Kofein a vypadávání vlasů

Poslední úprava 08.03.2023
Sdílet článek

Všichni zvykneme pít kávu a konzumovat potraviny obsahující kofein, abychom odehnali únavu. Ukázalo se, že kofein dokáže víc než jen to. Výzkumy prokázaly, že kofein dokáže stimulovat růst vlasů a zpomalovat vypadávání vlasů, pokud je aplikován na postižené místo topikálně (lokální aplikace na povrch). Vědci však ještě nevědí přesně jakým způsobem ovlivňuje kofein vlasové folikuly a ani mechanismus kterým působí. (Bansal, 2012)

Může kofein zastavit vypadávání vlasů?

Existuje řada studií, které ověřovaly léčivý účinek kofeinu na vypadávání vlasů. Studie Dr. Fischera zkoumala účinky kofeinu na vlasové folikuly pacientů v počáteční fázi androgenní alopecie (dědičného vypadávání vlasů). Velmi zajímavým zjištěním bylo, že kofein účinně snižoval působení DHT (dihydrotestosteron) na vlasové folikuly. (Fischer, 2007)) DHT je hormon, který vzniká z hormonu testosteronu a jeho působení zapříčiňuje, že v každém vlasovém cyklu jsou vlasové folikuly tenčí. Produkují neustále tenčí vlasy, až nakonec vlasy vypadávají úplně. Současná věda považuje DHT za hlavní příčinu vypadávání vlasů.

Pokud si však myslíte, že bude stačit zvýšit denní příjem kávy pro pozastavení vypadávání vlasů, tak je to omyl. Příliš velký přísun kofeinu vypadávání vlasů naopak zhoršuje.

Potřebné dávky kofeinu jsou tedy příliš vysoké aby mohly být užívány orálně. Testováním se přišlo na to, že bude nejlépe zajistit přísun kofeinu k vlasovým folikulům přes pokožku hlavy. Kofein byl proto přidán do šamponů a kondicionérů a experimentováním se zjistilo, že je nutné nechat ho působit přibližně 2 minuty aby se stihl vstřebat do pokožky hlavy a k vlasovým folikulům. Nejsou však známy žádné studie, které by objasňovali, jaká koncentrace kofeinu je v šamponu nejúčinnější.

Vyléčí vypadávání vlasů pouze kofein?

Bohužel určitě ne. Padání vlasů je velmi složitý problém a při léčbě je nutné kombinovat všechny dostupné účinné látky, aby byl jejich efekt co největší. Pokud se rozhodujete pro produkty s obsahem kofeinu, určitě vyberte takové, které neobsahují pouze kofein.

Zdroje

  • BANSAL, M. a kol., 2012. Role of Caffeine in the Management of Androgenetic Alopecia. International Journal of Trichology [online]. Jul-Sep, 4 (3), 185-186 [cit. 4.3.2013]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3500065/
  • FISCHER, T.W. a kol., 2007. Effect of caffeine and testosterone on the proliferation of human hair follicles in vitro [Abstrakt]. International Journal of Dermatology [online]. Jan, 46 (1), 27–35 [cit. 4.3.2013]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17214716
Kofein a vypadávání vlasů Průměrné hodnocení: 5 (1 hodnoceníe)

Čtěte víc

Blízke témy