Domů / / Vše, co byste měli vědět o mas...

Vše, co byste měli vědět o maskách na obličej

Poslední úprava 10.01.2022
Sdílet článek

Masky na obličej nejsou součástí každodenní péče o pleť. Jsou to však klíčoví hráči, pokud se chcete ujistit, že vaše pleť dostane to nejlepší možné ošetření a péči. Je určitě pěkné, vybrat se do lázní a vychutnat si zábal na obličej. Tytéž přínosy však dokážete získat i u vás doma, pokud tedy víte, co máte hledat. Existují stovky pleťových a obličejových masek. Můžete je koupit v lahvičce, nebo jako předpřipravené pruhy látky napuštěné účinnou látkou. Můžete si je také namíchat sama doma. Každá z těchto masek slouží jinému účelu.

Co jsou to masky na obličej?

Masky na obličej jsou formou lokální péče o pleť, vytvořené tak, aby byl přínos pro obličej ještě zvýrazněn. V závislosti na typu masky slouží k podpoře a posílení vaší každodenní péče o pokožku. Některé masky jsou například vytvořeny tak, aby pleť hydratovali, čímž umocní efekt denního hydratačního krému. Masky určené k čištění pleti pokračují v práci dobrého exfoliatoru (přípravku na odstranění odumřelých buněk), protože se dostanou k nečistotám, na které samotný exfoliator nestačí.

Kvůli jejich síle a účinnosti nejsou masky určeny pro každodenní použití. Nadměrné užívání masek vaší pleti více uškodí, než pomůže. Důležité je proto správné používání. Většina masek se po použití z obličeje opláchne, některé novější určené k hydrataci však lze po použití do pokožky vklepat konečky prstů.

Masky na obličej jsou různých typů a struktur. Ty, které si můžete koupit v lahvích a skleničkách obvykle mají podobné vlastnosti a obsahují podobné ingredience. Některé lázně a salony krásy se však mohou pochlubit jedinečným ošetřením obličeje exotickými a nekonvenčními přísadami. Čokoládové přípravky na obličej se již staly zcela běžnými. Ale maska na obličej s obsahem plátků zlata? To už není tak běžné! V maskách však lze nalézt i takové exotické přísady, jako například výtažek ze šneků.

Přínosy masky na obličej

Maska na obličej obvykle přináší jeden specifický užitek a pak několik přídavných k tomu hlavnímu. Je velmi vzácné, abyste našli masku, která splňuje všechno. Pokud tedy vidíte reklamu, která to vše slibuje, buďte ostražitá. Každopádně, je dobré znát obecné výhody masky na obličej.

Jednou výhodou je, že zvýrazňují efekt různých každodenně používaných přípravků péče o pokožku. Pokud se chcete nechat hýčkat, je právě maska cenově dostupnou alternativou ke koupelím či salonu krásy. Použití masky na obličej může být stejně zjemňující a zklidňující jako omlazení pleti. Nemluvě o psychickém odpočinku při aplikaci. Je to úžasný způsob, jak se zbavit stresu z problémů či námahy v práci nebo škole. Častokrát je to levnější a méně časově náročně, jak návštěva lázní.

Jaké jsou tedy specifické přínosy a výhody pleťové masky?

Hloubkové pročištění

Masky na obličej posouvají vaše běžné čištění pleti zase o krok dál. Dokáží totiž vytáhnout maz a nečistoty z hloubky pórů. Jsou obzvláště dobré v dny, kdy máte silný make-up, když jste vystavena prachu a smogu. Případně při jiných příležitostech, kdy se potřebujete "pořádně vydrhnout". Pokud obsahují enzymy ovocných kyselin, poskytují extra exfoliační vlastnosti.

Detoxikace a očista

Někdy se mohou póry zvětšit kvůli nečistotě, která se v nich nahromadí. A běžný exfoliator ji odstranit nedokáže. Masky na obličej se základem tvořeným například bahnem a jílem jsou výborné na vyčištění ucpaných pórů. Absorbují nahromaděný maz a odstraňují nečistoty z pleti. Lidé s mastnou nebo aknózní kůží mohou velmi získat, pokud použijí detoxikační masku. Snižují tak riziko podráždění a vzniku problému na pleti.

Tonizace, pročištění a rozjasnění

Masky také mohou zesílit účinek tonizačních přípravků, tedy pokožku vypnou a rozjasní. Pokud je pleť pohaslá, matná a mdlá, tak i vy vypadáte starší a unavenější, než byste se mohli ve skutečnosti cítit. Pokud používáte pravidelně masku, pomůže vám vypnout pleť a rozjasnit tmavé fleky. Výsledkem je pak zářivý vzhled, který odráží pohodu a dobrý kvalitní spánek.

Doplnění živin

Maska na obličej může být napuštěna vitamíny, esenciálními oleji a anti-aging přísadami, aby pokožce doplnila určité živiny. Ve smyslu intenzity dokáží masky doplnit silný koktejl pro pleť velmi důležitých živin, a to za pár minut, během nichž je maska aplikována. Obzvláště, pokud ji po aplikaci nesmyjete, ale do pleti ještě vklepete.

Uklidňující vliv

Obvykle se nedoporučuje přikládat přípravky pro péči o pleť na zarudlou, podrážděnou nebo citlivou kůži. Masky dokáží postiženou pokožku schladit a uklidnit. Je to výborné pro lidi, kteří si zvykají na změnu klimatických podmínek, kteří trpí na akné, případně ty, kteří se zotavují z mimořádně silné dermatologické léčby, nebo mají od slunce spálenou pleť.

Hydratace

A nakonec, důležitým přínosem, který dokáže maska poskytnout, je extra vrstva hydratace. Masky na obličej jsou často silnější, než hydratační krémy a mléka. Používají se při výrazné potřebě hydratace pokožky. Kvůli zvláčňující a zjemňující kvalitě těchto masek je nejlepší, pokud je používáte střídmě, abyste tak zabránili ucpání pórů.

Nevýhody masek na obličej

Používání masek na obličej s sebou nepřináší příliš mnoho nevýhod. Samozřejmě, pokud je používáte správně a s ohledem na očekávaný výsledek. Masky na obličej nejsou žádné zázračné kúry. Jsou určeny na podporu a doplnění, nikoli jako náhrada vašich tradičních produktů péče o pleť. Je mnohem důležitější, aby byla vaše běžná rutina v péči o pleť správná a vhodná. Teprve pak je důležité, najít si tu správnou masku. Takto bude jednodušší zjistit, kde potřebujete extra péči a tomu přizpůsobit volbu vhodné masky na obličej.

Pokud jde o cenu, masky nemusí být vůbec drahé, ale mnohé z nich drahé jsou. Částečně je to proto, že se masky a jejich použití spojuje s programem v lázních. Takže mix značkových jmen, exoticky znějící přísady a příslib luxusní péče mohou cenu masky na obličej ovlivnit. Na druhou stranu, masky, které si namícháte sama doma jsou stejně dobré a silné a nestojí mnoho peněz!

Většina masek se také po ukončení působení z tváře smyjí, takže dávejte pozor na masky, které tvrdí, že mají na pleť dlouhotrvající vliv. Například, hydratační maska, kterou smyjete, nemůže být natolik hydratující jako sérum s podobným složením, které na pleti zůstává. Čtěte pozorně štítky i návod k použití, jen tak použijete masku správně a efektivně.

Typy masek na obličej

Krém

Přínosy: hydratace, zpevnění, doplnění živin

Nejlepší pro: suchou, zralou pleť

Masky na bázi krému poskytují pokožce intenzivní hydrataci. Často jsou velmi zjemňující a dokáží zajistit uklidňující a chladící efekt, obzvláště na suché nebo zralé pleti. Pokud chcete zvýšit hydrataci, abyste vyplnili jemné linie, hledejte výrobky označené jako "zpevňující". Případně hledejte přísady bohaté na vlhkost, jako je kolagen a kyselina hyaluronová. Některé krémové masky na obličej je třeba smýt, jiné lze po několika minutách vklepat do pokožky.

Dokonce, i když máte velmi suchou pleť, je důležité nepřehánět to s hydratačními maskami, zejména tehdy, pokud je po aplikaci z obličeje smyjete. Stálá aplikace a odstraňování může vaši pokožku dráždit a ještě více ji vysušit. Používejte kombinaci masky a nočního krému, aby byla vaše péče o pleť efektivnější!

Gel

Přínosy: hydratace, exfoliace, detoxikace, zpevnění, vyhlazení, tonizace a rozjasnění

Nejlepší pro: normální až smíšenou pleť, podrážděnou pleť

Gelové masky jsou víceúčelové masky, protože je lze použít z různých důvodů. Slupovací gelové masky, které po aplikaci ztuhnou na hmotu podobnou gumě nebo vosku, jsou vynikající na tonizaci a rozjasnění pokožky. Jsou také dobré na lehkou detoxikaci (pro potřeby hlubšího pročištění hledejte jílovou masku). Gelové masky, které zůstávají vláčné, jsou dobré na hydrataci a vypnutí pleti. Kvůli jejich chladícím vlastnostem jsou fantastické na zklidnění podrážděné pokožky.

Masky s obsahem ovocných enzymů a jiných exfoliačních přísad jsou výborné na odstranění staré kůže, tedy vrchní vrstvy mrtvých pleťových buněk. Kůže zůstane jasnější a je připravena k hydrataci. Tyto masky se nazývají "peelingové" masky (na rozdíl od slupovacích) a dokáží udělat na pokožce zázraky, i když je používáte pouze zřídka.

Gely je možné používat jako uklidňující chladicí masky pro jemné oblasti obličeje, jako například oči. Opakovaně použitelné gelové masky se drží v chladu v ledničce a jednoduše se v případě potřeby na dané místo přiloží.

Olej

Přínosy: hydratace, změkčení pokožky, doplnění výživných látek

Nejlepší pro: normální až smíšenou / suchou pleť, citlivou pleť, zralou pleť

Oleje jsou velmi důležitými přísadami masek na obličej, ale jsou zároveň účinnými samostatnými maskami. Obvykle se aplikují teplé, jemnou masáží se rozprostřou po pokožce, zároveň s hydratací zvyšují cirkulaci pod pokožkou. Esenciální oleje mohou být dobrým hydratačním přípravkem pro citlivou pleť, protože jsou jemné a založeny čistě na přírodní bázi. Po aplikaci olejové masky si můžete všimnout, že je vaše pleť neuvěřitelně měkká (a v závislosti od oleje může také příjemně vonět!)

Olejové masky se jemně odstraňují teplou žínkou. Je také možné nechat je na pleti působit a hydratovat ji i během noci. Na tváři byste si ale měli nechávat pouze nekomedogenní oleje (například mandlový, jojobový, slunečnicový). Bohatší oleje jako olivový a kokosový by se měly používat jen velmi mírně a pouze tehdy, pokud si masku na konci ošetření setřete.

Bahno / jíl

Přínosy: hloubkové čištění, detoxikace a pročištění, rozjasnění

Nejlepší pro: normální až velmi mastnou pleť, mdlou pleť, podrážděnou a aknózní pleť

Bahenní a jílové masky jsou právě ty masky, které si člověk představí, když se řekne maska na obličej. Možná jste již vyplašili některého rodinného příslušníka, který vám vtrhl do pokoje, když jste ji měla na tváři. Její aplikace je zábava, jsou to také velmi silné a výkonné doplňky denní péče o pleť. A to kvůli jejich pročišťujícím a čistícím schopnostem.

Když vlhké bahno nebo jíl na pokožce zaschne, vytahuje nečistoty z hloubky pórů a dostává je na povrch. Tyto nečistoty může tvořit všechno možné od nadbytečného mazu, přes nečistoty, odumřelé kožní buňky a zbytky starých čisticích prostředků. Při čištění pórů jsou vhodné bahenní a jílové masky i proto, že redukují výskyt černých a bílých teček a jiných typů akné.

Jílové masky, zvláště ty, které používají bílý jíl, dokáží také rozjasnit mdlou a povadlou pleť. Zkuste použít některou z těchto masek uprostřed týdne. Případně kdykoliv, když vaše pleť bojuje s nástrahami každodenního nabitého programu. Tyto masky dokáží detoxikovat, zpevnit a rozjasnit pokožku až na několik dní. Jelikož může bahno a jíl při nadměrném používání pokožku vysušit, je nutné, abyste je užívali s mírou. Nejlépe jednou týdně nebo každý druhý týden, v závislosti na stupni mastnosti vaší pokožky.

Slupovací masky

Přínosy: detoxikace a pročištění, vypnutí, rozjasnění, doplnění živin

Nejlepší pro: normální až smíšenou pleť, mdlou / unavenou pleť

Další maska, se kterou je zábava! Základem slupovacích masek bývá krém, gel nebo nějaký typ vosku či parafínu. Aplikují se za vlhka a po zaschnutí se mění na gumovitý, pevný film. Během zasychání vypínají pleť, vytahují černé tečky a nečistoty z pórů. Pleť je následně hladší, jasnější a na dotek pružnější. Některé slupovací masky, které obsahují ovocné enzymy nebo jiné přísady s obsahem kyseliny, mohou z pokožky také odstranit odumřelé buňky.

Miniprůvodce látkovými maskami

Látkové masky (také plátýnkové masky, sheet masky, masky ze 100% bavlny) jsou nejpopulárnější v Asii, hlavně v Koreji, kde byly vlastně vymyšlené. Tak, jako jiné trendy krásy pocházející z Koreji, i látkové masky se rychle rozšířily po celém světě. Ať už patříte k těm, kteří masky na obličej využívají často, nebo s nimi pouze začínáte, jsou právě látkové masky výborným řešením, jak dodat pokožce nějaké živiny navíc.

Co je látková maska?

Látková maska (sheet mask) se označuje také plátýnková maska, nebo maska ze 100% bavlny. Jde o předpřipravenou masku vyrobenou z papíru nebo látky, která je namočená v roztoku naplněném "esencemi" s přínosem pro pokožku. Někdy mohou být vyrobeny také z měkkého plastu nebo gelu, cena takové masky je už ale vyšší. Roztok je buď čistý gel nebo mléčná tekutina. Je to jako byste se zamotaly do vašeho oblíbeného séra, jenomže za mnohem přijatelnější cenu!

Látkové masky jsou na jedno použití, každá je balena samostatně. Snadno se s nimi manipuluje, balení je hygienické a použití snadné. Nenadělají takový "nepořádek" jako obvyklé masky na obličej, není třeba je z tváře strhávat. Můžete je použít prakticky kdekoliv! Jelikož pláty látky napuštěné roztokem ke kůži přilnou, dostanou esenci ke kůži tak blízko, jak je to jen možné. Z toho vyplývá, že vaše kůže vstřebá z roztoku tolik dobrého, kolik jen dokáže.

Přínosy látkových masek

Látkové masky jsou nejvhodnější na intenzivní hydrataci, tonizaci, pročištění, rozjasnění a zpevnění pokožky. Primární přínos látkových masek je uveden na obalu.

Hydratační masky obsahují vitaminy, kyselinu hyaluronovou a asijskou tajnou zbraň mezi přísadami jako například extrakt ze šneků. Čistící masky poskytují osvěžující infuzi vitaminu C a alfa hydroxykyselin, aby zredukovaly hyperpigmentaci a zarudnutí. Případně mix přírodních extraktů jako je vilín a mořské řasy, pomocí kterých se zdrhnou z pokožky mrtvé buňky. Zpevňující masky mohou obsahovat kolagen na vyplnění jemných linií. Co je velmi dobré vždy, když vaše tvář potřebuje vzpruhu!

Jak používat látkovou masku

Před použitím látkové masky si obličej očistěte a tonizujte, tak jako obvykle.

  1. Rozstřihněte sáček v horní části a opatrně vyjměte a rozložte látkovou masku.
  2. Plát látky postupně ukládejte od krku a brady přes obličej. Ujistěte se, že k dolní polovině obličeje řádně přilnula.
  3. Natáhněte ji vzhůru tak, aby byl vrch látkové masky v rovině s vaším čelem a aby maska seděla i po bocích obličeje. Uhlaďte ji tak, aby seděly otvory pro oči a nos.
  4. Látkovou masku jemně zatlačte konečky prstů, abyste se ujistila, že je k pleti zcela přitlačena. Může to vypadat dokonce děsivěji než jílová maska. No pokud chcete vypadat jako kráska, musíte chvíli vypustit napovrch i zvíře ve vás.
  5. Po ukončení působení opatrně stáhněte masku dolů z pokožky. Zbylou tekutinu vklepejte do obličeje. Můžete použít i tekutinu, která zůstala v balení. Vytvoříte si tak ještě "pomaskové sérum".

Obvykle v dny, kdy použijete látkovou masku, nemusíte pleť znovu hydratovat. Záleží na potřebách vaší pleti. Někteří lidé si látkovou masku před použitím nechají vychladit v lednici, čímž získají extra chladící a otoky snižující efekt!

Jak často je vhodné používat látkovou masku?

Látkové masky by se měly používat jednou nebo dvakrát týdně, některé ženy je však používají každý večer. Pokud máte mastnou pleť, bylo by nejvhodnější střídat hydratační látkové masky s jílovými maskami na hloubkové pročištění pleti. Pokud máte velmi suchou pleť, můžete použít jemnější látkové masky několikrát do týdne. Příležitostně můžete také přidat hloubkově hydratující látkovou masku.

Masky na obličej, které si můžete vytvořit sama

Pamatujete na poznámku, že jednou z stinných stránek masek na obličej je jejich cena? Pokud si ji však uděláte sama doma, nebude vás to stát téměř nic. Podívejme se na hlavní ingredience, které budete potřebovat, pokud se rozhodnete pro vlastnoručně namíchanou masku.

Med: z medu je hned trojnásobný užitek, protože čistí, tonizuje a hydratuje. Je dostatečně jemný pro citlivou pleť a jeho antibakteriální vlastnosti zajišťují, že vaše pleť bude super měkká a čistá.

Avokádo: avokádo je plné přírodních olejů, takže hydratuje do hloubky. Je také bohaté na vitaminy a minerály, můžete se tedy spolehnout, že avokádo vaší pleti během hydratace zároveň dodá živiny.

Vaječné bílky: našlehané vaječné bílky použity ve formě masky vaši pleť přirozeně tonizují, dokážou ji zpevnit a pročistit.

Jogurt: dalším trojnásobným ošetřením v jednom, které splňuje všechny požadavky na péči o pleť, je jogurt. Obsahuje kyselinu mléčnou a živé kultury, které odstraňují odumřelé buňky a čistí pleť. Krémová konzistence působí jako uklidňující hydratace, obzvláště v případě zanícené pokožky.

Můžete přidat i několik kapek přírodních olejů a ty vmasírovat do pokožky. Je však důležité, jaký typ oleje použijete. Vyhýbejte se vonným silicím, protože mohou podráždit jemnou kůži na obličeji (jde například o mentol, růži a levanduli). Držte se raději přírodních olejů pocházejících z ořechů. Možná nebudou vonět tak lahodně, ale budou mnohem lépe fungovat!

Jak použít masku na obličej?

Teď, když už víte, jak si najít tu správnou masku na obličej (nebo jak si ji vyrobit), je čas říci si, jak ji správně použít. Pro maximální účinek se řiďte návodem k použití, který maska obsahuje.

  1. Odstraňte veškerý make-up a pořádně si obličej očistěte. Pokud je to nutné, můžete pleť tonizovat a exfoliovat. Masku na obličej byste ale měli použít ještě před jakýmkoli sérem a hydratačním přípravkem.
  2. Prsty naneste tenkou rovnoměrnou vrstvu masky po celém obličeji. Vyhněte se oblasti očí a úst. Můžete také použít klasický plochý podkladový štětec (ten, co vypadá jako štětec na malování) a jím nanést masku na obličej. Začněte u čelisti a roztírejte ji směrem nahoru a směrem ven z obličeje.
  3. Nechte masku působit tak dlouho, jak je udáno na obalu. Při jílových maskách je zvykem nechat je působit, dokud nezaschnou. Někteří odborníci na krásu ale tvrdí, že je jílovou masku třeba odstranit podle pokynů. Jinak vaši pleť příliš vysuší. Každé řešení je dobré, pokud po aplikaci pokožku hydratujete!
  4. Pokud je maska vytvořena tak, že po aplikaci může zůstat na pokožce, prostě vklepávejte její zbytky do pokožky, dokud je zcela neabsorbuje.
  5. V případě, že masku z tváře třeba odstranit, smyjte ji teplou vodou (nebo ji z obličeje odloupněte). Pokud to jde těžko, můžete použít teplou žínku a zbytky masky z obličeje jemně "zdrhnout".
  6. Tvář jemně vysušte přiložením ručníku a naneste sérum, či hydratační přípravek. Kvůli lepší absorpci je nejlepší, pokud je kůže ještě mírně vlhká.

Další triky, které můžete vyzkoušet:

  • masky skladujte v lednici, abyste dosáhli chladící efekt navíc,
  • obličej před nanesením masky naparte tak, že se nahnete nad umyvadlo plné horké vody, případně jemně přitlačte horký ručník na obličej. Takto ještě více změkčíte pokožku a umožníte lepší průnik živin do pleti. Někteří lidé se při napařování potí, jiní to považují za irelevantní. Nejlepší jak zjistit, jestli vám bude napařování vyhovovat, je systém pokus-omyl!

Masky na obličej můžete použít v průměru jednou nebo dvakrát týdně. Přestože je lze s mírou použít jako "nouzové kosmetické ošetření", když vás vaše pokožka zlobí, v případě příliš častého používání ztrácejí svou účinnost. Existuje tolik možností, které můžete v rámci své každodenní péče o pleť vyzkoušet. Nechte proto masky na obličej, aby byly vaším občasným ošetřením, na které se můžete těšit. Nejen, že bude vaše pleť v tip top formě, díky maskám na obličej se můžete rozmazlovat podobně, jako byste byli v lázních či salonu krásy, ale vše v teple domova!

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc