Domů / / Druhy proteinů ve vlasové kosm...

Druhy proteinů ve vlasové kosmetice

Poslední úprava 31.07.2020
Sdílet článek

Vlasy potřebují vyrovnaný poměr hydratace a proteinů. Naše vlasy jsou vytvořeny z tvrdého vláknitého proteinu označovaného jako keratin. Vysvětlíme si, jak různé druhy proteinů na vlasy mohou pomoci udržet růst zdravých vlasů. Všechny proteiny jsou posilující proteiny. Každý protein může mít svou vlastní charakteristiku.

Udělejte si rychlý test a zjistěte, jestli vaším vlasům chybí proteiny

Navlhčete si vlasy (ideálně po umytí šamponem). Vezměte přibližně dva a půl centimetru vlasů mezi prsty. Podle toho, jak vlasy zareagují na tah, dokážete určit, jestli potřebujete hydrataci nebo proteiny.

 • Vlasy potřebují hydrataci, pokud se vůbec nenatáhnou a zlomí se, nebo pokud jsou na dotek extrémně drsné a křehké.
 • Vlasy potřebují proteiny, pokud se déle natahují a pak se začnou lámat (nebo se vůbec nezlomí). Případně pokud jsou povadlé a na dotek lepkavé.
 • Pokud se vlasy natáhnou pouze trochu a pak se vrátí do normální délky, aniž by se zlomily, je množství proteinů i vláhy správně vyrovnané.

Druhy proteinů

Nejdříve si objasníme, co to znamená hydrolyzovaný protein. Hydrolizovaný znamená, že jde o chemickou sloučeninu rozdělenou na menší jednotky. Pokud tedy uvidíte slovo "hydrolyzovaný" před některým z názvů proteinů, znamená to tolik, že byl protein rozštěpen na menší jednotky.

 • Hydrolyzovaný pšeničný protein: protein rozpustný ve vodě, derivovaný z pšenice. Proniká k jádru každého vlasu. Posiluje a hydratuje vlasy, zvyšuje jejich schopnost získat a udržet hydrataci.
 • Hydrolyzovaný hedvábný protein: derivovaný z jedné z nejpevnějších přírodních vláknin na světě. Na vlase tvoří krystalickou ochrannou bariéru. Zlepšuje pružnost vlasů, jejich odolnost, zvyšuje lesk (hedvábí je známé svou schopností zadržet 10 tisíc násobek své váhy ve vodě).
 • Glykoproteiny: derivované z lastur ústřic, obsahují cukr a aminokyseliny, které pomáhají posílit a vyhladit vlasy.
 • Mléčné proteiny (laktalbumin): derivované z mléka, s vysokým obsahem kyseliny mléčné, obsahují 8 esenciálních aminokyselin. Označuje se za nejlepší protein. Výborný na suché nebo poškozené vlasy.
 • Hydrolyzovaný sójový protein: ve vodě rozpustný protein derivovaný ze sóji. Posiluje a uhlazuje vlasová vlákna. Zvyšuje schopnost vlasu udržovat vlhkost. Dodává lesk a vyhlazuje vlasy.
 • Kolagenový protein: zvyšuje elasticitu vlasů.
 • Rostlinný protein: hydratuje vlasy. Výborné pro porézní a poškozené vlasy a roztřepené konečky. Absorbuje se mnohem snadněji do vlasu než živočišné proteiny. Nehromadí se a nezanechává nánosy.
 • Živočišný protein: štěpí se na mastné kyseliny a pokrývá vlasy. Na vlasech zanechává nánosy.
 • Keratinový protein: každý jeden vlas je tvořen proteinem keratin. Je to nejsilnější z proteinů v produktech péče o vlasy. Posiluje vlasy a zabraňuje jejich lámání. Vyhlazuje vlasové kutikuly tím, že snižuje krepovitost, vlasy jsou jemnější a lesklejší.
Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

 • Šampon proti vypadávání vlasů FOLIVITAL PRO

  Účinný šampon proti vypadávání vlasů určený pro muže i pro ženy. Synergická směs DHT blokátorů, antioxidantů, minerálů, proteinů a léčivých bylin obnovuje rovnováhu, optimalizuje zdraví vlasové pokožky a zlepšuje vitalitu a tloušťku vlasů.

Čtěte víc

Blízke témy