Domů / / Spálení od slunce a přírodní l...

Spálení od slunce a přírodní léčba pokožky poškozené sluncem

Poslední úprava 10.01.2022
Sdílet článek

Sluneční záření je důležitou součástí pro zdraví a ten nejlepší zdroj vitamínu D v těle. Sluneční záření je pro zdraví přínosné i jiným způsobem. Slunce dokáže bojovat proti depresi i chránit před několika druhy rakoviny. Všichni vlastně potřebujeme sluneční paprsky. V některých případech je však možné sluncem se "předávkovat". Vyhnout se třeba nadměrnému slunění, které může způsobit spálení od slunce. Ohrožené jsou hlavně děti. V létě se často pohybují venku, v rámci prázdnin sportují, koupou se, kempují. Je to sice nejlepší čas na získání vitamínu D, hrozí však i spálení od slunce.

Většina lidí si nedokáže odsledovat čas, který strávili na slunci. Při hře a zábavě snadno ztratíte pojem o čase. A ti, kteří jsou jinak přes týden zavření v kanceláři, jsou na spálení od slunce ještě náchylnější. Nezapomínejte však, že i opalovací krém musí být bezpečný. Někdy je najít dobrý a kvalitní opalovací krém stejně těžké jako dostat děti z bazénu. Měli byste se zaměřit na krém, který blokuje UVA i UVB paprsky, s SPF alespoň 25. Hledejte krém s oxidem titaničitým. Také by mohl obsahovat bambucké máslo, bílé kamélie a jiné změkčovadla, které udržují pokožku jemnou a pružnou. Lidem se suchou nebo zralou pokožku taková dlouhotrvající hydratace, která navíc dokáže blokovat slunce, jen prospěje.

Přílišné vystavování se slunci může mít na pokožku negativní vliv v podobě nerovnoměrného zbarvení pleti, zarudnutí, jemných linek a vrásek a je také nejrychlejší cestou k zestárnutí pokožky. Poškozování pokožky sluncem se dokáže po čase akumulovat a k jejímu poškození může dojít již po několika minutách na slunci. Nikdo není perfektní ... spálit se může každý ... Tento stav však není třeba brát na lehkou váhu. Snažte se, aby se vám něco takového už znovu nestalo. Riziko vzniku melanomu se zvyšuje, pokud jste se spálili více než pětkrát.

Hlavním důvodem, proč dochází k poškození pokožky sluncem je to, že dochází k nadprodukci melanocytů, kožních buněk produkujících melanin, které způsobují ztmavnutí pokožky. Právě melanin dokáže způsobit, že pleť bude po pobytu na slunci opálená. Existuje mnoho způsobů, jak rychle ošetřit pokožku poškozenou sluncem, a to použitím domácích receptů na spálení od slunce. Které bylinky, ovoce a zelenina vám v tom pomohou?

První pomoc při spálení od slunce

Snažte se co nejrychleji zchladit

Pokud jste blízko bazénu se studenou vodou, ponořte se do ní, abyste si kůži zchladily. Ale pouze na několik sekund, na slunci byste totiž už neměli déle zůstávat. Pak se zahalte a odejděte ze slunce. V chlazení pokračujte pomocí studených obkladů. Můžete použít i led s vodou. Led ale nedávejte přímo na spálená místa. Případně si dejte studenou sprchu či koupel. Nemělo by to však trvat příliš dlouho, může to být vysušující. Také se vyhýbejte drsným a silným mýdlům, ty mohou dráždit pokožku dokonce ještě více.

Pokožku hydratujte ještě dokud je vlhká

Ještě na vlhkou pokožku si jemně rozetřete hydratační mléko. Ne však masti na bázi vazelíny nebo olejů. Ty by mohly teplo v kůži uzavřít a spálení ještě zhoršit. Spálenou nebo loupající se kůži třeba během následujících dní udržovat hydratovanou.

Zmírněte zánět

Při prvním příznaku spálení od slunce si dejte protizánětlivý lék bez obsahu steroidů. Například ibuprofen nebo acylpyrin. Ty vám mohou pomoci s nepohodlím a zánětem. Můžete je užívat, dokud se nebudete cítit lépe. Můžete také vyzkoušet kortizonový krém, zmírní zarudnutí a otok. Slabé spálení kůže dokáže zmírnit i aloe vera. Nosit byste měli volný oděv, který dýchá. Zabráníte tak dalšímu dráždění pokožky. A samozřejmě, vyhýbejte se slunci.

Doplňte zásoby tekutin

Úpal i spálení od slunce vytáhne tekutiny z těla k pokožce, takže se můžete snadno dehydratovat. Proto je opětovná hydratace velmi důležitá. Pijte vodu i nápoje určené pro sportovce, navrátíte tak okamžitě tělu elektrolyty. Pokračujte v tomto režimu po celou dobu hojení spálení. (viz také rozdíl mezi suchou a dehydratovanou pletí)

Kdy je třeba navštívit lékaře

Lékařskou pomoc třeba vyhledat tehdy, pokud máte vy nebo vaše dítě puchýře na velké části těla. Pokud máte horečku s třesavkou, případně jste zmateni či malátný. Puchýře si neškrábejte ani nestrhávejte, mohli byste do rány dostat infekci a přivodit si zánět. Mezi příznaky infekce patří červené pruhy a vytékající hnis.

Domácí recepty na spálení od slunce

Citronová šťáva a čistá voda

Šťáva z citronu obsahuje alfahydroxykyseliny a přírodní kyselinu glykolovou, které vám dokáží pomoci v odstranění povrchové vrstvy kožních buněk a tak napravit drsnou texturu pokožky a sjednotit její nerovnoměrný tón, který může být způsoben sluncem.

Recept:

  1. V prvním kroku vymačkejte šťávu z čerstvého citronu.
  2. Seberete 1 polévkovou lžíci citrónové šťávy a smícháte ji s ½ šálku destilované vody.
  3. Následně obě ingredience důkladně smícháte a aplikujete směs na pokožku použitím bavlněného odličovacího tamponu.
  4. Necháte působit pár minut, dokud směs na pleti zaschne.
  5. Nakonec směs z pleti smyjete vlažnou vodou nebo ji můžete nechat na pleti.
  6. Opakujte tyto kroky pravidelně, dokud nezpozorujete zlepšení.

Poznámka: Citronová šťáva může vaši pokožku poškodit i když je zředěná. Pokud pocítíte po aplikaci této domácí masky bolestivé pálení, okamžitě pleť opláchněte vlažnou vodou.

Tmavý med

Aplikovat na pleť a jiné odhalené části těla můžete jako omlazující čistící prostředek a masku i tmavý med. Med, zejména jeho tmavší odrůdy, je bohatý na přírodní a léčivé antioxidanty, které vám pomohou zmírnit poškození pleti způsobené volnými radikály z vystavení se na slunci, ze stresu a znečištění. Dokáží totiž sjednotit tón pleti, její texturu a pleť hydratovat.

Recept:

  1. V prvním kroku si na pokožku naneste tenkou vrstvu medu.
  2. Nechte na obličeji působit přibližně 20 až 30 minut.
  3. Nakonec med z obličeje smyjte vlažnou vodou a pleť jemně osušte.
  4. Opakujte tyto kroky několikrát do týdne.

Ovesné vločky, mléko a med

Ovesné vločky jsou další ingrediencí, kterou můžete použít při ošetření pokožky poškozené sluncem. I přesto, že nebylo prokázáno, že dokáží vyléčit spálení od slunce, ovesné vločky jsou známé tím, že vědí léčit mnoho jiných kožních onemocnění. Jejich uklidňující a léčivé vlastnosti, které dokážou zmírnit kožní vyrážky, dokáží také zmírnit nepohodlí a bolest na pokožce, ke kterému dochází v důsledku přílišného vystavení se slunci. Tento recept je vhodný zejména pro lidi, kteří vycestovali do tropické oblasti a poznamenalo je spálení od slunce kvůli vystavení se silnému slunci.

Recept č. 1: Ponořte se do vody s ovesnými vločkami

  1. V prvním kroku naplňte vanu studenou vodou.
  2. Pak k ní přidejte 3 šálky ovesných vloček v prášku.
  3. Pořádně promíchejte, dokud se prášek z ovesných vloček dobře nerozpustí.
  4. Ponořte tělo do vody s ovesnými vločkami a užijte si koupel na přibližně 30 minut.
  5. Tento koupel si můžete dopřát 2 až 3 krát denně, dokud účinky slunce na pleti úplně nezmizí.

Recept č. 2: Ovesné vločky s mlékem a medem

  1. V prvním kroku si připravte ½ šálku syrových ovesných vloček a rozemele je, čímž získáte prášek.
  2. Následně k prášku přidejte ¼ šálku mléka a 2 až 3 čajové lžičky medu.
  3. Důkladně smíchejte, čímž získáte konzistenci pasty.
  4. Aplikujte tuto směs přímo na spálenou pokožku a nechte působit přibližně 15 až 20 minut, předtím než směs z pokožky smyjete vodou.

Aloe vera

Aloe vera obsahuje 99 procent vody a 1 zbylé procento zahrnuje 150 stopových prvků a minerálů jako jsou vitamíny, mangan, sodík, hořčík, chrom, vápník, měď, zinek, germanium, draslík, tanin, železo, aminokyseliny a selen. Aloe veru proto můžete bezpečně použít jako přírodní lék na spálení od slunce.

Budete potřebovat:

  • 1 aloe vera list
  • nůž

Postup:

  1. V prvním kroku použitím nože odřízněte kousek aloe vera listu.
  2. V dalším kroku použijte znovu nůž, abyste rozevřely kousek listu aloe vera.
  3. Dostanete se k dužině aloe vera, kterou si přímo aplikujte na pokožku poškozenou sluncem.
  4. Nechte na pleti zaschnout, můžete zpozorovat, že se gel poměrně rychle absorbuje do pokožky, takže se nemusíte obávat toho, že vaše pleť zůstane po aplikaci mastná.
  5. Poté co aloe vera gel na pleti zaschne, ho můžete smýt studenou vodou.
  6. Opakujte tento proces několikrát denně.

Studená voda

Na spálení od slunce můžete jako lék použít jednoduše studenou vodu. Studená voda vám zbavením se tepla ze spálené pokožky pomůže zmírnit otok i bolest.

Recept č. 1: Pijte studenou vodu

Během dne byste měli pít dostatečné množství studené vody. Je totiž třeba, abyste vaše tělo udrželi hydratované, a tak rychleji vyléčili spálení od slunce.

Recept č. 2: Chladný obklad

  1. V prvním kroku si připravte žínku, kterou ponoříte do misky studené vody. Pamatujte však, že nesmíte použít ledový obklad nebo velmi studenou vodu.
  2. Následně mokrou žínkou přejděte po postižených místech.
  3. Nechte působit několik minut a pak znovu žínku namočte do vody a opakujte.
  4. Tyto kroky byste měli opakovat přibližně 10 až 15 minut několikrát do dne.

Recept č. 3: Ponořte se do studené vody

Poškozenou pokožku od slunce však můžete mít i na místech, kde mokrou žínkou nedosáhnete. V takovém případě si můžete napustit vanu mírně studenou vodou a dopřát si koupel na přibližně 10 až 15 minut. Pokud nemáte rádi lázeň, můžete si také dát studenou sprchu.

Okurka

Okurku tvoří 96 procent vody a ostatní procenta představují vzácný obsah alkalických minerálů a prospěšných živin jako je vitamin A, C, mangan, kyselina listová, molybden, draslík, síra, oxid křemičitý a jiné. Kromě toho okurka obsahuje antioxidanty a má přírodní analgetické vlastnosti. Právě s těmito skvělými vlastnostmi a živinami je okurka výborným lékem na spálení od slunce.

Recept:

  1. V prvním kroku okurku nakrájejte na menší kousky.
  2. Ve druhém kroku kousky okurky nastrouhejte nebo použijte mixér, abyste vytvořili konzistenci pasty.
  3. Následně aplikujte okurkovou pastu na postižená místa.
  4. Nechte působit přibližně 20 minut a poté smyjte vodou.
  5. Můžete také okurku nakrájet na plátky a jednotlivé plátky okurky aplikovat přímo na postižená místa.
  6. Necháte okurku na postižených místech působit přibližně 30 minut.
  7. Dalším způsobem je z okurky odšťavnit její šťávu.
  8. Následně si vezmete žínku, ponoříte ji do okurkové šťávy a projdete ní po postižených místech.

Opakujte několikrát denně.

Jedlá soda

Jedlá soda je dalším přípravkem, který můžete využít při léčbě pokožky poškozené sluncem. Jedlá soda má totiž schopnost udržet acidobazickou rovnováhu a pH hladinu vaší pleti, čímž podpoří její rychlejší hojení. Jedlou sodu můžete použít na ošetření sluncem poškozené pokožky buď přímou aplikací chladivého obkladu smícháním jedlé sody s vodou nebo koupelí v sodě.

Recept:

  1. V prvním kroku přidejte ½ šálku nebo několik čajových lžiček jedlé sody do vany s vodou.
  2. Následně si v této vodě dopřejte koupel na přibližně 15 až 20 minut.
  3. Pamatujte však, že na usušení pokožky nepoužívejte ručník. Je třeba, abyste pokožku nechali uschnout přirozeně, aby se soda absorbovala do pokožky.
  4. Pro změnu můžete také zkusit i chladný obklad, přidáním pár čajových lžiček do misky s vodou.
  5. Následně do vody s jedlou sodou ponoříte žínku a projdete si jí po postižených místech.
  6. Opakujte tyto kroky pravidelně pro rychlé a efektivní ošetření poškozené pokožky.

Čaj na spálení od slunce

Je tomu opravdu tak, čaj díky kyselině taninové vám dokáže pomoci s pokožkou poškozenou sluncem. Kromě toho dokáže asistovat při udržení pH hladiny vaší pokožky, čímž vám dopřeje ještě větší komfort.

Recept:

  1. V prvním kroku si potřebujete čaj uvařit a nechat přirozeně vychladnout.
  2. Ve druhém kroku do vychladlého čaje ponořte mycí žínku.
  3. Následně si žínkou přejděte po postižených místech.
  4. Nechte působit pár minut a pak smyjte čistou vodou.
  5. Další možností je také, že si uděláte čajovou lázeň, kdy si přidáte čaj do vany s vodou.
  6. Můžete také na postižená místa aplikovat přímo namočené čajové pytlíky.

Rajče a jogurt

Dalším tipem přírodní léčby pleti poškozené sluncem je léčba pomocí rajčata. Rajčata jsou bohaté na lykopen - silný antioxidant, který dokáže vaši sluncem poškozenou pokožku zklidnit. Tato zelenina má také schopnost uklidnit poškozenou pleť. Kromě toho rajčata obsahují vitamin A a C, které vám také pomohou v obnově pokožky. Pro nejlepší výsledek zkuste rajče zkombinovat s jogurtem.

Recept:

  1. Budete potřebovat 2 nebo 3 rajčata a čajovou lžičku jogurtu.
  2. Nejdříve rajčata rozmixujete a potom použitím sítka scedíte šťávu.
  3. Následně k rajčatové šťávě přidáte jogurt a směs důkladně umixujeme.
  4. Potom vytvořenou směs aplikujete na místa poškozené sluncem.
  5. Necháte působit na pokožce přibližně 15 až 20 minut.
  6. Nakonec smyjete chladnější vodou.
  7. Tento postup byste měli opakovat 2 až 3 krát denně.

Vilín virginský, aloe vera, jedlá soda, máta a voda

Na ošetření spálení od slunce můžete také zkusit smíchat vilín virginský, aloe vera, jedlou sodu a vodu.

Budete potřebovat:

  • Vilín virginský - 1 čajovou lžičku
  • Aloe vera gel - 1 čajová lžička
  • Jedlá soda - 3 až 4 čajové lžičky
  • Nakrájené mátové listy - ½ šálku
  • Voda - 2 čajové lžičky

Postup:

  1. V prvním kroku smícháte vilín virginský s aloe vera gelem a vodou.
  2. Následně necháte tuto směs stát na 2 až 3 hodiny.
  3. Pak k ní přidáte jedlou sodu a mátové listy. Můžete použít i větší množství jedlé sody, pokud chcete mít hustší konzistenci.
  4. Všechny ingredience důkladně smícháte a vlejete do skleněné nádoby.
  5. Tento domácí krém udržujte v chladničce a aplikujte vždy, když je to potřeba.

Levandulový olej a aloe vera

I éterické oleje, které mají protizánětlivé a analgetické vlastnosti dokáží zklidnit pokožku poškozenou sluncem. Proto pokud chcete najít ten správný éterický olej k ošetření poškozené pokožky, vaší nejlepší volbou bude levandulový olej. Důvodem je jeho schopnost regenerace kožních tkání a jeho léčivé schopnosti. Dokáže také asistovat při zmírnění nepohodlí, které vzniká v důsledku poškození pokožky sluncem.

Recept:

  1. V prvním kroku kápněte na čistou, vlhkou žínku pár kapek levandulového oleje.
  2. Následně aplikujte žínku přímo na postižená místa.
  3. Po pár minutách jemně přejíždějte po postižených místech po dobu přibližně 5 minut. Počkejte, dokud se pokožka zklidní a poté smyjte vodou.
  4. Dalším způsobem je také smíchat pár kapek levandulového oleje s aloe vera gelem, čímž vytvoříte konzistenci pasty.
  5. Potom tuto pastu aplikujete na sluncem poškozená místa.
  6. Nebo můžete levandulový olej přidat do misky s vodou, čímž olej zředíte.
  7. Následně do misky ponoříte žínku a aplikujete ji na postižená místa.
  8. Opakujte tento proces s levandulovým olejem každý den, dokud se úplně nezbavíte problému.

Olej helichrysum, levandulový olej, aloe vera a voda

Na spálení od slunce a poškozenou pokožku je také olej helichrysum. Tento olej má totiž silné protizánětlivé vlastnosti, díky kterým je účinný ve zmírnění poškození pokožky.

Budete potřebovat:

  • Olej helichrysum - 1 kapka
  • Levandulový olej - 2 až 4 kapky
  • Aloe vera gel - ½ čajové lžičky
  • Voda - 2 čajové lžičky
  • Tmavá sprejová láhev - 1

Postup:

  1. V prvním kroku smícháte aloe vera gel, levandulový olej, olej helichrysum a vodu.
  2. Pořádně smíchejte, dokud nevytvoříte jemnou konzistenci.
  3. Následně tuto směs přemístěte do tmavé sprejové láhve.
  4. Nakonec láhev protřepejte a nastříkejte směs na postižená místa.
  5. Používejte na sluncem poškozená místa několikrát do dne.

Mléko

Na spálení od slunce můžete použít i mléko. Bílkoviny, pH hladina a tuky v mléce mají protizánětlivé a zklidňující účinky na pokožku, čímž dokáží zmírnit řadu kožních problémů.

Budete potřebovat:

  • Šálek odstředěného mléka
  • 4 šálky vody
  • Pár kostek ledu
  • Čistou žínku

Postup:

  1. V prvním kroku potřebujete zkombinovat odstředěné mléko s vodou a následně důkladně smíchat.
  2. Potom k mléku a vodě přidáte kostky ledu.
  3. Do směsi namočíte žínku a aplikujete ji na místa poškozené sluncem.
  4. Necháte působit přibližně půl hodiny a pak použitím měkkého ručníku místa osušíte.
  5. Tyto kroky byste měli opakovat každé 4 hodiny po dobu několika dní, dokud se bolest a podráždění zcela nevytratí.

Ibišek

Ibišek je dalším efektivním přírodním přípravkem na sluncem poškozenou pokožku. Kořen ibišku má totiž zklidňující a ochlazující účinky, díky čemuž je účinnou uklidňující bylinou. Ale to nejlepší na ibišku jsou zejména jeho složky. Těmi jsou totiž například sliz, pektin či sacharóza, díky kterým má ibišek schopnost vytvořit ochrannou vrstvu, která si dokáže poradit s bolestí i zánětem.

Budete potřebovat:

  • Hrst kořenů ibišku nebo 2 čajové lžičky sušeného kořene ibišku
  • 1 nebo 2 šálky vody

Postup:

  1. V prvním kroku vložíte kořen ibišku do vody a necháte vařit přibližně 10 minut.
  2. Následně vodu přefiltrujte a necháte vychladnout.
  3. V dalším kroku do vody s ibiškem ponořte gázu a aplikujte přímo na postižená místa.
  4. Opakujte tento postup pravidelně.

Hlávkový salát

I hlávkový salát můžete použít k ošetření pokožky poškozené sluncem. Hlávkový salát má protizánětlivé a výborné analgetické vlastnosti, díky kterým vám umí pomoci ošetřit spálení od slunce.

Recept:

  1. V prvním kroku vezměte listy hlávkového salátu a důkladně je omyjte.
  2. V dalším kroku listy vložte do vody a nechte vařit přibližně 15 minut.
  3. Následně vodu přefiltrujte a nechte ji vychladnout.
  4. Když voda vychladne, ponořte do ní žínku nebo vatový tampon.
  5. Potom tuto žínku nebo vatový tampon aplikujte přímo na postižená místa a jemně přejíždějte po pokožce.
  6. Opakujte tento postup několikrát, dokud nepocítíte úlevu.

Vilín virginský

Vilín virginský je bohatý na taniny a katechiny, které vaší spálené pokožce dodají úlevu.

Budete potřebovat:

  • Několik čajových lžiček sušeného vilínu virginského
  • Čistý vatový tampon nebo žínku

Postup:

  1. V prvním kroku vložte vilín virginský do misky a důkladně smíchejte.
  2. Následně do něj ponořte vatový tampon nebo žínku.
  3. Aplikujte vatový tampon nebo žínku s vilínu virginského přímo na sluncem poškozená místa.
  4. Tento léčivý postup byste měli opakovat několikrát do dne.

Papája, ovesný prášek a med

Papája v kombinaci s ovesným práškem a medem dokáže dělat divy, co se týče rychlého ošetření poškození od slunce. Papája obsahuje mnoho léčivých enzymů, díky kterým dokáže léčit poškozenou pokožku od slunce a také podrážděnou pokožku. Na druhé straně med dokáže vaší pleti dodat hydrataci, proto je skvělý na suchou sluncem poškozenou pokožku. Kromě toho enzym, který se nachází v medu dokáže také efektivně opravit poškozenou pokožku od slunce.

Budete potřebovat:

  • Nakrájenou papáju - 1 šálek
  • Ovesný prášek - 2 polévkové lžíce
  • Med - 1 polévkovou lžíci

Postup:

  1. V prvním kroku nakrájenou papáju rozmačkejte, čímž vytvoříte konzistenci pasty.
  2. Následně rozmačkanou papáju smíchejte s ovesným práškem a medem a důkladně míchejte, dokud nedostanete konzistenci jemné pasty.
  3. Potom aplikujte tuto pastu přímo na postižená místa.
  4. Nechte působit přibližně 30 minut a nakonec smyjte vodou.

Brambora

Brambora je také efektivním lékem na poškozenou pokožku, a to právě pro své vynikající zklidňující účinky. Kromě toho vám škrobové složky dokážou dopřát úlevu od pálení, ke kterému dochází v důsledku poškození pokožky sluncem.

Recept:

  1. V prvním kroku rozřízněte 2 brambory na malé kousky.
  2. Následně je rozmixujte, čímž získáte jemnou pastu. Můžete také přidat trochu vody, pokud chcete.
  3. Potom bramborovou pastu aplikujte na postižená místa.
  4. Nechte zaschnout a smyjte vodou.
  5. Tento postup byste měli opakovat 4 až 5 krát denně.
  6. Dalším způsobem je také rozřezat brambor na plátky a jednotlivými plátky jemně projít po sluncem poškozené pokožce.

Kokosový olej s aloe vera nebo levandulovým olejem

I kokosový olej je přírodním lékem na spálení od slunce. Tento olej totiž obsahuje mastné kyseliny a kyselinu laurové, které jsou skvělými pomocníky v boji proti poškozené pokožce ze slunce. Kromě toho se tyto kyseliny používají v mnoha kosmetických produktech, které předcházejí otoku, svědění, zarudnutí a jiným typem podráždění pokožky.

Recept:

  1. Na dlaně si jednoduše aplikujte pár kapek kokosového oleje.
  2. Následně použitím rukou jemně masírujte sluncem poškozená místa.
  3. Zbavíte se tak pocitů pálení a píchání už po několika minutách.
  4. Po několika hodinách dokonce zmírníte zarudnutí a otok, ke kterému dochází v důsledku poškození pokožky sluncem.
  5. Kromě toho můžete pro ten nejlepší výsledek ke kokosovému oleji přidat i jiné ingredience jako je levandulový olej nebo aloe vera gel.
  6. Jelikož se kokosový olej dokáže absorbovat do pokožky, nemusíte se obávat jej smýt nebo odstranit.

Jablečný ocet a kokosový olej

Pokud jablečný ocet aplikujete přímo na sluncem poškozená místa, působí jako astringent. Astringent je účinný v zužování nebo zmenšování tělesných tkání, proto vám umí účinně pomoci se zánětem, ke kterému dochází v důsledku poškození pokožky sluncem.

Recept:

  1. V prvním kroku namočte čistou žínku do jablečného octa.
  2. Potom tuto žínku aplikujte na postižená místa.
  3. Nechte působit na několik minut.
  4. Poté, co jablečný ocet na vaší pokožce zaschne, použitím kokosového oleje pokožku hydratujte.
  5. Dalším způsobem je také přidání jablečného octa do vany s vodou.
  6. Pak si ještě dejte v této vodě koupel.

Poznámka: Neaplikujte na pleť jablečný ocet, pokud máte na pokožce nějakou ránu nebo řez.

Kiwi

Citrusové plody, konkrétně pomeranč, je bohatý na vitamin C. Avšak množství vitamínu C je u kiwi mnohem vyšší než u pomeranče. Kiwi obsahuje přibližně 127 mg vitaminu C, ve srovnání s pomerančem, který obsahuje při stejné hmotnosti pouze 80 mg. Vitamin C má antioxidační účinky, které mají ochranné účinky na pokožku poškozenou sluncem. Kromě toho dokáže vitamin C zlepšit odolnost buněk z přírodních vláken, a tím pomoci ve vyléčení postižené pokožky. Kiwi je proto vynikajícím dezertem, a to zejména v létě, kdy vás dokáže výborně osvěžit.

Mandle

Mandle dokážou lidskému tělu dodat mnoho antioxidantů a vitamin E, který dokáže asistovat při ošetření pokožky poškozené sluncem. Konzumací jen 30 gramů mandlí dodáte tělu 45% vitamínu E, který lidské tělo potřebuje denně. Kromě toho mají mandle vysoký podíl zdravých tuků a vlákniny. Právě proto jsou mandle skvělou pochoutkou jako součást letního pikniku.

Kakao

Kakao obsahuje flavonoidy, které vám dokáží pomoci předejít rakovině kůže a také ochránit pokožku před poškozením od slunce, ke kterému dochází v důsledku škodlivého ultrafialového záření. Avšak i přesto, že je kakao prospěšné vaší pleti, neměli byste to s ním přehánět, protože tělu poskytuje mnoho cukrů, v důsledku čehož může dojít k neúmyslnému zvýšení tělesné hmotnosti nebo poškození zubů. Kakao se považuje za jeden z nejlepších přírodních přípravků na pokožku poškozenou sluncem, který byste rozhodně měli zkusit.

Granátové jablko

Granátové jablko má vysoký podíl antioxidantů, které vašemu tělu nabízejí mnoho protizánětlivých účinků a proto je toto ovoce vysoce prospěšné při péči o pleť v létě. Odborníci přišli na to, že díky obsahu živin granátového jablka vám dokáže toto ovoce pomoci ochránit pokožku před UVA a UVB zářením, a tím předejít poškození kožních buněk, které mohou vést k rakovině kůže.

Maliny

Kombinace vitamínu C a antioxidantů, což obsahují maliny, vám pomůže předejít poškozené pokožce a také rakovině kůže. Maliny mají vysoký podíl vlákniny (8 gramů vlákniny na 120 gramů malin) a chutnají přímo skvěle. Maliny můžete také použít jako přísadu do mnoha dezertů.

Losos

Určitě jste už slyšeli, že losos má mnoho omega 3 mastných kyselin. Avšak ne mnoho lidí také ví, jaký mají tyto mastné kyseliny protizánětlivý účinek. Právě díky protizánětlivým účinkům omega 3 mastných kyselin dokážete pokožce pomoci snížit její citlivost na sluneční paprsky. Sluncem poškozená pokožka vede k infekcím, proto pokud zahrnete lososa do svého jídelníčku, nejenže předejdete spálení od slunce ale pokožku také ochráníte před volnými radikály.

Další tipy

  • Aplikací vitamínu E přímo na pokožku dodáte pleti výživu a zbavíte se pigmentace. Pro jeho aplikaci potřebujete olej z tobolek vitamínu E. Následně tento olej aplikujete na sluncem poškozená místa. Tento postup byste měli opakovat 2 krát denně.
  • Na spálení od slunce pomáhají i jídla, které jsou bohaté na vitamin A, jako jsou vajíčka, pestrobarevná zelenina a ryby. Jak již víte, vitamín A je přírodním antioxidantem, který podporuje hojení pokožky, zpomaluje její stárnutí a ošetřuje poškození, ke kterému dochází kvůli působení slunce a environmentálních toxinů. Dalším způsobem jsou také výživové doplňky s vitaminem A, avšak o těch byste se měli poradit se svým lékařem.
  • Ochranný opalovací krém byste měli nosit každý den, bez ohledu na barvu vaší pleti nebo počasí. Na pokožku byste měli aplikovat dostatek opalovacího krému a měli byste se ujistit, že ochranný krém má širokospektrální UVA a UVB ochranu, díky které předejdete poškození sluncem. Pravidelnou aplikací ochranného krému ochráníte pokožku před poškozením a zbavíte se již vzniklého poškození.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

  • Sérum na pleť - vitamín C

    Antioxidační a zesvětlující sérum s vitamínem C brání předčasnému stárnutí buněk, rozzařuje a zesvětluje pleť

Čtěte víc