Domů / / / Magneziový olej proti vypadává...

Magneziový olej proti vypadávání vlasů

Poslední úprava 21.07.2023
Sdílet článek

Může být právě magneziový olej tou správnou zbraní proti vypadávání vlasů? Je vhodné magneziový olej při vypadávání vlasů používat?

Nejdříve si o magnéziu, tedy hořčíku, řekneme základní informace - definice, jeho přínosy, příznaky nedostatku. A také to, jakým přínosem může být magnézium proti vypadávání vlasů, nebo jestli může sloužit jako prevence vypadávání vlasů a jestli dokáže obnovit růst vlasů.

Co je magnézium?

Magnézium patří mezi prvky, které jsou v těle velmi hojně zastoupeny. Dospělý má v těle přibližně 25 gramů magnézia, více než polovina z toho (50 až 60 procent) se nachází v kostech, pak následují měkké tkáně. Lidské tělo potřebuje velké množství magnézia. Musí totiž řídit více než 300 biochemických reakcí a mnohé další funkce.

Na co je magnézium dobré? Mezi jeho úkoly při fungování lidského těla patří udržování rovnováhy pokud jde o imunitní systém, také je potřebný pro silné kosti, regulaci krevního tlaku, syntézu proteinů, tvorbu energie, regulaci činnosti svalů a nervů, tvorbu DNA a RNA v těle.

Jinak řečeno, magnézium potřebujeme na to, abychom zůstali zdraví a "normální".

Přínosy magnézia pro lidské tělo

  1. brání vzniku osteoporózy
  2. odpovídá za normální tělesné funkce
  3. chrání DNA
  4. brání vypadávání vlasů
  5. brání vzniku onemocnění srdce
  6. reguluje srdeční tep
  7. reguluje krevní tlak
  8. udržuje rovnováhu při fungování štítné žlázy
  9. ulevuje od astmatu
  10. brání vzniku cukrovky
  11. ulevuje od bolestí hlavy
  12. pomáhá při napjatých svalech
  13. pomáhá se svalovými křečemi a bolestí svalů
  14. zmírňuje úzkost
  15. pomáhá při depresi
  16. pomáhá při problémech se spánkem
  17. slouží jako přírodní deodorant

Přínosy magnézia pro růst vlasů

Pokud jde o magnézium a vlasy, vypadávání vlasů a podporu růstu vlasů, má tento prvek dvě důležité úlohy.

Magnézium ovlivňuje syntézu proteinů

Lidské vlasy jsou tvořeny proteiny, které se označují jako keratin. Bez magnézia nelze aminokyseliny řádně přeměnit na proteiny. Přitom tyto tvoří až 90% vlasových folikulů. Je také důležité poznamenat, že tělo potřebuje obrovské množství magnézia právě na tento proces syntézy proteinů. Pak dokáže zajistit i růst vlasů, které jsou zdravé.

Magnézium chrání vlasovou pokožku před hromaděním vápníku

Podle několika studií lze vypadávání vlasů připisovat nánosům kalcia v buňkách folikulů. Často je problémem i zánět vlasové pokožky, nánosy kalcia narušují správný růst folikulů, ucpávají totiž póry. Vlasové folikuly jsou pak podvyživené.

Magnézium pomáhá rozpustit nadměrné zásoby kalcia z folikulů. Výsledkem je pak schopnost poskytovat potřebnou výživu, dodávat ji krví k folikulům, obnovit normální růstový cyklus vlasů.

Týká se nedostatek magnézia i vás?

Podle některých odborníků trpí většina lidí na nedostatek magnézia. Jak však zjistíte, zda i vy máte nízké hladiny magnezia? Není to úplně jednoduchý úkol, protože magnézium se nachází převážně v kostech, přesněji, 50 až 60% je umístěno v kostech. A také v samotných buňkách.

Pro zjištění hladin magnézia lze použít různé lékařské testovací metody. Množství magnézia v těle se dá zjistit z moči, slin, krevního obrazu. Jsou však potřebné komplexní laboratorní testy a hodnocení, jen tak dostanete co nejpřesnější měření. A ani tak se nemusíte dozvědět 100% přesné hodnoty magnézia.

Jak pak můžete zjistit, zda trpíte nedostatkem magnézia? Nejjednodušší a nejdostupnější způsob je sledovat některé ze symptomů způsobených nedostatkem magnézia.

Jaké jsou příznaky nedostatku hořčíku?

Časným příznakem nízkých hladin magnézia jsou svalová slabost a svalové napětí, osteoporóza, vysoký nebo nepravidelný srdeční tep, ztráta chuti k jídlu. V nejhorších případech dokonce zvracení a záchvaty.

Seznam příznaků nedostatku magnézia

  • osteoporóza
  • vysoký krevní tlak
  • nepravidelný tep
  • cukrovka typu II
  • svalové křeče
  • svalové napětí
  • svalová slabost
  • únava a žádná energie
  • neustálé bolesti hlavy
  • nechutenství
  • problémy se spánkem
  • psychické problémy
  • úzkost
  • deprese
  • astma
  • nevolnost
  • zvracení

Když jsme si řekli základní informace o magnéziu, podívejme se na souvislost mezi hořčíkem a plešatěním.

Magnéziový olej proti vypadávání vlasů

Nedostatkem magnézia a vypadávání vlasů spolu souvisejí. Na zanícené vlasové pokožce se totiž hromadí vápník. Magnézium však tyto nánosy vápníku rozpouští a tím ulevuje vlasové pokožce. Rozdělme si nyní na drobné, jak dokáže magnésium a magneziový olej pomáhat proti vypadávání vlasů?

1) Zapálená pokožka hlavy jako příčina vypadávání vlasů

Zapálená vlasová pokožka je jedním z největších nepřátel vlasů, mnohokrát je spoluodpovědná za řídnutí vlasů a plešatění. Mezi některé typy zánětu vlasové pokožky patří i tyto:

  • lupy: bílé šupinky na hlavě mohou být způsobeny seboroickou dermatitidou, přemnožením houby Malassezia či jiné faktory
  • seboroická dermatitida: typ vyrážky, která vyvolává zarudnutí, krusty, mastný vzhled vlasové pokožky
  • folikulitida: bakteriální nebo plísňová infekce ve folikulech, která způsobuje svědění hlavy, podráždění a zánět, pupínky na vlasové pokožce

Co mají společné tyto různé typy zánětu na vlasové pokožce? Všechny narušují správný a zdravý růst a rozvoj vlasových folikulů. Proto mohou vyústit do předčasné ztráty vlasů či nadměrného padání vlasů.

2) Kalcifikace vlasové pokožky způsobená možným zánětem vlasové pokožky

Zánět na pokožce hlavy může způsobit hromadění vápníku ve folikulech.

Otázka tedy zní, jak odstranit nahromaděné kalcium z vlasové pokožky? A právě zde přichází na scénu magneziový olej, který je vhodný právě proti vypadávání vlasů.

3) Magnézium a magneziový olej proti vypadávání vlasů jako řešení zánětu na vlasové pokožce

Lidské tělo potřebuje magnézium na stovky biochemických reakcí. A potřebují ho i vlasové folikuly. Zároveň je to vhodný prostředek proti nadměrnému hromadění vápníku na vlasové pokožce.

Magnézium jako látka schopná rozpustit vápník

Nerovnováhu kalcia a magnézia ve lidském těle lze demonstrovat i jednoduchým testem.

Rozdrťte kalciovou tabletku a sledujte, kolik z ní se rozpustí v 3 deci litrech vody. Potom rozdrťte magneziovou tabletu a pomalu ji rozmíchejte v kalciové vodě. Když přidáte magnézium, rozpustí se i zbývající vápník. Stává se lépe rozpustný ve vodě. Přesně totéž se děje i ve vašem krevním oběhu, v srdci, mozku, ledvinách a vůbec všech tělesných tkáních.

Co to však znamená pro lidi, kteří trpí na vypadávání vlasů kvůli kalcifikaci vlasové pokožky? Stručná odpověď je - potřebujete magnézium.

Magneziový olej je přirozený způsob jak rozpustit nadměrné zásoby kalcia ve vlasových folikulech i v těle.

3 způsoby jak použít magnézium pro růst vlasů

Existují tři základní způsoby, jak zařadit magnézium, pokud chcete podpořit růst vlasů. Jde o konzumaci jídel bohatých na magnézium, magnéziové výživové doplňky a lokálně magnéziové oleje proti vypadávání vlasů a plešatění.

Takto můžete pomoci pokožce na hlavě a zabráníte hromadění vápníku ve vlasových folikulech.

1) Top 15 potravin bohatých na magnézium

Snažte se do jídelníčku zařadit potraviny bohaté na magnézium.

  1. mandle (80 mg / porci)
  2. špenát (78 mg / porci)
  3. kešu ořechy (74 mg / porci)
  4. arašídy (63 mg / porci)
  5. cereálie - drcená pšenice (61 mg / porci)
  6. sójové mléko (61 mg / porci)
  7. černé fazole (60 mg / porci)
  8. edam fazole (50 mg / porci)
  9. arašídové máslo (49 mg / porci)
  10. celozrnný chléb (46 mg / porci)
  11. avokádo (44 mg / porci)
  12. brambory (43 mg / porci)
  13. rýže (42 mg / porci)
  14. jogurt (42 mg / porci)
  15. ovesná mouka (36 mg / porci)

Mandle obsahují nejvíce magnézia na porci (80 mg / porci), takže si je klidně sbalte jako svačinu. Ale nepřežeňte to s množstvím.

2) Výživové doplňky s hořčíkem pro růst vlasů

Proti vypadávání vlasů jsou vynikající i výživové doplňky s hořčíkem. Jaká je denní doporučená dávka magnézia?

VĚK

MUŽI

ŽENY

14-18

410 mg

360 mg

19-30

420 mg

310 mg

31+

420 mg

320 mg

3) Magneziový olej proti vypadávání vlasů

Používání magnéziového oleje je další a rychlejší způsob jak ho dostat přímo do krve.

Chcete-li najít co nejkvalitnější magneziový olej na růst vlasů či jiné lokální použití, je nejdůležitější to, z jakého zdroji olej pochází. Důležité je, aby byl prvek nekontaminovaný.

Nežádoucí účinky magnézia

Magneziový olej je pro dospělé i děti bezpečný. Ale lidé s citlivou pletí někdy udávají pocit mravenčení, svědění, pálení či bodání.

Jak to, že magneziový olej píchá nebo pálí na kůži? Tento pocit je způsoben třením, které vyvolávají nerozpustné částice v hořčíkovou oleji. Když si na kůži natíráte magneziový olej, vytvářejí tyto částice (mají větší molekuly) pocit tepla nebo pálení, právě kvůli zmiňovanému tření.

Jak používat magneziový olej na podporu růstu vlasů?

Zvrátit vypadávání vlasů a podpořit růst vlasů můžete lokálním použitím magnézia. Je to velmi jednoduchý, ale účinný postup. Potřebujete magneziový olej (ve spreji) a dermální váleček s jehlami. Díky němu zlepšíte vstřebávání magnéziového oleje do pokožky.

  1. Nastříkejte trochu magnéziového oleje na vlasovou pokožku, hlavně na řídnoucí, plešatějící místa. Jemně vmasírujte.
  2. Nechte působit 20 minut.
  3. Řádně smyjte.

Používejte maximálně třikrát do týdne.

Je vhodné používat magneziový olej proti vypadávání vlasů?

Pokud si odmyslíme mnohé přínosy magnézia pro tělo, magneziový olej lze použít i jako účinnou přírodní léčbu na zvrácení vypadávání vlasů.

Dokáže magneziový olej obnovit růst vlasů? Teoreticky dokáže magneziový olej rozpustit nahromaděný vápník na vlasové pokožce. Takto uvolní ucpané folikuly, obnoví se správný přísun živin. A právě tím se stimuluje růst nových vlasů.

Pokud stále váháte, zda použít magneziový olej lokálně, zkuste tradičnější způsob. Získejte magnézium ze stravy nebo výživových doplňků. Tělo bude mít dostatečné zásoby, aby dokázalo přirozeně zastavit vypadávání vlasů.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy