Domů / / / / Folikulární vlasová transplant...

Folikulární vlasová transplantace

Poslední úprava 09.03.2023
Sdílet článek

Chirurgie obnovující vlasy nabízí pacientům trvalé řešení vypadávání vlasů. Pojďme se podívat blíže na nejčastěji volenou metodu transplantace vlasů - štěpy folikulárních jednotek.

Historie transplantace vlasů

První zaznamenaný příklad operace transplantace vlasů se objevil v disertační práci napsané Němcem J. Dieffenbachem v roce 1882. V roce 1952 Dr. Norman Orentreich provedl první transplantaci vlasů u pacienta trpícího vzorovým vypadáváním vlasů. První transplantace používali velké množství vlasů v každém štěpu, někdy nazývané zátky. Bohužel, výsledky byly méně než optimální, se zjevným vzhledem "hlavy panenky". Dne 21. října 1988, Dr. Robert Limmer provedl první transplantaci folikulárních jednotek. Od té doby se postup uchytil jako zlatý standard v chirurgii transplantace vlasů, protože produkuje více méně přirozené a trvalé výsledky.

Kandidáti na transplantaci vlasů

Nejlepšími kandidáty na transplantaci vlasů, tedy folikulárních jednotek jsou lidé, kteří trpí androgenní alopecií, někdy označovanou jako mužská plešatost. Přestože nejčastěji postihuje muže, může se vyskytnout i u žen. Některé malé studie naznačují, že štěpy folikulárních jednotek je možné použít i u pacientů, kteří trpí alopecií areata, což je vypadávání vlasů, které je pravděpodobně způsobeno autoimunitním procesem. Technika folikulárních štěpů může být u vybraných pacientů použita i na obnovu obočí, řas, vousů a chlupů těla.

Technické detaily folikulární transplantace vlasů

Roubování folikulárních jednotek je chirurgický zákrok, při kterém se vezmou vlasy ze zadní části hlavy, aby se pod mikroskopem oddělily folikuly a byly transplantovány na holou oblast. Procedura je založena na faktu, že vlasy na zadní části hlavy a po stranách na hlavě nevypadnou.

Operace začíná sběrem buď pásků vlasů nebo malých skupin folikulů - části vlasů, ze které vyrůstá ta část vlasu, kterou vidíme. Sklizené folikuly jsou rozděleny do jednotlivých folikulů nebo velmi malých folikulárních jednotek obsahující jeden až čtyři folikuly. Do holé oblasti se pomocí speciálního nože udělají malé řezy. Pomocí speciálních kleští jsou rozděleny folikuly implantovány do otvorů. Tímto postupem lze transplantovat několik nebo několik tisíc folikulů během jedné operace. Pacienti jsou při vědomí během celého zákroku a znecitlivění je provedeno injekcemi do operovaných oblastí.

Rizika a komplikace transplantace vlasů

Zatímco konkrétní rizika a komplikace budou záviset na přesném provedeném postupu a zdravotních problémech, existuje několik komplikací společných pro všechny postupy transplantace vlasů. Lze očekávat jisté znecitlivění transplantovaných a dárcovských oblastí, což se obvykle vyřeší v průběhu času. Infekce a silné krvácení je vždy možné, ale riziko je malé. Mohou se objevit modřiny a otoky, ale obvykle zmizí do jednoho týdne po operaci. Strupy se tvoří na místech příjmu a dojde k jistému zarudnutí. Během prvních několika měsíců po transplantaci se obvykle objeví zarůstání chloupků, ale to se dá vyřešit uvolněním vlasů jehlou.

Očekávané výsledky po tranplantaci vlasů

Bezprostředně po transplantaci vlasů určité procento transplantovaných vlasů vypadne. Folikuly obvykle zůstanou neporušené a jednoduše se dostanou do spícího stavu. Růst začne po třech až šesti měsících, a kompletní viditelné výsledky po transplantaci vlasů budete vidět možná až po šesti měsících. Většina studií prováděných ohledně přežití transplantovaných štěpů naznačuje více než 90 procentní přežití štěpů.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy