Vitamíny na růst vlasů - vitamin D je důležitější, než byste si mysleli

Poslední úprava 26.03.2019
Sdílet článek

Mezi vitamíny na růst vlasů můžeme zařadit i vitamin D. Ukázalo se, že je velmi důležitý při aktivaci kmenových buněk ve vlasových folikulech a při regulaci biologie kůže. Podle odborníků vitamin D, který dovoluje vápníku přetransformovat se do podoby použitelné lidským tělem, spouští opětovný proces růstu poškozených kožních buněk, včetně buněk na vlasové pokožce a umožňuje regeneraci buněk nezbytných pro růst vlasů.

Vitamíny na růst vlasů, konkrétně vhodnost vitaminu D na růst vlasů, potvrdilo několik výzkumů. Odborníci například sledovali čtyři egyptské rodiny, které mají geny odolné vůči vitaminu D a trpěli na vypadávání vlasů, a tedy potřebovali doplňkové podávání vitaminu D k léčbě celkové alopecie a hypokalcemie. Vitamin D se ukázal jako nápomocný při růstu vlasů i v případě testu na myších, kdy potkanům nahradily vlasové folikuly vlasovými folikuly doplněnými o vitamin D.

Existuje však jen málo přímých výzkumů, které ukazují na přímý vztah mezi výživovými doplňky s vitamínem D a růstem vlasů, protože více studií bylo provedeno na sledování vztahu mezi vitaminem D a folikuly, než klinických testů vitaminových doplňků s vitaminem D a růstem vlasů u lidí. Přestože byla léčba nedostatku vitaminu D u čtyř egyptských rodin s resistentnými geny vůči vitaminu D úspěšná, pouze v jednom případě došlo díky léčbě k růstu vlasů. Přesto lze říci, že existuje souvislost mezi vitaminem D a procesem růstu vlasů, proto může být vitamín D používaný jako pomůcka při růstu vlasů, pokud se uskuteční vhodné klinické testy.

Jak podporuje vitamin D růst vlasů?

Dvě nejdůležitější neaktivní formy vitaminu D - D2 a D3, známé jako kalciferol - hrají významnou roli, pokud jde o vaši pohodu a zdraví vlasů. Vitamin D2 (ergokalciferol) nedokáží lidé syntetizovat a proto ho třeba užívat přes stravu. Na druhou stranu, vitamin D3 (cholekalciferol) se v přítomnosti slunečního světla syntetizuje v pokožce. D2 a D3 se pak mění na kalcitriol, což je aktivní forma vitaminu D. Toto se odehrává v ledvinách nebo se uskutečňuje buňkami imunitního systému. Následně se přesouvá k orgánům a do těla, a to pomocí specifických proteinů.

Jaké je spojení mezi vitaminem D a zdravými vlasy?

Vitamin D je velmi důležitý při buněčném dělení a při procesu, kdy nové buňky nahrazují staré, již nefunkční buňky. Také je zapojen do buněčné diferenciace a správného fungování imunitního systému. Nicméně regulace hladin vápníku a fosfátů v lidském těle je první a nejdůležitější účel použití vitaminu D. Díky němu je zajištěno, aby byly silné a správně vyživovány právě kosti, kůže, nehty a vlasy.

Při absenci vitamínů a minerálů se vlasové folikuly scvrknou a nastanou změny v růstovém cyklu vlasů. To může způsobit, že se vlasy stanou lámavými a jemnými. Vitamin D zlepšuje růst vlasů několika způsoby:

  • Aktivuje buňky v rámci samotného vlasu.
  • Zlepšuje stav rostoucích vlasů - na vzhled i na dotek.
  • Stimuluje a vyživuje vlasové folikuly. Receptory vitamínů D jsou pro růstový cyklus folikulů důležité. Podle odborných výzkumů došlo vždy při neaktivních receptorech vitaminů D u myší k padání vlasů (tedy srsti).
  • Stimuluje růst vlasů. Analogy vitaminu D (doplňky D2 a D3) zvrátily vypadávání vlasů u myší. Pacienti s rakovinou, kteří přišli o vlasy kvůli chemoterapii udávali výrazné zlepšení po používání výživových doplňků s vitaminem D. Čtěte také jak podpořit růst vlasů po chemoterapii. Díky přímé činnosti keratinocytů (buněk odpovědných za inaktivní receptory vitaminu D), analogů vitaminu D, došlo u myší ke stimulaci růstu vlasů.

Jak můžete zvýšit hladiny vitaminu D?

Nezapomínejte, že pokud jako vitamíny na růst vlasů navýšíte čistě vitamín D ze stravy a začnete se vystavovat slunci, nezačnou vám zázračně růst vlasy. Jsou další faktory, které ovlivňují vypadávání či růst vlasů. Nejlepší způsob jak vyhodnotit vaši situaci je konzultace u lékaře a vyžádání potřebných krevních testů. Také nesmíme zapomínat, že nás lékaři varují před nadměrným vystavováním se slunci, a to kvůli zvýšenému riziku rozvinutí rakoviny kůže. Pokud ale začnete trávit více času venku a přitom se nespálíte, měl by být váš pobyt na slunci bezpečný. Používejte opalovací krém s ochranným faktorem (alespoň SPF 15). V rámci stravování jsou výborným zdrojem vitamínu D mastné ryby - sumec, losos, makrela a tuňák například. Jiné potravinové zdroje zahrnují například celá vejce, játra, houby a omega-3 rybí olej.

Vyzkoušet můžete rybí olej přímo jako omega-3 pilulky.

Vitamíny na růst vlasů - vitamin D je důležitější, než byste si mysleli Průměrné hodnocení: 5 (1 hodnoceníe)

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy