Domů / / 19 tipů jak se zbavit vrásek n...

19 tipů jak se zbavit vrásek nad horním rtem

Poslední úprava 28.02.2023
Sdílet článek

Jemné nebo hluboké linie, které se objevují kolem úst a rtů se nazývají perorální vrásky.

Vrásky nad horním rtem se většinou vyskytují u lidí ve věku nad 50 let, avšak v mnoha případech se objevily mnohem dříve, a to zejména v případech, kdy byla pokožka v okolí úst vystavena slunci či tabákovému kouři. Při každém špulení rtů, potáhnutí si z cigarety nebo popíjení brčkem dochází ke kontrakci svalů v okolí rtů.

Vrásky nad horním rtem se dají zmírnit mnoha způsoby: chirurgický zákrok, lokální séra nebo i preventivní opatření.

Hlavní příčiny vzniku vrásek nad horním rtem

Nejčastější příčinou vrásek nad horním rtem je přirozené stárnutí. Jak lidé stárnou, jejich pokožka ztrácí kolagen a elasticitu, která dodává pleti její pevnost a také schopnost regenerace. Důsledkem je pak povadlá pokožka a vrásky, včetně těch, které se objevují nad horním rtem. I přesto, že neexistuje způsob jak znovu navrátit elastin, na podporu uvolnění většího množství kolagenu je dostupných mnoho procedur a sér proti příznakům stárnutí.

Další příčinou vrásek nad horním rtem je vystavování se toxinům z okolního prostředí. Ničí kožní buňky i kolagen, čehož důsledkem je povadlá pokožka a nedostateční pružnost kůže.

Kouření je také příčinou vrásek, protože zužuje krevní cévy a omezuje příjem živin a kyslíku do pleti. Vznikají tak kuřácké vrásky.

A nakonec nasolabiální ohybové linie nebo "vrásky smíchu", ovšem ty by nám měli spíše lichotit.

Ošetření vrásek kolem úst

1) Exfoliace

Pomocí některých domácích tipů dokážete vaše vrásky nad horním rtem odstranit a rty zjemnit a vyhladit. Exfoliace se považuje za jeden z nejdůležitějších aspektů péče o pleť a dokáže po čase radikálně změnit její vzhled. Obecně řečeno, exfoliaci pleti kolem úst se zbavíte suchých a odumřelých kožních buněk, čehož důsledkem je čerstvější a mladši vypadající pleť. Na rty byste měli používat jemný exfoliujúci čistící prostředek, díky němu budou svislé čáry nad vašimi pery mělčí. Vaše rty dokáží udržet vlhkost pouze pokud se zbaví mrtvých buněk.

2) Obličejová gymnastika pro rty

Jak se pomocí takových obličejových cvičení zbavíte vrásek kolem úst? Věnujte se obličejové gymnastice pravidelně, je to totiž jedna z nejlepších přírodních kúr na zbavení se vrásek nad horním rtem. Na zmírnění těchto vrásek zkuste následující obličejovou jógu:

 1. Ohrňte rty. Ale příliš je nešpulte ani nezatínajte zuby.
 2. Položte ukazovák do středu horního rtu a jemně poklepte.
 3. Představte si, že se snažíte rozmáčknout tužku, kterou máte vloženou mezi rty, těsně pod ukazováčkem, kterým poklepáváte po horním rtu.
 4. Věnujte se tomuto cvičení na vrásky 1 minutu. Díky tomuto cvičení budou vaše rty plnější a současně jde o super tip jak se zbavit vrásek nad horním rtem.

Zkusit můžete i toto:

 1. Začněte rozevřením úst doširoka, jako když řeknete "Í". Vydržte 2 sekundy.
 2. Pak ústa pevně našpulte, až se rty téměř dotknou nosu. Znovu vydržte dvě sekundy.
 3. Pak rozevřete ústa znovu do pozice písmene "I".
 4. Po dvou sekundách vyformujte ústa do písmene "O". Znovu počkejte dvě sekundy a ústa uvolněte.
 5. Cvičení opakujte 20 krát.

3) Hydratační krém

Na okolí úst je vhodný denní hydratační krém. Dalším přípravkem, který byste měli používat na stimulaci produkce kolagenu a vyplnění vrásek, je retinol. Ráno použijte hydratační krém s ochranným faktorem SPF a peptidy a na noc použijte kyselinu glykolovou, sérum s vitaminem C a následně hydratační krém pro podporu tvorby kolagenu. Přírodní léčba vrásek nad horním rtem začíná důkladnou hydratací pleti.

Pro zbavení se vrásek nad horním rtem i vrásek z kouření je důležitá pravidelná hydratace rtů a oblasti nad horním rtem.

Na noc se doporučuje zpevňující krém, který aplikujete na krk a obličej a vmasírujete do pleti krouživými pohyby zaměřením na oblast nad horním rtem. Doporučuje se také používat podobný krém každou noc, předtím, než půjdete spát.

4) Krém na vrásky nad horním rtem

Na zbavení se hlubokých vrásek nad horním rtem byste rozhodně měli používat krém na vrásky. Na trhu je dostupných mnoho krémů na vrásky, které zaručují jejich fixaci. Vyberte si ten nejkvalitnější krém na vrásky, který vám pomůže pleť hydratovat, odstranit hluboké vrásky nad horním rtem a také zabránit opětovnému vytvoření vrásek. Měli byste vsadit na krém na vrásky, který obsahuje hydroxykyseliny. Tyto krémy se starají o přirozeně se vyskytující kyseliny, které oddělují horní vrstvu odumřelé kůže, čehož důsledkem je mladě vypadající pokožka v okolí rtů. Díky takovým krémům bude vaší pokožce dodána potřebná výživa, vrásky kolem úst budou pryč a předejdete také opětovnému výskytu vrásek. Obecně jsou hydroxykyseliny v kombinaci s retinolem a jinými vyživujícími prvky na péči o pleť v zbavení se svislých vrásek nad vaší horním rtem nejužitečnější.

5) Opalovací krém

Jak již víte, UV záření je hlavním přispěvatelem k předčasnému stárnutí, tak i k vráskám nad horním rtem. Ultrafialové záření totiž vstupuje do vrstev pokožky a obě UVB a UVA záření způsobují poškození pleti, které může vyústit do povislé pokožky a vrásek nad horním rtem. Pro odstranění vrásek nad horním rtem je proto ochrana pokožky v okolí úst nezbytná. Nejlepším způsobem jak pokožce v okolí úst zajistit ochranu před slunečním zářením je aplikace rtěnky, lesku nebo tónovaného balzámu na rty, který obsahuje ochranný faktor SPF 30.

6) Botox k odstranění vrásek nad horním rtem

Botox dokáže zmírnit opakující se kontrakce svalů, zmírnit vzhled vrásek a zabránit jim v jejich prohloubení. Obecně řečeno, botoxové injekce používané do horního rtu dokáží zmírnit vzhled mimických vrásek (vrásky, které vznikají v důsledku pohybu). Ve vážnějším případě, v podobě vrásek způsobených kouřením, ke zmírnění svalového pohybu a omlazení rtů je do horního rtu vpíchnuto menší množství botoxu. Při důkladném zákroku nejsou obvykle žádné vedlejší účinky. Po zákroku horního rtu byste však měli být opatrní, nesmíte se o horní ret ničím otírat, abyste zabránili v šíření toxinů do jiných částí obličeje.

7) Chemické peelingy

Jak se můžete zbavit vrásek nad horním rtem pomocí chemického peelingu? Při chemickém peelingu se na zbavení hlubokých vrásek kolem úst používá jeden určitý chemický roztok. Aplikací chemických peelingů odstraníte vnější vrstvy vrásčité a poškozené pokožky a podpoříte vznik nové a kvalitnější pokožky. Na chemické peelingy se používají různé druhy chemických látek, jako je fenol nebo alfa hydroxy kyselina. AHA je skupina peelingových přípravků, která zahrnuje kyselinu glykolovou, ovocné kyseliny a kyselinu mléčnou. Tyto kyseliny se, co se týče chemických peelingů považují za nejmírnější. Ten správný chemický peeling si vyberte podle toho, jaký je váš očekávaný výsledek.

8) Injekční výplně

Kromě botoxu se pro zmírnění výrazných vrásek nad horním rtem doporučují i injekční výplně. Tyto výplně jsou prý nejlepší na jemné a mírně linky. Injekční výplně dodávají vaší pokožce mladistvé kontury a zbaví ji mírných až vážnějších vrásek, svislých linek nad horním rtem a vrásek ze smíchu. O injekčních výplních byste se především měli poradit s lékařem.

9) Léčba laserem

Ošetření pleti laserem nabízí dočasné nebo dlouhodobé řešení při hlubokých vráskách nad horním rtem. Ví úplně odstranit vrásky nad horním rtem, které jsou často způsobeny kouřením. Pokud jsou vaše vrásky nad horním rtem hluboké, frakční laserový přístroj vám může pomoci. Laser totiž dokáže zahřát hlubší vrstvy pokožky, a tak podpořit tvorbu nového kolagenu.

10) Dermabraze

Toto ošetření vrásek nad horním rtem zahrnuje vyhlazení pokožky pomocí brusného mechanismu.

11) Olej s vitamínem E

Na rty byste každý večer měli používat olej s vitamínem E. Olej dokáže vyhladit a vyživit jemné linky a vrásky nad horním rtem. Vitamín E dokáže díky bohatým antioxidačním vlastnostem bojovat proti volným radikálům, a tím předejít tvorbě vrásek, zpomalit proces stárnutí a zpevnit pokožku. Vitamin E má regenerační vlastnost, která pomáhá obnovit a opravit poškozené buňky. Vrásky jsou nejpravděpodobněji na suché pokožce a právě díky oleji s vitamínem E vaši pokožku hydratujete do hloubky a díky hydratačním vlastnostem předejdete suché a nevýrazné pleti. Navíc přírodní čistící vlastnosti olejů s vitamínem E jemně zbavují pleť nečistot a odumřelých buněk a umožňují pleti dýchat a zachovat ji zdravou. Jak se tedy zbavit vrásek pomocí oleje s vitamínem E?

 1. Naneste si olej s vitamínem E na prst a jemně masírujte rty.
 2. Pro zmírnění vrásek nad horním rtem, opakujte tento proces každý večer.

12) Skořice

Skořicový krém dokáže dělat divy v ošetření vrásek nad horním rtem. Dokáže totiž pleť zbavit jako jemných linek, tak i hlubokých vrásek.

 1. Aplikujte skořicový krém na rty a nechte působit 30 minut.
 2. Pro zmírnění vrásek nad horním rtem opakujte každý den.

13) Kokosový olej

Kokosový olej obsahuje antioxidanty, které dokáží bojovat proti volným radikálům, a tím zabránit tvorbě vrásek. Tento olej je emolienciem, které působí jako přírodní hydratační přípravek, a tak minimalizuje vrásky a zjemňuje pleť. Kromě toho kokosový olej obsahuje vitamín E a kyselinu laurovou, které se považují za dvojici velmi prospěšnou pleti, jak ve výživě, tak v boji proti vráskám. Kokosový olej je navíc účinný na vrásky a jejich zmírnění, protože dokáže pleť hydratovat a zachovat její elasticitu. Vše, co potřebujete udělat pro zbavení se vrásek je každý večer věnovat rtům jemnou masáž kokosovým olejem a následné ráno olej ze rtů smýt. Díky této metodě budou vaše rty navíc i hladší a růžovější. Kokosový olej je bohatý na mnoho vitamínů, které vám pomohou zbavit se vrásek kolem úst.

14) Šťáva z papáji

Papája má antioxidační vlastnosti, které pomáhají zmírnit vzhled drobných vějířovitých vrásek kolem očí a koutků a také vrásek v okolí čela a úst. Kromě toho vám papája díky obsahu vitamínu C pomůže zbavit se volných radikálů, které poškozují elastin v pleti a kolagen. Papája obsahuje papain, účinný enzym k léčbě vrásek nad horním rtem a jemných linek. Aplikujte šťávu z papáji kolem rtů a nechte působit půl hodinu. Pro nejlepší výsledek opakujte tento proces pravidelně 2 až 3 krát týdně.

15) Mandlový olej

Přírodní sloučeniny vyskytující se v mandlovém oleji mají pozitivní účinky na pleť, a tím dokáží také zmírnit vzhled vrásek. Mandlový olej obsahuje také antioxidanty, jako je vitamin E, který dokáže zvrátit degradaci kolagenových vláken vaší pokožky, čímž pomáhá minimalizovat vrásky. Navíc mandlový olej obsahuje omega 3 mastné kyseliny, které dodávají pleti hydrataci, která je v boji proti vráskám a pro tvorbu bílkovin v pokožce nezbytná. Mandlový olej působí jako zvláčňující látka, díky čemuž dokáže podpořit celkový vzhled pokožky a upravit tón pleti. Tento olej také zmírňuje jemné linky a minimalizuje vzhled černých kruhů a očních váčků. Každodenní masáž použitím mandlového oleje udělá s vráskami nad horním rtem divy. K léčbě vrásek v okolí úst a nad horním rtem se doporučuje opakovat tento proces každý večer.

16) Krém z ovesných vloček

Tento krém z ovesných vloček má 3 benefity. Dokáže zesvětlit tmavé skvrny v okolí úst, ošetřit vrásky nad horním rtem a zmírnit pigmentaci v okolí rtů. Jak je tedy možné zbavit se vrásek nad horním rtem pomocí tohoto krému z ovesných vloček?

 1. Připravte si krém z ovesných vloček smícháním ovesných vloček s mlékem a aplikujte tuto směs na rty a okolí rtů.
 2. Nechte působit přibližně 15 minut a následně smyjte.

17) Cukr a citrónová šťáva

Citron dokáže rozjasnit pleť, zatímco minimalizuje vzhled vrásek, a to vše díky jeho kyselině. Šťáva z citronu dokáže omladit pleť zbavením se odumřelých kožních buněk, a tak minimalizovat vrásky a jemné linky. Citronová šťáva rovněž pomáhá v léčbě stařeckých skvrn, pomocí schopnosti skvrny zesvětlit. Je lepší použít čerstvou citrónovou šťávu, nikoli citrónovou šťávu z láhve, kterou si můžete zakoupit v potravinách. Taková citronová šťáva totiž obsahuje chemikálie, které dokáží poškodit pleť.

 1. Smíchejte cukr a citrónovou šťávu. Použijte však cukr s menšími krystalky.
 2. Následně vytvořenou směs aplikujte na rty a nechte působit 15 minut.
 3. Jemně rty promasírujte a poté smyjte vodou.
 4. Opakujte každý den.

18) Změna životního stylu

Kouření podporuje tvorbu hlubokých vrásek v okolí úst a podporuje také přirozené stárnutí pokožky. Pro zabránění tvorbě vrásek a jejich zhoršení se proto doporučuje s kouřením přestat. Vystavování se slunci je také jednou z hlavních příčin tvorby vrásek v okolí úst. Pokud víte, že budete venku na slunci, je nezbytné aplikovat na obličej ochranný krém, abyste zabránili vzniku nebo zhoršení vrásek v okolí úst, ke kterému dochází kvůli ultrafialovému záření.

19) Retinol

Krémy jako retinoid nebo retinol pomáhají zhustit hlubší vrstvy pokožky a zároveň ztenčit povrchové vrstvy, takže povrchové vrásky působí hladší. Pleťové vody dostupné volně na trhu, které obsahují alfa-hydroxykyseliny dokáží také pomoci ve vyhlazení vrásek. Měli byste se poohlédnout po produktech, které obsahují ingredience podporující tvorbu kolagenu. Takovými ingrediencemi jsou například peptidy, kmenové buňky či růstové faktory.

Další kosmetické tipy jak předejít vráskám a jemným liniím v okolí rtů:

 • Používejte kosmetiku vysoké kvality.
 • Nepoužívejte rtěnky na rty příliš dlouho a nezapomeňte si je před spánkem setřít.
 • Pokud máte suché rty použijte balzám na rty.
 • Pijte 7 až 8 sklenic vody denně.
 • Přestaňte s kouřením.
 • Na rty v létě aplikujte balzám na rty s ochranným faktorem.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc