Domů / / / Levandule a její využití v lid...

Levandule a její využití v lidovém léčitelství

Poslední úprava 25.07.2019
Sdílet článek

Levandule je léčivka. Rostlina a olej z levandule se používají k výrobě léčiv.

Levandule se používá při neklidu, nespavosti, nervozitě a depresi. Používá se také v případě různých zažívacích potíží, včetně meteorismu (nadměrná plynatost, otok břicha způsobený střevními plyny), při ztrátě chuti k jídlu, zvracení, nevolnosti a podráždění žaludku.

Někteří lidé levanduli používají při bolestivých stavech včetně migrény, bolesti zubů, bolesti nervů, vředů a bolesti kloubů. Používá se také při akné či rakovině, nebo na vyvolání menstruace.

Levandule se aplikuje na pokožku při padání vlasů (alopecia areata) a bolestivých stavech, též jako repelent proti komárům a jinému hmyzu. Někteří lidé si ji přidávají do koupele na léčbu oběhových problémů a ke zlepšení psychického stavu.

Inhalací se levandule využívá v aromaterapii v případě nespavosti, bolestivých stavů a neklidu souvisejícím s demencí.

V potravinách a nápojích se levandule používá jako ochutina. Průmysl ji využívá ve farmaceutických produktech a jako voňavou přísadu do mýdel, kosmetiky, parfémů, potpourri a do dekorací.

Levandule (Lavandula angustifolia) je běžně kontaminovaná s příbuznými druhy, včetně Lavandula hybrida, což je kříženec Lavandula angustifolia a Lavandula latifolia, z nichž se získává levandulový olej.

Jak levandule působí?

Levandule obsahuje olej, který má tlumící účinek a podle všeho uvolňuje určité skupiny svalů.

Levandule může pomoci při následujících problémech

Padání vlasů v případě alopecia areata. Aplikování levandulového oleje v kombinaci s oleji z tymiánu, rozmarýnu a cedrového dřeva může zlepšit růst vlasů (údajně až o 44% po 7 měsících léčby).

Úzkost. Při orálním podávání dokáže údajně po 6-10 týdnech zlepšit úzkostné stavy a spánek. Prozatím však podle předběžných výzkumů není ve formě aromaterapie efektivní při léčbě úzkosti.

Nespavost (insomnie). Podle předběžných výzkumů používání levandulového oleje (rozprášit po místnosti pomocí rozprašovače nebo aplikovat na gázu, která se položí vedle postele), může pomoci lidem trpícím na mírnou formu nespavosti.

Vedlejší účinky a bezpečnost používání levandule

Levandule je pravděpodobně bezpečná pro většinu dospělých, kteří ji užívají orálně, aplikují na pokožku nebo inhalují ve správném léčivém množství.

Pokud se užívá ústně, může levandule způsobit zácpu, bolesti hlavy a nárůst apetitu. Pokud se aplikuje na pokožku, může někdy levandule způsobit podráždění.

Zvláštní opatření a upozornění

Děti: aplikace produktů s obsahem levandulového oleje na pokožku je pravděpodobně nebezpečné pro mladé chlapce, kteří dosud nedosáhli pubertu. Levandulový olej má podle všeho hormonální účinky, které mohou narušit normální hladiny hormonů v chlapeckém těle. V některých případech to vyústilo do abnormálního růstu prsou u chlapců, který se nazývá gynekomastie. Bezpečnost těchto produktů u mladých dívek není známa.

Těhotenství a kojení: není dostatek spolehlivých informací o bezpečnosti používání levandule v případě, že je žena těhotná nebo kojí. Proto se raději používání levandule vyhýbejte.

Chirurgické zákroky: levandule může zpomalovat centrální nervový systém. Pokud se použije v kombinaci s anestezií a jinými léky podávanými během a po operaci, může až příliš zpomalit centrální nervový systém. Přestaňte používat levanduli minimálně dva týdny před plánovanou operací.

Interakce

Chloralhydrát se ovlivňuje s levandulí. Chloralhydrát vyvolává ospalost a malátnost. Levandule podle všeho zvyšuje účinek chloralhydrátu. Užívání levandule současně s chlorahydrátem by mohlo vyvolat přílišnou ospalost.

Sedativa (barbituráty) se ovlivňují s levandulí. Levandule může způsobovat ospalost a malátnost. Léky, které způsobují ospalost se nazývají sedativa. Užívání levandule spolu se sedativy může vyvolat přílišnou ospalost. Mezi sedativa patří amobarbital (Amytis), butabarbital (Butisol), mefobarbital (Mebaral), pentobarbital (Nembutal), fenobarbital (Lumino), sekobarbital (Secon) a další.

Sedativa (tlumící CNS) se ovlivňují s levandulí. Levandule může způsobovat ospalost a malátnost. Léky, které způsobují ospalost se nazývají sedativa. Užívání levandule spolu se sedativy může vyvolat přílišnou ospalost. Mezi sedativa patří klonazepam (Klonopin), lorazepam (Ativan), fenobarbital (Donnatal), zolpidem (Ambien) a další.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy