Domů / / 12 způsobů jak zastavit ustupu...

12 způsobů jak zastavit ustupující vlasovou linii a podpořit opětovný růst vlasů u mužů a žen

Poslední úprava 10.03.2023
Sdílet článek

Vlasy z historického hlediska znamenají moc a sílu. Samson přišel o svou magickou sílu, když mu Dalila ustřihla vlasy. V současnosti jsou vlasy spojovány s vnímáním krásy. Přitom až 50% mužů trápí ustupující vlasová linie, většinu žen zase trápí celkové řídnutí vlasů. (Olsen, 2005)

Problém je však v tom, že mladší muži vlastně nevědí, zda u nich jde o vypadávání vlasů. Ačkoli nemusí rodiče na vypadávání vlasů trpět, mohou geny plešatosti zdědit po předcích.

Dobrou zprávou je, že vypadávání vlasů u mužů lze zvrátit, pokud bylo způsobeno faktory jako jsou stres a užívání léků či speciální léčba. Pokud však patříte k těm, u nichž padání vlasů souvisí s genetikou (ať už ze strany matky nebo otce), jsou možnosti limitované. Zde je třeba rozhodnout, jak s danou situací naložíte.

Pokud již zjistíte, že jde skutečně o začínající vypadávání vlasů, měli byste s léčbou začít okamžitě. Ta slouží jako prevence vypadávání vlasů i na obnovu růstu vlasů u mužů a u žen.

Proč vlasová linie ustupuje?

Vlasový cyklus, tedy cyklus růstu vlasů, prochází různými fázemi ústupu a růstu. Člověk přijde denně běžně o 100 vlasů. Pokud je však vypadávání vlasů najednou horší než jindy, může se začínat mírné ale i závažné padání vlasů spojené s naprostou plešatostí.

Při alopecii jde o určité "onemocnění" týkající se folikulů, ze kterých vyrůstají vlasy. Příčiny vypadávání vlasů jsou různé. Dědičné vypadávání vlasů je řazeno do fází a stupňů podle závažnosti. (Gupta, 2016; What is...)

Ustupující vlasová linie u mužů a příčiny tohoto stavu

Přes 60% mužů, kterým začínají vypadávat vlasy, tento stav vadí natolik, že to zamává i s jejich sebevědomím. Husté vlasy jsou totiž spojovány s mužností a mládím.

Když se objeví ustupující vlasová linie, znamená to, že začínáte stárnout. Plešatění je ale záludné. Až 2/3 mužů začne plešatět ve věku 35 let. Často z toho viní genetiku. Mužské vzorové plešatění může být zděděné u těch, kteří jsou citliví na DHT (dihydrotestosteron). Výsledkem jsou tenčí vlasy, ustupující vlasová linie a nakonec mnohdy i holá hlava. (Olsen, 2005)

Na druhou stranu, ustupující vlasová linie se může objevit i kvůli užívaným lékům, resp. léčbě, kterou dotyčný podstoupil. Nejznámější příčinou vypadávání vlasů jsou léky užívané při chemoterapii.

Jsou však i jiné léky, kvůli kterým mohou vypadávat vlasy. Patří sem antikonvulziva, léky na štítnou žlázu, betablokátory, koagulanty a hormonální terapie, například antikoncepce.

Léky obvykle spouštějí takzvané telogen effluvium. Jinak řečeno, rapidní a rychlé vypadávání vlasů. Dochází k němu z jednoduchého důvodu - mnoho vlasů se najednou z růstové fáze přepne do fáze odpočinku. Následně vypadnou, aby udělaly místo pro opětovný růst vlasů. (Alopecia from...)

Navíc, esenciální živiny, které tělo vstřebává a živiny, které tělu chybí, mají na tělo různorodý vliv. Mohou mít fyzický vliv na celé tělo, obzvlášť na vlasy.

Pokud se tělu nedostává dostatečné množství proteinů, může to mít dopad na zdraví pleti i na růst folikulů. U mužů mohou být spouštěčem i pití alkoholu nebo kouření.

Ustupující vlasová linie u žen

Označuje se také frontální fibrózní alopecie. Ustupující vlasová linie u žen je zvláštní stav, kdy vlasová linie ženy ustoupí, nejvýše však o 12 cm. Většinou ovlivňuje vlasovou pokožku, tvoří pás vypadlých vlasů. Tento stav se však u žen vyskytuje jen zřídka.

U žen k tomuto stavu obvykle nedochází v pubertě, týká se žen ve věku 30 až 60 let, zvláště žen po menopauze. Přesto se vzácně může problém objevit již u 19-letých dívek. (Dinh, 2007)

Pokud vám bylo toto onemocnění diagnostikováno, můžete počítat s postupným řídnutím vlasové linie. Nakonec folikuly přestanou tvořit vlasy. Pokud jsou spouštěčem problému hormonální změny, týká se hlavně žen po menopauze. (Fabbrocini, 2018)

Existuje mnoho příčin, proč u žen ustupuje vlasová linie. Třeba se obrátit na lékaře, aby určil tu správnou. Problémem může být:

  1. nádor vaječníků
  2. hormonální nerovnováha, hlavně během těhotenství
  3. alopecia areata
  4. nádory nadledvin
  5. nadměrné tahání vlasů
  6. infekční onemocnění jako ekzémy, plísňové infekce a akné
  7. nadměrná úprava vlasů
  8. nízké hladiny estrogenu mohou vypadávání vlasů urychlit
  9. zranění, hlavně popáleniny v oblasti vlasové linie
  10. autoimunitní onemocnění
  11. antikoncepce (Wolff, 2016)

Šest způsobů jak zabránit ustupující vlasové linii

Nabízíme několik způsobů jak zachránit vlasy, které vám ještě zbyly a současně podpořit opětovný růst vlasů. Jak obnovit růst vlasů u mužů a u žen?

1) Poznejte příčinu vypadávání vlasů

Většinou se diagnostikuje ustupující vlasová linie pohledem - když vlasy rostou už jen ve středu a po bocích hlavy, takže tvoří písmeno M. Pokud však vlasy řídnou po celé hlavě, a ne pouze na temeni či spáncích, může vypadávání vlasů indikovat jiný zdravotní problém. (Netřeba však zapomínat, že u mužů obvykle vlasy postupně "ustupují", u žen řídnou rovnoměrně po celé hlavě.)

Nedostatky ve výživě a hormonální nerovnováha - například málo železa, problémy se štítnou žlázou či nízké hladiny bílkovin mohou vyvolat vypadávání vlasů. A to je důvod, proč je třeba se obrátit na lékaře, když na sobě začnete pozorovat vypadávání vlasů. Lékař provede biopsii vlasové pokožky.

2) Změňte šampon a podpořte opětovný růst vlasů

Mnohé šampony slibují, že dokážou zahustit a zpevnit vlasy. Přísada, která dokáže pomoci a je skutečně účinná, je ketokonazol. Je to protiplísňová látka používaná proti lupům. Navíc však dokáže snížit tvorbu DHT.

3) Moudřejší stravování

Dbejte na to, co jíte. Na začátek je důležité vynechat smažená jídla. Snížíte tím činnost mazových žláz, čímž se zároveň zpomalí přeměna testosteronu na DHT. Nezapomeňte se vyhýbat i dezertům. Inzulín totiž může spouštět vylučování testosteronu, takže bude dost "materiálu" na konverzi na DHT.

Doporučuje se konzumovat esenciální kyseliny, lecitin, potraviny bohaté na B vitaminy a vitamin E. Nesmíme zapomínat ani na množství ovoce a zeleniny.

4) Zamyslete se nad transplantací vlasů

Třeba se zamyslet a překonzultovat, zda byste byli vhodným kandidátem na transplantaci vlasů. A také pozor, aby vaše hlava po zákroku nevypadala jako zubní kartáček a ne hlava plná vlasů.

5) Pravidelně si masírujte hlavu

Je třeba stimulovat cirkulaci krve, a to různými masážemi. Nejlepší je začít na krku. Můžete se v obráceném postoji masírovat po dobu tří minut. Podpoříte správný přísun krve k vlasové pokožce.

6) Nepoužívejte drsné chemické látky

Uvědomte si možný neblahý účinek silných přípravků jako jsou barvy na vlasy, bělidla a rozjasňovače a vyhněte se jejich používání.

Šest způsobů jak podpořit opětovný růst vlasů

Stimulace růstu vlasů probíhá na více úrovních. Jak nejlépe obnovit růst vlasů u mužů a u žen?

1) Dejte si na vlasy esenciální oleje

Existují esenciální oleje, které jsou účinné při podpoře opětovného růstu vlasů a obnově ustupující vlasové linie. Používání esenciálních olejů stimuluje jednak růst a jednak přísun živin k vlasové pokožce.

Pokud přidáte do běžného šamponu či přípravku na péči o vlasy několik kapek oleje, dostane vlasová pokožka další impuls na opětovný růst vlasů.

Mezi nejlepší a nejvhodnější esenciální oleje (označované také jako éterické oleje) patří olej z cedrového dřeva, levandulový olej nebo olej z čajovníku (tea tree oil).

2) Doplňujte zásoby vhodným šamponem

Ať je stupeň padání vlasů jakýkoliv, stav vlasové pokožky je pro zdravé vlasy podstatný. Některé formy ztráty vlasů jsou způsobeny nebo zhoršeny kvůli zánětům nebo infekcím. Pravidelná očista vlasové pokožky pomáhá v prevenci hromadění mazu a tuku, protože právě tento olej může přikrmovat bakterie, z nichž následně vznikne infekce, která je vodou na mlýn pro padání vlasů.

3) Jezte jídla bohatá na proteiny

Proteiny pomohou zdravým vlasům. Proteiny jsou důležité prvky, které pomohou zrychlit růst vlasů. Důležité také je zvolit ty správné jídla s obsahem proteinů. Některé potraviny bohaté na proteiny jsou ořechy, vejce a zelenina.

4) Vyzkoušejte aloe vera s olejem a kokosovým mlékem

Dobrou volbou pro podporu opětovného růstu vlasů je i použití kombinace aloe vera, oleje a kokosového mléka. Jednoduše přísady smíchejte a rovnoměrně naneste na vlasovou pokožku. Jemně vmasírujte. Navíc můžete vlasy zabalit do celofánu a nechat hodinu působit. Vlasy smyjte čistou vodou, použijte jemný šampon.

5) Využijte sílu vajíček

I vajíčka jsou důležité, pokud chcete podpořit růst vlasů. Smíchejte olivový olej s bílkem. Takto osvědčeně dokážete podpořit růst vlasů.

Směs naneste pořádně po celé vlasové pokožce. Po 20 minutách smyjte a vlasy ještě umyjte jemným šamponem. Vajíčka zároveň stimulují růst vlasů.

6) Zvolte ten správný účes i jeho úpravu

Některé účesy ničí vlasy i s kořínkem, a to vede k problému s vypadáváním vlasů. Například příliš těsné copánky či copy do gumičky. Také neustále potahování vlasů, trvalá či barvení vlasů. Neignorujte to, hlavně pokud vás trápí vypadávání vlasů.

Zkuste vlasy zahustit pomocí vlasových vláken, které si "rozprášíte" po vlasové pokožce. Takto jsou plešatá místa méně viditelné. Přestože nejde o trvalé řešení, může to člověku obávajícímu se vypadávání vlasů alespoň dočasně posílit sebedůvěru.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy