Domů / / 12 škodlivých látek v kosmetic...

12 škodlivých látek v kosmetice, kterým se raději vyhněte

Poslední úprava 28.01.2022
Sdílet článek

"Zelená kosmetika" je koncept, který je na vzestupu již několik let. Mnoho lidí, a to i z kosmetického průmyslu, považovalo tuto přírodní kosmetiku za krátkodobý trend, ale čísla ukazují něco jiného. Každým rokem, ať už jde o masový trh nebo luxusní kosmetiku, zelená přírodní kosmetika neustále narůstá.

Co to přesně znamená? Jde o to, že zákazníci vyhledávají produkty, které neobsahují mnohé ze škodlivých látek nacházejících se v kosmetice hlavního proudu - tedy v make-upu, vlasové kosmetice, pleťové kosmetice a v kosmetice určené pro péči o tělo.

Pokud vás zajímají škodlivé látky v kosmetice a to, jaký vliv mohou mít na život či kterým produktům se vyhýbat, je tento článek přesně pro vás. Seznam škodlivých látek v kosmetice, kterým je vhodné se vyhýbat, je velmi dlouhý. Abychom však alespoň začali, nabízíme 12 látek, kterým byste se měli začít vyhýbat skutečně co nejdříve.

Škodlivé látky v kosmetice

Butylované sloučeniny - BHT, BHA

BHT a BHA jsou populární toxické přísady v kosmetice, které se využívají v mnoha produktech jako konzervační látky. Konzervační látky obvykle pomáhají prodloužit životnost výrobku a patří mezi typické nejvíce diskutované škodlivé látky v kosmetice. BHT a BHA lze nalézt v mejkapu a v kosmetice od očních linek až po základní báze. Tyto dvě toxické přísady se nacházejí také v běžných produktech péče o pleť, jako jsou čistící vody a mléka, tonery a hydratační přípravky.

Proč tedy patří butylované sloučeniny na seznam toxických látek v kosmetice? Je na to několik důvodů. Jedním z hlavních problémů BHT a BHA je fakt, že mohou způsobit kožní alergie a jsou spojovány s toxicitou ovlivňující orgány a reprodukční systém.

Uhelný dehet

Už jen samotný název zní dost strašidelně. Dehet je toxická přísada, která se častokrát používá jako barvivo, nachází se však i v produktech, které ošetřují suché vlasy a pokožku. Na štítku nenajdete napsáno přímo "uhelný dehet", skrývá se pod "éčkovým" označením (E 128). Dehet je významnou složkou v mnoha barevných kosmetických produktech. Na náš seznam se dostal proto, že jde o jedno z nejsnadněji kontaminovatelných barviv. Mnohokrát je dehet znečištěn těžkými kovy, které jsou mimořádně toxické pro mozek. Pokud i není kontaminován, není uhelný dehet zcela bezpečný.

Konzervační látky uvolňující formaldehyd

Další konzervační látka na seznamu škodlivé látky v kosmetice. Na rozdíl od výše uvedené konzervační látky, jsou konzervační látky uvolňující formaldehyd takové látky, které při rozpadu uvolňují formaldehydový plyn. Na štítcích znovu neuvidíte napsáno "konzervační látka uvolňující formaldehyd", budete muset trochu více pátrat. Jednou z nejpopulárnějších je kvaternium 15, která se nachází například v očních linkách či maskarách. Kromě toho, že by se jí měli vyhýbat lidé s citlivou pletí a alergiemi, je považována za toxickou i z důvodu rizika spojovaného s možností jejího vdechnutí.

Vůně a vonné látky

Když mluvíme o záludných škodlivých látkách používaných v kosmetice, vonné látky patří jednoznačně na vrch seznamu. Pokud si na štítku všimnete napsáno "parfémované", je velmi pravděpodobné, že se uvnitř nachází množství škodlivých látek. Vonné látky se používají v každém druhu kosmetiky. V kosmetice určené na vlasy, pokožku i tělo. Těžko se identifikuje, protože vonná přísada může být technicky vzato směsí různých ingrediencí. Existuje více než 3000 složek, které lze zařadit mezi vonné přísady.

Olovo

Pokud pomyslíte na olovo a všechny strašné věci, o kterých jste v jeho souvislosti slyšeli, je těžké uvěřit, že jde o chemickou látku, která se nachází v mnoha kosmetických výrobcích a výrobcích osobní hygieny. Přitom se olovo už vůbec nepřidává do barev! Přesto se olovo, škodlivá látka spojována se vznikem vývojových vad, s problémy s plodností a dokonce potraty, dá najít ve výrobcích jako podklady pod make-up či rtěnky. Abychom byli spravedliví, nejde v pravém slova smyslu a toxickou složku v kosmetice, protože do kosmetiky není přidáváno záměrně. Olovo je obvykle vedlejším produktem kontaminace z jiných barevných přísad. Pokud byste si však mysleli, že je kontaminace olovem vzácná, mýlili byste se. Mnohé z nejpopulárnějších značkových rtěnek bylo v minulosti pozitivně testovaných na přítomnost olova.

Parabeny

Pokud i nejste fanatik do bio kosmetiky a zelené kosmetiky, určitě jste už slyšeli o parabenech, které také patří mezi škodlivé toxické látky v kosmetice. Parabeny jsou pravděpodobně nejznámější toxickou přísadou, protože jde o jednu z ingrediencí, kterou velké značky úmyslně odstraňují ze svých výrobků. Dnes není žádným problémem najít šampon nebo podklad na líčení, který na obalu hrdě označuje, že je "bez parabenů". Parabeny jsou typem konzervačních látek, které se nacházejí v nesčetných kosmetických prostředcích. Proč je však na seznamu škodlivých látek? Nuž, pro začátek, jsou velmi snadno absorbovány přes kůži. Pokud již jednou vstoupí do vašeho těla, jsou spojovány s problémy s nervovým systémem, imunitním systémem a reprodukčním systémem.

Sloučeniny polyethylenglykolu (PEG)

PEG sloučeniny patří mezi škodlivé látky v kosmetice, které se používají ke zlepšení schopnosti penetrace produktu. Například hydratační přípravky, které tvrdí, že pronikají hluboko pod kůži pro optimální hydrataci. Znamená to, že tuto toxickou přísadu pravděpodobně najdete v mnoha krémech. PEG sloučeniny nejsou speciálně škodlivé, na seznamu jsou však proto, že jsou často kontaminované karcinogeny. Chcete-li identifikovat PEG sloučeniny, hledejte "-ety", například polyethylenglykol.

Ftaláty

Ftaláty jsou dalším druhem toxické přísady v kosmetice, která se stala dobře známou. Ftaláty se používají v kosmetických prostředcích na zachování barvy nebo vůně. Obvykle je najdete v balzámech na rty a deodorantech, ftaláty se mnohokrát skrývají pod popisem "parfémované". Ftaláty jsou spojovány se vznikem vývojových problémů a neurologického poškození. Souvisí i s reprodukčními problémy jako u žen tak i u mužů.

Siloxany

Siloxany jsou škodlivé látky v kosmetice, nacházející se v mnoha oblíbených produktech. Obvykle se přidávají do kosmetiky, aby byla při aplikaci na pokožku na pocit jemná a hladká. Nejčastěji se pravděpodobně nachází v očních stínech a jiné barevné kosmetice, která je pak jemně sametová. Tak jako mnohé jiné škodlivé látky ze seznamu, i siloxany způsobují poškození reprodukčního a endokrinního systému. Vyhýbejte se výrobkům, které obsahují složky končící na -siloxán nebo -metikón.

Sulfáty

I o sulfátech se toho dost namluvilo a mohli jste se s tímto názvem setkat. O sulfátech lze slyšet, pokud jde o jakýkoliv druh čistící kosmetiky, ať už šampóny nebo čisticí přípravky na obličej. Sulfáty dodávají mnohým tradičním čistícím přípravkům jejich pěnivý, mýdlový charakter. Sulfáty patří mezi škodlivé látky v kosmetice, které jsou snadno vstřebatelné do pokožky a jsou spojovány s respiračními a kožními problémy. Je také běžné, že jsou sulfáty kontaminovány určitými karcinogeny, proto je nejlepší vyhnout se jim úplně.

Triklosan

Triklosan je jednou z nejošidnějších chemických látek na seznamu. Na první pohled se zdá, že jde o pozitivní doplněk produktů pro oblast zdraví a krásy. Pokud se však podíváte hlouběji, uvědomíte si, že to tak není. Tato škodlivá složka je vlastně pesticid, který se používá v antibakteriálních výrobcích. Používá se především na boj proti množení bakterií, což je dobré. Na druhé straně se ale spojuje s hormonálními problémy v těle.

1,4-dioxan

Tato škodlivá přísada je karcinogen, který se používá ke zmírnění účinku jiných drsných chemických látek. Jde však o to, že vyměníte jednu škodlivou látku za jinou. 1,4-dioxan patří mezi přísady, které na štítcích také takto nenajdete. Je ale možné identifikovat produkty, které by ho mohly obsahovat. Jsou to výrobky se složkou "-ety". Častokrát se nachází například v dětských mýdlech.

Čtěte dál
Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc