Domů / / / Nespavost a úzkostná porucha

Nespavost a úzkostná porucha

Poslední úprava 22.08.2022
Sdílet článek

Nespavost může vyvolat úzkost a úzkost může způsobit nespavost. U některých lidí může problematický spánek spustit nebo zvýraznit symptomy v podobě úzkosti. Někdo se neustále nad čímsi trápí, a proto nemůže spát. Tím si zvýrazní své úzkostné stavy a také jiné zdravotní problémy. Může se z toho stát začarovaný kruh.

Nespavost je porucha spánku. Lidé s nespavostí mohou mít problémy při usínání, setrvání ve spánku, případně se budí příliš brzy. Lidé trpící na nespavost často velmi špatně spí, a samotný spánek je nekvalitní. Nespavost přitom může být prvním příznakem poruchy s názvem úzkostná porucha.

Krátkodobá nespavost

Pokud se nespavost objeví kvůli specifické situaci nebo stresoru, považuje se za krátkodobou nebo přechodnou nespavost. Traumatické události, nemoc, zranění nebo velké životní události mohou vyvolat krátkodobé, dočasné problémy se spánkem. Některé lidi postihují problémy se spánkem kvůli změně ročního období, kvůli problémům v práci nebo ve škole, případně kvůli časovému posunu při cestování.

Za normálních okolností si krátkodobá nespavost nevyžaduje medicínskou léčbu. Normální spánkový vzorec se obvykle obnoví, jakmile se situace vyřeší a tím vymizí i úzkost. Pokud však nespavost trvá déle než pár týdnů nebo výrazně ovlivňuje schopnost člověka vykonávat běžné denní činnosti, je třeba uvažovat nad léčbou.

Chronická nespavost

O chronické nespavosti mluvíme tehdy, má-li člověk problémy s usínáním, udržením spánku a příliš časným probouzením, případně pokud je spánek nekvalitní a tento stav trvá měsíc a déle. Nespavost může být i dědičná, mnozí lidé s chronickou nespavostí mají problémy se spánkem v rodinné anamnéze.

Úzkost a stres jsou častými příčinami chronické nespavosti. Existují však i mnohé jiné možné důvody:

  • nízké hladiny melatoninu,
  • vysoké hladiny stresových nebo růstových hormonů,
  • problémy s imunitním systémem,
  • emocionální problémy jako deprese nebo bipolární porucha,
  • fyzická nemoc nebo jiné zdravotní problémy,
  • syndrom neklidných nohou,
  • požívání alkoholu nebo návykových látek.

Pokud je nespavost vyvolána některým z těchto důvodů, považuje se za sekundární nebo komorbidní nespavost.

O chronickou primární nespavost jde tehdy, pokud neexistují žádné jiné zdravotní problémy, které by byly za špatný spánek odpovědné.

Léčba nespavosti

Existují různé léky, které lze k léčbě nespavosti nasadit. Mnohé z těchto léků mohou vyvolat závislost, pokud se užívají příliš dlouho. Dokáží však poskytnout úlevu krátkodobou.

Behaviorální programy mohou pomoci lidem uvolnit se, zbavit se úzkosti, zlepšit schopnost usnout a vylepšit celkovou kvalitu spánku. Behaviorální metody se ukázaly jako účinné u většiny lidí a u mnohých nespavost i vyléčili. Behaviorální techniky mohou zahrnovat:

  • kognitivně-behaviorální terapii
  • progresivní svalovou relaxaci
  • biofeedback
  • kontrolu pobídek
  • paradoxní intenci
  • použití metafor

Pět tipů jak dosáhnout kvalitní spánek

  • Do denní rutiny zakomponujte cvičení. Zvýšením množství aktivního pohybu můžete denně zlepšovat svou schopnost usnout, a stoupne i kvalita spánku. Navíc, cvičení má další zdravotní přínosy. Stačí třicet minut pohybu denně, klidně ve třech desetiminutových spurtech. Může jít o jógu nebo strečink u televize. Uvidíte, že z vás postupně opadne i úzkost.
  • Vyhněte se zdřímnutí během dne. Krátké zdřímnutí, zejména v pozdějších odpoledních hodinách, může narušovat noční spánek. Namísto "šlofíka" zkuste rychlou chůzi, abyste se osvěžili. Pokud to u vás bez zdřímnutí nepůjde, lehněte si dříve, ne až podvečer, a nespěte déle než třicet minut.
  • Vyhýbejte se alkoholu, kofeinu a nikotinu. Alkohol sice může některým lidem s usínáním pomoci, ale kvalita spánku pak není vůbec dobrá. Kofein a nikotin jsou stimulanty a mohou bránit jako v usínání, tak i v udržení spánku.
  • Každý večer jděte do postele ve stejný čas a ráno se ve stejný čas buďte. Dodržujte spánkový rozvrh, pomůžete tělu zafixovat si, že už je skutečně čas na spánek. Čím déle budete tento rituál dodržovat, tím jednodušeji se vám bude každý večer usínat. A na úzkost z nadcházející noci si ani nevzpomenete.
  • Vytvořte si večerní rituál, abyste se snadněji uvolnili. Zároveň tím opět odbouráte večerní úzkost. Rituál týkající se přípravy na spánek upozorní tělo, že je čas spát. Zamyslete se nad věcmi a činnostmi, které vás uklidňují. Může to být čtení knihy, poslech jemné hudby, teplá koupel nebo tichá činnost, jakou je například pletení. Každý večer před spaním si něco z toho vyberte. Takový relax na jednu stranu odbourá vaši úzkost a na druhou stranu zlepší schopnost usnout.
Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc