Domů / / Voda v těle - kolik z hmotnost...

Voda v těle - kolik z hmotnosti těla tvoří voda?

Poslední úprava 20.04.2018
Sdílet článek

Pokud přiberete nebo ztratíte na váze během noci 1 či 1,5 kilogramu, je to pravděpodobně v důsledku vody ve vašem těle. Ale jak a proč nabereme nebo ztratíme tolik vody?

Pokud již máte ve zvyku vážit se každé ráno (co je způsob jak si kontrolovat a udržet dlouhodobě zdravou váhu), pravděpodobně jste si všimli, že vaše váha se může výrazně měnit ze dne na den. Z toho můžete být často zmatený. "Jak jsem mohl přes noc přibrat kilo, když jsem měl k obědu salát a večer jsem vynechal dezert? Měl bych vážit o kilo méně! "

Už ze zvyku si myslíme, že všechno, co jsme snědli anebo nesnědli, se další den ukáže na naší váze. Ale tak to ve skutečnosti nefunguje. Trvá mnohem déle, než budou mít změny stravovacích návyků vliv na vaši váhu, ať už jde o ztrátu na váze nebo přibývání. Pokud přes noc zhubnete 1 nebo 2 kila, je to pravděpodobně hmotnost vody, kterou ztratíte.

Kde je voda ve vašem těle uskladněna?

Naše těla obsahují velké množství vody, ale nejsme jen obrovské balóny s vodou. Voda se nachází na různých místech v našem těle. Některá tato místa se ze dne na den velmi nezmění. Naše kosti například obsahují 30% vody a toto množství zůstává relativně konstantní.

Jiná místa s vodou například břicho nebo močový měchýř dokáží uskladnit relativně velké množství vody, avšak pouze na určitou dobu. A tady je důležitý fakt: Voda je těžká. Půllitru vody (nebo i piva) váží přibližně 0,45 kg.

Zkuste vypít půllitru vody a hned se zvažte, přijdete na to, že jste v průběhu 15 sekund "přibrali" 0,45 kg. O pár hodin se většina této vody uskladní v močovém měchýři. Znovu se odvažte poté, co provedete malou potřebu a můžete se těšit z faktu, že jste znovu zhubli skoro půl kila během 15 sekund.

Je proto zřejmé, že množství tekutiny ve vašem žaludku a močovém měchýři má skutečně značný (avšak bezvýznamný) vliv na vaši tělesnou váhu. Nicméně to není o hmotnosti vody v těle všechno.

Na cestě ze žaludku do močového měchýře je to docela složitý proces. Jak voda prochází tenkým střevem je absorbována do krevního řečiště a distribuována do orgánů a tkání těla, kde je použita na mnoho procesů včetně mazání membrán po metabolizaci živin či udržení rovnováhy elektrolytů. Všechny tyto aktivity ovlivňují zachování množství vody v našem těle.

Voda je například hlavní složkou pocení. Přílišné pocení způsobí, že ztratíme velké množství vody za relativně krátký čas. Zaběhněte pár kilometrů během horkého dne a předtím, než se napijete se postavte na váhu a uvidíte, kolik vody jste ztratili. Při tom ale pravděpodobně neuvidíte, kolik jste spálili tuků.

Voda v těle se také účastní mnoha chemických reakcí. Některé reakce - jako konverze sacharidů na glykogen - vyžadují a využívají vodu. Jiné reakce - jako rozklad bílkovin - vodu uvolňují.

Náhlé změny v množství přijatých bílkovin nebo sacharidů dokáží buď uschovat nebo aktivizovat relativně velké množství vody.

Jaký vliv má na množství vody v těle jídelníček?

Pokud výrazně snížíte příjem sacharidů ve vaší stravě, vaše tělo bude nuceno "sáhnout" po glykogenu uloženém ve svalech a játrech, a to pro získání energie. Když se glykogen využije pro získání energie, velké množství vody se uvolní do krevního oběhu a pokračuje svou cestou do ledvin, kde dojde k je eliminaci. Samozřejmě, toto nemá nic společného s hubnutím, avšak lidem, kteří jsou na nízkosacharidové dietě dodá během prvních dnů jejich diety toto zjištění pocit, že udělali dobře.

Tento účinek je však zvrátitelný. I přesto, že nejste na nízkosacharidové dietě, snížení příjmu kalorií také způsobí, že vaše tělo bude nucené použít glykogen, což v konečném důsledku vede ke ztrátě vody. Účinek však není tak dramatický jako u nízkosacharidové diety.

Jakmile začnete konzumovat více kalorií nebo sacharidů, vaše tělo použije určité množství těchto sacharidů společně s vodou, aby obnovilo zásoby vyčerpaného glykogenu, což vede k nárůstu množství vody v těle.

Avšak tyto změny v hmotnosti vody v těle nereprezentují změny tukových zásob v těle, ty záleží na množství přijatých a spálených kalorií.

I přesto, že trvá déle spálit tuky než zbavit se vody v těle, výsledné změny ve velikosti vašeho těla (a v tom jak vám sedí rifle) vydrží mnohem déle.

Jak ledviny regulují zadržování vody v těle

V konečném důsledku, veškerá voda v těle projde ledvinami, které regulují jaké množství vody je buď zachováno nebo odstraněno, aby udrželo správné množství tekutin a koncentraci elektrolytů. Tento proces je řízen hormony vyloučenými hypofýzou a nadledvinkami.

Všechny onemocnění, které zasahují ledviny nebo žlázy vylučující tyto hormony, dokáží způsobit, že tento křehký vyrovnávací systém se naruší - a to způsobí nadměrné zadržení vody v těle.

Méně závažné, ale také frustrující je dočasné zadržení vody v těle, které mnoho žen zažije před menstruací v důsledku kolísání hladin hormonů v těle.

Které jídla a živiny snižují zadržování vody v organismu?

S našimi hormony toho mnoho udělat nemůžeme, avšak je pár stravovacích návyků, které už kontrolovat dokážeme. Konzumace přílišného množství soli například dokáže způsobit, že naše ledviny udrží větší množství vody v cirkulaci s cílem zředit extra množství sodíku. Snížením příjmu sodíku (nebo paradoxně zvýšením příjmu vody) dokážete pomoci snížit zadržování vody v organismu.

Prospěšné je také zvýšit příjem zeleniny, neboť ta je nejen bohatá na vodu ale je také dobrým zdrojem hořčíku a draslíku, které vám mohou pomoci ulevit od zadržování vody. Obzvláště pampeliškový salát a chřest jsou známé tím, že mají diuretické vlastnosti.

I přesto, že vás to bude lákat, odborníci nedoporučují užívat diuretické výživové doplňky nebo různé čaje na zbavení se zadržování vody v organismu. Pouze pokud vám to nařídí lékař. Pokud to totiž s diuretiky přeženete, hrozí vám dehydratace a nerovnováha elektrolytů, která může být opravdu nebezpečná.

Voda v těle a z ní nabytá váha se dokáže objevit a hned i zmizet, a to z několika důvodů. Ale tyto změny jsou většinou pouze dočasné a nesouvisejí s dlouhodobou změnou množství tělesného tuku. Proto nebuďte příliš zděšen (nebo naopak potěšen) pokud uvidíte ze dne na den velké změny při vážení. Jednoduše dodržujte správné stravovací návyky a vychutnejte si s mírou vše, na co máte chuť.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

  • Pilulky na hubnutí Oxotrin

    Pilulky na rychlé hubnutí Oxotrin obsahují patentovanou termogenickou složku, o jejíž studie potvrdily, že výrazně urychluje metabolismus a je vhodná na zdravé hubnutí.

  • Acai Berry tablety 2000

    Výživný zázrak z Brazílie. Pomáhá udržovat zdraví oběhového systému i zažívacího traktu, podporuje proces hubnutí, vynikajících v boji proti stárnutí

  • Goji Kustovnice Čínská Bio extrakt 2000

    Goji Berry jsou bohaté na antioxidanty, které pomáhají posílit imunitní funkce u mužů i žen. Výborný doplněk v období hubnutí nebo detoxikace.

Čtěte víc