Domů / / 3 důležité zásady při výběru š...

3 důležité zásady při výběru šamponu proti vypadávání vlasů

Poslední úprava 09.04.2021
Sdílet článek

Než sáhnete po jakémkoliv šamponu proti vypadávání vlasů, z nichž mnohé vlastně ani nefungují, třeba mít na paměti několik základních zásad.

Zásady při výběru šamponu

Pokud jste našli prostředek proti vypadávání vlasů, který u vás zabírá, neměňte ho

Hledejte takové produkty, které mají pozitivní recenze, nevěřte pouze nabízeným seznamům velkých portálů zprostředkujících prodej čehokoliv. Hledejte i hlouběji. Většina šamponů, které údajně dokážou zachovat růst vlasů a zastavit vypadávání vlasů, jsou pouze namíchanými vodičkami. Proto sledujte i obsažené přísady a aktivní látky, které jsou klinicky ověřené a jejich účinnost potvrzena vědeckým výzkumem.

Ketokonazol je důležitou součástí šamponu proti vypadávání vlasů

Ketokonazol je látka, která působí proti infekcím na kůži, využívá se v dobrých šamponech proti lupům. Nejčastější příčinou mužského padání vlasů je navíc citlivost folikulů na DHT a právě ketokonazol si dokáže poradit i s tímto problémem.

Používejte jeden šampon proti vypadávání vlasů, nástup účinku není vždy okamžitý

Je vhodné doplnit šampon proti vypadávání vlasů i kondicionérem téže značky, který je rovněž určen pro použití při vypadávání vlasů.

4 klíčové přísady v šamponech proti vypadávání vlasů

Ať už používáte šampon proti vypadávání vlasů jakékoliv značky, měl by obsahovat následující čtyři přísady. Každá z nich totiž vypadávání vlasů nejen zpomalí, ale zároveň podporuje růst nových vlasů.

Ketokonazol

Podle výzkumů dokáže ketokonazol v kombinaci s nanoxidilem (viz Spectral DNC-N) zlepšit hustotu vlasů, jejich pevnost a tloušťku. Prospívají i folikulům v anagénu.

Kofein

Ano, někteří lidé si ráno bez kávy a kofeinu jako životabudiče ani nedokáží představit. Kofein působí i proti DHT, které potlačuje a zmenšuje samotné vlasové folikuly, převážně u mužů.

Kofein prodlužuje trvání anagénu, což je růstová fáze vlasů, také stimuluje růst keratinocytů (nejpočetnějších buněk nacházejících se v epidermu, vnější vrstvě kůže).

Pokud vám však myslí probleskl nápad, že byste začali pít obrovské množství kávy či jiných nápojů plných kofeinu, nepomohlo by to. Museli byste totiž vypít 40 až 50 šálků kávy, abyste získali dostatek kofeinu s terapeutickým účinkem na vlasové kořínky. Kofein se totiž snadno rozředí a tělo ho relativně rychle vyloučí. Navíc takové množství kofeinu by bylo pro vás toxické, jde přece jen o druh návykové látky.

Naštěstí máte k dispozici produkty s obsahem kofeinu určené pro lokální použití. Nanášejí se přímo na vlasovou pokožku. Navíc folikuly si nevytvářejí odolnost vůči kofeinu, tak jak to často bývá u některých léků.

Biotin

Nedostatek biotinu a zinku bývá příčinou zhoršené kvality vlasů a vypadávání vlasů. Biotin se přitom využívá v množství tělesných procesů. Pomáhá při syntéze mastných tuků, glukózy i některých aminokyselin. Pokud ho tělo vyčerpá v takových prioritních činnostech, na vlasy a nehty ho už nezbývá dostatečné množství.

Biotin je potřebný pro růst zdravých folikulů. Pokud je folikul slabý či nezdravý, nedokáže řádně vytvořit a následně udržet vlasy. Dobrou zprávou je, že si tělo dokáže biotin získat z mnoha potravinových zdrojů - například vařených vajec, arašídů, jater, růžičkové kapusty, banánů, hřibů i sardinek.

Saw palmetto

Saw palmetto není žádnou novinkou. Jako lék a zdroj potravy se využívá již stovky let. Je to malá rostlina s bobulovými plody. Jako bylinný přípravek se saw palmetto využívá k léčbě zvětšené prostaty a erektilní dysfunkce. Prokazatelně však dokáže řešit i problémy s vypadáváním vlasů.

Extrakt ze saw palmetta totiž dokáže blokovat enzym 5-alfa reduktáza. Právě tento enzym mění testosteron na nechtěné DHT. DHT přitom způsobuje jednak zvětšení prostaty i vypadávání vlasů.

Saw palmetto lze užívat ve formě tablet i lokálně jako součást šamponů proti vypadávání vlasů.

Ať už zvolíte jakýkoliv způsob vypořádání se s padáním vlasů, pokud proti němu chcete bojovat, nesmíte zapomínat na důležitý fakt. Vypadávání vlasů může souviset s mnoha základními zdravotními problémy a šampon proti vypadávání vlasů je pouze jednou částí léčby padání vlasů. Někdy postačí změna životního stylu a stravování, někdy je třeba vyřešit původní příčinu padání vlasů.

Pokud se však bavíme o mužském či ženském dědičném vypadávání vlasů, jsou 4 zmíněny klíčové přísady důležitou součástí režimu péče o řídnoucí vlasy a samotnou vlasovou pokožku.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy