Domů / / / Stravou proti vypadávání vlasů...

Stravou proti vypadávání vlasů - co jíst, abyste měli co nejzdravější vlasy

Poslední úprava 30.03.2023
Sdílet článek

Výživa vlasů a vypadávání vlasů, vitamíny a živiny získané ze stravy - může mít to, co jíte, skutečně tak výrazný dopad na stav vašich vlasů? Může váš jídelníček skutečně zabránit vypadávání vlasů?

Odpověď závisí hlavně na příčině vašeho padání vlasů (čtěte více o vypadávání vlasů u žen a vypadávávní vlasů u mužů). Pokud je vypadávání vlasů podmíněno genetikou, nebo spuštěné určitou léčbou, pak by přizpůsobení stravování nemělo příliš velký účinek.

Pokud však vaše strava obsahuje málo výživných látek jako je železo nebo proteiny, které jsou pro výživu vlasů velmi důležité, pak by zaměření na "zdravou stravu" mohlo skutečně vaše vlasy posílit, dokonce zlepšit stav vlasové pokožky. Jedno i druhé slouží jako prevence vypadávání vlasů.

Navíc, některé hormonální problémy, které přispívají k řídnutí vlasů, můžou být ovlivněny i stravováním. Takže i vypadávání vlasů související s hormony lze zmírnit tím, že se zaměříte na správné jídla pro optimální zdraví vlasů.

Jak přesně může vaše strava zlepšit stav vlasů?

Součástí vlasů, která se nachází pod pokožkou, je i vlasový kořínek. Ten je ukotven ve vlasovém folikulu. Vlasové folikuly jsou vyživovány látkami, které přenáší krev. Takže pro zdravé vlasy potřebujete dostat k folikulům i ty správné živiny!

Ale ...

Přestože možná vy považujete své vlasy za jednu z nejdůležitějších částí těla, vaše tělo řadí vlasy až na spodek seznamu priorit. Výživné látky, které sníte, jsou nasměrovány nejdříve k jiným důležitým tkáním a orgánům, až potom jsou posílány k vlasům. Proto, pokud nezískáte dostatek hodnotných výživných látek, přispíváte k příčině, proč vaše vlasy trpí.

Podíváme se spolu na živiny a potraviny, které byste se měli snažit pravidelně jíst. Řekneme si také některé důvody, proč jsou pro vlasy důležité.

Upozorňujeme, že než spatříte změnu na vlasech, může to trvat i několik měsíců. Nedejte se proto odradit, pokud se vám bude zdát, že nové zdravé stravování se vůbec nevyplatí. Trvalé úsilí by mělo nakonec přinést výsledky nejen pro výživu vlasů, ale pro vaše celkové zdraví.

Nejzdravější potraviny pro podporu výživy vlasů - co jíst na růst vlasů?

Lněná semínka

Jsou bohaté na omega 3 mastné kyseliny. Pokud jsou v celku, pěkně křupou v každém jídle, do kterého je přidáte. Tělo je však obtížně rozkládá, takže nedokážete vytěžit tolik výživných látek, jak byste mohli.

Rozemleté lněná semínka jsou pro vás proto lepší. Pokud se nechcete vzdát toho pocitu chroupání, smíchejte si celé a rozmixované semínka. Jsou chutné v chlebu i jako posýpka na saláty. Někteří lidé si je dávají dokonce na zmrzlinu.

Vlašské ořechy

Jsou také bohaté na omega 3 mastné kyseliny. Vlašské ořechy obsahují zinek, biotin a vitamín E (které chrání buňky před poškozením DNA). A jelikož jsou vlasy pravidelně vystavovány slunci, je taková ochrana skutečně užitečná.

Navíc můžete kromě pravidelného jedení ořechů zkusit také vařit na oleji z ořechů.

Losos

Další vynikající zdroj omega 3 mastných kyselin. Losos je také fantastickým zdrojem hubených proteinů.

Tuňák

Celkem levný a široce dostupný. Tuňák je pro vlasy skvělé jídlo. Obsahuje omega 3 mastné kyseliny, proteiny a selen, které jsou užitečné pro podporu růstu nových vlasů.

Krevety

Krevety jsou oblíbené jídlo, které zlepšuje kvalitu a zabraňuje vypadávání vlasů. Krevety obsahují vysoké množství zinku, který je velmi důležitý při prevenci vypadávání vlasů. Příjem zinku ale nepřehánějte, protože to může způsobit vypadávání vlasů v důsledku zvýšené hladiny testosteronu. Držte se doporučené denní dávky (8-15 miligramů) a bude to v pořádku! Přidejte si krevety například do těstovin či salátů!

Kapusta

Její rostoucí pověst superpotraviny je zasloužená. Kapusta je dobrým zdrojem omega 3 mastných kyselin, obsahuje nějaké proteiny, je bohatší na železo na kalorii než hovězí. Současně obsahuje množství vitamínů.

Pokud se vám bude zdát trochu trpká, zkuste si udělat kapustové chipsy. Stačí odstranit listy i tvrdé centrální košťály. Lehce namočte do olivového oleje a posypte mořskou solí. Rozprostřete ji v jedné vrstvě na pečící papír a pečte na velmi nízké teplotě, dokud nezůstanou světlé a křupavé. Trvá to přibližně 20 minut.

Řecký jogurt

Řecký jogurt obsahuje velké množství proteinů, ale méně kalorií než běžné jogurty. Navíc vitamin D a B5. Vitamín B5 můžete znát i pod jiným názvem - kyselina pantotenová. Tento název se objevuje pravidelně na štítcích produktů péče o vlasy.

Vejce

Vejce jsou velmi oblíbenou potravinou, pokud jde o zdraví vlasů. Jsou široce dostupné, levné, všestranně použitelné (výborné do sladkých i slaných jídel) a velmi vysoce výživné. Jíst více vajec je jedním z nejlevnějších způsobů, jak pomoci zlepšit vzhled a pevnost vlasů.

Celá vejce obsahují zinek, proteiny, železo, selen, vitamin B5 (kyselinu pantotenovou) a vitamín B12.

Kuřecí maso

Pokud ho připravíte zdravě, bez kůže, tak je kuře vysoce výživnou potravinou. Výborný zdroj hubených proteinů, i železa (v tmavším mase), zinku a B vitamínů, včetně kyseliny pantothenové, tedy vitamínu B5.

Má nízký obsah tuku, podporuje silné zuby a kosti, pomáhá omezit řídnutí kostí, je dobré pro zdraví srdce, podporuje zdravé oči, urychluje metabolismus a posiluje imunitní funkce. Konzumace kuřecího masa je důležitá pokud chcete udržet své vlasy zdravé a silné! Každý den zkonzumujte jednu porci nízkotučných bílkovin, mezi které patří je kuřecí maso, sójové výrobky či ryby!

Ústřice

Určitě si je nedopřává každý den, pokud se ale k ústřicím dokážete dostat pravidelně, tak pokračujte. Jsou bohaté na zinek i železo. A získáte i řádné množství proteinů!

Sladké brambory

Existuje jedno pravidlo ve výživě. Čím je ovoce a zelenina výrazněji zbarvené, tím je pro vás lepší.

Jasně oranžové sladké brambory nejsou výjimkou. Jsou bohaté na vitamin C, překypují antioxidantem beta-karoten, který tělo mění na vitamin A.

Zkuste pokapat sladké brambory kokosovým olejem, trochou soli a chilli v prášku. Pak je pečte 30 až 40 minut. Je to vynikající jídlo.

Špenát

Ačkoliv pohled na Pepka - námořníka nebudí dojem, že by jeho vlasům špenát dokázal pomoci, tím vašim by skutečně mohl.

Špenát je bohatý na železo, hořčík, beta-karoten, vitamin C a foláty. Všechny tyto mohou podpořit cirkulaci vlasových olejů a udržet folikuly zdravé.

Čočka

Tyto drobné luštěniny jsou výborné. Jsou levné, všestranné, plné hodnotných živin.

Čočka dodává hořčík a je vynikajícím vegetariánským zdrojem proteinů. Obsahují také biotin, železo a zinek, což znamená, že je výbornou potravinou, která se hodí ke všemu.

Z čočky se dají vykouzlit různé delikátní přílohy. Pokud se ale necítíte velmi kreativní, můžete zvýšit příjem čočky tak, že ji přidáte do polévky či dušeného jídla. Působí jako zdravé zahušťovadla.

Cizrna

Cizrna chutná skvěle a je také plná minerálů a vitamínů, které jsou dobré na snížení cholesterolu, zdraví trávicího traktu, snižují krevní tlak a jsou dobré pro vaše vlasy! Cizrna je plný kyseliny listové a bílkovin, které jsou klíčem k lesklým a silným vlasům! Cizrnu můžete upéct a jíst jako slanou pochoutku nebo ji přidat do salátu!

Avokádo

Není to jen užitečná součást stravování pro podporu zdravých vlasů, avokádo lze na vlasy použít i zevně.

Avokádo je bohatým zdrojem omega 3 mastných kyselin, kyseliny pantothenové, folátů, B vitamínů a vitamínu C. Navíc konzumace avokáda spolu s potravinami, které obsahují antioxidanty lykopen a beta-karoten (například rajčata, sladké brambory, dýně a špenát ) pomáhají vstřebávat více ze živin, takže z nich vytěžíte maximum.

Kromě avokáda v salátu si jej můžete rozmačkat a použít místo majonézy. Je to mnohem zdravější alternativa a výborný způsob, jak ho dostat do jídelníčku co nejvíce.

Mangold

Další chutné a výživné jídlo, které bojuje proti vypadávání vlasů je mangold. Má vysoký obsah hořčíku, vitamínů K, C a A, železa a draslíku. Mangold má také vysoký obsah biotinu, ve vodě rozpustného vitamínu B, který pomáhá udržet zdravé vlasy a nehty a již dlouho je známo, že stimuluje růst nových vlasů!

Výživné látky, které vaše vlasy mohou potřebovat

Omega 3 mastné kyseliny

Esenciální mastné kyseliny se tak nazývají proto, že jsou velmi důležité. Esenciální znamená, že je tělo potřebuje, ale samo si je nedokáže vytvořit. Je proto důležité, abyste je získávali přes stravu.

Omega 3 mastné kyseliny pomáhají vyživovat vlasové folikuly a dokonce samotné vlasové vlákno. Dodávají mu pružnost a brání lámání vlasů. Ve skutečnosti tvoří omega 3 mastné kyseliny 3% vlasového vlákna a nacházejí se i v buňkách vlasové pokožky a přírodních olejích. Takto pomáhají udržovat vlasy a vlasovou pokožku zdravé.

Dobré zdroje omega 3 mastných kyselin:

Vlašské ořechy, para ořechy, lněná semínka, losos, sleď, tuňák, sardinky, makrela, pstruh, avokádo, řepkový olej, dýňová semena.

Hořčík

Tento prvek je čtvrtý nejhojněji se vyskytující v lidském těle. Je potřebný na více než 300 procesů. Jedním z nich je i růst vlasů.

Dobré zdroje hořčíku:

Hnědá rýže, halibut, špenát, čočka, kešu ořechy a mandle.

Selen

Možná jste o tom neslyšeli, ale tento prvek s antioxidačními vlastnostmi chrání buňky před poškozením a údajně stimuluje vlasové folikuly, čímž pomáha urychlit růst nových vlasů.

Nedostatek selenu je však dosti vzácný, v rámci stravy ho obvykle získáváme v dostatečném množství.

Dobré zdroje selenu:

Tuňák, brazilské ořechy, halibut, sardinky, krevety, šunka.

Zinek

Pokud si analyzujeme stravu, obvykle přemýšlíme o živinách jako vitamíny, železo a proteiny. Málo z nás se ale zamyslí nad zinkem. Zinek však má v lidském těle několik velmi důležitých úkolů, včetně hormonální regulace, i opravy a růstu tělesných tkání. Zinek potřebujeme hlavně na podporu produkce žláz na vlasové pokožce, které vylučují oleje. Takto je možné přispět k zdraví jako vlasů, tak i vlasové pokožky.

Dobré zdroje zinku:

Vejce, kuřecí maso, oves, ústřice, čočka, hovězí maso, ořechy, cizrna, pšeničné klíčky.

Železo

Železo je zodpovědné za přísun krve k buňkám. Takže je zřejmé, že nedostatek železa může znamenat, že se k vlasové pokožce nemusí dostat dostatečné množství kyslíku z krevního zásobování na to, aby se udržel zdravý růst vlasů.

Netřeba zapomínat, že adekvátné zásoby železa jsou důležité pro celkové zdraví. Pak je jasné, že je třeba zajistit, aby byly hladiny železa dostatečně vysoké. V případě závažného nedostatku železa zvyknou lékaři předepsat výživový doplněk. Nejlepším prvotním řešením však je zajistit si příjem dostatečného množství potravin bohatých na železo.

Pozor, ačkoli některé potraviny obsahují hodně železa, nemusí ho tělo dokázat vždy správně vstřebat. Existují však dva způsoby, jak lze navýšit vstřebávání železa z potravy:

  1. Jídlo si vařte v litinových hrncích. Železo se během vaření dostane do potravin - obzvláště do kyselých potravin. Jde o vhodné obohacení jídla tímto důležitým prvkem.
  2. Potraviny bohaté na obsah železa podávejte s potravinami s velkým obsahem vitamínu C. Vitamín C pomáhá tělu vstřebávat železo mnohem efektivněji. Zkuste ke každému jídlu přidat ovoce či zeleninu. Případně nakombinujte například maso s rajčaty. Dobrou volbou jsou například špagety s masem a rajčatovou omáčkou, vařenou v litinovém hrnci.

Dobré zdroje železa:

Maso, krůta, celá zrna, fazole, tmavá listová zelenina, oves. Zkuste i čínské zelí, obsahuje velké množství vitamínu C, takže se železo jednodušeji vstřebává.

Proteiny

Pokud vezmeme v úvahu, že jsou vlasy téměř celé tvořeny z proteinů (přibližně 97%), je důležité podívat se na příjem proteinů.

Nejlepší volbou jsou čisté, přirozeně se vyskytující proteiny.

Dobré zdroje proteinů:

Čočka, žloutky, řecký jogurt, ořechy, luštěniny, tofu, ryby a drůbež.

Vitaminy A a C

Obojí jsou to důležité živiny v boji proti vypadávání vlasů. Vitamíny pomíhají udržovat vlasy pružné a pomáhají předcházet poškození tím, že podporují tvorbu "mazu", mastné látky ve vlasových folikulech. Sébum - maz také udržuje vlasovou pokožku zdravou, zabraňuje tvorbě lupů a svědění.

Navíc vitamín C pomáhá tělu vstřebávat více železa ze stravy.

Dobré zdroje vitamínu A a C:

Sladké brambory, mrkev, dýně, špenát, brokolice, růžičková kapusta, meloun cantaloupe, mango, meruňky, borůvky, kiwi, rajčata a jahody.

B vitamíny

Vypadávání vlasů a vitamíny B komplexu mohou spolu také souviset.

Vitamín B5 je známý také jako kyselina pantothenová. Je to označení, které můžete najít na mnoha štítcích výrobků péče o pleť. Právě proto, že je údajně důležitá pro zdravé vlasy. Spojuje se z jejich plností, leskem i pevností. Kyselina pantothenová může pomáhat jako prevence vypadávání vlasů a šedivění.

Vitamín B7, známý také jako biotin, je další důležitou výživnou látkou s rostoucí reputací jako užitečná pomůcka proti vypadávání vlasů.

Kyselina listová, další vitamin B komplexu, pomáhá udržovat správné množství methioninu v těle. Methionin posiluje strukturu vlasu, brání lámání vlasů a vypadávání vlasů. Příliš málo kyseliny listové ve stravě může způsobit pokles v množství růstu vlasových folikulů. Můžete zkusit pohlídat chléb, cereálie a těstoviny obohacené kyselinou listovou.

Dobré zdroje B vitamínů:

Vejce, drůbež, hovězí maso, ryby, mléko, řecký jogurt, oves, banány, cereálie a ořechy.

Vypadávání vlasů, vitamíny a nutriční tipy

  • Zapamatujte si: jezte potraviny bohaté na železo spolu s potravinami s vysokým obsahem vitamínu C. Potraviny s obsahem vitamínu C vám pomohou jednodušeji vstřebávat železo.
  • Zkuste po jídle užívat lactobacillus acidophilus. Vyzkoušejte užívat nemléčný laktobacil acidophilus ve formě prášku minimálně dva měsíce. Užívejte čtyři až šest tablet denně. Lactobacillus acidophilus pomáhá tělu vstřebávat a zpracovat živiny získané ze stravy.
  • Držte se zdravého stravovacího vzorce. Vynechávání jídel a vyřazení potravinových skupin (jako jsou tuky), může pro tělo znamenat to, že nezíská živiny, které potřebuje. Například, diety s nízkým obsahem tuku nebo kalorií mohou vést k nedostatku esenciálních mastných kyselin a zinku, co může následně ovlivnit i vaše vlasy.
Stravou proti vypadávání vlasů - co jíst, abyste měli co nejzdravější vlasy Průměrné hodnocení: 3.3 (3 hodnocení­)

Čtěte víc

Blízke témy