Domů / / Ošetření vlasů kokosovým oleje...

Ošetření vlasů kokosovým olejem

Poslední úprava 14.07.2020
Sdílet článek

Kokosový olej je jednoznačně jedním z nejúčinnějších druhů ošetření vlasů pro velmi širokou škálu problémů s vlasy. Mnozí tvrdí, že kokosový olej skutečně funguje lépe než jakékoli z umělých procedur na trhu a protože je 100% přírodní, neobsahuje silikony, alkohol a jiné chemické látky, které mohou zhoršit citlivost pokožky a vlasů. Funguje neuvěřitelně dobře na opravu poškozených vlasů, které byly příliš často upravované, poškozené teplem, nebo jednoduše přirozeně suché vlasy. Kokosový olej je také přirozené antimykotikum, což z něj dělá perfektní druh léčby lupů, a to prevencí vzniku lupů. (Nardoni, 2014; Oqbolu, 2007) Je skvělý na pravidelné použití pro zachování zdravých vlasů a vlasové pokožky je-li používán jako součást vaší pravidelné péče o vlasy (1-4 krát za měsíc).

Proč kokosový olej funguje lépe

Kokosový olej na vlasy funguje dobře na ošetření suchých a poškozených vlasů, protože molekulární struktura kokosového oleje, na rozdíl od jiných olejů a hydratačních krémů, které sedí na vlasech, je ideální pro proniknutí do vlasu kolem kutikuly, opravu a prevenci poškození vlasů směrem zevnitř ven. Kyselina laurová, kyselina kaprínová, a vitamin E (všechny z nich přítomné v kokosovém oleji) pomáhají restrukturalizaci vlasů, zvyšují pevnost vlasů, čímž zabraňují ztrátám proteinů, a výrazně zvyšují lesk. Lidé, kteří si pravidelně ošetřují vlasy kokosovým olejem hlásí zvětšený objem vlasů, jejich lesk a upravovatelnost, menší lámavost vlasů, méně statického náboje, zamotaných vlasů a roztřepených konečků. Mnozí také tvrdí, že jim vypadává méně vlasů a po pravidelném používání oleje jsou vlasy na pocit hustší.

Jak používat kokosový olej na hloubkové ošetření vlasů

Pro hlubší podpůrnou léčbu, vmasírujte pár lžic kokosového oleje do čistých, vlhkých vlasů a pokožky hlavy (pokud jsou Vaše vlasy řidší, nebo se snadno mastní, nemusíte olej aplikovat na pokožku hlavy, protože by je mohl zatížit). Pokud máte dlouhé vlasy, možná budete potřebovat více oleje. Použijte více oleje, na místa, kde jsou Vaše vlasy nejsušší a nejvíce poškozené (obvykle na koncích) a méně tam, kde jsou vaše vlasy nejzdravější (ve střední části a na pokožce hlavy). Nejlepší je vlasy rozdělit na několik částí a aplikovat kokosový olej po pramenech, abyste pokryli všechny vlasy. Pokud je Váš kokosový olej v pevném stavu, budete ho muset zahřát aby se roztál. Nechte olej na vlasech po dobu 20-30 minut. Lidé s velmi suchými nebo porézními vlasy si olej mohou nechat na vlasech delší dobu a někteří lidé kokosový olej používají jako noční ošetření vlasů. Chcete-li zvýšit účinnost léčby, zakryjte vlasy koupací čepicí a zabalte je do teplého ručníku (čerstvého ze sušičky), nebo aplikujte na vlasy teplo fénem po dobu několika minut. Protože olej je velmi těžký, budete si po jeho aplikaci muset umýt vlasy šamponem.

Jak používat kokosový olej na vlasy na hydrataci a snadnější rozčesávání vlasů

Po sprchování můžete na konečky vlasů aplikovat velmi malé množství kokosového oleje pro jejich snadnější rozčesávání nebo jako denní krém pro velmi suché vlasy. Kokosový olej dělá divy i při problémech se suchou pokožkou.

Jak používat kokosový olej k léčbě lupů

K léčbě lupů vmasírujte do pokožky hlavy malé množství kokosového oleje a nechte jej působit po dobu alespoň 10 minut, případně i přes celou noc (nasaďte si sprchovou čepici nebo si zabalte hlavu nebo polštář do ručníku). Umyjte si vlasy šamponem.

Domácí recepty, kde je v hlavní roli kokosový olej na vlasy

1) Lístky kari v kokosovém oleji - kúra proti předčasnému šedivění vlasů

Vezměte kokosový olej, množství podle uvážení. Můžete si udělat směs pouze na jedno použití, můžete si připravit i více směsi. Olej dejte do pánve a zahřejte ho. Když bude horký, přidejte lístky kari a minutu vše povařte na mírném ohni. Pak vypněte a nechte vychladnout. Aplikujte si kokosový olej na vlasovou pokožku denně, vždy ho vmasírujte a po půl hodině smyjte.

2) Kokosový olej a hloubková péče o vlasy - kúra na roztřepené konečky

Kokosový olej lze používat každý den, jako běžný olej na vlasy. Vše, co je třeba udělat, je smíchat teplý kokosový olej s ricinovým olejem. Tuto směs aplikujte ke kořínkům vlasů a řádně ji vmasírujte, aby se vše dobré z oleje dostalo do kořínků a tím pomohlo vlasům v růstu.

3) Limetka a kokosový olej na vlasy - prostředek na lupy

Lupy jsou jednou z věcí, které brání růstu vlasů (kvůli lupům mohou vlasy padat). Proto je velmi důležité zbavit se lupů co nejdříve, ještě v počáteční fázi jejich vzniku. Pokud smícháte kokosový olej se šťávou z limetky a dáte na vlasovou pokožku, získáte vynikající prostředek na likvidaci lupů.

4) Angrešt a kokosový olej - směs na vypadávání vlasů

Indický angrešt (nebo amla) je známý tím, že je velmi prospěšný při prevenci vypadávání vlasů. Také dokáže oddálit šedivění vlasů. Vezměte 50 gramů sušených angreštů a přidejte do 500 ml kokosového oleje, vše spolu povařte. Směs nechte vychladnout a použijte jako běžný olej na vlasy.

Druhou možností je vzít 50 gramů sušených angreštů a 500 ml kokosového oleje. Obojí vložte do skleněné láhve nebo džbánu, těsně uzavřete a dejte na 15 dní na slunce. Olej se zbarví do černa. Olej slijte a pravidelně ho používejte. Vlasy získají barvu a současně zastavíte i padání vlasů (také ženšen zastaví padání vlasů).

5) Bylinný kokosový olej na vlasy

Do hrnce s dvojitým dnem dejte 500 ml kokosového oleje, přidejte sušené listy ibišku, čerstvé nebo sušené listy máty nebo bylinek jako levandule či rozmarýn. Olej nechte na plameni roztát, olej nemá vřít, pouze se zahřát. Po zahřátí nechte olej jeden až dva dny odstát, pak je směs připravena k použití.

6) Pískavice a kosový olej - na růst vlasů

Vezměte 500 ml kokosového oleje a půl šálku semen z pískavice. Dejte na slunce, nechte několik dní (například týden) stát. Tento olej by se měl na vlasy aplikovat pravidelně, zabrání vypadávání vlasů. Vlasy budou zároveň zářivé a lesklé.

7) Kokosový olej na vlasy s éterickými oleji

Rozmarýn je plný antioxidantů, které podporují růst dlouhých vlasů, odstraňují lupy a posilují vlasy. Vše co musíte udělat, je smíchat 2 kapky rozmarýnového éterického oleje se základovým olejem, ideálně kokosovým olejem. Aplikujte na vlasy a vlasovou pokožku, vmasírujte a nechte působit půl hodinu, pak vlasy umyjte.

Zdroje

  • NARDONI, S. a kol., 2014. Clinical and mycological evaluation of an herbal antifungal formulation in canine Malassezia dermatitis [Abstrakt]. Journal de Mycologie Medicale [online]. Sep, 24 (3), 234-240 [cit. 15.10.2015]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24746728
  • OQBOLU, D.O. a kol., 2007. In vitro antimicrobial properties of coconut oil on Candida species in Ibadan, Nigeria [Abstrakt]. Journal of Medicinal Food [online]. Jun, 10 (2), 384-387 [cit. 15.10.2015]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17651080
Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

  • Bio panenský kokosový olej

    Jedinečný zdroj mastných kyselin s množstvím příznivých účinků na organismus. Také podporuje zdravý vzhled pokožky, zlepšuje kvalitu vlasů a udržuje zdraví srdce a mozku.

Čtěte víc