Nadměrné vypadávání vlasů po skončení těhotenství

Poslední úprava 17.09.2018
Sdílet článek

V průměru je za den normální ztratit 50 až 100 vlasů. Léky a některé nemoci určitě vliv na urychlení vypadávání vlasů a nadměrné padání vlasů. Jeden až pět měsíců po porodu, může dojít ke zvýšení vypadávání vlasů. Je to normální důsledkem hormonálních změn během těhotenství a po něm.

Charakteristika

Obvykle 90 procent vašich vlasů aktivně roste a 10 procent odpočívá. Po období odpočinku, vlasy vypadávají. Během těhotenství, hormony zpomalují normální proces vypadávání vlasů. To je důvod, proč tak má mnoho těhotných žen takové husté vlasy. Ihned po porodu se hladiny hormonů stále kolísají. Jak hladiny hormonů klesnou, typicky asi tři měsíce po porodu, vlasy, které byly v klidové fázi, ale nevypadly těhotenství, začnou vypadávat.

Mylné představy

Je běžnou obavou myslet si, že budete mít na hlavě holá místa, jestli vlasy budou stále vypadávat takovou rychlostí jako po porodu. Pokud netrpíte jinými onemocněními ani nedostatky ve výživě, nestane se to. Vlasy, které vypadnou, jsou ve fázi odpočinku a byly by vypadly, i kdybyste nebyli těhotná. Rostoucí vlasy je už ale stihli nahradit.

K zamyšlení

Co tedy můžete dělat proti nevyhnutelnému vypadávání vlasů po těhotenství? Můžete minimalizovat množství vlasů, které ztrácíte jejich jemnou úpravou. Nečešte si vlasy, když jsou mokré a velmi křehké, a zdržte se nošení vlasů v ohonu nebo jiných účesech, které natahují vlasy.
Samozřejmostí je doplnit stravu o látky potřebné pro Vaše vlasy a nebojte se sáhnout ani po kvalitním šamponu proti vypadávání vlasů.

Vidět tak mnoho vlasů každé ráno v odtoku může být ubíjející, ale uvědomte si, že nadměrné padání vlasů po skončení těhotenství je běžné a trpí jí 40 až 50 procent žen. Nespojuje se s ním dlouhodobé poškození ani nepoukazuje na špatný zdravotní stav.

Upozornění

Existují i další důvody proč někdo může přijít o vlasy. Onemocnění jako je cukrovka, problémy s hormony, které nesouvisejí s těhotenstvím, např. onemocnění štítné žlázy, problémy a špatná výživa mohou vést k nadměrnému padání vlasů. Pokud po pěti měsících po porodu stále ztrácíte nadměrné množství vlasů, zažívejte další příznaky, jako je únava, nebo se domníváte, že můžete mít nediagnostikovaný zdravotní problém, poraďte se se svým lékařem.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy