Vypadávání vlasů v těhotenství a po porodu - příčiny a léčba

Poslední úprava 30.01.2017
Sdílet článek

Může být velmi stresující, nacházet velké chuchvalce vlasů na hřebenu nebo v odtoku. Ale vypadávání vlasů v těhotenství - tedy během těhotenství i po porodu - je typické.

Naštěstí se růstový cyklus vlasů po těhotenství vrátí do normálu. Co ale mezitím můžete udělat? Jaké jsou rady a tipy pro nastávající i čerstvé maminky, které se trápí s řídnoucími vlasy?

Nejčastější otázky na téma vypadávání vlasů v těhotenství

Co způsobuje vypadávání vlasů během těhotenství a po porodu?

K vypadávání vlasů může docházet během těhotenství a v období po porodu kvůli hormonálním změnám. Tyto hormonální modifikace mohou interferovat s růstovým cyklem vlasů, což mnohdy vyústí až do padání vlasů. Některým ženám začnou vlasy výrazněji padat 3 až 9 měsíců po porodu. Tento druh padání vlasů se označuje jako postpartum alopecia (poporodní alopecie). Obecně se jedná o dočasný problém. Cyklus vývoje vlasů se vrátí do normálu v rámci jednoho roku.

Pokud ženu trápí vypadávání vlasů v těhotenství, vrátí se po něm vlasy do normálu nebo vypadávání vlasů pokračuje?

U většiny žen se do dvanácti měsíců po těhotenství obnoví pro ně typická hustota vlasů. Pokud se tak nestane, je třeba se obrátit na lékaře, aby zjistil příčinu vypadávání vlasů. Lidem padají vlasy z různých důvodů a může jich být i více najednou.

Co může žena udělat pro to, aby padání vlasů zastavila nebo alespoň zmírnila?

  • Nechat si u lékaře zkontrolovat hladiny hormonů a prodiskutovat nejlepší možnosti týkající se nastolení hormonální rovnováhy.
  • Snažit se o zdravý, vyrovnaný jídelníček. Tím může pomoci zachovat potřebné množství živin, které vyžaduje vlasová pokožka a vlasové folikuly k tomu, aby dokázali zachovat maximální růst vlasů.
  • Ovoce a zelenina obsahuje antioxidanty, které podporují růst vlasů. (přečtěte si, která zelenina a ovoce podporuje růst vlasů)

Jak se může žena s řídnoucími vlasy o své vlasy pečovat?

  • Ošetřujte a upravujte své vlasy velmi jemně. Pořiďte si kvalitní šampon i kondicionér, které dokáží zásobovat vlasovou pokožku živinami, aby na ní mohly růst vlasy.
  • Při česání používejte široký hřeben, abyste předešli zamotávání a krepatění vlasů.
  • Snažte se nevyčesávat vlasy nahoru a spínat pevnými pryžovými gumičkami. Raději zvolte jemnější látkové gumy případně čelenky.
  • Snažte se omezit jakýkoliv nadměrný mechanický tlak na vlasy - například nadměrné používání žehliček na vlasy, kulem, případně zbytečně dlouhé fénování.

Jaká kosmetika na přidání objemu řídnoucím vlasům je při vypadávání vlasů v těhotenství vhodná?

  • Používejte jemné přípravky na přidání objemu pro pocit bohatších vlasů. Volte šampony a kondicionéry, které jsou vhodné pro váš typ vlasů. Vyhýbejte se přípravkům, které mohou vaše vlasy ničit, nebo nejsou pro vaše vlasy vhodné.
  • Při sušení vlasů je příliš netřete ručníkem, protože by mohlo dojít k nežádoucímu krepatění vlasů. Raději je sušte volně. Objem můžete vlasům přidat jemným nadzvedávání pramenů během fénování. Můžete také předklonit hlavu a fén směřovat na kořínky vlasů.
  • Požádejte svého kadeřníka o radu a zvolte účes, který dokáže vlasům opticky přidat na objemu a hustotě.
Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy