Domů / / Biotin - doplněk posilující sl...

Biotin - doplněk posilující slabé nehty

Poslední úprava 30.01.2018
Sdílet článek

Dvě nezávislé studie již prokázaly, že biotin pomáhá zahušťovat slabé nehty a snižuje i jejich štěpení. Pouze za 6-8 týdnů jste konečně schopni vypěstovat si pevné a zdravé nehty.

Víte co mají popraskané koňské kopyta dostihových koní společného s křehkými nehty u člověka? Jestli tomu věříte nebo ne - je tam jisté spojení. Popraskané kopyta i lámavé nehty vznikají v důsledku sucha a dehydratace proteinu keratin, ze kterého jsou kopyta i lidské nehty. Další spojení - oba problémy lze úspěšně léčit biotinem.

Když se u závodních koní začnou objevovat popraskané kopyta, nemohou závodit. Aby se tento problém odstranil, krmí je velkými dávkami biotinu. Tuto metodu veterináři používali již od poloviny osmdesátých let. Je úspěšná až natolik, že koně mohou opět závodit. Skupina vědců ze Švýcarska usoudila, že pokud biotin pomáhá regenerovat koňské kopyta, mohl by mít také pozitivní vliv na lidské nehty. Zabývali se vlivem doplňku biotinu na ženy, které měly problém se slabými nehty.

Tato studie testovala 32 žen. Kontrolní skupinu tvořilo 10 žen s normálními nehty, druhá skupina se skládala z 8 žen s problémem lámavosti nehtů, kterým byl podán biotin před samotnou léčbou a i po ní a do třetí skupiny bylo zařazeno 14 žen, kterým byl podáván pravidelně biotin po celou dobu studie . Dávka biotinu byla 2,5 mg denně po dobu minimálně 6 až 15 měsíců. Výsledky studie byly působivé. Tloušťka nehtu u žen z druhé skupiny se zvýšila o 25% a štěpení nehtů bylo sníženo. Tloušťka nehtů u žen ze třetí skupiny se zvýšila o 7% a lámavost poklesla.

Poté, co byla tato studie publikovaná v jistém americkém časopise, nehtová výzkumná centra se rozhodli udělat vlastní studie. Jejich výsledky byly o něco méně úspěšné než u švýcarských vědců, ale přesto byly působivé.

Biotin je jedním z vitaminů skupiny B, jehož funkce není ještě zcela jasná. Nachází se ve většině multivitaminových přípravků, ale jen v nepatrném množství. Obsahují ho některé potraviny jako vejce, vnitřnosti, luštěniny, květák, brokolice a houby. Jaký je přesný účinek biotinu na křehké nehty není známo. Zdá se však, že je bezpečný, bez vedlejších účinků a je k dispozici bez lékařského předpisu. Nicméně, jelikož jeho účinnost je závislá od velmi vysokých dávek je lepší poradit se s lékařem.

Biotin je doporučený pro vaše zdravé nehty v přiměřených dávkách. Jeho přínos se ukáže, když je vitamin přijímán na denní bázi. Pokud si chcete všimnout zlepšení je třeba jej užívat minimálně 6-8 týdnů. Vzhledem k vysoké požadavku dávkování tohoto vitaminu není vhodné jej užívat během těhotenství.

Asi 20% ženské populace trpí lámavostí nehtů. Tato porucha se nazývá - tzv. syndrom křehkých nehtů. je to důsledek ztráty vlhkosti v nehtové ploténce. Nejlepší je léčit to rehydratací. Namáčení nehtů v noci do teplé vody po dobu asi 10 minut a použití hydratačního krému pomůže udržet vlhkost a zlepšit strukturu. Ženy, které mají problém s křehkostí nehtů by se měli vyhnout kontaktu s mýdlem as čisticími prostředky. Stručně řečeno s nehty byste měli zacházet vždy opatrně ať už jsou křehké nebo ne.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc