Domů / / Co je to celulitida?

Co je to celulitida?

Poslední úprava 01.03.2018
Sdílet článek

Celulitida se často popisuje jako tukové buňky podobné bonbonům Marshmallows, které napuchnou a vyhřezávají se pod kůži, čímž se vytvoří hrbolatý vzhled. Pokud pochopíme tento fakt, zjistíme, že všechny druhy vnějšího ošetření jsou neúčinné, protože se nedostanou dovnitř, do tukových buněk. Ale co je uvnitř tukových buněk? Je to jednoduché. Tuk.

...a nebo ne?

Celulitida není obyčejný tuk

Někteří odborníci na celulitidu zvyknou tvrdit, že celulitida je "jen obyčejný tuk". Lékaři dokonce publikovali články uvádějící, že "takzvaná celulitida" neexistuje, a to přesto, že ji vidí na vlastní oči. Pokud celulitida neexistuje, proč pro ni máme slovo? Proč je tento termín tak ochotně a obecně akceptovaný? Je to jen lež, kterému všichni věříme? Celulitida musí být nějak odlišná od tuku jinak bychom ji volali tuk.

Samozřejmě, že rozdíl mezi tukem a celulitidou je zřejmý. Celulitida je tvorbou vypadající tuk pod kůží. Žádné jamky? Pak je jen obyčejný tuk. Máte jamky? (Nebo pomerančovou kůži či hrudky?) Máte celulitidu.

Ale celulitida se od normálního tuku liší v jiných ohledech. Specialisté na lymfatický systém poukazují na to, že tuk je něco, co se rozpustí během extrémního půstu. S celulitidou to tak není. To vysvětluje studie, které ukazují, že ženy často zaznamenají nárůst celulitidy, když zhubnou. To také vysvětluje, proč je liposukce špatná na léčbu celulitidy. Je to proto, že celulitida není obyčejný tuk.

Tuk jak ho nepoznáme

Většina lidí si vždy myslí, že tukové buňky jsou způsobem ukládání zásob energie v těle na pozdější použití. Když přijmete více kalorií, než jejich spálíte, Vaše tělo jejich přebytek automaticky ukládá jako tuk. Protože většina z nás má tendenci více je přijmout než spálit, tuk se hromadí v určitých k tomu náchylných oblastech, v závislosti především na naší individuální genetické výbavě. Tuk tam pak jednoduše sedí a "ohřívá lavičku" protože čeká na svou velkou šanci dostat se zpět do hry.

V posledních zhruba deseti letech však vědci zjistili, že tuk je mnohem složitější (a šikovnější) jako zvykneme věřit. Výzkumníci nyní tvrdí, že tuk není pasivní úložiště, ale aktivní orgán, který provádí řadu základních funkcí, kterým jen začínáme rozumět.

Endokrinologové (vědci, kteří studují hormony) nedávno zjistili, že tuk je největší endokrinní orgán v těle! Stejně jako hypofýza a štítná žláza, tuk je zodpovědný za odesílání a přijímání určitých klíčových hormonů. Tyto hormony pracují na přenášení důležitých zpráv mezi tukem a jinými orgány, včetně mozku.

Anatomie celulitidy

Celulitida se nachází v našem podkožním tuku nebo tuku spojeném s kůží pomocí sítě pojivové tkáně. Kromě odpružení, izolace, regulace teploty, teď víme, že podkožní tuk hraje roli v produkci hormonů, které regulují chuť k jídlu, krevní tlak, a reprodukční funkce. Jak můžete vidět, tuk je mnohem komplikovanější, než nějaká náhradní palivová nádrž.

Materiál, který propojuje podkožní tukové buňky s kůží je složen z vláknitých pásů nazývaných septa. Celulitida se tvoří, když se septa rozloží a nejsou již schopny plynule připojit podkožní tuk na kůži. Namísto toho tukové buňky tisknou přímo na škáru výsledkem čehož jsou různé "kreativní" vzory.

Všichni známe kardiovaskulární systém, který je zodpovědný za dodávání život-udržujícího kyslíku, živin a jiných chemikálií, k bilionům jednotlivých buněk v lidském těle. Méně ale známe systém, který západní medicína často nazývá "sekundární oběhový systém" - lymfatický systém.

Lymfatický systém je často považován za systém odpadní kanalizace těla. Stejně jako kardiovaskulární systém, i tento je připojen ke každému orgánu v lidském těle prostřednictvím sítě kapilár, cév a kanálů. I když má řadu funkcí, jeho hlavním cílem je odstranit metabolické nečistoty z našich buněk, včetně těch tukových. Je zvláštní, že lymfatický systém se považuje za sekundární oběhovou soustavu, protože lidské tělo obsahuje dvakrát tolik lymfy než krve.

Při poruše lymfatického oběhu se buněčný odpad hromadí v a okolo tukových buněk. Pokud jsou tyto buňky jsou umístěny v oblastech podkožního tuku, omezený tok lymfatické tekutiny může způsobit pod kůží vydutý efekt. A tady to máte: vznikne celulitida.

Další přirozená otázka je, co způsobuje, že se septa rozloží? Co způsobuje celulitidu?

Průzkumy nám ukazují, že devadesát procent žen má celulitidu. Znamená to, že celulitida je "normální"? Má devadesát procent všech žen celulitidu, nebo je to jen věcí vyspělých kultur? Trpěly ženy v minulosti tímto obávaným onemocněním? Nebo je ohromující výskyt celulitidy unikátní pro naši moderní dobu?

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc