Domů / / 4 věci, které prozradí barva v...

4 věci, které prozradí barva vlasů o vašem zdraví

Poslední úprava 16.12.2021
Sdílet článek

Ať už se o blondýnách a výši intelektu říká leccos, je pravdou, že barva vlasů skutečně dokáže o člověku - a jeho zdraví - dost věcí prozradit.

Hovoříme ale o přirozené barvě vlasů, ne té z lahvičky! Specifický přírodní odstín je určen geny, které jsme zdědili po rodičích a po předcích. I když je pravda, že vědci nedokážou přesně vytvořit rovnici, která by vám dokázala vypočítat konkrétní odstín čokoládově nebo jahodové blond. Dejme nyní stranou genetické tajemství a řekněme si o věcech, které vědci o barvě vlasů a o tom, co barva vlasů o vás vypovídá, zjistili.

Barva vlasů dokáže předpovědět riziko vzniku rakoviny kůže

Rudovlasí (rusovlasá) lidé tvoří pouze zhruba 1 až 2% celosvětové populace, avšak až 16% pacientů s melanómemzrzavé vlasy. Studie z července 2016 vysvětluje blíže, proč to tak je. (Robles-Espinoza, 2016) Vědci zjistili, že specifická genová variace, která způsobuje červené zbarvení vlasů (a je zodpovědná i za pihy), vede k 42% rychlejšímu tempu vzniku rakoviny kůže, kterou způsobují genetické mutace. Je to, jako byste se vystavovali slunci o 21 let navíc.

Barva vlasů má vliv na citlivost na bolest

Zrzavý lidé mají smůlu i pokud jde o bolest. Podle jedné studie jsou náchylnější na strach před zubaři. (Binkley, 2009) Zjistilo se totiž, že genetické variace způsobující červené zbarvení vlasů dělá zrzavé lidi odolné vůči určitým anestetikám. To znamená, že v minulosti pravděpodobně zažili bolestivé ošetření zubů. Kromě toho potřebují rusovlasí lidé na utlumení bolesti vyšší dávky anestetik, pravděpodobně proto, že genová variace vede ke změnám metabolizace léků.

Barva vlasů může představovat riziko pro zrak

S přibývajícím věkem začínají mnozí lidé ztrácet zrak kvůli věkem podmíněné makulární degeneraci. Při makulární degeneraci se začíná vidění rozostřovat od středu a postupně se rozšiřuje směrem ven. Dochází k ní zpravidla po šedesátce, přičemž kouření zdvojnásobuje riziko vzniku věkem podmíněné makulární degenerace. Roli zde však podle všeho hraje i barva vlasů. Lidé s blond nebo zrzavými vlasy, který se v pubertě výrazněji vystavovaly slunci (tedy více než 2 hodiny denně během léta), jsou na rozvinutí makulární degenerace náchylnější. (Pokud je porovnáváme s lidmi, jejichž pobyt na slunci trval méně než dvě hodiny.) U lidí s tmavšími vlasy nebylo zjištěno zvýšené riziko pro vznik věkem podmíněné makulární degenerace. (Klein, 2014)

Barva vlasů a zvýšené riziko Parkinsonovy choroby

A znovu rusovlasí lidé. Podle studie z roku 2009 je vyšší riziko propuknutí Parkinsonovy choroby mezi zrzavými lidmi než u lidí s černými vlasy. (Gao, 2009) Obzvláště, pokud se vyvine před dosažením věku 70 let. Přesný důvod sice odborníci neodhalily, hypotéza však zní, že melanin, který dodává vlasům a pokožce pigment, se může vázat na toxiny a chránit tak lidí s tmavšími vlasy před degenerativními onemocněními.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

  • Vitamíny pro vlasy FOLIVITAL PRO

    Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO obsahují vyváženou směs účinných látek, vitamínů a minerálů působících zevnitř na kořínky vlasů pro - silnější vlasy, oživení slabých vlasů a zastavení vypadávajícími vlasů.

Čtěte víc