Domů / / Vypadávání vlasů v závislosti...

Vypadávání vlasů v závislosti na etnické příslušnosti

Poslední úprava 25.01.2019
Sdílet článek

To, že existuje více typů vypadávání vlasů, už určitě víte. To, že mužům vlasy při nejčastějším typu - androgenní alopecii - vypadávají podle určitého konkrétního vzorce, víte pravděpodobně také. Jde o klasické plešatění, kdy se začínají tvořit takzvané kouty a padání pokračuje na temeni, až se nakonec vytvoří podkova z vlasů a zbytek hlavy zůstává holý. Ne každý muž však skončí s úplně holou hlavou, někdy má pouze prořídlé vlasy nad spánky, ostrůvek na vrchu hlavy. Někteří mají vlasy do vysokého věku a jiným zůstane už jen zmiňovaná podkova ve třiceti, tedy relativně mladém věku.

Dost holohlavých mužů však najdeme i za našimi hranicemi. Mívají však různé typy "pleše", protože různá etnika plešatí různým způsobem. Případně vás může překvapit, že je v některém státě mužů s prořídlých vlasy jen velmi málo.

Rozdíly při vypadávání vlasů u mužů podle etnické příslušnosti

Vědci a výzkumníci obvykle dělí vlasy podle tří etnických skupin. Sem patří muži asijského, afrického a evropského původu - tedy Aziati, černoši a bělosi. Je však třeba poznamenat, že i mezi těmito velkými skupinami jsou určité rozdíly. Například Japonci trpí vypadávání vlasů mnohem víc než jiní asijští muži.

Celkově však lze říci, že asijské vlasy rostou rychleji a jsou řidší než u ostatních etnických skupin. Mají tendenci růst kolmo k pokožce hlavy. Africké vlasy rostou pomaleji, jsou dokonce ještě o něco řidší než asijské. Točí se však a kroutí typickým způsobem. U bělochů rostou vlasy o něco pomaleji než u mužů asijských. A jsou hustší. Bývají mírně zvlněné.

To jsou základní rozdíly mezi vlasy jednotlivých skupin. Přitom nejrychleji vypadávají vlasy bělochům, následují Afrokaribané. Asijští muži jsou na tom z hlediska padání vlasů nejlépe, protože je u nich nejpomalejší.

Krajiny, ve kterých je vypadávání vlasů u mužů nejběžnější

V roce 2011 se do statistiky jednotlivých krajin pustil japonský poradce pro cestovatele, takže údaje nejsou odborné ani vědecké, přesto zajímavé. V první pětici se například umístili všechno země z Evropy. Údajně je za takový ohromný výskyt plešatých mužů v Evropě zodpovědná změna stravy po druhé světové válce. Zvýšila se konzumace nasycených rostlinných tuků, a to přispělo k nárůstu plešatosti u mužů.

Japonce tento výzkum zaujal natolik, že následovalo podrobněji sbírání údajů i za asijské země.

Kdo je tedy na žebříčku 11 nejplešatějších zemí světa podle cestovatelů? Číslo jedna vás určitě překvapí ...

Žebříček 11 zemí s nejvyšším výskytem plešatých mužů

U každého muže je šance, že mu dříve či později začnou padat vlasy. Pokud se na to však podíváme ze širšího pohledu, závisí to tajuplné "dříve či později" od rasy, lépe řečeno od etnika. Asijští muži mívají bohatou hřívu do vysokého věku. Z asijských národů jsou na tom nejhůře Japonci. Na druhou stranu Evropané jsou mnohdy bez vlasů už ve třiceti.

Ale teď už skutečně ke konkrétním státům podle japonských údajů ...

11) Rusko

32,39% míra plešatosti

Ruský prezident Vladimír Putin bude asi nejznámějším plešatým Rusem. A není v tom sám. Až 32% Rusů spadalo pod některý ze stupňů plešatění.

10) Kanada

37,42% míra plešatosti

Tak jako v Rusku, i v Kanadě bývá řádná zima. A bez ohledu na současnou módu pěstování husté brady, kanadští horalé měly tyto brady již odedávna (a pod kožešinovou čepicí můžete ukrýt leccos). A říká se, čím řidší vlasy, tím větší brada ...

9) Nizozemsko

37,93% míra plešatosti

Nizozemci patří údajně k nejvyšším lidem na světě. Průměrná mužská výška je 180 cm. A velkému množství z nich vypadávají vlasy.

8) Polsko

38,34% míra plešatosti

Holanďany těsně předběhli Poláci.

7) Itálie

39,01% míra plešatosti

Itálii lze považovat za zemi extrémů. Buď mají muži bujné vlasy až do vysokého věku, nebo mají téměř holou hlavu už v nízkém věku. Podle výzkumu přitom většina respondentů spadala do stupně 1 podle Norwoodvovy stupnice padání vlasů, o vlasy tedy pomaličku začínali přicházet.

6) Spojené státy americké

39,04% míra plešatosti

Navzdory nebo díky mixu ras a etnik, který v USA žije, se Amerika propracovala na šestou příčku. Ne právě nejlepší řešení - účes při viditelném vypadávání vlasů reprezentuje, shodou okolností opět prezident další velmoci, Donald Trump.

5) Anglie

39,23% míra plešatosti

Velká Británie se už šplhá k 40% plešatých mužů. Ačkoli to tak při pohledu na legendární Beatles v jejich nejlepších letech vůbec nevypadá. Zajímavostí však je, že při začínající ustupující vlasové linii je právě účes a la Beatles jedním z doporučených řešení. A dnes už i této kapele vlasů viditelně ubylo.

4) Francie

39,42% míra plešatosti

Napoleon Bonaparte, francouzský velikán a podle všech dobových maleb zastánce "přehazovaček" by mohl vystihovat celkovou situaci ve Francii, pokud jde o vlasy. Tedy ne o samotný zvolený účes, ale plešatění.

3) Německo

41,24% míra plešatosti

Možná za to může Oktoberfest, možná genetika, ale Německo má v tomto žebříčku stříbrnou pozici.

2) Španělsko

42,6% míra plešatosti

Na druhé místo se chtě nechtě přepracovali Španělé - mnohé trápí již třetí stupeň vypadávání vlasů podle Norwoodovy stupnice.

1) Česká republika

42,79% míra plešatosti

A tady je překvapivý těsný vítěz tohoto zajímavého výzkumu z roku 2011. Správný dědeček má mít holou hlavu a snad i nějakou bradu. A řekněme si, na jaké prázdniny u prarodičů si pamatujete vy? Babička má vždy nachystaný pekáč buchet a dědeček klobouk na hlavě - a pod ním ... většinou už jen málo vlasů.

Ano, právě odtud vítr fouká, androgenní alopecie je dědičná záležitost. Proto si dobře prohlédněte v albu černobílé fotky prarodičů a uvidíte, co vás do budoucna čeká ... naštěstí dnes lze při rychlém podchycení plešatění zpomalit. "Vyléčit" se však nedá.

Řebříček asijských států

Jak jsme zmínili, Japonci potěšeni svým pozitivním umístěním, pátrali hlouběji po Asii a přišli k následujícím závěrům.

V porovnání s Evropany mají Asiaté na vlasové pokožce přímo továrny na zdravé folikuly. Ani jedna asijská země se nenachází v top 13.

Jen 19,04% mužů v Šanghaji trpělo na řídnutí a padání vlasů. V Jižní Koreji šlo o 22,41% mužů. V Thajsku mělo hlavu plnou vlasů až 75% mužů, čili určitým stupněm plešatění trpělo 25%. Na vrchol žebříčku se dostalo Japonsko, celkově mezi zeměmi je na 14. místě. S 26,78% se stává nejplešatějším státem Asie.

Japonci si to vysvětlují následujícími faktory - vliv těžké práce, mnoho hodin strávených za počítačem a strava. Ale tento životní styl je bohužel vlastní většině zemí po světě.

Upozornění na nesrovnalosti v žebříčku

Znovu upozorňujeme, že šlo o žebříček sestavený turistickým průvodcem, ne o vědecký výzkum. Proto se můžeme zamyslet nad následujícími body:

  1. Severské země plešatost netrápí - tedy alespoň podle toho, že se v tabulce vůbec neobjevily.
  2. "Světové mocnosti" mají více plešatých mužů - možná není překvapením, že velké a bohaté státy mají nejvíce plešatějících mužů. Souvisí to s životním stylem, stravováním, zažíváním stresu? Nebo byl jen vzorek dotazovaných větší?
  3. Asiaté neplešatějí - nuže, alopecie se nevyhýbá ani jim, běloši jsou však na plešatění jednoduše náchylnější. A to i ve srovnání s černochy a Hispánci.

Ať už je pravda kdekoliv, naštěstí existuje několik řešení, které si můžete zvolit při léčbě vypadávání vlasů u mužů. Závisí na stupni padání vlasů a od vaší ochoty nechat přírodu postupovat podle sebe. Ať vám je útěchou, že v tom skutečně nejste sami.

Zdroje

Čtěte dál
Androgenní alopecie
Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy