Terapie laserem proti vypadávání vlasů u mužů a žen

Poslední úprava 07.01.2021
Sdílet článek

Laserové světlo aplikované na skalp je jednou z nejnovějších terapií v boji proti vypadávání vlasů. Laserová terapie na vlasy je dostupná díky ručním laserovým zařízením a může být prováděna doma nebo pod dohledem lékaře.

Definice: rozumějte terminologii

Lasery se využívají v armádě, medicíně, v průmyslu a samozřejmě jako zbraně v sci-fi. Energie laseru používaná na stimulaci vlasového růstu je viditelná v červeném spektru. Použití laseru v léčbě vypadávání vlasů a jiných onemocnění se označuje jako LLLT - low-level laser therapy. LLLT občas spadá i pod hlavičku fototerapie, kde zdroj vyzařující světlo může být laser nebo dioda (LED). Pouze laserová energie se prokázala být účinnou při léčbě dědičného vypadávání vlasů, zatímco fototerapie používající laser nebo LED diody má celou řadu využití v medicíně.

Jak LLLT funguje

Světlo z laseru má účinek na tělo, pokud specifická vlnová délka světla je absorbována molekulami cílené tkáně. Když je světelná energie těmito molekulami absorbována, množství energie v molekulách se zvyšuje a reagují tím, že se "zbavují" nadbytečné energie adaptivními změnami. Tyto změny mohou být fyzické nebo chemické a mohou mít biologický efekt na cílenou nebo okolní tkáň.

Protože změny v molekulách nastávají fototerapií, říká se, že chemické změny jsou způsobeny "fotochemií" a fyzické změny zase "fotofyzikou". Biologické změny ve tkáních se nazývají "fotobiomodulace".

Fotobiomodulace v léčbě vypadávání vlasů

Existuje mnoho hypotéz, jak vlastně LLLT fotobiomodulace může stimulovat růst nových vlasů. Domníváme se, že LLLT zprostředkovává růst nových vlasů skrz přímé nebo nepřímé zvýšení proliferační aktivity ve vlasovém folikulu.

Důkazy také ukazují na fakt, že laserová energie obrací folikulární apoptózu (programovanou buněčnou smrt) a z pozorování stimulace optimálního vlasového růstu a z ex-vivo studie bylo přesně zjištěno, jaká vlnová délka, síla a intenzita jsou potřebné pro stimulaci nového růstu vlasů.

Je důležité si uvědomit, že teplo není součástí fotochemických a fototerapeutických účinků LLLT. Laser generuje studené červené světlo, ale pacient ho na kůži necítí.

Původ LLLT

Objev v roce 1967, že viditelné červené světlo laseru může stimulovat růst vlasů, bylo jen náhodným pozorováním maďarského vědce, který zkoumal využití laseru při léčbě rakoviny u myší. Jejich hřbety byly vyholené v místech, které měly být léčeny. Jedna skupina myší absolvovala laserovou terapii, druhá ne. Vědec si všiml, že myším v první skupině narostly chlupy na hřbetech rychleji.

LLLT dnes

Ruční zařízení se prodávají pro použití v domácnosti. Zatímco existuje mnoho produktů v této kategorii, vedoucí produkt na trhu je X5 Laser® od firmy Spencer Forrest. Tato zařízení se liší v ploše, kterou dokážou pokrýt, v počtu laserových diod, celkové síle a ceně, ale mají společný typ laseru a vlnovou délku.

X5 Laser obchází vlasy tím, že je v přímém kontaktu se skalpem pomocí diod.

Kdo bude mít z LLLT užitek?

Vypadávání vlasů se může vyskytnout v důsledku zděděných, metabolických, autoimunitních nebo infekčních příčin. Doktoři, kteří se specializují na léčbu vypadávání vlasů se shodují v tom, že léčba by měla být založena na správné diagnóze. Zděděná androgenní alopecie je běžná příčina; avšak vypadávání způsobené například hypotyreózou se vrátí do normálu až po adekvátní léčbě metabolické poruchy.

Experti se také shodují v tom, že LLLT by měla být zvolena pouze jako léčba androgenní alopecie - zděděného vypadávání vlasů.

Specialisté, kteří používají LLLT k léčbě androgenní alopecie zjistili, že LLLT je nejúčinnější u lidí s mírným vypadáváním vlasů, ale je méně efektivní při těžkém vypadávání vlasů. Je třeba mít na mysli i fakt, že LLLT je trochu nepředvídatelná metoda a výsledky se u každého člověka liší.

Je laserová terapie na vlasy efektivní?

Odborníci se shodují v tom, že LLLT může být účinná při léčbě vypadávání vlasů, ať už o samotě nebo v kombinaci s jinými terapiemi. Lékaři zaregistrovali, že v oblasti léčené LLLT se celková kondice a zdraví stávajících vlasů může zlepšit i v případě, že se nepodaří podnítit růst nových vlasů.

Jak dlouho musí léčba trvat, aby byla účinná?

Ruční zařízení jsou dodávány s návodem na domácí použití. V lékařském prostředí může být LLLT nutné používat po dobu několika měsíců na zlepšení stavu. Stejně jako v případě léků proti vypadávání vlasů, ani LLLT není jednorázová záležitost a musí být opakovaná v pravidelných intervalech, aby se zachoval požadovaný výsledek.

Jaká je cena LLLT?

Cena X5 Lasera je kolem 300-400 eur. Cena laserové léčby v lékařském prostředí závisí od specialisty, který léčbu provádí a může stát několik stovek až tisíců eur.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy