Domů / / / Kataláza v ovoci a zelenině pr...

Kataláza v ovoci a zelenině proti šedivění vlasů

Poslední úprava 15.07.2019
Sdílet článek

Kataláza je protein nacházející se v buňkách všech organizmů, který mění peroxid vodíku na vodu a kyslík. Tělo sice produkuje katalázu, ale její množství s přibývajícím věkem klesají. Následkem je rozvinutí onemocnění jako je rakovina a stavů jako šedivění vlasů. Naštěstí kataláza se nachází v mnoha druzích ovoce a zeleniny a to v dostatečně vysokém množství na to, aby proměnila toxické oxidanty na látky, které jsou pro tělo užitečné.

Vyzkoušejte kombinaci vitamínů zaměřených na zastavení šedivění vlasů - Vitamíny proti šedivění vlasů

Pšeničné listy a pšeničné klíčky

Klíčky pšenice a ječmene obsahují vysoké množství antioxidantů včetně katalázy. Lucerna (jetel), růžičková kapusta a mladé výhonky tmavě zelených rostlin obsahují podstatně větší množství katalázy, než ty starší. Pro co nejlepší účinek jsou vhodné čerstvé, syrové, organicky pěstované rostlinné potraviny. Vysoká teplota a zpracování výrobci potravin či dlouhá doba skladování oslabuje a ničí enzymy katalázy. Takže proti šedivění vlasů moc nepomohou.

Zelenina

Několik druhy zeleniny obsahují dostatečné množství katalázy k tomu, aby bylo zdraví člověka zachováno. Pórek, cibule, brokolice, pastinák, cuketa, špenát, kapusta, ředkvičky, mrkev, červená paprika, kedlubny, okurky, celer a červené zelí jsou bohaté na katalázu. Například taková cuketa jí již obsahuje méně. Brambory jsou levným, univerzálním zdrojem katalázy. Sladké brambory jsou dokonce považovány za nejvýživnější zeleninu. Avokádo patří mezi jeden z nejbohatších zdrojů katalázy, ale obsahují i hodně tuku.

Ovoce

Katalázu obsahuje každé ovoce. Některé více a některé méně. Kiwi, broskve, třešně, meruňky, banány, meloun a ananas mají vysoké množství katalázy. Naopak jablka a hrozny obsahují nižší množství. Přestože je kataláza jeden z nejodolnějších enzymů proti teplu, vaření snižuje aktivitu enzymu. Takže konzumace syrového ovoce poskytuje vyšší množství katalázy.

Výživové doplňky

Ačkoli přirozené, nezpracované a tepelně neupravené potraviny jsou nejlepším zdrojem antioxidačních enzymů, katalázu lze získat i z výživových doplňků. Problém s katalázovými doplňky stravy je ten, že jsou mnohdy strávené ještě předtím, než mohou dosáhnout tkáně a rozštěpit molekuly vodíku. Antioxidační doplňky stravy účinkují nejlépe tehdy, když se zkombinují z různých enzymů. Vitaminy nebo výživové doplňky vyrobené z celých nezpracovaných potravin, které obsahují mangan, měď, zinek a selen mohou poskytnout tělu potřebné složky, aby mohlo následně tělo tvořit více katalázy a bojovat proti šedivění vlasů.

Zdroje

Kataláza v ovoci a zelenině proti šedivění vlasů Průměrné hodnocení: 3.3 (3 hodnocení­)

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy