Domů / / Péče o pleť - 34 nejlepších ti...

Péče o pleť - 34 nejlepších tipů pro krásnou pokožku na obličeji a těle

Poslední úprava 28.12.2021
Sdílet článek

Roky nutně zanechávají na naší kůži stopy. Obvykle nás však trápí právě ta místa, kde stopy stárnutí vidět nejvýrazněji - a to je tvář. Vrásky se obvykle objevují nejdříve kolem očí, kolem úst, na čele a na tvářích. V současnosti mnohé produkty slibují, že vrásky z tváře "vyžehlí". Nesmíme však zapomínat, že i příroda nám nabízí silné spojence pro udržení mladistvého vzhledu. Začněte krémem, který vyhovuje vašemu typu pokožky a používejte jej pravidelně. Takto si pokožka dokáže udržet dostatečné množství vláhy, která je potřebná k zabránění vzniku vrásek nebo ke zmírnění vrásek. Se správně vyživenou pokožkou a peelingem, který odstraňuje odumřelé buňky, jste na správné cestě.

Obsah:

 1. I. Konzumace běžných potravin, které dokážou zkrášlit pleť
  1. 1) Celozrnné výrobky
  2. 2) Petržel
  3. 3) Brazilské ořechy
  4. 4) Bobule
  5. 5) Mrkev
  6. 6) Divoký losos
  7. 7) Špenát
  8. 8) Ústřice
  9. 9) Rajčata
  10. 10) Ořechy
  11. 11) Kiwi
  12. 12) Hořká čokoláda
  13. 13) Jogurt
 2. II. Zkuste si na obličej aplikovat některé z nejlepších zkrášlujících pleťových masek
  1. 1) Pleťová maska z čaje, rýžové mouky a medu
  2. 2) Pleťová maska z citronu, medu, okurky nebo cukru
  3. 3) Jak získat krásnou pleť pomocí ovesných vloček a citronu
  4. 4) Pleťová maska z kurkumy a citronu
  5. 5) Pleťová maska z kurkumy a rajčat
  6. 6) Pleťová maska z kurkumy, mléka a cizrnové mouky
  7. 7) Jogurt a sušená pomerančová kůra
  8. 8) Jak získat krásnou pleť pomocí jogurtu a citronu
  9. 9) Jak získat krásnou pleť pomocí mléka, citronové šťávy a medu
  10. 10) Jak dosáhnout krásnou pleť přirozeně pomocí mléka a šafránu
 3. III. "Povinná jízda" při péči o pleť
  1. 1) Čištění pleti
  2. 2) Exfoliace
  3. 3) Toner
  4. 4) Esence a vodičky
  5. 5) Pleťové séra, oleje a oční krémy
  6. 6) Pleťové masky
  7. 7) Hydratační přípravky a opalovací krémy
 4. IV. Další způsoby péče o pleť
  1. 1) Vyhněte se umývání pleti horkou vodou
  2. 2) Používejte oleje vhodné pro váš typ pleti
  3. 3) Vyhněte se časté exfoliaci
  4. 4) Stravujte se zdravě a jezte správné vitamíny
  5. 5) Pijte hodně vody
  6. 6) Jak přírodně dosáhnout krásnou pleť - sladký spánek
  7. 7) Cvičení
  8. 8) Odstraňujte si make-up před spaním
  9. 9) Jak přirozeně dosáhnout krásnou pleť - ochrana před slunečním zářením a správná péče
  10. 10) Předtím, než půjdete spát umyjte si obličej
  11. 11) Předejděte tvorbě akné
 5. V. Co na obličej nepatří
  1. 1) Majonéza
  2. 2) Sérum na vlasy
  3. 3) Šampon
  4. 4) Krém na nohy
  5. 5) Deodorant
  6. 6) Lak na nehty
  7. 7) Barva na vlasy
  8. 8) Rostlinný tuk
  9. 9) Kyselina octová alias ocet
  10. 10) Tělové mléko
  11. 11) Lak na vlasy
  12. 12) Zubní pasta
  13. 13) Soda bikarbona
  14. 14) Cukr
  15. 15) Citron
  16. 16) Horká voda
  17. 17) Vazelína
  18. 18) Vtírání alkoholu
  19. 19) Peroxid vodíku
  20. 20) Máta
  21. 21) Voňavky a přidané vůně
  22. 22) Make-up s obsahem hliníku
  23. 23) Denní tělová mléka nebo opalovací krémy s vitamínem A

I. Konzumace běžných potravin, které dokážou zkrášlit pleť

1) Celozrnné výrobky

"Co má největší vliv na vaši pleť není to, co na ni nanášíte, ale to, co jíte."

V překladu, konzumace vhodných potravin vám přirozeně pomůže s udržením zdravé a krásné pleti. Celozrnné výrobky jsou plné vlákniny, která je účinná v boji proti zánětům. Vláknina také pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi a zlepšuje výkyvy inzulínu. Celozrnné výrobky také obsahují zinek, který pomáhá obnovit poškozenou pokožku, zachovat její jemnost a pružnost a také regulovat produkci kožního tuku. Kromě toho, vitamin B obsažený v celozrnných výrobcích pomáhá kožním buňkám zpracovávat tuky, aniž by vysušoval pleť a způsoboval šupinky na pleti. Také musíte pamatovat na to, že pro udržení hydratované pleti potřebujete pít hodně vody. Zelené a bylinné čaje jsou také dobrou volbou, ale vyhněte se pití sycených nápojů a sladkých džusů.

2) Petržel

Petržel je skvělým zdrojem vitamínu K, který podporuje hojení pokožky, její elasticitu a pružnost. Navíc je petržel bohatý na vitaminy A a C, které mu dodávají schopnost čistit ledviny a močové cesty, zároveň odstraňuje skvrny a zmírňuje zarudnutí. Petržel také obsahuje těkavé oleje, díky kterým má antibakteriální a antimykotické účinky, které dezinfikují póry a také předcházejí akné. Takže cestou ke krásné pleti je zahrnutí petržele do každodenního jídelníčku.

3) Brazilské ořechy

Pouze hrst brazilských ořechů dokáže vašemu tělu dodat potřebné denní množství selenu. Kromě toho brazilské ořechy obsahují další antioxidant, který společně s vitaminem C a A pracuje na podpoře imunitního systému. Pro krásnou a bezchybnou pleť dodržujte zásady správné stravy, která je bohatá na selen, abyste zabránili poškození pokožky sluncem, melanomem a stařeckým skvrnám. Bohatými zdroji na selen jsou také semínka (dýňová, slunečnicová, chia), pšeničné klíčky, maso a jiné. Mnoho ořechů navíc obsahuje také vitamin E, který pomáhá pokožce udržet její hydrataci.

4) Bobule

Vitamin C, který podporuje imunitní systém také pomáhá pleti hojit se a mít zářivý vzhled.

Vitamin C je skvělým antioxidantem pro zdravou pleť. Způsobem jak dosáhnout jemnější pleť a podpořit produkci kolagenu je příjem velkého množství vitamínu C. Pro zvýšení příjmu vitamínu C se můžete obrátit na ovoce, které je bohaté na vitamin C. Takovým ovocem jsou ostružiny, borůvky, jahody, černý rybíz nebo jiné. Co je další výhodou, toto ovoce vám také pomůže snížit hladinu cukru v krvi, na rozdíl od mnoho jiného ovoce.

5) Mrkev

Pojídání mrkve vám zlepší zrak. Mrkev je bohatá na vitamin A, účinný antioxidant, který se v mrkvi nachází ve formě beta karotenu. Pravidelná konzumace mrkve vám pomůže udržet dobrý zrak, kosti a zuby, současně zajistí rozvoj kožních buněk a posílení pružnosti pokožky.

6) Divoký losos

Divoký losos je výborným zdrojem omega 3 mastných kyselin, které pomáhají udržet pleť elastickou a hydratovanou. Navíc losos obsahuje selen, známý jako minerál, který chrání pleť před nežádoucími účinky slunečního záření. Ba co víc, vitamín D obsažený v lososu dokáže udržet vaše kosti a zuby zdravé a silné. S lososem prostě nebudete mít žádný problém pokud ho zahrnete do vašeho jídelníčku. Existuje totiž mnoho způsobů jak využít příznivé účinky této superpotraviny. Můžete lososa podávat upečeného, grilovaného, v sushi, se salátem nebo s těstovinami, nebo jednoduše s chřestem.

7) Špenát

"Jíst je nezbytností, avšak jíst správně je umění."

Jíst rozvážně vás nejenže udělá rozvážným člověkem, ale také je to rozumná věc, kterou můžete pro své tělo udělat.

Špenát je zelená listová zelenina, která je bohatá na antioxidanty a živiny. Pravidelná konzumace této zelené listové zeleniny vám dokáže pomoci udržet zdravé a zářivé oči, díky luteinu, který špenát obsahuje. Špenát je také skvělým zdrojem vitamínů a minerálů, jako je vitamin B, vitamin C, vitamin E, vápník, železo, draslík, hořčík a omega 3 mastné kyseliny. Jednoduše, pro zdravou a rychlou přílohu vám stačí opražit špenát.

8) Ústřice

Ústřice jsou skutečně afrodiziaka, avšak jsou skvělým zdrojem zinku, který pomáhá s obnovou kožních buněk. Zinek také pomáhá udržet zdravé nehty, vlasy a oči. Kdo by nechtěl afrodiziakum, díky kterému se budete také cítit a vypadat krásně?

9) Rajčata

Rajčata jsou skvělým zdrojem lykopenu, antioxidatnu s účinky proti stárnutí. Co je udivující, lykopen obsažený v rajčatech je tělem lépe absorbován pokud je zpracován, nebo uvařený, takže se zásobte konzervovanou rajčatovou omáčkou, kečupem a rajčatovým džusem. Rajčata dokážou také pomoci jako prevence rakoviny prostaty.

10) Ořechy

Dalším typem jak získat krásnou pleť je konzumace ořechů. Pro užití si široké škály příznivých účinků ořechů v podobě zdravějších vlasů, jemnější pleti, silnějších kosti a zářivějších očí, nepotřebujete konzumovat plné šálku ořechů. Stačí když tělu dopřejete denní dávku některých živin jako je vitamin E a omega 3 mastné kyseliny, přidáním ořechů do salátu, dezertu nebo těstovin, nebo konzumací hrstky čistých ořechů.

11) Kiwi

Kiwi je malé, hnědé, chlupaté ovoce, které je plné antioxidantů a vitamínu C, který udržuje pleť pevnou, předchází vráskám a je vynikající na zuby a kosti. Navíc antioxidanty obsažené v kiwi také pomáhají předcházet riziku rakoviny a onemocnění srdce.

12) Hořká čokoláda

"Vše, co potřebujete je láska. Nicméně trochu čokolády z času na čas neublíží. "

Ve skutečnosti, čokoláda dokáže zlepšit život. Hořká čokoláda dokáže snížit riziko srdečního onemocnění snižováním hladiny glukózy v krvi a špatného cholesterolu, zatímco zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu.

Hořká čokoláda také pomáhá udržet pleť hydratovanou a ochránit ji před poškozením sluncem. Opakem populárního přesvědčení je, že rozumná konzumace hořké čokolády nezpůsobí akné. Měli byste upřednostnit druh hořké čokolády, která má vysoký obsah flavonoidů a nejméně 60% kakaa.

13) Jogurt

1 šálek nízkotučného jogurtu obsahuje více vápníku než 1 šálek nízkotučného mléka, který je skvělý na vaše nehty, držení těla a zuby. Jednoduchým způsobem je smíchat nízkotučný jogurt s müsli nebo ovocem ve formě zdravé snídaně nebo důležitého pozdějšího odpoledního svačiny.

II. Zkuste si na obličej aplikovat některé z nejlepších zkrášlujících pleťových masek

1) Pleťová maska z čaje, rýžové mouky a medu

Antioxidanty obsažené v čaji vám dokáží pomoci zbavit se volných radikálů a toxinů z pleti. Med zase dokáže pomoci ochránit pleť před bakteriemi a udržet pleť hydratovanou. Rýžová mouka slouží jako výborný exfoliant, zatímco med pleť hydratuje.

Ingredience, které potřebujete:

 • šálek vychlazeného čaje
 • ½ lžíce medu
 • 2 lžíce rýžové mouky

Postup:

 1. Všechny ingredience pořádně smíchejte.
 2. Aplikujte směs na obličej.
 3. Nechte působit na pleti přibližně 20 minut, možná i více, zatímco maska nezaschne.
 4. Ujistěte se, že masku nanesete na obličej krouživými pohyby a následně smyjete vodou. Tento krok je velmi důležitý, protože tímto způsobem se zbavujete odumřelých kožních buněk a sjednotíte tón vaší pleti.
 5. Následně obličej opláchněte studenou vodou.
 6. Používání této masky párkrát do týdne vám zaručí světlejší a sjednocenou pleť.

2) Pleťová maska z citronu, medu, okurky nebo cukru

Mezi další tipy jak dosáhnout krásnou pleť je aplikování citronu na obličej. Toto ovoce je skvělou ingrediencí, kterou si můžete aplikovat na obličej a tělo pro zdravou a čistou pokožku. Citron obsahuje kyselinu citrónovou, která odstraňováním odumřelých kožních buněk pomáhá udržovat pleť čistou. Citron také obsahuje vysoké množství vitaminu C, kterým nám pomáhá s redukcí tmavých skvrn, díky zrychlování procesu obnovy buněk.

"Jakákoliv potravina, která je bohatá na vitamin C, vám pomáhá dosáhnout krásnou pleť."

Kromě toho má toto ovoce také bělící účinky, díky kterým dokáže zlepšit celkový vzhled pleti. Viz 3 jednoduché způsoby, jak získat krásnou pleť z pohodlí domova a s použitím domácích zásob.

Pleťová maska z citronu - možnost 1:

 1. Čerstvě vymačkanou šťávu z citronu aplikujte na celý obličej a krk.
 2. Následně nechte působit na pleti přibližně 10 minut.
 3. Dalším krokem je smytí citrónu z obličeje vlažnou vodou.
 4. Pak potřete obličej kouskem okurky, pro zjemnění a hydrataci pokožky.
 5. Opakujte každý den.

Pleťová maska z citronu - možnost 2:

 1. Další možností jak získat krásnou pleť použitím citronu je vytlačení citronové šťávy z ½ citrónu a jeho následně smíchání s 1 nebo 2 polévkovými lžícemi surového medu.
 2. Následně tuto směs aplikujte na tvář.
 3. V dalším kroku nechte směs na obličeji působit přibližně 15 až 20 minut.
 4. Nakonec směs z obličeje smyjte vodou a opakujte každý den.

Pleťová maska z citronu - možnost 3:

 1. Pravidelná exfoliace pleti je další možností jak získat krásnou pleť.
 2. Smíchejte 2 polévkové lžíce cukru s 2 polévkovými lžícemi citronu.
 3. Následně tuto směs aplikujte na obličej, ruce, krk a jiné části těla.
 4. Obličej promasírujte krouživými pohyby.
 5. V dalším kroku nechte působit 10 minut.
 6. A nakonec směs smyjte vlažnou vodou.
 7. Můžete opakovat jednou až dvakrát týdně pro získání zářivé pleti.

3) Jak získat krásnou pleť pomocí ovesných vloček a citronu

Oves se může využívat jako přírodní exfoliator. Je také hypoalergenní a vhodný pro lidi s ekzémem. Pro získání krásné pleti, ho jednoduše aplikujte na tvář, čímž pleť zbavíte nečistot a přebytečného mazu. Na druhou stranu citron je skvělým zdrojem vitaminu C a poskytuje pleti zesvětlující účinky. Můžete oves a citron smíchat a používat na nějaký čas namísto různých chemikálií.

Všechny ingredience, které potřebujete pro získání krásné pleti:

 • 1 polévkovou lžíci ovesných vloček; mletých a uvařených (pomáhá zmírnit zánět, jako i léčit pleť)
 • 1 polévkovou lžíci citrónové šťávy (pomůže vám zesvětlit tón pleti)
 • v případě, že máte citlivou pleť, zřeďte citrónovou šťávu vodou

Postup krok za krokem:

 1. Smíchejte výše zmíněné ingredience a aplikujte směs na obličej jemným vmasírováním do pokožky.
 2. Nechte zaschnout po dobu přibližně 20 minut.
 3. Smyjte a dosucha vysušte.
 4. Opakujte pro získání zářivé a světlejší pleti.

4) Pleťová maska z kurkumy a citronu

Kurkuma je jednou z nejlepších ingrediencí pro světlou pleť. Je výborným exfoliantem a má také schopnost předcházet stárnutí pleti. Můžete kurkumu smíchat s cizrnovou moukou nebo fazolemi k zabránění růstu chloupků na obličeji a nabytí světlejší pleti. Navíc, kurkuma se často používá jako přírodní lék na akné, strie, vrásky a skvrny. Kromě toho, směs kurkumy a citronu vám poslouží jako vynikající zesvětlující prostředek. Zde je postup jako krok za krokem získat krásnou pleť za pomoci kurkumy a citronu.

Všechny ingredience, které budete potřebovat na přípravu pleťové masky z kurkumy a citronu:

 • cizrnová mouka
 • mléko
 • kurkuma
 • citronová šťáva

Postup krok za krokem:

 1. Smíchejte všechny výše zmíněné ingredience a aplikujte směs na obličej.
 2. Po aplikaci exfoliujte po dobu 5 minut a následně nechte působit 20 minut.
 3. Poté, co směs zaschne, pleť opláchněte.
 4. Aplikujte směs na obličej pravidelně, pro výrazně zlepšení pleti.

5) Pleťová maska z kurkumy a rajčat

Kurkuma má mnoho příznivých účinků na pleť. Lykopen obsažený v rajčatech zase pomáhá v zmírnění zarudnutí, podráždění pleti, a také poškození způsobeného slunečními ultrafialovými paprsky. Nezapomeňte také používat opalovací krém. Lykopen je známý jako antioxidant, který chrání vaši tvář před poškozením způsobeným slunečními paprsky. Kromě toho je lykopen vynikajícím protistárnoucím činidlem; tím pádem jsou pro vaše zdravé a mladé já ideální právě rajčata! Zde je krok za krokem postup, který vám prozradí jak získat krásnou pleť za pomoci kurkumy a rajčat.

Ingredience, které si potřebujete připravit:

 • kurkumu
 • rajčatovou šťávu

Jak na to:

 1. Smíchejte kurkumu s rajčatovou šťávou.
 2. Následně směs aplikujte na tvář.
 3. Nechte zaschnout.
 4. Nakonec směs smyjte vlažnou vodou.

Další možnost:

 1. Použijte rajčatovou dužinu a vmasírujte si ji do pokožky.
 2. Poté nechte působit přibližně 15 až 20 minut.
 3. Následně dužinu z obličeje smyjte vodou.
 4. Každodenním opakováním vám tato rajčatová maska zaručí značnou změnu na pleti.

6) Pleťová maska z kurkumy, mléka a cizrnové mouky

Zde je postup s kroky, který vám prozradí, jak získat krásnou pleť pomocí kurkumy, mléka a cizrnové mouky.

Ingredience, které si potřebujete připravit:

 • špetka kurkumy (která zesvětluje pleť)
 • trochu cizrnové mouky (která je dobrým exfoliantem)
 • trochu mléka (které je dobrým hydratačním činidlem)

Postup:

 1. Smíchejte všechny výše zmíněné ingredience a aplikujte směs na obličej.
 2. Jemně exfoliujte na obličeji po dobu přibližně 5 minut.
 3. Nechte působit přibližně 20 minut, dokud směs na tváři zaschne.
 4. Pokud směs na tváři zaschne, můžete si umýt obličej.

7) Jogurt a sušená pomerančová kůra

Pomeranč je skvělým zdrojem vitaminu C a je také výborným pleťovým tonerem. Využívání pomeranče vám nejenže pomůže vyléčit nebo předejít akné, ale také ochránit před jinými kožními problémy. Jogurt je zase skvělý pro vaše zdraví a navíc rozjasňuje pleť.

"Nic nemůže být lepší a bezpečnější než jogurt na pokožce."

Používáním bílého jogurtu porazíte sfarbování pokožky, akné a známky stárnutí, jako jsou jemné linky a vrásky. Jednou z nejlepších vlastností, které má tato ingredience je, že je skvělým hydratačním činidlem pro všechny typy pleti.

V receptu pro krásnou pleť budete potřebovat:

 • čerstvý jogurt bez příchutě
 • sušené pomerančové slupky

Postup jak na to:

 1. Rozdrťte pár sušených pomerančových slupek.
 2. Pak smíchejte 1 lžíci čerstvého bílého jogurtu s 1 PL rozdrcených pomerančových slupek.
 3. Pořádně smíchejte na pastu.
 4. Následně aplikujte pastu na pokožku a nechte působit přibližně 15 až 20 minut.
 5. Nakonec směs smyjte vodou.

8) Jak získat krásnou pleť pomocí jogurtu a citronu

Oboje, jogurt i citron, dokážou výborně hydratovat pleť. Také zbavit ji nedostatků, které způsobují, že pleť vypadá nevýrazně. Smícháním jogurtu a citronu dodáte pleti potřebný lesk.

Ingredience, které si potřebujete připravit:

 • čerstvou citrónovou šťávu
 • čerstvý bílý jogurt

Postup přípravy:

 1. Smíchejte 1 lžíci citronové šťávy s 1 PL čerstvého bílého jogurtu.
 2. Aplikujte směs na obličej.
 3. Nechte působit na vyčištěné pleti přibližně 15 až 20 minut.
 4. Nakonec smyjte vodou.

Tato směs vám nejenže pomůže zesvětlit pleť, ale také zmírnit příznaky akné a černých teček na tváři.

9) Jak získat krásnou pleť pomocí mléka, citronové šťávy a medu

Kombinace syrového mléka, citronové šťávy a medu nejenže zesvětlí vaši pleť, ale také ji hydratuje. Tato kombinace působí i jako fyzická bariéra, která chrání vaši pokožku před poškozením před téměř všemi ekologickými faktory jako je znečištění.

Budete potřebovat:

 • mléko
 • citronovou šťávu
 • med

Jak na to:

 1. Použijte 1 PL tekutého nebo sušeného mléka, 1 lžíci medu a 1 lžíci citronové šťávy a pořádně smíchejte, dokud vytvoříte pastu.
 2. Následně použijte tuto směs na umytý obličej.
 3. Nechte působit přibližně 15 až 20 minut.
 4. Nakonec smyjte vodou.

10) Jak dosáhnout krásnou pleť přirozeně pomocí mléka a šafránu

Šafrán je známý jako nejlepší činidlo na zesvětlení pleti. Tato potravina je poměrně dražší ve srovnání s běžnými potravinami. Avšak pro jeho výjimečné účinky je tato rostlina hodná investování.

Ingredience:

 • studené syrové mléko - přibližně 2 až 3 lžíce
 • pár kousků šafránu

Jak na to:

 1. Uložte přibližně 5 až 6 pásků šafránu do řady.
 2. Nechte stát přibližně 3 až 4 hodiny.
 3. Umyjte si obličej a krk a následně na čistou pokožku naneste danou směs.
 4. Nechte působit přibližně 15 až 20 minut.
 5. Nakonec smyjte vlažnou vodou.

Tato pleťová maska je jedním z osvědčených způsobů jak dosáhnout krásnou pleť. Směs vám zaručí měkkou a jemnou pokožku, ba co víc, syrové mléko není těžké. Tím pádem je vhodné pro každý typ pleti.

III. "Povinná jízda" při péči o pleť

1) Čištění pleti

Prvky jako znečištění z prostředí a zbytky make-upu mohou být škodlivé. A urychlují stárnutí. Pokud nosíte make-up, měli byste si ho nejdříve odstranit odličovacím tamponem nebo čisticím olejem. Ráno je vhodné použít lehčí přípravek. Hlavně je důležité, aby byl vhodný pro váš typ pleti.

Pokud přijíždíte domů z párty nad ránem, stačí vám k odstranění make-upu i vlhčený ubrousek na odlíčení. Pokud chcete pouze padnout do postele, tyto odličovací ubrousky jsou vaší první pomocí.

2) Exfoliace

Někdy lze i po očištění pleti cítit potřebu seškrábat z ní i ten poslední kousek nečistoty a odumřelé pokožky. Takto můžete začít každý den s čerstvou a novou pokožkou ... Ale není to dobrý nápad.

 • Používat peeling na pleť každý den je prostě příliš. Lidé, kteří tak dělali, měli časem pleť mnohem náchylnější na podráždění - ať už obyčejným tlakem, tedy na dotek. Nebo pokožka zůstala citlivá na některou z přísad.
 • Frekvence používání peelingu závisí na typu produktu, který používáte. Koncentrovaný, intenzivní peeling stačí použít jednou za měsíc. Pokud ale použijete méně silný peeling, můžete jej používat i častěji.
 • Další možností je chemický peeling. Dostat ho ve formě kyseliny salicylové nebo kyseliny glykolové. Ty jsou určeny pro mastnou pleť. Jemnější přípravky jsou určeny pro citlivější pleť. Tyto lze používat dva až třikrát týdně.
 • Důležitou věcí však je, sledovat pleť jako na chemický peeling reaguje. Odpozorovat třeba příznaky podráždění či zánětu.

3) Toner

Toner lze zařadit do kategorie "bylo by hezké mít ho". Je to totiž jedna z možností, jak nakonec odstranit poslední zbytky znečištění. Je výborný ve dnech, kdy jste se například zapotili při cvičení či posilování. Tonery obsahují mnohem méně astringentních látek než v minulosti. Tonery pomáhají harmonizovat pleť, okysličit a pročistit ji.

4) Esence a vodičky

Podle asijské péče o pleť jsou esence pro pleť nutností. Je to jemný způsob jak nanést aktivní látky k pleti. Esence a vodičky tyto aktivní účinné látky většinou skutečně obsahují, není však nezbytně nutné, používat je.

Pokud jste však fanatik, pokud jde o důslednou péči o pleť, jsou esence pro pleť přínosem. Jde o to, že se o svou pleť staráte. A pokud se snažíte zachovat mladistvou pleť nebo se zbavit akné, měli byste být důsledné. Pak budou i výsledky výraznější. A navíc, taková péče vyžaduje svůj čas, nedá se to udělat hned, lusknutím prstů. (Stejně jako při cvičení, pokud si zacvičíte jednou, na vaši kondici to vliv mít nebude ...)

5) Pleťové séra, oleje a oční krémy

Právě tato kategorie je vhodná na to, abyste se zaměřili přesně na svůj typ pleti. Všechny přísady, které se nacházejí v těchto produktech, lze teoreticky nalézt také v denním hydratačním či nočním krému. Ale ne každá tvář je stejná.

Sérum je určeno k tomu, aby dodalo aktivní látky pro specifický účel. Takto je možné nanést do vrásčitých oblastí retinol, na tmavé skvrny zase jiné sérum, a třetí na ošetření vyrážek.

Netřeba to však přehánět. Pokud byste smíchaly příliš rozdílných přísad, může dojít k podráždění. Proto je dobré zaměřit se na jeden problém a řešit ten. A séra obsahují koncentrované účinné látky v různých kombinacích.

6) Pleťové masky

Látkové masky, detoxikační jílové masky či jiné formy pleťových masek jsou mnohem intenzivnější metodou, jak nanést přísady, které získáváte i jiným způsobem. Pleťové masky jsou způsob, jak prodloužit péči o pleť. Jsou dalším druhem ošetření pleti.

Nejsou nezbytnou nutností, pokud jde o péči o pleť. Dokáží se však zaměřit na konkrétní problém, navíc si masku nanášíte v pohodlí domova.

7) Hydratační přípravky a opalovací krémy

A přicházíme k poslednímu kroku péče o pleť. Hydratační přípravek volte rozumně. Hustší a okluzivní mastnější krémy na sušší pleť. Lehčí, gelovité přípravky pro mastnou pleť či pleť náchylnou na tvorbu akné.

Přes den nepotřebujete speciální opalovací krém a speciální hydratační přípravek. Tedy v případě, že si širokospektrální opalovací krém nanesete na obličej, krk i hruď a postup během dne pravidelně opakujete.

IV. Další způsoby péče o pleť

"Péče o pleť musí být dostatečně dobrá, aby nám i chutnala!"

Správná péče o pleť zahrnuje důkladně poznání vaší pleti, pokud ji neznáte, pak ji nemůžete ošetřovat.

1) Vyhněte se umývání pleti horkou vodou

Horká voda způsobuje zarudnutí, tak jako i podráždění u mnoha lidí s citlivou pletí ale i u některých lidí, kteří mají normální pleť. Kromě toho horká voda dokáže vysušovat jemnou pokožku na obličeji, což vede k různým kožním problémům, od šupinaté, zarudlé pokožky až po akné. Nejlepším způsobem je mytí si tváře s mírně teplou vodou nebo vodou teploty vzduchu.

2) Používejte oleje vhodné pro váš typ pleti

Používejte rostlinné oleje, které vám pomohou hydratovat pleť bez jiných vedlejších účinků. Na trhu je dostupných mnoho rostlinných olejů, které můžete použít na aplikaci na pleť, jako je olivový olej, kokosový olej, sezamový olej, arganový olej, olej z rakytníku řešetlákového a jiné.

3) Vyhněte se časté exfoliaci

Neměli byste pleť exfoliovat čisticími produkty na exfoliaci, které najdete běžně v drogeriích, ty jsou totiž obvykle příliš dráždivé pro téměř všechny typy pleti. Místo aplikace chemických produktů a produktů plných toxinů, měli byste pleť exfoliovat přírodními prostředky, a to například čerstvým ovocem, jako je čerstvé mango, čerstvé ananasové kousky nebo rozmačkané jahody.

4) Stravujte se zdravě a jezte správné vitamíny

"Strava je stejně důležitá, ne-li důležitější, než cvičení."

Dalším způsobem jak dosáhnout krásnou pleť je konzumování správných vitamínů a dodržování zdravé stravy, která je bohatá na čerstvé zdravé ovoce a zeleninu, zahrnuje pití hodně vody a zdraví a tělu prospěšné čaje a minimum alkoholu. Kromě toho, cvičení vám zaručí zářivější pleť než nějaké hydratační krémy nebo čisticí přípravky.

Pro krásnou pleť byste měli jíst potraviny, které jsou bohaté na vitamin C, protože tento vitamín dokáže vaši pokožku zesvětlit a zachovat její pružnost. Potraviny bohaté na vitamin C jsou například sladká paprika, jahody, rajčata, meloun kantalup, zelený hrášek a ovoce jako jsou angrešt, citrony a pomeranče.

Navíc také potřebujete vitamin A, který je velmi prospěšný v udržení zdravé a pevné pleti a také je účinný v zbavování se opálení a skvrn. Zde jsou top potraviny, které jsou bohaté na vitamin A: papája, mrkev, červený meloun, žloutek, rajčata, ústřice a odtučněné mléko.

5) Pijte hodně vody

Chcete vědět jak dosáhnout krásnou pleť pitím čisté vody? Musíte prostě pít denně minimálně 8 sklenic čisté vody. Čistá voda je nezbytná pro správnou funkci našeho organismu. Voda je nezbytná pro mnoho tělesných funkcí jako je trávení, cirkulace krve, vstřebávání potravy, dýchání, udržení normální tělesné teploty a transport živin. Voda se považuje za bezkalóriový nápoj. Kromě toho je také nejbezpečnějším způsobem na hubnutí.

6) Jak přírodně dosáhnout krásnou pleť - sladký spánek

Pokud nespíte dostatečně dlouho, projeví se to na vaší pleti. Vaše pleť bude vypadat unaveně a podrážděně. Nejlepším řešením je tedy kvalitní spánek, nevynechávat a neponocovať do pozdních hodin. Nedostatek spánku způsobuje rozšiřování cév, což vede k tmavých kruhům pod očima.

Kromě toho během spánku pleť podstupuje obnovu a drobné opravy. Proto nedostatek spánku také narušuje procesy v těle. Jen 7 až 8 hodin spánku vám zcela postačí pro udržení si zdravé pleti. Ale pozor, příliš dlouhé vyspávání vede k poškození buněk.

7) Cvičení

"Pro kouzlo dobrého zdraví je třeba cvičit."

Pro zdravou pleť a tělo byste měli denně věnovat minimálně 30 minut fyzickému cvičení. Cvičení vám pomůže zlepšit cirkulaci krve, a zároveň zlepší zdraví vaší pleti. Cvičením tělu dopřejete vnitřní očistu. Kromě toho cvičení pomáhá člověku uvolnit se, čímž udržíte na uzdě kožní problémy, které se projevují právě ze stresu. Cvičením zejména zpevníte tělo, takže budete s sebou více spokojený a budete se cítit krásná.

8) Odstraňujte si make-up před spaním

Zde je jeden z nejlepších způsobů, jak odstranit make-up z tváře. Tento způsob opravdu stojí za vyzkoušení.

 1. Smíchejte ¼ poháru panenského olivového oleje s ¼ ricinového oleje.
 2. Naneste směs na obličej.
 3. Následně jemně vmasírujte do pokožky.
 4. Tuto olejovou směs lze používat na jemné odstranění očního make-upu.
 5. V dalším kroku ponořte hadřík do teplé vody.
 6. Vyždímejte z hadříku všechnu vodu.
 7. Přiložte si tento hadřík na obličej a nechte na obličeji přibližně minutu.
 8. Následně si jí setřete veškerý zbytek oleje.
 9. Používáním této jednoduché olejové masky pomůžete pleti zbavit se všech nedokonalostí.

9) Jak přirozeně dosáhnout krásnou pleť - ochrana před slunečním zářením a správná péče

Musíte si pamatovat, že je přímo nepřípustné jít ven bez ochrany před slunečním zářením! Víte proč? Pokud si na obličej neaplikujete opalovací krém, když jdete na slunce, velmi tak vaši pleť poškodíte.

 • Vždy používejte opalovací krém, když jdete ven na slunce.
 • Opalovací krém znovu nanášejte na obličej každých 4 až 5 hodin.

10) Předtím, než půjdete spát umyjte si obličej

Zařaďte do večerní rutiny odstraňování make-upu, mazu a nečistot z obličeje.

 • Použijte odličovací přípravek.
 • Použijte jemné mýdlo.
 • Vyhněte se prostoru očí.
 • Umyjte si obličej šplouchnutím vody na celý obličej.
 • Nechte tvář uschnout na vzduchu.

11) Předejděte tvorbě akné

Existuje pár menších triků, jak předejít akné nebo vyrážkám.

 • Měňte si ložní prádlo každé 4 nebo 5 dní. S čistým povlečením bez bakterií zabráníte pleti vyházet se během noci.
 • Vyhněte se chytání si obličeje rukama.
 • Je nutné sepnout si před spánkem vlasy. Ujistěte se, že vaše vlasy držíte pryč od obličeje.
 • Stres může vést k vyházení se. Tím pádem byste se měli ujistit, že jste odpočatý a spokojený. Dopřejte si kvalitní spánek.
 • Změňte antikoncepci (platí pro ženy). Některé druhy antikoncepce, které obsahují estrogen, mohou zmírnit projevy akné. Poraďte se s lékařem, která antikoncepce je nejlepší.

V. Co na obličej nepatří

1) Majonéza

Majonéza je dobrá na vlasy, ale ne pro obličej... Je kyselá a může akorát ucpat póry, které nebudou moci dýchat. Majonéza proto k péči o pleť nepatří, a to ani omylem. Pokud ji chcete přece jen použít v rámci zkrášlovacích procesů, tak ji použijte na poškozené nebo suché vlasy. Od obličeje ji ale držte dál.

2) Sérum na vlasy

Sérum na vlasy je další věcí, která nepatří na obličej. Stejně jako jiné kosmetické přípravky, i séra na různé části těla obsahují různé složky. A to, že je na štítku napsáno sérum, neznamená to, že je vhodné pro péči o pleť. Séra na vlasy obsahují složky, které jsou určeny pro péči o vlasy a nejsou vhodné na vrásky či kruhy pod očima. Vlasové séra mají častokrát silnou vůni a mohou dráždit pokožku.

3) Šampon

Obličej a vlasy jsou tvořeny různými molekulami. Tvář potřebuje prostředek na čištění, který je vyroben z mnohem jemnějších přísad. Vlasy zase potřebují silné povrchově aktivní látky, aby se z nich odstranily mastnoty a nečistoty. Šampon nedokáže ošetřit jemné molekuly, které tvoří pokožku obličeje. Pokud šampon použijete na mytí obličeje, zůstane pleť suchá a flekatá.

4) Krém na nohy

Krémy na nohy jsou velmi lepivé, husté a hutné. Jsou vyráběny tak, aby mohly odlupovat (exfoliovat) a odbourávat tvrdou odumřelou kůži na nohou. Takto byste si pokožku na tváři pouze zranili.

5) Deodorant

Pokud si myslíte, že když deodorant brání pocení v podpaží, dokáže stejně zabránit make-upu v roztávání a obličeji v pocení, mýlíte se. Pokožka obličeje musí dýchat a pokud si na ni dáte deodorant, dýchání bráníte. Není to tedy vůbec vhodná alternativa, pokud jde o péči o pleť.

6) Lak na nehty

I lak na nehty patří mezi věci, které byste si neměli nikdy dávat na tvář. Obsahuje totiž akrylátové molekuly, které by vám kůži úplně vysušili. Pokud si budete někdy chtít z nějakého důvodu barvit tvář, ujistěte se, že používáte barvu, která je bezpečná a určená k malování na obličej.

7) Barva na vlasy

Barva na vlasy obsahuje množství chemikálií, které by na pokožku působily doslova krutě. Takto péče o pleť skutečně nevypadá. Lidé, kteří si rádi barví i obočí, aby mělo barvu vlasů, by měli raději používat barevnou řasenku nebo rostlinná barviva, a ne barvu na vlasy. Obecně lze říci, že barvy na vlasy mohou podráždit pokožku kolem očí, spálit ji a tím zcela zničit a rozpraskat. Pak budou vrásky a kruhy pod očima nejmenší problém.

8) Rostlinný tuk

Rostlinný tuk se v podstatě používá na lupénku a lze jej použít pouze na kůži na těle. Pro pokožku obličeje je příliš těžký a jistě ucpává póry a způsobuje vyrážky a akné.

9) Kyselina octová alias ocet

Ocet je vlastně pleťové tonikum. Netřeba ale zapomínat, že čím je starší, tím méně vody obsahuje, takže se stává silnějším. Pokud použijete příliš silný ocet, pokožku si spálíte. Je proto lepší koupit si tonikum, které je vhodné pro potřeby vaší pleti a s kůží na tváři neexperimentovat. Vaše tvář je křehká a jemná, a to více než si myslíte. Nedělejte zbytečné chyby, netvořte si vrásky a různé jizvičky sama. Dávejte proto pozor, jak vaše péče o pleť vypadá.

10) Tělové mléko

Už samotný název produktu říká, že není určen na obličej ale na tělo. Pokožka na obličeji je jiná než pokožka na těle. Na ošetření pleti je nutné používat pleťové mléko. Obecně platí, že kůže na těle je odolnější a silnější než kůže na obličeji. To je důvod, proč téměř všechny tělová mléka obsahují méně výživných a více vonných složek než mléko na obličej. Tradiční tělová mléka by se na suchou tvář neměli používat ani ve stavu nouze, protože jejich složení může vést k ještě suššímu obličeji, k ucpaným pórům, případně hrozí i alergická reakce. Tvář na kůži je mnohem tenčí než na jiných částech těla. Tělová mléka mohou vyvolat akné a alergické reakce kvůli tomu, že obsahují více vonných látek, mají tendenci být silnější než pleťové hydratační mléko. Vyberte si pleťové mléko bez vonných přísad a olejů, tak si zachováte zdravou vyrovnanou rovnováhu vláhy a zabráníte také vzniku akné.

11) Lak na vlasy

Lak na vlasy se dává na vlasy, pokožce na tváři by mohl uškodit. Pleť by vysušil a ucpal póry. A přestože v mnoha domácích receptech najdete, že můžete lak na vlasy použít při ošetřování akné, bude to mít jediný efekt - poškodíte si pleť. Navíc, repelenty v lacích na vlasy pokožku dráždí, takže zůstane hrbolatá a zarudlá. V lacích na vlasy se nacházejí i laky a alkohol, čím byste pokožku dehydrovali, takže by vypadala starší. Některé ženy údajně v nouzi místo make-upu použijí lak na vlasy. Obsažený alkohol ale odstraňuje z pokožky vláhu. Navíc ucpává póry, čili dochází k podráždění a vzniku akné.

12) Zubní pasta

Zubní pasta může údajně zvýšit tvorbu melaninu, což znamená tvorbu hnědých skvrn a zbarvení v oblastech, kde jste pastu použili. Zubní pasta dráždí pokožku, protože obsahuje mátu. Vysušit akné pomocí zubní pasty je sice starou metodou léčby akné. Můžete si však přivodit chemické jizvy, spáleniny či jiné poškození, takže se jednoznačně nejedná o vhodnou péči o pleť. Nejlepším řešením je použít olej z čajovníku. Takto si pokožku na tváři ochráníte, protože ji tak určitě nepoškodíte.

13) Soda bikarbona

Soda bikarbona (jedlá soda) je velmi zásaditá, takže může snížit pH rovnováhu obličejové pokožky, což nakonec vyústí do skutečně suché pokožky. Mnoho lidí používá jedlou sodu jako peeling, ale není to vůbec dobrý nápad. Jedlou sodu byste si na obličej neměli nikdy dávat. Pokožka má přirozeně kyselé pH, které pomáhá udržovat ochrannou lipidovou vrstvu nedotčenou. Pokud si na ni dáte vysoce zásaditou látku jako jedlou sodu, můžete si tuto lipidovou vrstvu zničit. Hrubá textura a konzistence, což jsou její hlavní vlastnosti, naruší pH a to má za následek poškození kůže, která si nedokáže udržet vlhkost. A suchá kůže je náchylnější na vrásky.

14) Cukr

Sůl a cukr vytahují vlhkost z okolních materiálů, proto mají na pokožku dehydratační účinek. Použitím cukru si prakticky zničíte pleť. Pokud použijete cukr, tak pouze jako peeling na nohy či jiné části těla, ale nikdy ne na tvář. Mezi prostředky na péči o pleť cukr prostě nepatří. Cukr může pleť obrousit a poškrábat, protože je to vlastně exfoliant. Celkově je třeba vyhýbat se na obličejové pokožce produktům, které obsahují pevné částice, protože mohou vést ke vzniku mikroskopických trhlin na pokožce a způsobit pupínky.

15) Citron

I citronová šťáva svým pH pleti neprospívá, je totiž příliš nízké, takže by mohlo pH tváře vyvést z rovnováhy. Obzvláště škodlivá může být jako součást peelingu se solí nebo s cukrem. Sůl i cukr může tvář poškrabat a nadělat drobné ranky a citronová šťáva poraněnou pokožku ještě více podráždí. Citron je plný kyselin. Pokud si ho dáte na obličej a následně se vystavíte slunci, pokožka se může spálit a zůstane podrážděná. Citrusové plody obsahují chemickou látku zvanou psoralen, která vyvolává výraznou citlivost na světlo. Aktivuje se přibližně po deseti až patnácti minutách a potřebuje až jeden den, aby se odbourala. Takže se vlastně můžete na slunci spálit natolik, že vám vzniknou drobné puchýřky na obličeji.

16) Horká voda

Hydratace je pro pokožku a péči o pleť podstatná a nutná. Ale používáním horké vody vláhu z obličeje jedině odvedete. Obecně platí, že horká sprcha či horká lázeň eliminuje ochrannou vrstvu z pokožky, což má za následek opět suchou a dopraskanou kůži. Pokud se vám tvoří pupínky, akné nebo máte mastnou pokožku, dosáhnete jejím vysušením přesný opak, tvorba mazu a promašťování kůže se spustí na plné obrátky. Proto nezapomínejte, že máte používat "letní", vlažnou vodu, na obličej i na sprchování těla, a to obzvláště v zimě. Někteří lidé si myjí obličej horkou vodou v domnění, že tím zničí bakterie. Použitím horké vody si ale odstraní z obličeje vlhkost, vysuší ji a tím bude pokožka náchylnější vůči všem nástrahám.

17) Vazelína

Vazelína dokáže vyléčit a zahojit pořezané poškrábané či okousaná místa, také hydratuje suchou kůži. Pokud ji však použijete na obličej, můžete případný problém ještě zhoršit. I přesto, že vazelína pokožku hydratuje, překrývá odumřelé buňky a dokonce i špínu, takže může pokožku ještě více vysušit a poškodit.

18) Vtírání alkoholu

Vtírat alkohol (nebo takovou Alpu) do obličeje patří mezi zakázané věci. Alkohol se používá k léčbě infekcí a ran, protože je sterilizuje. Neměl by se však používat na tváři, protože drasticky vysušuje kůži.

19) Peroxid vodíku

Peroxid vodíku se také používá k potlačování infekcí při popáleninách a drobných poraněních. Nedokáže však vyléčit problémy na obličejové pokožce, jako je akné, pupínky nebo skvrny. Peroxid vodíku může na pleti vytvořit puchýřky a kůži spálit, může vyvolat zánět a alergickou reakci. Proto ani tento prvek nepatří do péče o pleť.

20) Máta

Máta patří mezi hlavní složky v mnoha produktech určených k péči o pleť, resp. o kůži. Nicméně máta, včetně mentolu, pokožku vlastně dráždí. Mátové produkty váš problém podle všeho pouze zhorší, zvláště, pokud vás trápí akné, zarudnutí kůže či jiné problémy citlivé pleti.

21) Voňavky a přidané vůně

Voňavky a různé vůně jako přísady produktů péče o pleť, ať už jsou syntetické nebo přírodní, mohou působit jako jeden velmi nepotřebný alergen. Obzvláště, pokud máte citlivou, sensitivní pokožku. Ačkoli nemusí nutně vést k trvalému poškození, je lepší se jim vyhnout.

22) Make-up s obsahem hliníku

Hliník, který se používá v tužek na oči, v očních stínech a v deodorantech, má středně vysokou neurotoxicitu. Pokud nechcete mít nic společného se složkami, které mají měřitelné hodnoty toxicity, určitě je na tělo nepoužívejte.

23) Denní tělová mléka nebo opalovací krémy s vitamínem A

Opatrný třeba být s kosmetickými přípravky a produkty na péči o pleť, které obsahují retinol nebo vitamín A, protože se po nich stává pokožka citlivější na sluneční světlo, čili i náchylnější na vznik rakoviny kůže.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc