Domů / / Peelingy s kyselinou glykolovo...

Peelingy s kyselinou glykolovou

Poslední úprava 30.12.2021
Sdílet článek

Peelingy s kyselinou glykolovou na pleť jsou populární kosmetickou procedurou, která se provádí v lázních, kosmetických salonech, u dermatologů, dokonce i doma. Obojí, kyselina glykolová i kyselina mléčná jsou AHA (alfahydroxykyseliny). Ale kyselina glykolová je mnohem běžnější.

Kyselina glykolová je průhledná, bezbarvá, vodnatá kapalina. Peeling se vyrábí v různých procentních variacích, obvykle začíná od 30% a dosahuje až 75% koncentraci.

30% peeling s kyselinou glykolovou je silnější než 30% peeling s kyselinou mléčnou. Kyselina glykolová může způsobit výraznější zarudnutí obličeje. Může se tak dít proto, že částice kyseliny glykolové jsou menší než částice kyseliny mléčné, takže pronikají hlouběji do pokožky. V každém případě jsou peelingy z kyseliny glykolové považovány za lehké nebo mírné peelingy.

Co dokáží peelingy s kyselinou glykolovou?

Peelingy s kyselinou glykolovou dokáží upravit a opravit mnoho nežádoucích pleťových problémů. Obecně dokáží následující věci:

  • pomáhá zmírnit aktivní akné
  • pomáhá eliminovat černé uhry
  • hloubkově čistí póry
  • zlepšuje vzhled jemných vrásek
  • stimuluje přirozenou tvorbu kolagenu
  • sjednocuje tón pleti
  • rozjasňuje pleť
  • zeslabuje akné a jeho příznaky
  • zeslabuje hyperpigmentaci
  • vyhlazuje drsnou kůži

Nezapomínejte však, že každý benefit takového ošetření kůže závisí na vaší pokožce, od síly peelingu, i na množství peelingů, které absolvujete. Obvykle budete potřebovat více než jen jeden peeling, abyste dosáhli požadované výsledky na pokožce.

Co můžete očekávat od peelingu s kyselinou glykolovou?

Při prvním peelingu s obsahem kyseliny glykolové byste měli začít s nižším procentuálním zastoupením, obvykle přibližně 30%. Postupně se můžete propracovat k 75%, pokud to vaše pokožka zvládne. Pokud začnete s příliš silným peelingem, můžete si pokožku doslova spálit a poškodit. Pokud dopřejete pokožce čas, aby si navykla na peelingový roztok, bude ošetření bezpečné a efektivní. Když se pleť aklimatizuje, může být každý další peeling silnější než ten předešlý.

Pokud s peelingem pouze začínáte, měli byste nechat peelingový roztok na vaší pokožce působit pouze krátce, přibližně jednu minutu. Když podstoupíte více peelingů a vaše pleť se kyselině přizpůsobí, můžete nechat peeling působit po delší dobu. Toto by ale měla určit osoba, která vám peeling aplikuje. Také závisí na tom, kolik vaše pokožka skutečně snese.

Jaký je to pocit, když si dopřejete peeling s kyselinou glykolovou? Čím je peeling silnější, tím budete pociťovat větší diskomfort. Pokud jste pokožku zvykali na peeling postupně, bude i nejsilnější dostupnou koncentraci peelingu tolerovat v pohodě. Pokud jste dříve nepodstoupily žádný chemický peeling (jakéhokoli druhu) a začali byste rovnou se 75% koncentrací kyseliny glykolové, bylo by to pravděpodobně řádně bolestivé.

Celkově lze říci, že můžete na kůži cítit mravenčení, píchání, pokožka může během peelingu zčervenat. Silnější peelingy, například 75% kyselina glykolová, může dokonce pálit a mohou z ní slzet oči. Pokud půjdete na profesionální ošetření, bude pravděpodobně puštěný ventilátor, který pomůže zchladit pokožku a uleví od pocitu pálení. Pravděpodobně i pár hodin po kúře budete červená, někdy zarudnutí přetrvává dokonce i několik dní.

Studené obklady mohou pomoci zmírnit zarudnutí a podráždění způsobené peelingem s kyselinou glykolovou. Někdy dermatolog či kosmetička aplikuje chladnou páru na pokožku půl hodiny po peelingu. Mohou vám zabalit obličej do studeného ručníku a pak použít chladicí masku. Každý z těchto kroků pomáhá zmírnit jakékoli zarudnutí a zánět, které se u vás mohou objevit. Pokud si děláte peeling doma a vaše pokožka je skutečně červená, můžete si navlhčit ručník či papírový ubrousek a položit si je na pokožku. Tvář můžete zahalit i do chladivé mlhy ze zvlhčovače. Papírové masky, populární v Asii, lze také použít na zklidnění pokožky po peelingu s kyselinou glykolovou.

Existují nějaké lhůty, které je třeba dodržovat?

To, jak dlouhou dobu budete potřebovat na zotavení po peelingu s kyselinou glykolovou, závisí na vaší pokožky a od síly peelingu. Vaše pokožka se vzpamatuje rychleji, pokud jste již absolvovali více peelingů. Ale čím je peeling silnější, tím bude pokožka potřebovat více času.

Glykolové peelingy nejsou považovány za hluboké peelingy, takže se z nich nebudete fyzicky "loupat". Vaše pokožka může být na dotyk suchá a šupinatá. Proto nemusíte po peelingu s kyselinou glykolovou čekat. Nebudete se muset vyhýbat společnosti ani si brát volno v práci. Vedlejší účinky peelingu lze obvykle překrýt make-upem.

Přesto je vhodné podstoupit peeling přes víkend. Pokožka bude mít čas na zhojení a vyrovnání se s možným podrážděním. Pokud se vám po peelingu tvoří šupinky a trochu se loupete, nechte pokožku odloupnout přirozeně, jinak hrozí riziko, že si násilným odlupováním pokožku zjizvíte. Obličejovou pokožku si nepotahujte ani nevymačkávejte a jednoznačně se vyhněte drhnutí obličeje i jiným exfoliačním produktům, dokud se pokožka plně nezahojí. Pokud absolvujete jakýkoliv chemický peeling, měli byste se pak vyhýbat slunci a používat opalovací krém. Chemický peeling udělá vaši pleť citlivější na slunce, měli byste proto dbát na to, abyste si pokožku nepoškodili slunečním zářením.

Jak dlouho trvá, než uvidíte výsledky?

Po absolvování peelingu s kyselinou glykolovou nebudete vidět očekávané výsledky okamžitě. To ale neznamená, že chemický peeling nefungoval. Pokožka se nejprve musí vzpamatovat z peelingu, až pak můžete znát zlepšení. Pleť bude vypadat lépe přibližně týden po peelingu. Pokud však ani po několika týdnech pokožka lépe nevypadá, měli byste příště zvolit silnější peeling.

Některé kožní problémy vyžadují více glykolových peelingů než se zlepší. Může to tedy trvat několik týdnů nebo měsíců, v závislosti na množství peelingů, než spatříte nějaké změny na pleti. Peeling s kyselinou glykolovou se často používají k vyblednutí hyperpigmentace a červených skvrn. Po jednom peelingu nezmizí, měli byste však vidět patrná zlepšení po třetím glykolovém peelingu.

Abyste si udrželi dobré výsledky, měli byste podstoupit peeling každé tři týdny. Peeling s 30% kyselinou glykolovou lze dělat každé dva týdny, pokud chcete.

Někteří lidé si chtějí osvěžit pleť před svatbou nebo významnou událostí. Není však dobrým nápadem dát si udělat peeling méně než týden před akcí. Kromě toho, že potřebujete čas na to, aby peeling zapůsobil a aby se pokožka zahojila, může u vás dojít k reakci, mohou se objevit vyrážky nebo nadměrné zarudnutí. Jsou to všechno věci, které ve svůj důležitý den řešit určitě nechcete.

Peelingy s kyselinou glykolovou jsou výborným způsobem jak zlepšit drobné nedostatky pokožky a omladit matnou pokožku. Působí rychleji, než kdybyste si denně dávali gel na ošetření s kyselinou glykolovou. Mají však rizika a vedlejší nežádoucí účinky. Pokud si však uděláte glykolový peeling bezpečně, bude to velmi účinné ošetření pro mnohé problémy s kůží.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc