Domů / / / L-tyrosin a vypadávání vlasů z...

L-tyrosin a vypadávání vlasů ze stresu

Poslední úprava 20.03.2023
Sdílet článek

Aminokyselina tyrosin hraje důležitou roli při zvládání stresu. Vysoké hladiny stresu mohou být příčinou pro vypadávání vlasů ze stresu. Hladiny stresu kolísají, ale naše těla jsou schopny regulovat stresové hormony. Někdy je však nutná pomoc k tomu, abychom byli schopni udržovat hladiny tyrosinu.

L-tyrosin

L-tyrosin, nebo prostě tyrosin, je neesenciální aminokyselina, která se v těle vyskytuje přirozeně. Tato aminokyselina hraje důležitou roli při správné komunikaci nervových buněk. Neurotransmitery, které ovlivňují náladu a fungování nervových buněk jsou tvořeny z tyrozínových stavebních bloků. Navíc, tyrosin je životně důležitý při regulaci hormonů v nadledvinkách, hypofýze a štítné žláze.

Nedostatek tyrosinu

Adrenalin a noradrenalin jsou stresové hormony, které pomáhá tvořit právě tyrosin. Vysoké stresové hladiny u člověka mohou způsobit to, že poklesne tvorba tyrosinu, což následně zredukuje množství stresových hormonů, které se dokáží vyrovnat s příznaky spojenými se stresem. Nedostatek L-tyrosinu je vzácný stav, ale některé vedlejší účinky, jako potenciál vypadávání vlasů kvůli stresu, mohou být škodlivé.

Vypadávání vlasů ze stresu

Vypadávání vlasů může mít množství příčin, většinou jde o genetické danosti.

Se stresem lze spojovat tři typy vypadávání vlasů. Patří sem alopecia areata, telogen effluvium a trichotilomania. Na rozdíl od genetického vypadávání vlasů (androgenní alopecie), při stresovém vypadávání vlasů padají vlasy v chomáčích, ať už během česání nebo mytí hlavy. V mnoha případech vlasy znovu narostou, pokud se podaří hladiny stresu snížit a následně je kontrolovat. Pokud ale vlasy nechtějí začít znovu růst, je vhodné hledat jiné možnosti léčby vypadávání vlasů.

Barva vlasů

Kromě mnoha jiných úkolů tyrosinu je L-tyrosin zodpovědný i za tvorbu melaninu. Je to pigment, který určuje barvu kůže a vlasů. Stabilní hladiny tyrosinu jsou důležité, protože stres může vyvolat vypadávání vlasů ale i změnu barvy vlasů a kůže. Výživové doplňky obsahující L-tyrosin mohou pomoci vlasům, které změnily barvu. Nově vyrůstající vlasy už mívají svou původní barvu.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy