Domů / / / Správná péče o pleť - 23 věcí,...

Správná péče o pleť - 23 věcí, které byste si nikdy neměli dávat na tvář!

Poslední úprava 05.01.2017
Sdílet článek

Domácí recepty na masky na obličej můžete najít snad v každém koutě internetu. To ale neznamená, že je každý z nich pro vás i vhodný. Existuje množství způsobů, jak si udržet pokožku zdravou a čistou. Dávejte si však pozor na následujících 23 přísad, které byste si na obličej nikdy dávat neměli.

1) Majonéza

Majonéza je dobrá na vlasy, ale ne pro obličej... Je kyselá a může akorát ucpat póry, které nebudou moci dýchat. Majonéza proto k péči o pleť nepatří, a to ani omylem. Pokud ji chcete přece jen použít v rámci zkrášlovacích procesů, tak ji použijte na poškozené nebo suché vlasy. Od obličeje ji ale držte dál.

2) Sérum na vlasy

Sérum na vlasy je další věcí, která nepatří na obličej. Stejně jako jiné kosmetické přípravky, i séra na různé části těla obsahují různé složky. A to, že je na štítku napsáno sérum, neznamená to, že je vhodné pro péči o pleť. Séra na vlasy obsahují složky, které jsou určeny pro péči o vlasy a nejsou vhodné na vrásky či kruhy pod očima. Vlasové séra mají častokrát silnou vůni a mohou dráždit pokožku.

3) Šampon

Obličej a vlasy jsou tvořeny různými molekulami. Tvář potřebuje prostředek na čištění, který je vyroben z mnohem jemnějších přísad. Vlasy zase potřebují silné povrchově aktivní látky, aby se z nich odstranily mastnoty a nečistoty. Šampon nedokáže ošetřit jemné molekuly, které tvoří pokožku obličeje. Pokud šampon použijete na mytí obličeje, zůstane pleť suchá a flekatá.

4) Krém na nohy

Krémy na nohy jsou velmi lepivé, husté a hutné. Jsou vyráběny tak, aby mohly odlupovat (exfoliovat) a odbourávat tvrdou odumřelou kůži na nohou. Takto byste si pokožku na tváři pouze zranili.

5) Deodorant

Pokud si myslíte, že když deodorant brání pocení v podpaží, dokáže stejně zabránit make-upu v roztávání a obličeji v pocení, mýlíte se. Pokožka obličeje musí dýchat a pokud si na ni dáte deodorant, dýchání bráníte. Není to tedy vůbec vhodná alternativa, pokud jde o péči o pleť.

6) Lak na nehty

I lak na nehty patří mezi věci, které byste si neměli nikdy dávat na tvář. Obsahuje totiž akrylátové molekuly, které by vám kůži úplně vysušili. Pokud si budete někdy chtít z nějakého důvodu barvit tvář, ujistěte se, že používáte barvu, která je bezpečná a určená k malování na obličej.

7) Barva na vlasy

Barva na vlasy obsahuje množství chemikálií, které by na pokožku působily doslova krutě. Takto péče o pleť skutečně nevypadá. Lidé, kteří si rádi barví i obočí, aby mělo barvu vlasů, by měli raději používat barevnou řasenku nebo rostlinná barviva, a ne barvu na vlasy. Obecně lze říci, že barvy na vlasy mohou podráždit pokožku kolem očí, spálit ji a tím zcela zničit a rozpraskat. Pak budou vrásky a kruhy pod očima nejmenší problém.

8) Rostlinný tuk

Rostlinný tuk se v podstatě používá na lupénku a lze jej použít pouze na kůži na těle. Pro pokožku obličeje je příliš těžký a jistě ucpává póry a způsobuje vyrážky a akné.

9) Kyselina octová alias ocet

Ocet je vlastně pleťové tonikum. Netřeba ale zapomínat, že čím je starší, tím méně vody obsahuje, takže se stává silnějším. Pokud použijete příliš silný ocet, pokožku si spálíte. Je proto lepší koupit si tonikum, které je vhodné pro potřeby vaší pleti a s kůží na tváři neexperimentovat. Vaše tvář je křehká a jemná, a to více než si myslíte. Nedělejte zbytečné chyby, netvořte si vrásky a různé jizvičky sama. Dávejte proto pozor, jak vaše péče o pleť vypadá.

10) Tělové mléko

Už samotný název produktu říká, že není určen na obličej ale na tělo. Podle výzkumu je pokožka na obličeji jiná než pokožka na těle. Na ošetření pleti je nutné používat pleťové mléko. Obecně platí, že kůže na těle je odolnější a silnější než kůže na obličeji. To je důvod, proč téměř všechny tělová mléka obsahují méně výživných a více vonných složek než mléko na obličej. Tradiční tělová mléka by se na suchou tvář neměli používat ani ve stavu nouze, protože jejich složení může vést k ještě suššímu obličeji, k ucpaným pórům, případně hrozí i alergická reakce. Tvář na kůži je mnohem tenčí než na jiných částech těla. Tělová mléka mohou vyvolat akné a alergické reakce kvůli tomu, že obsahují více vonných látek, mají tendenci být silnější než pleťové hydratační mléko. Vyberte si pleťové mléko bez vonných přísad a olejů, tak si zachováte zdravou vyrovnanou rovnováhu vláhy a zabráníte také vzniku akné.

11) Lak na vlasy

Lak na vlasy se dává na vlasy, pokožce na tváři by mohl uškodit. Pleť by vysušil a ucpal póry. A přestože v mnoha domácích receptech najdete, že můžete lak na vlasy použít při ošetřování akné, bude to mít jediný efekt - poškodíte si pleť. Navíc, repelenty v lacích na vlasy pokožku dráždí, takže zůstane hrbolatá a zarudlá. V lacích na vlasy se nacházejí i laky a alkohol, čím byste pokožku dehydrovali, takže by vypadala starší. Některé ženy údajně v nouzi místo make-upu použijí lak na vlasy. Obsažený alkohol ale odstraňuje z pokožky vláhu. Navíc ucpává póry, čili dochází k podráždění a vzniku akné.

12) Zubní pasta

Podle některých dermatologů může zubní pasta zvýšit tvorbu melaninu, což znamená tvorbu hnědých skvrn a zbarvení v oblastech, kde jste pastu použili. Zubní pasta dráždí pokožku, protože obsahuje mátu. Vysušit akné pomocí zubní pasty je sice starou metodou léčby akné. Můžete si však přivodit chemické jizvy, spáleniny či jiné poškození, takže se jednoznačně nejedná o vhodnou péči o pleť. Nejlepším řešením je použít olej z čajovníku. Takto si pokožku na tváři ochráníte, protože ji tak určitě nepoškodíte.

13) Soda bikarbona

Soda bikarbona (jedlá soda) je velmi zásaditá, takže může snížit pH rovnováhu obličejové pokožky, což nakonec vyústí do skutečně suché pokožky. Mnoho lidí používá jedlou sodu jako peeling, ale není to vůbec dobrý nápad. Jedlou sodu byste si ale na obličej neměli nikdy dávat. Pokožka má přirozeně kyselé pH, které pomáhá udržovat ochrannou lipidovou vrstvu nedotčenou. Pokud si na ni dáte vysoce zásaditou látku jako jedlou sodu, můžete si tuto lipidovou vrstvu zničit. Hrubá textura a konzistence, což jsou její hlavní vlastnosti, naruší pH a to má za následek poškození kůže, která si nedokáže udržet vlhkost. A suchá kůže je náchylnější na vrásky.

14) Cukr

Sůl a cukr vytahují vlhkost z okolních materiálů, proto mají na pokožku dehydratační účinek. Použitím cukru si prakticky zničíte pleť. Pokud použijete cukr, tak pouze jako peeling na nohy či jiné části těla, ale nikdy ne na tvář. Mezi prostředky na péči o pleť cukr prostě nepatří. Cukr může pleť obrousit a poškrábat, protože je to vlastně exfoliant. Celkově je třeba vyhýbat se na obličejové pokožce produktům, které obsahují pevné částice, protože mohou vést ke vzniku mikroskopických trhlin na pokožce a způsobit pupínky.

15) Citron

I citronová šťáva svým pH pleti neprospívá, je totiž příliš nízké, takže by mohlo pH tváře vyvést z rovnováhy. Obzvláště škodlivá může být jako součást peelingu se solí nebo s cukrem. Sůl i cukr může tvář poškrabat a nadělat drobné ranky a citronová šťáva poraněnou pokožku ještě více podráždí. Citron je plný kyselin. Pokud si ho dáte na obličej a následně se vystavíte slunci, pokožka se může spálit a zůstane podrážděná. Citrusové plody obsahují chemickou látku zvanou psoralen, která vyvolává výraznou citlivost na světlo. Aktivuje se přibližně po deseti až patnácti minutách a potřebuje až jeden den, aby se odbourala. Takže se vlastně můžete na slunci spálit natolik, že vám vzniknou drobné puchýřky na obličeji. To už byste asi raději měli tmavé kruhy pod očima.

16) Horká voda

Hydratace je pro pokožku a péči o pleť podstatná a nutná. Ale používáním horké vody vláhu z obličeje jedině odvedete. Obecně platí, že horká sprcha či horká lázeň eliminuje ochrannou vrstvu z pokožky, což má za následek opět suchou a dopraskanou kůži. Pokud se vám tvoří pupínky, akné nebo máte mastnou pokožku, dosáhnete jejím vysušením přesný opak, tvorba mazu a promašťování kůže se spustí na plné obrátky. Proto nezapomínejte, že máte používat "letní", vlažnou vodu, na obličej i na sprchování těla, a to obzvláště v zimě. Někteří lidé si myjí obličej horkou vodou v domnění, že tím zničí bakterie. Použitím horké vody si ale odstraní z obličeje vlhkost, vysuší ji a tím bude pokožka náchylnější vůči všem nástrahám.

17) Vazelína

Vazelína dokáže vyléčit a zahojit pořezané poškrábané či okousaná místa, také hydratuje suchou kůži. Pokud ji však použijete na obličej, můžete případný problém ještě zhoršit. I přesto, že vazelína pokožku hydratuje, překrývá odumřelé buňky a dokonce i špínu, takže může pokožku ještě více vysušit a poškodit.

18) Vtírání alkoholu

Vtírat alkohol (nebo takovou Alpu) do obličeje patří mezi zakázané věci. Alkohol se používá k léčbě infekcí a ran, protože je sterilizuje. Neměl by se však používat na tváři, protože drasticky vysušuje kůži. Dokonce údajně dokáže poškodit DNA kožních buněk, takže je vlastně poškozuje.

19) Peroxid vodíku

Peroxid vodíku se také používá k potlačování infekcí při popáleninách a drobných poraněních. Nedokáže však vyléčit problémy na obličejové pokožce, jako je akné, pupínky nebo skvrny. Peroxid vodíku může na pleti vytvořit puchýřky a kůži spálit, může vyvolat zánět a alergickou reakci. Proto ani tento prvek nepatří do péče o pleť.

20) Máta

Máta patří mezi hlavní složky v mnoha produktech určených k péči o pleť, resp. o kůži. Nicméně máta, včetně mentolu, pokožku vlastně dráždí. Mátové produkty váš problém podle všeho pouze zhorší, zvláště, pokud vás trápí akné, zarudnutí kůže či jiné problémy citlivé pleti.

21) Voňavky a přidané vůně

Voňavky a různé vůně jako přísady produktů péče o pleť, ať už jsou syntetické nebo přírodní, mohou působit jako jeden velmi nepotřebný alergen. Obzvláště, pokud máte citlivou, sensitivní pokožku. Ačkoli nemusí nutně vést k trvalému poškození, je lepší se jim vyhnout.

22) Make-up s obsahem hliníku

Hliník, který se používá v tužek na oči, v očních stínech a v deodorantech, má středně vysokou neurotoxicitu. Pokud nechcete mít nic společného se složkami, které mají měřitelné hodnoty toxicity, určitě je na tělo nepoužívejte.

23) Denní tělová mléka nebo opalovací krémy s vitamínem A

Opatrný třeba být s kosmetickými přípravky a produkty na péči o pleť, které obsahují retinol nebo vitamín A, protože se po nich stává pokožka citlivější na sluneční světlo, čili i náchylnější na vznik rakoviny kůže.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc