Domů / / Trápí vás bolavé klouby? Vyzko...

Trápí vás bolavé klouby? Vyzkoušejte kolagen

Poslední úprava 26.01.2021
Sdílet článek

Kolagen je jedna z nejpotřebnějších aminokyselin v těle. Kolem 30 procent proteinů je založených na kolagenu. Existuje 28 forem kolagenu, každý je zodpovědný za jiné procesy v těle. Přestože je kolagen nejznámější díky jeho přínosům pro pokožku, je nepostradatelný i při zmírnění bolestí kloubů.

Kolagen se využívá při obnově pružnosti kloubů. Ztuhlé klouby jsou jedním z vedlejších účinků stárnutí, ale navýšení množství kolagenu může toto zatuhnutí zmírnit. Dokonce může oslabit symptomy artritidy, a to zmenšením zánětu a zlepšením pružnosti kloubů.

Studie týkající se kolagenu a artritidy

Několik studií prokázalo přínosy kolagenu při bolesti kloubů a artritidě. Typ II je podle výzkumů při léčbě bolestivých kloubů nejefektivnější.

V roce 2002 odborníci sledovali ženy s artritidou, kterým podávali kolagenové výživové doplňky. Po 42 denní kúře, kdy užívali kolagen typu II, se u nich zmírnilo zatuhnutí kloubů, bolest po namáhání kloubů a také celková bolest kloubů.

V roce 2009 vědci potvrdili, že užívání doplňků s kolagenem typu II bylo při artritické bolesti mnohem efektivnější, než užívání glukosaminu a chondroitinu.

Zdroje kolagenu

Kolagen lze nalézt na více místech.

Kosti zvířat: kosti zvířat obsahují vysoké hladiny kolagenu. Je to pochopitelné, protože kolagen je zodpovědný za to, že kostem dodává jejich pružnost jak u lidí, tak u zvířat. Nejlepší způsob, jak dostat kolagen z kostí zvířat, je vývar z kostí. Vývar z kostí si uvaříte velmi snadno. Jednoduše vařte kosti ve vodě přibližně 24 hodin, a tak z nich získáte živiny. Kosti obsahují také další jiné přínosné minerály a vitamíny, které mohou s bolestí kloubů pomoci.

Kolagenové doplňky: pokud si nechcete udělat vývar z kostí, nebo pokud nechcete konzumovat živočišné produkty, řešením jsou kolagenové výživové doplňky. Některé kolagenové doplňky jsou vyrobeny ze živočišných zdrojů, jiné jsou však vytvořeny v laboratořích a jsou vegetariánské. Na obalu je vždy uvedeno, zda se jedná o živočišný kolagen, nebo ne. Výhodou užívání kolagenu v takové formě je to, že přesně víte, kolik jste ho každý den zkonzumovali. Všechny studie týkající se kolagenu byly vypracovány s ohledem na kolagenová doplňky a nikoli vývar z kostí.

Želatina: želatina je přírodní látka vytvořená z kolagenu. Želatinu v prášku najdete snad v každých potravinách, koupit se dá i online. Pokud si chcete zakoupit želatinový prášek, je nejlepší zvolit organické živočišné zdroje ze zvířat, pasoucích se volně v přírodě. Tak si zajistíte, že z něj pro své tělo vytěžíte co nejvíce, a to bez nechtěných přísad (jako jsou například vysoké hladiny hormonů nebo olovo).

Kolagen typu II pro zdravé klouby

Kolagen typu II je velmi efektivní při obnově pružnosti kloubů a v boji proti artritické bolesti. Každý, kdo trpí chronickou bolestí kloubů, přidáním kolagenu do svého jídelníčku pouze získá. Kolagen nepomůže pouze vašim kostem, pomáhá i proti zánětům, zlepšuje pružnost pokožky a podle některých studií dokonce hojí dásně.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

  • Kolagen v tabletách CollageniQ

    Tablety se 100% kolagenem doplňují potřebné zásoby kolagenu do organismu, čímž podporují zdraví a pružnost pokožky, funkci kloubů a pojivové tkáně.

Čtěte víc

Blízke témy