Domů / / / / Roční období a vypadávání vlas...

Roční období a vypadávání vlasů

Poslední úprava 22.02.2023
Sdílet článek

Vliv počasí a ročních období na vypadávání vlasů

Tak jako psi a zvířata celkově shazují hustou srst po skončení zimy, tak se vzorec padání vlasů mění v závislosti na ročním období i u lidí.

V průběhu kalendářního roku jsou lidé postiženi sezónním vypadáváním vlasů dvakrát. Nejdříve je padání vlasů zvýšené v červenci a srpnu. Ještě výrazněji padají vlasy v listopadu a prosinci, toto sezónní vypadávání vlasů trvá přibližně do poloviny ledna.

Vlasy jsou nejhustější v létě, kdy slouží jako ochrana hlavy a vlasové pokožky před sluncem. Výrazně hustší jsou i v zimě, kdy částečně posilují svou funkci jako tělesného ochlupení, a to zahřívání vlasové pokožky.

Zvýšené padání způsobené sezónními výkyvy je pouze dočasné a do tří měsíců, v rámci běžného růstového cyklu, začínají růst nové vlasy.

Vliv rasy a barvy vlasů na vypadávání vlasů

Rozdíly v běžném padání vlasů, které je zcela normální, vidno však i mezi jednotlivými rasami. Například běloši přijdou denně v průměru o 100 vlasů, Asiaté o 70 vlasů a černoši o 60 vlasů za den. Je to způsobeno počtem vlasů na centimetr čtvereční, a ten se liší od rasy k rase.

Druhou zajímavostí je, že blond vlasy padají výrazněji než vlasy červené nebo hnědé. A to proto, že čím máte bledší vlasy, tím jich je na centimetr čtvereční více.

Jak léčit sezonní vypadávání vlasů

Sezónní vypadávání vlasů je obvykle nejhorší v zimě. Příčin takového vypadávání vlasů je poměrně hodně a je třeba je znát, abychom mu věděli zabránit. Takové sezónní padání vlasů může trvat 4-6 týdnů, ale stačí to na snížení sebevědomí a to, abyste se trápili nad tím, jak se nejlépe starat o své vlasy.

Sezónní vypadávání vlasů je velmi častý problém a jeho hlavní příčiny mohou být následující:

Nedostačující pobyt na slunci

Sezónní vypadávání vlasů u žen je většinou vidět v zimě. Během zimy je vystavení se slunečnímu záření minimální. Proto, údajně vzhledem k nedostatku vitamínu D v těle, je zima hlavním důvodem sezónního vypadávání vlasů u mužů a žen. Nedostatek slunečního světla může často vést k vypadávání vlasů v chomáčích.

Nadměrné pocení

Sezónní vypadávání vlasů u mužů je většinou vidět v létě. Vzhledem k nevyhnutelnosti působení slunečního záření se i vlasová pokožka nadměrně potí. To způsobuje skvrny na pokožce hlavy podobné akné, způsobené přemnožením bakterií, což vede ke svědění, podráždění a někdy i vypadávání vlasů.

Povětrnostní podmínky

Sezónní vypadávání vlasů může být i důsledkem nepříznivých povětrnostních podmínek. Léta a zimy mohou vlasy velmi vysušit. Roztřepené konečky, slabé kořínky, lupy, pravidelné nošení účesů, které stahují vlasy - to jsou jen některé z důvodů vypadávání vlasů. Nejlepší způsob, jak se s tím vypořádat, je chránit vlasy před velmi nepříznivými povětrnostními podmínkami.

Dešťová voda

Dejte si pozor ať Vám vlasy nezmoknou když prší. Dešťová voda je smíchaná s různými druhy nečistot, které mohou poškodit vlasy.

Jak si ochráníte vlasy

Abyste si chránili vlasy před poškozením a vypadáváním můžete podniknout následující preventivní kroky:

  • Masírujte vlasovou pokožku - není třeba používat žádný olej. Po masáži doporučujeme kvalitní šampon proti vypadávání vlasů.
  • Chcete-li mít krásné vlasy, měli byste se vyhnout žehlení vlasů, trvalé, barvení nebo přehnanému stylingu vlasů.
  • Používejte minimální množství vlasových přípravků jako tužidla apod., Protože z dlouhodobého hlediska mohou být pro vlasy velmi škodlivé.
  • K ochraně vlasů používejte ochranné oblečení, jako jsou šátky a klobouky. Pokud se snažíte rozčesat si zamotané vlasy, hodně jich ztratíte. Pokud si necháte čerstvě umyté vlasy vyschnout nezakryté, vytvoří se uzlíky, takže pokud odcházíte z domu hned poté, co jste si umyli vlasy, vezměte si šátek.
  • Vlasy si před sluncem nebo deštěm můžete ochránit i deštníkem.
  • Předtím, než půjdete do postele nebo odejdete z domu si zapleťte cop.
  • Vyhněte se pravidelnému používání tepelných spotřebičů, jako jsou fény nebo žehličky na vlasy. Používejte je pouze občas.

Zatím bez hodnocení