Domů / / Pomáhá kokosový olej s akné ne...

Pomáhá kokosový olej s akné nebo akné zhoršuje?

Poslední úprava 12.12.2022
Sdílet článek

Akné je běžným kožním problémem, který postihuje 80% lidí. Toto kožní onemocnění je nejběžnější u teenagerů, avšak může postihnout i dospělé lidi.

K léčbě akné začalo kokosový olej pro jeho zdraví prospěšné vlastnosti používat mnoho lidí, a to buď aplikováním kokosového oleje přímo na obličej nebo jeho konzumací.

Co způsobuje akné?

K akné dochází, pokud tukové a odumřelé kožní buňky ucpávají póry.

Póry jsou malé dírky v kůži, na vlasaté části hlavy označované jako vlasové folikuly. Každý vlasový folikul je připojen k mazové žláze, které produkují olejovitou hmotu, kožní maz.

Pokud je tvořeno příliš velké množství mazu, maz dokáže vlasový folikul zaplnit a ucpat. To způsobuje množení bakterie Propionibacterium acnes nebo P. acnes. Bakterie uvízne ve folikulu, načež bílé krvinky bakterii napadnou, dochází k zánětu kůže a ta vede k akné.

Symptomy akné zahrnují bílé pupence, uhry a vyrážky. Některé typy akné mohou být opravdu závažné. Vznik akné závisí na mnoha faktorech včetně hormonálních změn, dědičnosti, stravy, stresu a infekce.

Kokosový olej na akné

Mastné kyseliny v kokosovém oleji pomáhají zbavit se bakterie, která způsobuje akné. Kokosový olej obsahuje zejména mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem. Ty mají silné antimikrobiální účinky, což znamená, že zabíjejí mikroorganismy způsobující nemoci. Skoro 50% mastných kyselin obsažených v kokosovém oleji je kyselina laurová se středně dlouhým řetězcem. Kyselina laurová pomáhá zabíjet škodlivé bakterie, viry a houby, likviduje také Propionibacterium acnes.

Kokosový olej také obsahuje kyselinu kaprinovou, kyselinu kapronovou a mastné kyseliny kaprylové se středně dlouhým řetězcem. I když nejsou tak efektivní jako kyselina laurová, některé z těchto kyselin jsou v boji proti bakteriím způsobujícím akné také účinné.

Tato schopnost však funguje pouze při aplikaci kokosového oleje přímo na pokožku, protože je to místo, kde se bakterie způsobující akné vyskytují. Kokosový olej pokožku hydratuje a pomáhá s léčením.

Hydratace pokožky je důležitým krokem v udržení si zdravé pokožky. Vaše pokožka totiž v boji proti infekcím a následně při správném hojení potřebuje adekvátní množství vlhkosti.

Kokosový olej je údajně efektivnějším hydratačním prostředkem jako minerální oleje. Kromě toho, kokosový olej vám může pomoci při hojení pokožky a předejít jejímu zjizvení.

Hydratováním pokožky předcházíte riziku vzniku jizev po akné. Konzumací kokosového oleje pomáháte v boji proti zánětu. Mastné kyseliny obsažené v kokosovém oleji vám mohou také pomoci v boji proti zánětu způsobujícím akné.

Aplikace kokosového oleje na pokožku není doporučována pro lidi s mastnou pletí. Kokosový olej je vysoce komedonní, což znamená že může ucpávat póry a v důsledku toho způsobit ještě horší akné. Konzumace kokosového oleje je v pořádku pro většinu lidí.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc