Domů / / / 7 důvodů, pro které byste měli...

7 důvodů, pro které byste měli začít používat rýžovou vodu v péči o pleť a vlasy

Poslední úprava 13.01.2021
Sdílet článek

Pokud si příště budete vařit rýži ve vodě, nevylévejte ji. Dolů kanálem byste pustili nejlevnější a nejefektivnější způsob jak si zkrášlit pleť a vlasy. Rýžová voda se dlouhá léta využívá v Asijských zemích k udržení mladistvé pleti a podporu růstu zdravých a silných vlasů. V Japonsku se farmářky z rýžových polí koupou ve vodě, ve které premývali rýži. Tyto ženy mají extrémně dlouhé, pevné a zářivé vlasy i ve vyšším věku. Jejich tajemství spočívá právě v mytí rýžovou vodou.

Rýžová voda je plná vitamínů, minerálů a aminokyselin, které jsou potřebné pro krásné vlasy a pleť. Obsahuje například i kyselinu ferulovou, což je mocný antioxidant, nebo alantoin, který má protizánětlivé vlastnosti.

Jak si připravit rýžovou vodu

Existuje několik metod, jak si připravit rýžovou vodu pro potřeby péče o pleť. Můžete použít jakýkoliv typ rýže. Bílou dlouhozrnnou nebo kulatou, hnědou, jasmínovou, jednoduše, jakoukoliv máte po ruce.

Metoda převařené rýžové vody

Pokud si chcete udělat zásoby rýžové vody na celotýdenní používání, vařte rýži ve vodě jako těstoviny. Použijte však dva až třikrát více vody než běžně. Na mytí obličeje či opláchnutí vlasů se používá voda zředěná. Když se rýže uvaří, vodu slijte. Voda bude obsahovat vysoké koncentrace výživných látek. Nemusíte ji používat takhle silnou. Stačí zředit přibližně 3 polévkové lžíce koncentrované rýžové vody v šálku čisté vody. Měla by vám zůstat mírně mléčně zbarvená směs. Vodu skladujte v lednici, v zavřené nádobě. Vydrží až jeden týden.

Rýžová voda - nevařená rychlá metoda

Pokud máte málo času, můžete vysypat půl šálku rýže do dvou šálků vody a nechat 15 minut odstát. Rýži slijte, vodu použijte na umytí vlasů nebo obličeje, případně obojí.

Fermentovaná rýžová voda

Pokud máte trochu více času, zkuste si udělat fermentovanou rýžovou vodu. Údajně je to nejúčinnější metoda ze všech, a to kvůli změně pH, ke které dochází během fermentačního procesu. Fermentování rýžové vody pomáhá přiblížit pH blíže přirozenému pH vlasů. Uvolňuje se při ní chemická látka známá jako "piter", která podoruje obnovu buněk. Na fermentaci je třeba provést několik kroků, výsledek však stojí za to.

Nejdříve proveďte nevařené metody popsané výše. Rýži ale nechte louhovat v nádobě při pokojové teplotě dva dny. Pokud je u vás teplo, může být fermentační proces ukončen již za jeden den. Že je to hotové zjistíte podle toho, že bude rýžová voda cítit mírně nakysle. Nyní ji můžete použít na opláchnutí vlasů. Nebo na umytí obličeje, tehdy je ale třeba rýžovou vodu rozředit jednou či dvěma šálky teplé vody. Zbylý roztok skladujte v chladničce.

7 přínosů rýžové vody pro pleť a vlasy

Zde je několik důvodů, proč tolik lidí používá rýžovou vodu i když jde o péči o pleť či vlasy.

Rýžová voda zklidňuje záněty, a tím zmírňuje problémy jako akné a dermatitida

Rýžová voda dokáže přirozeně ztlumit záněty na kůži, vyrážky a všechny druhy kožních problémů. Podle jedné studie se zlepšil stav pacientů s atopickou dermatitidou, kteří se dvakrát denně 15 minut koupali v rýžové vodě.

Rýžová voda pomáhá s hojením akné, zmírňuje zarudnutí vyrážek. Působí na pokožku jako stahující látka, napíná póry.

Chcete-li použít rýžovou vodu k ošetření a hojení problémů s pokožkou, namočte odličovací tampon, vatu nebo hadřík do rýžové vody a naneste na postiženou oblast. Opakujte několik minut a pokožku nechte vyschnout.

Každodenní čištění pleti pro jemnější, zářivější pokožku

Rýžová voda může být denně používána jako přípravek na čištění pleti. Jednoduše namočte bavlněný tampon do rýžové vody a jemně jím několik minut masírujte obličej. Nesmývejte. Nechte volně zaschnout, aby se mohly všechny živiny vstřebat. Po pravidelném používání bude vaše pleť jemnější a zářivější.

Omlazení a relax díky rýžovému koupeli

Pokud chcete, aby si přínosy rýžové vody vychutnalo celé vaše tělo, udělejte si rýžový koupel. Stačí dát do malého (mušelínových) sáčky půl šálku rýže a vložit do teplé vody. Ponořte se a vychutnávejte.

Ošetření sluncem poškozené, stárnoucí pokožky

Rýžová voda dokáže pomoci zmírnit tmavé stařecké skvrny, také poškození od slunce způsobené volnými radikály, prostředím, přibývajícím věkem. A to díky vysokým hladinám antioxidantů, včetně vitamínu A, vitamínu C, flavonoidů a fenolických sloučenin. Pomáhá vyhladit pleť, zaměřuje se na hyperpigmentaci, napne a zpevní pokožku. Zmenší póry a zanechá hebkou, porcelánovou pleť. Používejte ho ráno a večer. Můžete si ji nanést na obličej i těsně před spaním, takto mohou působit látky i přes noc.

Ulevení od bolesti po spálení od slunce

Rýžová voda je dobrá i na úlevu od spálení, zmírňuje zarudnutí. Naneste na postižené oblasti, ale nesmývejte. Pokožka se rychleji zahojí a zabráníte i dalšímu poškození.

Získejte hebčí, upravitelnější a zdravější vlasy

Rýžová voda vám pomůže rozmotat vlasy, i zlepšit jejich pružnost. Stačí si umýt vlasy šamponem a použít kondicionér jako obyčejně. Neoplachujte je ale čistou vodou, použijte velké množství rýžové vody. Nejdříve ji ale nechte vychladnout. Stačí si takto na závěr smýt vlasy jednou či dvakrát do týdne.

Rýžová voda na růst vlasů

Na toto je nejlepší použít fermentovanou rýžovou vodu, přidejte do ní několik kapek rozmarýnového nebo levandulového éterického oleje. Vodu používejte jako alternativu k běžnému šamponu.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy