Domů / / / Hovězí kolagen versus mořský k...

Hovězí kolagen versus mořský kolagen

Poslední úprava 21.01.2021
Sdílet článek

Co je kolagen?

Kolagen tvoří téměř třetinu z tisíců různých typů proteinů, které existují v našich tělech. Je to hlavní strukturální protein, který dodává pevnost a tvoří podporu tělesných tkání včetně kůže, kostí, šlach, vazů, chrupavek, svalů a cév.

Proč byste měli zvážit užívání výživových doplňků s obsahem kolagenu?

Mezinárodní studie ohledně kolagenu v těle ukazují, že až do dvacítky kolagen v těle vytváříme syntézou, po dosažení věku přibližně 25 let však jeho množství začíná klesat.

Suplementace vysoce kvalitním kolagenem podporuje syntézu kolagenu v těle a pomáhá nahrazovat kolagen na jeho původní úroveň. Protože je kolagen důležitý pro elasticitu pokožky, rozhodne se mnoho lidí užívat výživové doplňky s obsahem kolagenu, aby tak podpořily vyživování pokožky a bojovaly proti příznakům stárnutí.

Různé zdroje kolagenu

Kolagen lze nalézt v celé živočišné říši, přesněji u všech savců, včetně lidí, také u ptáků a ryb. Kolagen se však nenachází v rostlinných druzích.

Kolagen se obvykle přebírá z kůže nebo šlach a dělí se na tři různé typy:

  • kůže obsahuje typ I a III,
  • šlachy obsahují pouze typ I,
  • chrupavky obsahují kolagen typu II

Využití v kosmetice

Protože naše kůže obsahuje převážně kolagen typu I a typu III, jsou právě tyto využívány hlavně pro kosmetické účely.

Revmatoidní artritida

Kolagen typu II se využíval ve vědeckých výzkumech zaměřených na revmatoidní artritidu a prokázalo se, že její příznaky zlepšuje.

Hovězí (a prasečí) kolagen je levnější

Hovězí kolagen se získává z krav a prasečí kolagen pochází z prasat. Jeho extrakce je levnější, proto se velmi často využívá v kosmetice. Předpokládá se, že až 3% lidí je alergických na hovězí kolagen. Prasečí kolagen je lidskému kolagenu mnohem podobnější, proto je při něm výskyt alergií méně častý.

Rybí (mořský) kolagen má vynikající biologickou dostupnost

Mořský kolagen je získáván ze studenovodních ryb, obvykle z lososů a lososům podobných ryb. Rybí kolagen se do těla vstřebává až 1,5 krát efektivněji. To znamená, že jeho biologická dostupnost předčí dostupnost hovězího a prasečího typu. A protože se absorbuje mnohem efektivněji a do krevního oběhu vstupuje mnohem rychleji, je považován za nejlepší zdroj kolagenu pro pleť. Rybí kolagen se zpracovává, aby se z něj odstranil jakýkoliv rybí zápach, jeho nutriční profil však zůstává zachován.

Jiné výživové doplňky proti stárnutí pleti

Zatímco kolagen má dobře zdokumentovanou historii kvůli kosmetickým účelům a je velmi široce používán, kyselina hyaluronová se objevila až později a v současnosti je považována za nadřazenou pomoc při prevenci stárnutí kůže.

Hovězí kolagen versus mořský kolagen Průměrné hodnocení: 5 (1 hodnoceníe)

Doporučené produkty

  • Kolagen v tabletách CollageniQ

    Tablety se 100% kolagenem doplňují potřebné zásoby kolagenu do organismu, čímž podporují zdraví a pružnost pokožky, funkci kloubů a pojivové tkáně.

Čtěte víc

Blízke témy