Domů / / Vlasy a vlhkost - proč máte kv...

Vlasy a vlhkost - proč máte kvůli vlhkému počasí kudrnaté vlasy?

Poslední úprava 19.04.2023
Sdílet článek

Vlhké počasí způsobuje, že se mezi molekulami vody a proteiny ve vlasech tvoří vodíkové (hydrogenové) vazby. To způsobuje stáčení a krepatění vlasů. Vlasy vlhkost prostě hned odhalí.

Lidské vlasy jsou na vlhko velmi citlivé. Dokonce až natolik, že některé hygrometry, což jsou přístroje měřící vlhkost, používají jako měřicí mechanismus právě vlasy. Vlhko způsobí, že mění svou délku právě na základě množství vlhkosti ve vzduchu.

Rovné vlasy se stočí. Pokud máte kudrnaté vlasy, stanou se kvůli vlhkosti ještě kudrnatější nebo prostě skrepovatějí. Proč však má na lidské vlasy vlhkost takový zvláštní vliv?

Proč dochází ke krepatění vlasů?

Chemická struktura vlasů způsobuje, že jsou neobvykle citlivé na změny množství vodíku nacházejícího se ve vzduchu, což jinými slovy znamená, že jsou citlivé na vlhkost vzduchu.

Vlasy jsou z větší části tvořeny svazky dlouhých keratinových proteinů. Na obrázku (příčný řez vlasu) jsou naznačeny jako těsně pospojované černé tečky ve střední vrstvě vlasu.

Tyto keratinové proteiny se mohou na sebe chemicky vázat dvěma různými způsoby. Molekuly sousedících keratinových pramenů mohou vytvářet disulfidovou vazbu, ve které jsou dva atomy síry kovalentně navzájem spojeny. Tento typ vazby je zodpovědný za pevnost vlasů a je trvalý. Úroveň vlhkosti vzduchu na ni nemá vliv.

Ale druhý typ spojení, který se může vytvořit mezi přilehlými keratinovými proteiny, je vodíková vazba (hydrogenová vazba). Tato je mnohem slabší a je pouze dočasná. Vodíkové vazby se rozpadají a vznikají nové. Vytvářejí se vždy, když se vlasy namočí a zanikají, když se vlasy suší. Právě to je důvod, proč vlasy zůstávají zhruba ve stejném tvaru jako když zaschnou.

Vodíkové vazby vznikají, když jsou molekuly na sousedních keratinových pramenech slabě přitahovány stejnou molekulou vody. Tím se nepřímo navážou oba keratinové proteiny dohromady. A protože ve vlhkém vzduchu se nachází mnohem vyšší počet molekul vody než v suchém vzduchu, může daný vlas vytvořit mnohem větší množství vodíkových vazeb právě za vlhkého dne. Když se na prameni vlasů mezi keratinovými proteiny vytvoří mnoho takových vazeb, vlas se na molekulární úrovni semkne silněji k sobě.

Na makroúrovni to pak znamená, že přirozeně kudrnaté vlasy se jako celek ještě více zkroutí, stanou se kučeravějšími, dochází ke krepatění vlasů. Takový vliv má na vlasy vlhko. Vlasy se kvůli vlhkosti stočí. Pro srovnání si představte kovovou cívku pružiny. Pokud si vlasy narovnáte a vysušíte, budou jako tato pružina zarovnaná do tyče. Pokud je ale vlhký den a vy máte vlasy náchylné na kadeření, vlasy absorbují molekuly vody a začlení je do svých vodíkových vazeb. A ty stáhnou zmíněnou pomyslnou kovovou tyč znovu do svinutého stavu.

Jak bojovat proti krepatění vlasů?

Klíčem k vypořádání se s přirozeně vlnitými a kudrnatými vlasy ve vlhkém prostředí je používání takových produktů, které dokážou ochránit vlasy před vlhkostí. Je třeba se také porozhlédnout po produktech, které pomohou s uzavřením kutikuly vlasu, aby do vlasů vlhkost z okolí pronikala hůře.

V mnoha případech je třeba více než pouze jeden produkt na vlasy, abyste dosáhli dlouhotrvající výsledky. Nabízíme pár tipů, jak udělat vlasy odolné vůči vlivům vlhkosti.

  • Každý den používejte dobrý uhlazující kondicionér. Čím jsou vlasy v lepším stavu, tím hladší bude i kutikula (obal) vlasu a tím bude vlas méně porézní. Čím méně porézní vlasy máte, tím má na vlasy vlhkost a vláha ze vzduchu menší vliv.
  • Na ještě vlhké vlasy použijte sérum proti krepovitosti (anti-frizz serum) a hřebenem ho jemně rozčešte rovnoměrně po celých vlasech. Tyto produkty jsou obvykle na bázi silikonu, takže pokryjí povrch vlasu a uzavřou kutikuly. Ty budou chráněny před pronikáním vnější vlhkosti, takže pomáhají předcházet krepatění vlasů a vlasy udržují hladké.
  • Na úpravu účesu používejte pěnu na bázi vosku. Tato se aplikuje na vlasy vytřené do ručníku, třeba ji do vlasů včesat, aby se dostala všude rovnoměrně.

Pak můžete vlasy vytvarovat, oddělit a natočit na prst. Vytvoříte tak cívky, vlasy nechte vyschnout přirozeně. Můžete použít i fén. Nakonec je jemně pročešte prsty, ne hřebenem.

Výhodou pěny na vlasy na bázi vosku je to, že vlasy zůstávají poddajné, takže si můžete i během dne vytvořit účes, jaký chcete. Také lépe utěsní vlasy, čímž zabrání jejich nežádoucímu krepatění i působení vlhkosti. Nemusí vás proto trápit nechtěné kadeření vlasů. Výsledné kadeře a kudrlinky budou pevné, nebudou však ani těžké ani na pocit křehké.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy