Trichoskopie

Poslední úprava 24.03.2023
Sdílet článek

Trichoskopie jako metoda posuzování stavu vlasů, pokožky hlavy, obočí a řas video-dermatoskopickou technologií, která byla poprvé představena v roce 2006. Trichoskopie je komplexní nástroj pro diagnostiku hustoty vlasů, průměru vlasů, analýzy pokožky hlavy, analýzy vlasových kořínků a vlasů samotných. To umožňuje odhadnout hustotu vlasů a jejich průměr v různých oblastech pokožky hlavy, jakož i zhodnotit distribuci vlasů ve folikulárních jednotkách.

Diagnostické sekce pokožky hlavy, kořínků vlasů a vlasů samotných obsahují databázi obrázků správného stavu vlasů, což napomáhá zavedení správné preventivní diagnostiky. Tento nástroj umožňuje měření hustoty vlasů současně s odhadem průměru vlasových vláken, stejně jako přístup k jejich rozdělení ve folikulárních jednotkách. Další funkce zahrnují značky a počty "perifolikulárnych znaků" ( "Špičaté vlasy", "Výkričníkové vlasy", "Zlomené vlasy", "Mrtvé vlasy" "Žluté tečky", "Červené tečky" a "Bílé tečky"). Funkce "délka vlasů" umožňuje provést lineární měření délky každého rostoucího vlasu v místě pohledu. Funkce "lokalizace bodu" umožňuje označit specifické měřicí body na diagramu hlavy, kde bylo provedeno spočítání vlasů.

Kromě vyhodnocení hustoty vlasů a jejich průměru, se v úvahu bere i závažnost Anisotrichózy (nebo polymorfismu, který odráží stupeň odchylky průměru vlasů od normy), která je důležitým parametrem, který vyhodnocuje postupné řídnutí vlasů s procentním množstvím vellus (jemných) vlasů s průměrem méně než 30 mikronů. To umožňuje komplexnější posouzení závažnosti probíhajícího procesu ložiskové alopecie. V těchto případech je také velmi důležité, aby hodnocení vlasů nebylo omezeno pouze na odhad jejich průměru, ale zahrnovalo i klasifikaci podle typu (t.j. tenké, střední a hrubé vlasy), spolu s výpočty procentních podílů pro každý z těchto typů vlasů. Výsledná data jsou důležité pro posouzení aktuálního stavu vlasů, jakož i pro dynamické sledování pacientů během léčby nebo vědeckých studií. Doporučuje se aby se v každém zorném poli počítalo s přítomností různých perifolikulárnych značek, jako jsou například "žluté tečky" (odrážejí zpoždění nový fází růstu vlasů), "bílé tečky" (odrážejí přítomnost fibrózy folikulů, typickou pro jizvovou alopecii), "špičaté vlasy "(odrážejí intenzitu vypadávání vlasů)," červené tečky "(odrážejí cévní změny, které jsou typické pro lupénku, Discoid Lupus), vlasy ve formě" vykřičníku "a" černé tečky "(typické pro alopecii areata).

Měření průměru vlasů a následné vyhodnocení může být provedeno pod větším zvětšením, což umožňuje větší přesnost při získávání dat. Měření může být provedeno v poloautomatickém nebo manuálním režimu. Správné posouzení stavu pokožky hlavy umožňuje detekovat změny v perifolikulární zóně, které je třeba zohlednit při výběru léčby pro pacienty s alopecií a / nebo příznaky dermatózy.

Správné mikroskopické vyhodnocení získaných vlasových kořínků umožňuje rychle a přesně odlišit anagenní alopecii od telogenní alopecie. Například přítomnost více než 80% dystrofovaných kořínků vlasů v anagenní fázi je charakteristická pro anagenní alopecii, která je spojena s vlivem toxických faktorů nebo autoimunitních reakcí. Dystrofní vlasy mají rozbitou vlasovou cibulku, kónicky se zužující vlas a žádnou kořenovou pochvu. Při dysplastických chloupcích je vlasová cibulka deformovaná, v průměru užší a kořenová pochva zcela nebo částečně chybí. Dysplastické a dystrofní vlasy mají obvykle znaky alopecie areata, ale mohou být také přítomny při vypadávání vlasů vyvolaném faktory, které mají vliv na stav vlasového folikulu na dermální papile, jako jsou účinky chemoterapie nebo radioterapie, otrava solemi těžkých kovů, v důsledku antikoagulační nebo interferonové terapie atd.

Mikroskopie vlasů umožňuje odhalit různé vady keratinizace vlasů, které jsou dědičné, stejně jako i strukturální poškození vlasů spojené s nesprávnou péčí v důsledku kumulativních účinků fyzikálních, chemických a mechanických příčin.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy