jako vlasovou pokožku, tak i vlasy samotné. Tělo tvoří stále více a více mazu, protože ho mytím likvidujete. Proto zklidněte a časem se i mastné vlasy umoudří.

Neléčená seboroická dermatitida

Seboroická dermatitida je zodpovědná za mastnotu a svědění na hlavě. Tvoří se při ní i šupinky. Přestože mohou na chvíli pomoci i šampony proti lupům, jde o dva různé problémy. Proto je vhodné navštívit odborníka, seboroická dermatitida je případ pro lékaře.

9 příčin pro mastné vlasy, které by vás vůbec nenapadly Průměrné hodnocení: 4 (1 hodnoceníe)

Čtěte víc

Blízke témy