Domů / / Uzlíky na vlasech – 4 jednoduc...

Uzlíky na vlasech – 4 jednoduché kroky jak zabránit zauzlení a lámání vlasů

Poslední úprava 16.11.2016
Sdílet článek

Uzlíky na vlasech se označují také jako "vílí uzlíky", protože jsou tak malé, že by je mohla zamotat pouze malá víla. Jsou to vlastně velmi malé uzlíky, které se mohou objevit na kterékoliv části vlasu. Když se vlas obtočí sám kolem sebe, vytvoří se uzel. Tyto uzlíky na vlasech jsou pro mnohé ženy příčinou frustrace a nezdaru při snaze o růst dlouhých vlasů. Častěji se tvoří při kudrnatých vlasech. Pokud máte kudrnaté nebo pevně stočené vlasy, je 10 až 15 procent z nich zauzlovaná. To svědčí o dvou věcech. Za prvé, uzlíky na vlasech nejsou výsledkem poškození vlasů. Takže vy, kdo jste si mysleli, že něco děláte špatně, si můžete vydechnout. Za druhé, zauzlení jednotlivých vlasů je v podstatě přirozená, nedílná součást kudrnatých a pevných vlasů.

A přestože nedokážeme uzlíky na vlasech eliminovat úplně, je několik věcí, které můžeme udělat pro zredukování jejich počtu. Je třeba, abychom měli minimum uzlíků, pokud si chceme nechat narůst dlouhé vlasy. Uzlíky na vlasech mohou způsobit více poškození, zaplétání a můžou vést k dalším uzlíkům.

Poučte se na chybách jiných a zrychlete objevení správného režimu na zmírnění uzlení vlasů. Jak tedy můžete bojovat proti uzlíkům ve vlasech?

1) Žádný radikální sestřih!

Co mají společného radikální sestřih a jednotlivé zauzlené prameny vlasů? Někdy věru mnoho. Při radikálním sestřihu vlastně odstřihnete poškozené a chemicky upravované vlasy s tím, že si necháte dále růst přirozené vlasy.

Pokud jste si vlasy vyrovnávaly a nyní si chcete nechat svou přirozenou kudrnatou texturu, je vhodné vyrovnávané vlasy neustříhnout, aby měli vlasy šanci podrost a konečky se neuzlili, protože rovným vlasům tento problém v podstatě nehrozí.

Pokud jste si již ale svou chemicky upravovanou část vlasů odstřihli a chcete zabránit vzniku, nebo už dokonce máte ve vlasech uzlíky, jsou následující tipy pro vás.

2) Vlasy udržujte lubrikovány

Pozor, nemyslíme hydratované vlasy. I když je hydratace vždy dobrá pro přirozeně kudrnaté vlasy, protože jsou suché, dopraskané a zlámaná. Není ale dost, pokud jsou tyto vlasy hydratované a udržují vlhkost. Hydratace je primárně prospěšná nitru vlasu, tedy části pod kutikulou. Hydratace vlasů pomáhá při prevenci "opotřebení" vlasů, kam patří roztřepené konečky a lámavost vlasů. Vaše vlasy ale mohou dostávat maximum hydratace a přesto se na nich budou tvořit uzlíky ... abyste zauzlení vlasů zabránili, je důležité udržovat konce vlasů lubrikované, tedy pokryté penetračním olejem nebo nějakou hustou látkou.

Pokrytí konečků vlasů olejem nebo hustou látkou jako je například bambucké máslo, způsobí dvě věci:

  • dodá váhu koncům vlasů, takže se nebudou motat a třít jeden o druhý,

  • jednotlivé prameny vlasů budou natolik lubrikované, že budou příliš kluzké na to, aby se motali a uzlili.

Konečky stačí nalubrikovat olivovým nebo kokosovým olejem (postačí jedna čajová lžička), případně bambuckým máslem. A to každý den. Zařaďte tuto techniku do vaší denní péče o vlasy a měli byste zaznamenat výrazný rozdíl v množství a počtu zauzlených vlasů, které se vám tvoří ve vlasech. A to už po sedmi dnech!

3) Udržujte si konce vlasů vyrovnané, spletené k sobě nebo vypnuté nahoru

Konečky vlasů jsou nejstarší částí vašich vlasů, proto bývají nejsušší a nejvíce náchylné na poškození v podobě uzlíků na vlasech. Navíc se kudrnaté vlasy zvyknou zauzlovat i proto, že se jejich konce vytáčejí nahoru, stáčejí se a točí se kolem sebe samých. Na konci vlasu totiž není dostatečná váha k tomu, aby se vlny natáhli a vyrovnali. Je to podstata kudrnatých, výrazně texturovaných vlasů.

Nejlepší způsob jak zabránit, aby se uzlíky na vlasech netvořily je, nedat konečkům šanci kroutit se kolem sebe. Konce vlasů si češte do "ochranného účesu", nebudou se vám motat a uzlovat. Pokud je budete mít z dosahu, vyhnete se přílišné fyzické manipulaci a zajistíte, že nepřijdou do styku ani s jinými elementy - například je nebude rozfoukávat vítr, nebudou se třít o kabát a klesne šance vzniku uzlíků na vlasech.

Řekněme si ale upřímně, udržet vlasy z dosahu po celou dobu není pouze neproveditelné, není to ani třeba. Krása přirozeně kudrnatých vlasů je v tom, že existuje nekonečné množství účesů, které nepodporují uzlení konců. Konce vlasů si můžete narovnat nebo stočit do klubíčka.

Když říkáme "narovnat konce", nemáme na mysli vyrovnávání s použitím přímého zahřívání, ale natáčení či vyrovnávání buďto natáčkami nebo díky speciálním účesům. Nezapomínejte, že si vlasy třeba ošetřovat bez použití tepla. Narovnání konečků díky twistům, copům a různým drdolům (tedy díky ochranným účesům) pomůže přirozeně kudrnatým ženám nechat si narůst delší vlasy a nedovolit, aby se při tom zauzlili.

Dalším řešením je nechat konečky vlasů v jedné kopě. Jednoduše si je "natočíte" na prst jako na cívku nebo vytvoříte volnou spirálu, kdy jednotlivé prameny nebudou mít prostor na to, aby se na nich udělali uzlíky. Vytvoříte si jakési ochranné hnízdo pro vlasové konečky, vlasy budou pevnější a méně náchylné k nechtěnému motání se. Takové řešení je vhodné pro volnější texturu loken.

4) Ruce pryč od vlasů

Zlozvyk, pokud jde o vlasy, a který je dost běžný, se nazývá "syndrom rukou ve vlasech". Ženy si, možná inspirované svými loknami, natáčejí prameny vlasů na prsty. Při čtení, poslechu hudby, snění ... prostě, téměř neustále. Neuvědomují si ale, že takové zkrucování vlasů má za následek tři věci:

  • vždy, když se dotknete vlasů, odebíráte jim naléhavě potřebnou vláhu. Možná se to nezdá, ale namotán pramínek tady, popotahnuté vlasy tam, z dlouhodobějšího hlediska tato činnost přispívá k tvorbě suchých vlasů.

  • Sušší vlasy a zvýšená manipulace znamenají krepatějící se vlasy. Kudrnaté vlasy jsou již od podstaty náchylné ke krepatění. Už jen při pomyšlení na tento stav se mnohým dělají na vlasech uzlíky. Takže si umíte představit, jak zamotané a zauzlené musí vlasy být, pokud si s nimi neustále hrajete.

  • Kvůli tažení a stáčení vlasů se tyto vlastně "scvrkávají". Jejich konce se totiž k sobě stočí ještě těsněji.

Když se zkombinují všechny tři body, máme zde perfektní podmínky pro uzlení a lámání vlasů. Podobně jako když se nemáte česat tehdy, pokud jste naštvaná nebo spěcháte, i nekontrolovatelné pohrávání se s vlasy by mělo být tabu. Nejen, že si nabalujete jeden uzlík na druhý. Takové zacházení s vlasy porušuje všechna pravidla pro růst dlouhých, zdravých vlasů.

Zbavit se syndromu rukou ve vlasech určitě nebude jednoduché. Dlouholetého zvyku se z večera do rána nezbavíte. Je třeba si však vymyslet nějakou náhradní činnost a to vždy, když si uvědomíte, že zvedáte ruku a ta se blíží ke vlasům.

Protože suché a zauzlené vlasy jsou lámavé vlasy. A zničené lámavé vlasy nikdy nebudou tou korunou krásy, po které touží každá žena.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc