Post-finasteridový syndrom - trvalé vedlejší účinky užívání Finasteridu

Poslední úprava 17.09.2018
Sdílet článek

Množství mladých mužů po celém světě se rozhodlo kvůli vypadávání vlasů brát Finasterid ve formě 1 mg nebo 5 mg na základě ujištění svého doktora, výsledků klinických testů (pouze 2% mužů zažívají vedlejší účinky) a tvrzení výrobců, že všechny vedlejší účinky spojené s léčbou by měli zmizet sami bez přerušení léčby a v případě přerušení se ztratí na 100%.

Bohužel, toto neplatí pro jisté procento mužů. Tito muži trpí (často mlčky) zničujícími problémy, ať už mentálními, fyzickými nebo sexuálními, zapříčiněnými vedlejšími účinky Finasteridu. Jde tedy přesně o opak toho co tvrdí výrobce - že po vysazení léku problémy zmizí.

Většina lidí o tomto neví, odmítají takové tvrzení, nebo je to nezajímá natolik, aby zjišťovali, proč a jak tento 5AR inhibitor zanechává některé muže po užívání se zničeným endokrinním systémem, oslabenou činností androgenů v těle a typickými symptomy hypogonadismu (porucha funkce pohlavních žláz vedoucí k nedostatečné tvorbě pohlavních hormonů a neplodnosti), nebo proč po ukončení léčby mnozí zjišťují, že hladina jejich testosteronu, LH a FSH hormonu je kriticky snížena (což je typické obvykle během mužské andropauzy ve starším věku) a trpí těžko léčitelnou formou sekundárního hypogonadismu.

Dodnes nebyl realizován žádný výzkum této vážné problematiky. Je třeba provést kontrolovanou klinickou studii v laboratoři, kde by byly srovnány muži trpící těmito problémy s muži, kteří nikdy neužívali lék. Zjistí se tak původ těchto problémů, proč těla přestávají v mnoha případech správně reagovat na androgeny a proč u mužů přetrvávají vedlejší účinky a symptomy hypogonadismu. Cílem bude vytvořit lék pro tento nepříjemný syndrom, jednou provždy.

5AR a DHT jsou naprosto nezbytné pro správné mentální, fyzické a sexuální fungování některých mužů a neexistuje žádná záruka, že se vše vrátí do původního stavu po užívání léků, které mění nebo narušují endokrinní systém. To platí i pro Finasterid, který vytváří stav ne nepodobný nedostatku 5AR2 u mužů.

Co je post-finasteridový syndrom?

Lidé trpící tímto syndromem hlásí tyto znaky:

  • Krátké zmizení vedlejších účinků po dobu 10-20 dnů po ukončení léčby finasteridu (aktivita 5AR2 enzymu / DHT se údajně vrací do normálu)
  • Následuje kompletní kolaps endokrinního systému; hladiny testosteronu, LH a FSH hormonů prudce klesají až do úrovně typické pro hypogonadismus v průběhu několika týdnů / měsíců po vysazení léku. Zároveň se objevuje mnoho dalších problémů jako zvýšená hladina estradiolu, TSH, prolaktinu, SHBG atd.
  • Pak přichází simultánní a rychlý nástup symptomů hypogonadismu.
  • Následují neléčitelné a nemizející nežádoucí účinky, které se nemusí zlepšit ani několik let po vysazení.
  • Pokusy vrátit hladinu androgenů do normálu se u bývalých uživatelů Finasterid (pomocí léků jako klomifen citrát, chorionický gonadotropin, náhrad testosteronu atd.) často setkává s velmi malou úspěšností.
  • U některých mužů suprafzyiologické dávky androgenů jako testosteron (Androgel, cypionáty) a DHT (Proviron, Masteron) většinou poskytnou jen krátkodobé zlepšení - po něm ve většině případů následuje návrat do původního stavu nebo dokonce i zhoršení hypogonadálních symptomů v průběhu následujících hodin, dní nebo týdnů.

Post-finasteridový syndrom je tedy vážný stav, který má trvalé vedlejší sexuální, mentální a fyzické účinky, které nemizí ani po vysazení léku. Často jsou doprovázeny získanou formou sekundárního hypogonadismu a nečinností androgenů - tyto problémy jsou odolné vůči hormonální léčbě, která má vrátit hladiny testosteronu / DHT do hodnot před užíváním léku.

Problém: nikdo neví, co je příčinou post-finasteridového syndromu

Vědci přiznávají, že neznají přesný mechanismus, pomocí kterého Finasterid dokáže změnit sexuální chování a že je nutný další výzkum v této oblasti. Odpověď na tuto otázku by nám pomohla zjistit, u koho je šance na vyvinutí vedlejších účinků a proč a zároveň by pomohla při vývoji efektivní léčby nebo přípravku, který by byl schopen vrátit sexuální, mentální a fyzické zdraví pacientů do pořádku.

Časová posloupnost post-finasteridového syndromu

Obecně, zhroucení endokrinního systému nastává několik týdnů po vysazení léku.

Mnoho pacientů vzpomíná krátké období úplného zmizení vedlejších účinků v průběhu 10-20 dnů po skončení léčby, kdy by se hladina DHT měla vracet do normálu díky obnovené aktivitě 5AR2 enzymu (protože 5AR2 již údajně není blokován Finasteridem).

Bohužel, období bez vedlejších účinků trvá jen kolem 5-7 dní. Poté proběhne nějaká změna v těle (možná kvůli návratu DHT?) A tělo ukončí produkci testosteronu a nereaguje na žádnou další činnost androgenů.

Od tohoto okamžiku (častokrát během měsíce od vysazení léku) se začínají objevovat symptomy Post-finasteridového syndromu, které nemizí a časem se také zhoršují.

Kolik mužů na světě trpí tímto syndromem?

Nikdo neví přesný počet mužů, které trápí tento problém. Velké množství lidí nezná tyto možné negativní vedlejší účinky léčby 5AR inhibitory a mnozí odmítají uvěřit, že něco takového může nastat.

Kdo je náchylný na post-finasteridový syndrom?

Kvůli nedostatku informací a výzkumů je nemožné říci, jak a kdy se tato reakce může objevit, jaké procento mužů je ohroženo, nebo co má na svědomí neléčitelné a přetrvávající vedlejší účinky a hormonální problémy.

Co je potřeba na vyléčení post-finasteridového syndromu?

Tento stav potřebuje klinickou vědeckou studii, která by porovnala muže trpící tímto problémem a muže, kteří nikdy lék nebrali. Tento výzkum by pomohl zjistit, jak blokování 5AR2 enzymu Finasterid může vést k tak vážným problémům a zároveň by pomohl při vývoji léku.

Post-finasteridový syndrom - trvalé vedlejší účinky užívání Finasteridu Průměrné hodnocení: 3.5 (2 hodnocení­)

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy