Domů / / Jak se zbavit vrásek - nejlepš...

Jak se zbavit vrásek - nejlepší přírodní esenciální oleje

Poslední úprava 13.05.2022
Sdílet článek

Existuje několik přírodních základních olejů na vrásky, které mohou zvrátit stárnutí! Přírodní hlavní oleje extrahované z lesů a pryskyřice rozličných stromů a rostlin jsou často používány jako ingredience produktů proti stárnutí a jiné péče o pleť na vyživování a zjemňování pleti. Esenciální oleje hrají důležitou roli v péči o pleť v boji proti stárnutí a na udržení pleti mladší. Předpokládá se, že regenerační účinky esenciálních olejů jsou efektivní zejména na ošetření zralé pleti a na redukování vzhledu vrásek a jemných linií. Živiny a bílkoviny nalezené v esenciálních olejích proti stárnutí povzbuzují regeneraci nových buněk a pomáhají pokožce udržet její elasticitu a pevnost. Jednou z nejlepších výhod používání esenciálních olejů jako prostředků proti stárnutí je, že esenciální oleje dodávají a udržují živiny v suché pokožce bez ucpávání pórů.

Aby byl pleťový olej pro vás přínosem, nesmíte zapomínat na základní pravidla péče o pleť:

 • Před použitím jakéhokoliv pleťového oleje nebo hydratačního přípravku si omyjte obličej. Pokud si je nanesete na nemytý obličej, akorát na pleti uzavřete nečistoty a špínu a dosáhnete přesný opak toho, co jste chtěli.
 • Pokud si vybíráte přísady na svůj vlastní pleťový olej, volte v souladu se svým typem pleti. Jedna z největších chyb, kterou lidé dělají při volbě kosmetiky, je výběr takového produktu, který nesedí na jejich typ pleti. Pokud si nejste jisti, jaký typ pleti máte, podívejte se na sebe ke konci dne. Jaká je vaše pleť na pocit, jak vypadá? Máte T oblast suchou, mastnou nebo normální?
 • Pleťový olej naneste na pokožku, dokud je ještě vlhká, uzamknete v ní vláhu.
 • Před nanesením make-upu nespěchejte. Nejdříve dovolte olejům, aby se kompletně vsákly do pokožky. Dejte si pleťový olej a počkejte pár minut. Pokud nenecháte olej vstřebat se, může nevhodně reagovat s kosmetikou. Může se stát, že ji pak budete muset smýt a začít zase znovu. Tím zbytečně utrácíte čas i peníze.

Jak si uděláte vlastní pleťový olej?

Přísada č. 1: Nosný olej

Nosný olej, tedy základní olej, je první a základní ingrediencí do směsi na pleťový olej, proto je výběr velmi důležitý. Pokud si nejste jisti, který nosný olej zvolit, zkuste si koupit pouze samotný olej a otestujte si ho na pleti. Teprve potom přidávejte další přísady. Pokud bude vaší pleti sedět, můžete pokračovat.

Mezi nejlepší a nejpoužívanější nosné oleje patří:

Sladký mandlový olej

Sladký mandlový olej je velmi vyživující. Obsahuje více mononenasycených mastných kyselin než jakýkoli jiný olej. Tím získává schopnost intenzivně hydratovat a ulevit suché, svědivé, dehydrované pleti. Současně pomáhá i aknózní a na akné náchylné pleti, protože dokáže hojit vyrážky. Jedinou nevýhodou tohoto jinak vynikajícího pleťového oleje je fakt, že na vstřebání potřebuje o něco delší dobu.

Jojobový olej

Jojoba je lehká, nemastí a je vhodná na aknózní, mastnou, suchou, stárnoucí i normální pleť. Pro ty, kdo trpí na akné, jde o velmi dobrou volbu, protože má schopnost napodobit kožní maz, který vytváří pokožka. Pleť si pak myslí, že vytvoří již dostatek oleje, takže se sníží množství mazu na povrchu kůže. Jojoba se také dokáže ve srovnání s jinými oleji velmi rychle vstřebat do pokožky.

Avokádový olej

Avokádový olej je jeden z nejbohatších zdrojů prospěšných mononenasycených mastných kyselin jako je kyselina olejová, která může mít ohromný vliv na strukturu a vzhled pleti. Stává se tak ideální volbou pro suchou, stárnoucí pleť. Nejen, že je velmi dobrý kvůli hydrataci a zjemnění pleti. Doporučuje se také jako účinná léčba pro akné a černé vyrážky, na ekzémy a jiné formy zánětu pleti. Dokonce také dokáže zmenšit stařecké skvrny a vyhladit jemné linie a drobné vrásky.

Konopný olej

Konopný olej je velmi lehký, a je dobrý pro všechny typy pleti. Obzvláště vhodný je pro suchou, stárnoucí pleť, a to díky obsaženým mastným kyselinám.

Hroznový olej

Hroznový olej obsahuje antioxidanty, které dokáží bojovat proti poškození způsobenému UV zářením. Právě kvůli němu mohou vznikat stařecké skvrny a vrásky. Není příliš vhodný pro suchou pleť, je však vynikající pro mastnou a aknózní pleť i normální pleť.

Arganový olej

Arganový olej, který se vyrábí ze semen marockého arganového stromu (arganovníku), má hojivé vlastnosti. Dokáže také zmírňovat příznaky stárnutí. Pokožka po jeho použití zůstává vyrovnaná, hydratovaná a zářící. Je vynikající pro všechny typy pleti, včetně mastné, aknózní, normální a stárnoucí či suché pleti.

Meruňkový olej

Meruňkový olej je obzvláště vhodný pro suchou a stárnoucí pleť. Dobře poslouží i všem ostatním typům pleti, kromě pleti náchylné na tvorbu akné.

Přísada č. 2: Výrazně vyživující oleje

Pokud máte omezený rozpočet, můžete vynechat přísadu 2 a použít pouze číslo 1 a 3. Tyto oleje jsou totiž o něco dražší, i když výsledky jsou obecně těchto nákladů hodné. Pokud tento krok přeskočíte teď, můžete se k němu vrátit později.

Pokud chcete zařadit i tyto "bonusové" oleje, můžete si vybrat z následujících.

Olej z pupalky dvouleté

Olej z pupalky dvouleté obsahuje vysoké hladiny kyseliny gama-linolenové a dalších mastných kyselin potřebných pro zdravou pokožku. Je známý i tím, že podporuje proudění krve. Tím pomáhá zlepšit vzhled unavené, mdlé pleti. Je obzvláště vhodný pro stárnoucí, suchou kůži, působí však u každého typu pleti.

Brutnákový olej

Brutnákový olej obsahuje extrémně vysoké hladiny kyseliny olejové a je vhodný pro všechny druhy pleti. Obzvláště účinný je při pleti náchylné na akné a při mastné pleti. Je také užitečný pro ty, kteří mají tendenci trpět na kožní problémy jako je ekzém.

Emu olej

Emu olej je výborný olej pro mladistvě působící pleť. Také dokáže ochránit před poškozením od slunce, bojuje proti ekzémům, vráskám a stařeckým skvrnám. Je obzvláště výživný pro suchou nebo stárnoucí pleť.

Olej ze šípkové růže

Šípkový olej má mnoho vlastností, které ho dělají přínosným pro pleť. Při péči o obličej a jeho externí aplikaci jde o ochranu pokožky a zlepšení obnovy buněk, protože obsahuje vitamin E, vitamin C, vitamin D a beta-karoten (provitamin A). Jsou to všechno antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům. Je obzvláště přínosný pro stárnoucí, suchou pleť. Lze jej však používat i při normální pleti.

Přísada č. 3: Váš oblíbený esenciální olej

Třetí přísadou je váš vlastní oblíbený éterický olej. Stačí přidat pár kapek, abyste získali výhody pro pokožku. Éterické oleje jsou totiž velmi silné. Důležité je vybrat pouze čistý, vysoce kvalitní éterický olej. A protože je velmi mnoho olejů, které prospívají pleti, zde je seznam nejčastěji používaných a široce dostupných možností.

Levandule

Levanduli si mohou přidávat lidé s mastnou, normální nebo suchou či aknózní pletí. Neucpe póry, má zároveň antiseptické a antibakteriální vlastnosti, takže je to přírodní řešení pro mírné akné.

Citronová tráva

Citronová tráva je dobrá na normální, mastnou a na akné náchylnou pleť. Působí jako antiseptikum, má astringentní vlastnosti. Je ideální na vyrovnanou a zářící pleť. Dokáže sterilizovat póry a posílit kožní tkáň.

Máta

Mátový olej je výborný na aknózní a mastnou pleť, protože má uklidňující účinek při zánětech. Také dokáže zlepšit onemocnění pleti jako psoriáza a ekzémy.

Heřmánek

Heřmánek je výborný na hojení a zklidnění pleti. Dokáže zahojit vyrážky, léčit akné, zánět, ekzém, dermatitidu, suchou a svědivou pleť. Lze jej používat na všechny typy pleti.

Pelargónie

Je to vynikající univerzální olej, který je vhodný zejména pro stárnoucí, citlivou, suchou a normální pleť. Pomáhá vyrovnat tvorbu oleje a přizpůsobit pokožku. Přidejte ji ke svému běžnému oleji na obličej a pomůže vám s nadměrnou ale také nedostatečnou tvorbou oleje.

Kadidlo

Kadidlo je éterický olej, který by si měl opatřit každý. Lze jej použít pro každý typ pleti. Je obzvláště vhodný pro toho, kdo má problém s pružností pleti. Také na ošetřování stárnoucí pleti či na regeneraci kožních buněk. Dokáže napnout pleť, umí pomoci i s pigmentací. Dokonce může zmírnit tmavé skvrny způsobené ekzémy, i odstranit vyrážky.

Šalvěj muškátová

Šalvěj muškátová je výborná pro všechny typy pleti. Pomáhá regulovat tvorbu mazu, proto je dobrá pro mastnou i suchou pleť. Působí jako mírný astringentní prostředek a zmírňuje zánět související s akné. Také má antibakteriální vlastnosti, které mohou částečně pomoci při zvládání vyrážek.

Růžová palma

Růžová palma, palmarosa, je také výborná pro každý typ pleti. Obzvláště účinná je při pleti s vyrážkou. Také pomáhá zjemnit a zklidnit stárnoucí pleť.

Pomerančový květ

Olej z pomerančového květu, olej neroli, je ideální k ošetřování zralé a citlivé pleti. Je známý díky schopnosti regenerovat kožní buňky a zlepšit pružnost pokožky. Také pomáhá udržovat správnou rovnováhu olejů v pleti. Je skvělou volbou pro všechny typy pleti. Díky schopnosti oživit pokožku na buněčné úrovni může být tento éterický olej dokonce prospěšný pro vrásky a jizvy. Pokud máte kožní problém způsobený nebo související se stresem, zvažte používání pomerančového květu. Má celkově léčivé a zklidňující schopnosti. Může být užitečný i při léčení bakteriálních onemocnění kůže a vyrážek. Má totiž i antimikrobiální vlastnosti.

Ylang ylang

Ylang ylang je extrémně účinný na udržování hydratované pleti i rovnoměrnou tvorbu mazu. Pokožka vypadá hydratovaná, hladká a mladá. Je výborný na boj s mastnotou nebo pletí náchylnou na tvorbu akné. Stimuluje buněčný růst, čímž bojuje proti stárnutí.

Olej z růžového dřeva

Olej z růžového dřeva je ingredience přírodní péče o pleť, která může pomoci zlepšit elasticitu a pevnost pleti, redukovat vzhled jemných linií, hlubokých vrásek a hnědých stařeckých skvrn na tváři. Olej z růžového dřeva povzbuzuje růst a regeneraci nových buněk pokožky, což je velmi nápomocné v péči o pleť v boji proti stárnutí. Pokud se používá k obnově tkáně, pak takové produkty péče o pleť zmenšují jizvy, vrásky a strie. Olej z růžového dřeva je relaxační olej, který pracuje na zlepšení suché a jednotvárné pleti. Tento přírodní olej proti stárnutí pomáhá odstraňovat jemné linie, hluboké vrásky, akné a udržuje pokožku zdravou, pevnou a mladou.

Kadidlový olej

Kadidlový olej je skutečně unikátní esenciální olej, bohatý na aromatické vůně, které zklidňují smysly, emocionální stav a navozuje celkový pocit pohody. Kadidlový esenciální olej je cytofylaktický, což znamená, že pomáhá ochraňovat stávající buňky a povzbuzuje růst nových buněk. Jeho účinky proti stárnutí jsou nejlepší na redukování vrásek a zpevnění povislé pokožky. Tento přírodní olej redukuje popraskanou a suchou pokožku, odstraňuje jizvy a strie z pokožky. Nejpraktičtější cesta jak použít kadidlový olej na péči o pleť je před aplikováním ho rozředit a to 1% až 2% v jiném oleji nebo lékařské masti. Toto přírodní ošetření péče v boji proti stárnoucí pleti je efektivně na obnovení elasticity pokožky, zpevnění povislé pokožky pod očima a redukování vrásek pod očima a vějířovitých vrásek.

Olej pačuli

Pačuli olej je esenciální olej vyráběn z lístků keři pačuli. Jeho proti stárnoucí vlastnosti jej činí dobrým doplňkem pro všechny typy pleti. Mnoho tělových krémů a krémů proti vráskám zahrnuje pačuli esenciální olej jako klíčovou ingredienci v jejich složení. Pačuli esenciální olej je také účinný protizánětlivý prostředek, což ho činí perfektním pro zralou pleť, s tendencí k akné. Tento protistárnoucí přírodní olej pomáhá redukovat póry a akné, zpevňuje povislou pokožku a odstraňuje vrásky a jemné linie z obličeje a krku efektivně.

Olej myrha

Reputace esenciálního oleje myrha v aromaterapii je nedotknutelná. Esenciální olej myrha může být použit na obnovu stárnoucí pokožky. Tyto produkty péče o pokožku v boji proti stárnutí jí dodávají svěží novou zářivost, zatímco pomáhají redukovat hluboké vrásky. Přírodní olej myrha má antiseptické a proti-zánětlivé účinky, které pomáhají uzdravovat nemoci pokožky a zlepšují tón pleti, pevnost a elasticitu pokožky. Tento přírodní olej proti stárnutí redukuje jemné linie a vrásky, které se objevují stárnutím pokožky. Esenciální olej myrha drasticky pomáhá zlepšovat suchost a drsně vypadající pokožku na obličeji a krku. Tento přírodní olej je známý pro jeho schopnost ošetřit poškození od slunce, popraskanou pokožku, vyrážky, skvrny, pigmentaci, ekzémy a bakterie na pokožce.

Neroli

Esenciální olej neroli je extrahovaný z okvětních lístků hořkého pomerančovníku. Esenciální olej neroli je ideální pro suchou, citlivou a zralou pleť a je výhodný pro stárnoucí a povislou pleť. Pravidelné používání, může pomoci zjemnit vrásky na obličeji a pomáhá zlepšovat suchou a drsně vypadající pokožku na krku. Tento omlazující olej obsahuje přírodní chemikálie zvané citral, které stimulují růst nových kožních buněk. Vyživující efekty neroli na pleť pomáhají tónovat a zpevňovat pokožku na obličeji a krku, stejně jako zlepšují elasticitu pokožky. Je to omlazující olej užitečný jako prevence před ošklivým zjizvením tkání, podporuje hladší pokožku, bojuje proti striím a porušeným kapilárám. Přidejte dvě až tři kapky esenciálního oleje neroli do jakéhokoli krému na obličej bez vůně a aplikujte na pokožku obličeje na získání jeho vlastností proti stárnutí. Na mastnou pleť je esenciální olej neroli nejlepší na zbavení se větších pórů. Antiseptické účinky esenciálního oleje neroli pomáhají redukovat produkci kožního mazu a zmenšují póry bez zbytečného vysoušení pokožky obličeje.

Olej ze šalvěje luční

Esenciální olej ze šalvěje luční obsahuje antioxidanty, které pomáhají zvrátit znaky stárnutí, jako jsou vrásky a změny barvy kůže. Tyto antioxidanty poskytují vašemu tělu přírodní ochranu proti volným radikálům, které poškozují kožní buňky a způsobují stárnutí. Esenciální olej ze šalvěje luční pomáhá odstranit jemné linie a vrásky na obličeji a krku, zejména když se používá v kombinaci s výživným krémem na pokožku. Olej ze šalvěje luční pomáhá redukovat nadměrnou tvorbu kožního mazu. Antiseptické a antibakteriální vlastnosti tohoto přírodního oleje proti stárnutí pomáhají stahovat póry v pokožce a dělají ji pevnější. Olej ze šalvěje luční obsahuje ženský hormon, který ženám prospívá a pomáhá jim odstraňovat vrásky ze stárnutí. Pokud jste těhotná, oleji ze šalvěje luční se vyhněte.

Abyste si vyrobili vlastní pleťový olej, jednoduše vyberte z každé kategorie jednu přísadu. Naplňte tmavou či hnědou skleněnou lahvičku do dvou třetin přísadou číslo 1, dolijte některou z přísad číslo 2 a nakonec přidejte 3 až 5 kapek éterického oleje z přísad číslo 3. To je váš vlastní pleťový olej, namíchaný pro váš typ pleti a podle vaší představy.

Éterické oleje využívané v léčbě

Aromaterapie má různé přínosy pro zdraví, lze ji použít v různých kombinacích. Je to výborný neinvazivní způsob jak vyřešit množství zdravotních problémů. Dá se použít bezpečně v kombinaci s dalšími způsoby terapie.

15 éterických olejů a jejich přínosy pro zdraví

Každý éterický olej obsahuje složky s jedinečnými hojivými a terapeutickými vlastnostmi. Zde jsou některé z nejpopulárnějších éterických olejů i způsob jejich použití.

 1. Hřebíček: antibakteriální, antiparazitické a antioxidační ochrana. (Dorman, 2000)
 2. Cypřiš: zlepšuje cirkulaci, zmírňuje křečové žíly, zvyšuje sebevědomí a může pomoci při zlomeninách kostí. (Ismail, 2013)
 3. Eukalyptus: zlepšuje respirační problémy jako je bronchitida, zánět dutin a alergie. Také osvěžuje a pročišťuje tělo. (Salari, 2006)
 4. Kadidlo: buduje imunitu, zmírňuje zánět, hojí stařecké skvrny, podporuje mozek a může pomoci při léčbě rakoviny. (Dozmorov, 2014)
 5. Zázvor: zmírňuje záněty, podporuje klouby, zlepšuje trávení a ulevuje od nevolnosti. (Stea, 2014)
 6. Grep: podporuje metabolismus a zmírňuje celulitidu. Buď jej můžete smíchat s kokosovým olejem a vetřít do postižených míst. Případně lze pít několik kapek spolu s vodou. (Shen, 2005)
 7. Levandule: pomáhá uvolnit, zlepšuje náladu a hojí rány a popáleniny.
 8. Citron: je vynikající jako domácí čistící prostředek a přírodní antibakteriální látka.
 9. Myrha: přírodní antiseptikum, může zabránit nebo zmírnit infekce, zmírňuje záněty na kůži. (Tipton, 2003)
 10. Oregáno: má výrazné antimikrobiální vlastnosti, dokáže hubit plísně, pomáhá se rychle zbavit rýmy a nachlazení. (Baratta, 1998)
 11. Máta peprná: podporuje trávení, zlepšuje energii, snižuje horečky, ulevuje od bolesti hlavy a svalů. (McKay, 2006)
 12. Růže: vynikající ke zmírnění zánětů na kůži, dokáže rozzářit pleť. Přidejte několik kapek do hydratačního krému na obličej. Je to jeden z nejhodnotnějších éterických olejů na světě. (Zu, 2010)
 13. Rozmarýn: dokáže přirozeně zpevnit vlasy, takže je vynikající jako přísada do domácích šamponů. Stejně zlepšuje mozkové funkce i paměť, takže je vynikající pomocník, pokud pracujete, čtete nebo studujete. (Moss, 2003)
 14. Čajovníkový olej: přírodní antibakteriální a protiplísňová přísada, zmírňuje zápach, pomáhá stimulovat imunitní systém.
 15. Santalové dřevo: přírodní afrodiziakum, které zlepšuje libido.

Různé oleje lze spolu promíchávat, tím se zlepší jejich účinek. Případně je lze smíchat se základním olejem a použít na masáž, do sprchového gelu či tělového mléka.

Zdroje

Jak se zbavit vrásek - nejlepší přírodní esenciální oleje Průměrné hodnocení: 5 (3 hodnocení­)

Doporučené produkty

Čtěte víc