Proč bolí vlasy?

Poslední úprava 01.08.2023
Sdílet článek

Asi znáte ten pocit, když jste si nějakou dobu nemyli vlasy. Jednoduše jste si je sepnuly do culíku a nosili je tak několik dní po sobě. A vlasy vás najednou začali bolet? Tedy skutečně, fyzicky bolely, jakoby v nich pulzovaly? Samozřejmě všichni víme, že vlasy nejsou živé, nemají žádné nervové ukončení, ani nic necítí. Ale i přesto se můžeme ptát: "Proč bolí vlasy?" Bolest totiž vychází z vlasové pokožky, vyzařuje jakoby dolů po vlasu ... a je velmi nepříjemná!

Jak je to ale možné? Netřeba na to žádnou vědu, aby bylo jasné, že zašpiněné vlasy nebudou na pocit nějak úžasné. Ale proč bolí vlasy, co přesně způsobuje tu divnou bolest, dokonce když vlasy ani nejsou příliš špinavé? Vypadá, že je to částečně vaše vina a částečně vina vašeho těla.

Pozor na hromadění mazu na vlasové pokožce

Pokud si nemyjete vlasy, nebo jen máte mastnou vlasovou pokožku, může u vás docházet k hromadění mazu na vlasové pokožce. Ten se na hlavě usazuje, způsobuje záněty a svědění ve folikulech. To může vyvolat pocit svědění a bolení. Následně si začnete hlavu škrábat, takže začnete vylučovat cytokiny, což jsou drobné chemické látky spouštějící celou zánětlivou kaskádu na vlasové pokožce. Větší zánět znamená vyšší přísun krve do dané oblasti. A ta způsobuje nepříjemnou bolest ve vlasech.

Pozor na agresivní vlasové produkty

Ale co v případě, že jste si vlasy myli včera večer, a vlasy vás začnou bolet už po 12 hodinách? Je třeba si uvědomit, že příčinou mohou být i vlasové produkty. Pokud si dáváte na vlasy a vlasovou pokožku nevymývatelné produkty, krémy, suché šampony, spreje na vlasy, a to den co den, tak si vlasovou pokožku zatěžujete chemickými látkami, ucpáváte ji oleji a nečistotami. To vše může vlasovou pokožku velmi rychle rozdráždit. Hlavně, pokud vás šampon nedokáže zbavit při mytí nečistot.

Pozor na trakční alopecii

Vlasové folikuly jsou jedny z prvních receptorů pocitu. Vlasy jsou součástí nervového systému, takže pokud je potáhnete, vyvíjíte tlak na nervová zakončení, které se nacházejí v kořenech folikulu. A vy cítíte bolest.

Je to také proto, že jsou vlasy zvyklé růst jedním směrem. A nervová zakončení jsou navyklé, že vlasy přirozeně směřují tím kterým směrem. Pokud tedy tuto polohu násilím změníte, opět stimulujete nervová zakončení a vlasová pokožka se stává mnohem citlivější.

Pokud ale jen hodíte rukou a řeknete si, že tu trochu nepohodlí vydržíte a vlasy opět stáhnete do tuhého ocasu, zkuste se zamyslet. Pokud si opakovaně nebo příliš často takto násilím taháte vlasy, vzniká riziko rozvinutí trakční alopecie. Jde o typ vypadávání vlasů, při kterém si vlasy kvůli tahu doslova vytrháváte, a tím vlasy v konečném důsledku řídnou.

Navíc neustálý tah, který na vlasy vyvíjíte stejným směrem, může vlasy poškozovat. Vlasy jsou vlastně mrtvé tkáně, jsou tvořeny keratinem, takže pokud je příliš tisknete nebo taháte mohou se zlomit či roztrhnout. Proto je vhodné vyčesané účesy a drdoly obměňovat. Jeden den si vlasy zapleťte do culíku, druhý den stočte do volného drdolu, pak je můžete sepnout do ocasu.

Dredy a černošské copánky sice oblíbené jsou, jsou však pro vlasy a vlasovou pokožku škodlivé. Jsou hlavními viníky trakční alopecie. Na typu vlasů přitom vůbec nezáleží. Pokud si tedy chcete zaplést copánky, nechte je volnější, neutahujte je příliš.

Pokud jsou drdoly a vyčesané účesy vaší vášní a bojíte se padání vlasů kvůli jejich tahání, existuje řešení. Zabránit dokážete bolesti vlasů i jejich poškozování. Jednoduše si vlasy upravujte jemně a drdoly nenoste dennodenně.

Pozor na barvení vlasů

Další častou příčinou, proč bolí vlasy, je pravidelné barvení vlasů. Může se totiž rozvinout intolerance na obsažené látky v barvě, ještě horší je to při odbarvování vlasů ... a pak při každém dotyku vlasy bolí. Lze sice předepsat lokální steroidy, ale z dlouhodobého hlediska to řešení není.

Pozor na migrény

Bolest vlasů je dosti častý problém u těch lidí, kteří trpí na migrény. Příčinou je v tomto případě stav nazývaný alodynie, objevuje se až u dvou třetin pacientů trpících na migrénu. Při alodynii dokáže i normální nebolestivý stimul - stačí obyčejné česání vlasů, nasazený klobouk či vlasy sepnuté do ohonu, dokonce i dotyk vody při mytí vlasů - a vlasy začnou bolet. Pokud si člověk s migrénou lehne na tu část hlavy, která ho bolí, reaguje i vlasová pokožka obzvlášť citlivě a bolí.

Je to způsobeno opakovaným vystřelováním nervových buněk v mozku, které se podílejí na migréně. Ke spuštění migrény přitom mohou přispět i upjaté účesy. Vlasy však mohou bolet i jako součást záchvatu migrény, kterou spustilo něco jiného.

Pokud vás při migrénách bolí i vlasy, třeba to oznámit lékaři. Je to totiž rizikový faktor na rozvinutí častějších záchvatů migrény.

Jak na bolavé vlasy

  • Jako první, začněte si mýt vlasy častěji než pouze jednou týdně.
  • Používejte méně husté, těžké produkty na vlasy.
  • Vyhýbejte se utaženým účesům a upjatým drdolům, pokud máte zanícenou vlasovou pokožku.
  • Volte rozjasňující šampony, které odstraňují mastnotu a nečistoty z hlavy velmi jemně.
  • Ať už je příčinou bolestivých vlasů nevhodný účes a návyky či migrény, je vhodné nechat čas od času vlasy volně odpočinout, potřebují to totiž úplně stejně jako vy.

Zdroje

Proč bolí vlasy? Průměrné hodnocení: 5 (2 hodnocení­)

Čtěte víc

Blízke témy