Domů / / / 7 příznaků nedostatku zinku a...

7 příznaků nedostatku zinku a nejlepší potraviny na doplnění

Poslední úprava 05.04.2023
Sdílet článek

Nedostatek zinku je záležitostí, o níž pravděpodobně nemá ponětí drtivá většina lidí. Značným problémem většiny zemí světa je, jak prohlásila Světová Zdravotnická Organizace (WHO), že globální prevalence nedostatku zinku je 31%. (7 signs...)

Žitím v bublině obohacených potravin a multivitaminových doplňků dostupných prakticky v každém supermarketu, jsme obecně mimo kontaktu se zdravotními problémy lidstva, které postihují doslova miliony lidí denně. Avšak často si neuvědomujeme, že konzumace potravin obohacených o určité nutriční složky, neznamená hned, že naše těla tyto nutriční složky absorbují. Rizikové faktory nedostatku zinku se objevují u stále více lidí, výjimkou nejsou ani vyspělé průmyslové země. (7 signs...)

Globální problém nedostatku zinku

Zaostalé země pravidelně trpí vysokou mírou úmrtnosti a to kvůli nemocem, které jsou spojeny s nedostatkem zinku, jako je průjem v dětství a zápal plic. (Bailey, 2015)

Nedostatek zinku je vážným globálním problémem, který způsobuje 176 tisíc úmrtí na průjem, 406 tisíc úmrtí na zápal plic a 207 tisíc úmrtí způsobených malárií. (Fischer Walker, 2009)

Každý člověk, ať už mladý nebo starý, potřebuje na přežití pravidelný přísun zinku, což je důvodem, proč je označován jako "nezbytný" stopový prvek. Dokonce i rostliny a živočichové potřebují zinek na přežití! Přestože je přítomný v každé buňce, orgánu, kosti, tkáni a tekutině v našem těle, nachází se zinek zejména v mužské prostatě a spermatu.

Dávkování zinku

I přesto, že vážný nedostatek zinku je poměrně vzácný, je odhadováno, že až téměř 2 miliardy lidí jsou postiženi marginálním deficitem zinku, která může praktický ovlivnit každý aspekt zdraví. Doporučené denní dávky pro lidi jsou:

Doporučená denní dávka zinku:

věk

muž

žena

Těhotenství

kojení

0-6 měsíců

2 mg *

2 mg *

7-12 měsíců

3mg

3mg

1-3

roky

3mg

3mg

4-8 let

5mg

5mg

9-13 let

8mg

8mg

14-18 let

11mg

9mg

12mg

13mg

19+

let

11mg

8mg

11mg

12mg

Je důležité poznamenat, že vyvíjející se plod a dítě nutně potřebují zinek, proto těhotné a kojící ženy by měly opatrně zvyšovat příjem zinku, tak aby to na dítě nemělo negativní účinek.

Jak si poradit s nedostatkem zinku

Čísla zmíněna výše představují doporučenou dávku pro každodenní udržení si hladiny zinku. Pokud trpíte nedostatkem zinku, doporučená dávka je 30 mg denně po dobu 90 dnů. Také se ujistěte, že budete během tohoto období k zinkovému doplňku užívat i denní doplněk, který obsahuje měď. Užívání zinku po delší dobu dokáže snížit vaši hladinu mědi v krvi.

Symptomy nedostatku zinku

Bohužel, nedostatkem zinku trpí miliony lidí a to aniž by si toho byli vědomi. Naštěstí, pokud si všimnete klíčové indikátory, víte se s tím vypořádat před tím, než vám nedostatek zinku udělá problémy. Mezi 7 nejčastěji se vyskytujících symptomů nedostatku zinku, o kterých byste měli vědět, patří:

1. Slabé neurologické funkce

Jelikož správná hladinu zinku je mimořádně důležitá pro růst a správnou činnost neuropsychologických funkcí, nízká hladina zinku se stala problémem, kterému je hodno věnovat pozornost, protože se spojuje s motorickými poruchami u kojenců, které přetrvávají do dospělosti. Jedná studia přišla na to, že už při užívání zinku, které vám poskytne pouze 50% doporučené denní dávky, se u pacientů zvýšila pozornost. (Sandstead, 1998) Ale neunáhlete se a nezačínejte své dítě krmit zinkem. Výzkum ukázal, že zinek je nejlépe absorbován ve správné rovnováze s jinými živinami, které najdeme například v nezpracovaných potravinách, což je důvodem, proč je důležité poradit se s lékařem, pokud jste spatřili nějaké příznaky nedostatku zinku.

2. Slabá imunita

Zinek je také nesmírně důležitý pro správnou funkčnost imunity. (Baum, 2000) Konkrétně je zinek důležitý na:

  • Růst T-buněk a diferenciaci buněk, které potřebujeme na zahnání nemoci.
  • Apoptózu ( "programová buněčná smrt"), na zabití nebezpečných bakterií, virů a rakovinných buněk.
  • Transkripci genů - první krok genové exprese.
  • Ochranné funkce našich buněčných membrán.

Zinek je také klíčovou strukturální složkou proteinů a hormonálních receptorů, které přispívají ke správné funkci imunity.

3. Průjem

Většinou způsobená narušenou imunitou, která je zase důsledkem nedostatku zinku, chronický průjem je problémem mnoha lidí. Postihuje každoročně téměř 2 miliony děti v rozvíjejících se zemích, kdy se tyto děti stanou více náchylnými k bakterii Escherichia coli a jiným bakteriálním infekcím. (Wapnir, 2000) Užívání zinku bylo však prokázáno jako účinné při léčbě dětí starších 6 měsíců. Ale předtím, než dáte svému kojenci zinek, se poraďte s vaším pediatrem.

4. Alergie: Jídlo a prostředí

Chronický stres způsobuje únavu nadledvin a může vést k nedostatku hořčíku, vápníku a zinku, což přispívá ke zvýšené hladině histaminu. (Marone, 1986) Zinek je klíčovým faktorem, který ovlivňuje jak si vaše tělo ukládá histamin. Jelikož uskladnění histaminu je třeba, nedostatek zinku způsobuje uvolnění většího množství zinku do tkaninového moku. To je závažné z 2 důvodů:

  • Nadbytečný histamin ve vašem těle způsobuje mnoho běžných symptomů souvisejících s alergiemi (rýma, kýchání, kopřivka, atd.).
  • Vysoká hladina histaminu zvyšuje náchylnost na alergie.

5. Řídnoucí vlasy a vypadávání vlasů

Běžným problémem lidí, kteří bojují s únavou nadledvin, je i hypotyreóza, která je spojena s nedostatkem zinku a je často ignorovánou příčinou řídnutí vlasů a vypadávání vlasů. Podle výzkumníků jsou hormony štítné žlázy důležité v absorpci zinku. (Ambooken, 2013) Vypadávání vlasů způsobené hypotyreózou se proto nemusí zlepšit po podání tyroxinu, ale bude potřeba i suplementace zinku.

6. "Děravé střevo"

"Děravé střevo" (zvýšená propustnost střev) dokáže způsobit mnoho zdravotních problémů včetně: poruchy vstřebávání živin, kožních onemocnění, alergií, autoimunitních nemocí a problémů se štítnou žlázou. Nejenže bylo klinicky prokázáno, že užívání zinku pomáhá při střevní propustnosti, dokáže také u pacientů trpících Crohnovou chorobou doslova "utěsnit" děravé střevo. (Sturniolo, 2001)

7. Akné nebo vyrážky

Protože "děravé střevo" úzce souvisí s kožními problémy, u některých lidí se při nedostatku zinku mohou objevit vyrážky či dokonce akné. (Ogawa, 2018)

Rizikové faktory nedostatku zinku

Jste v ohrožení?

Lidé s následujícími zdravotními problémy jsou nejvíce náchylní na nedostatek zinku:

  • Alkoholismus: Alkohol se spojuje s nízkou absorpcí zinku, proto lidem s dlouhodobým, nadměrným užíváním alkoholu hrozí riziko nedostatku zinku.
  • Cukrovka: Většina lékařů radí, že diabetici by měli produkty ze zinku užívat opatrně a to z důvodu, že vysoké dávky mohou nebezpečně snížit hladinu cukru v krvi.
  • Hemodialýza: U pacientů léčených hemodialýzou také hrozí riziko nedostatku zinku a vyžadují si výživový doplněk zinku.
  • HIV (virus nedostatku lidské imunity) / AIDS: Protože se spojují s kratší délkou života, zinek by se měl opatrně používat i při těchto virových onemocněních.
  • Malabsorpční syndrom: Lidem trpícím malabsorpčním syndromem také hrozí větší riziko nedostatku zinku.
  • Revmatoidní artritida: Lidé trpící RA absorbují méně zinku, proto vyžadují jeho užívání.

Dalšími lidmi, kterým může hrozit riziko nedostatku zinku jsou:

  • Předčasní novorozenci a novorozenci s nízkou porodní hmotností.
  • Starší kojence a batolata s nedostatečným příjmem potravin bohatých na zinek.
  • Těhotné a kojící ženy.
  • Pacienti s potřebou intravenózní výživy.
  • Podvyživení lidé, včetně anorektiků a bulimiků.
  • Lidé se závažným nebo přetrvávajícím průjmem.
  • Lidé se zánětlivým onemocněním střev.
  • Lidé s chronickým onemocněním ledvin.
  • Lidé trpící srpkovitou anémií.
  • Lidé, kteří užívají léky jako tetracyklinová antibiotika a chinolonová antibiotika, tak jak i bisfosfonáty, které mohou snížit absorpci zinku a také daného přípravku - potenciálně snížit jeho účinnost.
  • Lidé starší než 65 let.
  • Striktní vegetariáni: Doporučená dávka zinku by měla být pro vegetariány vyšší než 50%, protože jejich stravu tvoří obzvláště obiloviny a luštěniny a vysoká hladina kyseliny fytové v těchto potravinách snižuje absorpci zinku.

Top 10 potravin s obsahem zinku

Pokud máte pocit, že trpíte nedostatkem zinku a chtěli byste jeho hladinu o něco zvýšit, měli byste zkusit jeho některé přírodní zdroje. Výživové doplňky běžně obsahují mnoho různých forem zinku, včetně octanu zinečnatého, glukonatánu a síranu zinečnatého. Procentuální obsah elementárního zinku se liší podle jeho formy. Podle Národního institutu zdraví "Výzkum nepřišel na to, zda jsou rozdíly v těchto formách zinku v jeho absorpci, biologické dostupnosti nebo snášenlivosti." Proto je důležitá pravidelná konzumace těchto potravin bohatých na zinek:

  1. Dýňová semínka - ½ šálku: 8.4 mg (57% DV)
  2. Hovězina krmena trávou - 5.2 mg (32% DV)
  3. Jehněčí - 5.2 mg (32% DV)
  4. Kešu ořechy - ½ šálku: 3.8mg (25% DV)
  5. Cizrna - 1 šálek svařené cizrny: 2.5 mg (17% DV)
  6. Houby - 1 šálek vařených hub: 1.9 mg (13% DV)
  7. Kuře - 1.6 mg (12% DV)
  8. Kefír nebo jogurt - 1 šálek: 1.4 mg (10% DV)
  9. Špenát - 1 šálek svařeného špenátu: 1.4 mg (9% DV)
  10. Kakaový prášek - 1pl: 0.4 mg (2% DV)

Vedlejší účinky zinku

Mnoho odborníků tvrdí, že je pravděpodobně nebezpečné užívat nadměrné množství zinku po delší dobu. Může to totiž způsobit kašel, únavu, horečku, bolest břicha a mnoho dalších zdravotních problémů.

"Užívání více než 100 mg zinku denně nebo užívání zinku po dobu více než 10 let zdvojnásobuje riziko rakoviny prostaty. Obává se také, že užívání většího množství multivitamínů společně se zinkem zvyšuje riziko úmrtí způsobené rakovinou prostaty!" (Zinc)

Pravidelné užívání 450 mg nebo více zinku má také vliv na hladinu železa v krvi. Zde jsou klíčové doporučení pro ženy:

  • Těhotné ženy starší 18 let by měli omezit příjem zinku na 40 mg denně.
  • Těhotné ženy mladší 18 let by měli omezit příjem zinku na 34 mg denně.

Zdroje

7 příznaků nedostatku zinku a nejlepší potraviny na doplnění Průměrné hodnocení: 4 (1 hodnoceníe)

Čtěte víc

Blízke témy