Vlasové aktivátory

Poslední úprava 22.02.2023
Sdílet článek

Význam vlasů a funkce tělesného ochlupení

Vlasy jsou tvořeny mrtvými keratinocyty, které se při růstu shlukují do vlákna s úžasnou pevností v tahu, do samotného vlasu. Tělesné ochlupení a srst je typická pro savce, kam patří i člověk. Ochlupení přitom hraje celou řadu úkolů. Je odpovědné za fyzickou ochranu těla, tepelnou izolaci, krytí, též rozptyl potu a mazu. Podporuje hmatové a smyslové funkce a také sociální interakci. (Schneider, 2009)

V lidské společnosti mají vlasy obrovský psychosociální význam. Mnoho chorob je spojených s vypadáváním vlasů a ztrátou tělesného ochlupení. Méně často, ale přece, také s nadměrným výskytem nežádoucího ochlupení. Nesprávný a nevhodný růst vlasů, nadměrné vypadávání vlasů a plešatění postiženého člověka každopádně ovlivňuje negativně. (Schneider, 2009)

Růstový cyklus vlasů a úloha vlasových aktivátorů

Jednou z nejzajímavějších otázek o vlasech je to, co vlastně řídí samotný cyklus vlasů, tento opakující se proces regenerace vlasových folikulů. Růstový cyklus vlasů se dělí na růstovou (anagenní), přechodnou (katagenní) a odpočinkovou (telogenní) fázi. V anagénu vlas aktivně roste, v katagénu přestává růst, ale z hlavy nevypadne a v telogénu už vlas vypadává a vlasový kořínek regeneruje. (Plikus, 2012)

Trvání anagenní fáze určuje délku samotného vlasu, který je tvořen ve folikulu. Trvání telogénu zase určuje, jak brzy se začne tvořit zcela nový vlas. Přesuny z telogénu do anagénu a anagénu do katagénu musí být řádně a správně regulované. Přispívají totiž k dosažení optimální délky a hustoty vlasového porostu. U zvířat (savců) to o délce a hustotě srsti platí stejně. Správné trvání růstového cyklu je prostě nezbytné pro jejich přežití a přizpůsobení se ročnímu období. (Plikus, 2012)

Ačkoliv u člověka není situace kvůli samotnému přežití natolik dramatická, je psychosociální dopad nadměrného vypadávání vlasů a nechtěného plešatění srovnatelně závažný.

I proto neustále narůstá poptávka po lécích proti vypadávání vlasů, šamponech proti vypadávání vlasů a vlasových aktivátorech, které dokáží pozitivním způsobem ovlivnit a aktivovat růst vlasů a současně zabránit jejich nechtěnému vypadávání.

Kdy je čas na vlasový aktivátor?

V životě člověka nastanou případy, kdy je přirozený růstový cyklus vlasů narušen. Mezi nejčastější případy patří dědičné vypadávání vlasů. V tomto případě dochází k velmi známému jevu miniaturizace - zmenšování vlasových folikulů pod vlivem působení DHT. DHT - dihydrotestosteron je hormon přímo zodpovědný za vypadávání vlasů. Během tohto procesu se zkracuje délka růstové fáze vlasu. Vlas tedy nedospěje do stejné délky jako předtím. A navíc, v každém novém cyklu po vypadnutí znovu naroste vlas o něco tenčí. Takto se proces opakuje až nakonec nevyroste žádný vlas nebo pouze velmi jemný a tenký chloupek.

Nejlepší výsledky jsou zpravidla dosaženy, pokud se proces zmenšování vlasových folikulů podchytí včas. Jednoduše řečeno - ihned poté, co pozorujete, že vlasy jsou na některých částech hlavy řidší. Právě to je vhodná doba pro vlasový aktivátor.

Naštěstí si nyní můžete zvolit z více typů vlasových aktivátorů určených na podporu růstu vlasů. Závisí jednak od příčiny vypadávání vlasů, obsažených účinných látek, ale i způsobu samotné aplikace vlasového aktivátoru. Stačí si už jen vybrat ...

Zdroje

  • PLIKUS, M.V., 2012. New Activators and Inhibitors in the Hair Cycle Clock: Targeting Stem Cells’ State of Competence. Journal of Investigative Dermatology [online]. May, 132 (5), 1321-1324 [cit. 3.5.2013]. Dostupné z: https://doi.org/10.1038/jid.2012.38
  • SCHNEIDER, M.R. a kol., 2009. The Hair Follicle as a Dynamic Miniorgan. Current Biology [online]. Feb, 19 (3), R132-R142 [cit. 3.5.2013]. Dostupné z: https://doi.org/10.1016/j.cub.2008.12.005
Vlasové aktivátory Průměrné hodnocení: 4 (1 hodnoceníe)

Blízke témy