Domů / / 7 věcí, které o vás říkají vaš...

7 věcí, které o vás říkají vaše nehty

Poslední úprava 29.01.2018
Sdílet článek

Vaše tělo má ve zvyku dát vám vědět, pokud něco není v pořádku, a vaše nehty nejsou výjimka. Jejich tvar, textura, barva a celkový stav mohou být klíčem k tomu, co se děje s vaším zdravím. Zde je 7 věcí - od "vynech tento týden salón" až po "okamžitě navštiv doktora!" - které se vám vaše nehty pokoušejí říci:

1. Slabé, křehké nebo štěpící se nehty

Jak to vypadá: Vaše nehty můžete snadno zlomit nebo ohnout, oloupat je, nebo se soustavně půlí.

Co to znamená: Křehké nehty mohou být spojeny s pokročilým věkem, nebo jsou znakem, že byly přepracovány, vzhledem k škodlivé manikúře, akrylovým nehtům nebo gelovým zábalem. Stejně můžete mít nedostatek vitaminu A (který pomáhá vašemu tělu zpracovat protein a je klíčovou složkou nehtů), vitaminu C, nebo biotinu, což je vitamin B, který může pomoci posílit nehty a urychlit jejich růst.

Co s tím dělat: Vezměte si pauzu! Dejte vašim nehtům čas dýchat, doporučují odborníci. Na pár týdnů opusťte salony, a pokud často myjete nádobí, ujistěte se, že váš krém na ruce nahradíte výživným krémem se složkou pro hezčí nehty. Pokud to nepomůže, je na čase navštívit dermatologa a zjistit, jestli zde nehraje roli nedostatek vitamínů.

2. Žluté nehty

Jak to vypadá: Jak naznačuje nadpis, vaše nehty budou mít jemný nebo dramatický žlutý odstín.

Co to znamená: Může to být množství věcí, jako je plísňová infekce nehtů, psoriáza, nebo skvrny od kouření. Na druhé straně, na vině může být i vaše záliba v tmavých lacích na nehty.

Co s tím udělat: Pokud jsou vaše nehty pokryty skvrnami, namočte je do čističe umělého chrupu (skutečně), čímž odstraníte skvrny. Pokud zažloutnutí přetrvává, zhoršuje se nebo je doprovázeno bolestí, může to být plísňová infekce. Nebudete sám - přibližně 50% všech změn na nehtech je způsobených plísňovou infekcí. Naneštěstí, nad plísňovou infekcí může být složité zvítězit, zvláště pokud ji ignorujete. Zažloutnutí také můžeme vidět u pacientů s psoriázou, jako vedlejší účinek některých léků a jako výsledek vzácné poruchy nazvaného syndrom žlutých nehtů. Pokud si všimnete změnu na vašich nehtech, navštivte doktora.

3. Bílé tečky

Jak to vypadá: Malé bílé tečky, které se objevují na povrchu nehtu a neustoupí, ani když se je snažíte odstranit.

Co to znamená: Bílé tečky na nehtech jsou obvykle následkem nějakého typu traumatu - dokonce i něčeho jednoduchého jako je bouchnutí prstu nebo příliš agresivní zastřihávání kůžičky v okolí nehtů.

Co s tím udělat: Nechte jim trochu času, aby narostly, a zmizí. Pokud nezmizí, navštivte dermatologa. Může jít o plísňovou infekci.

4. Tmavé svislé pruhy

Jak to vypadá: Tmavé barevné linie podél nehtu shora dolů, možná tmavší jako základ vašeho nehtu.

Co to znamená: Pigmentové vertikální pruhy jsou běžné u lidí s tmavší pletí, tvrdí odborníci, a mohou být také benigní skvrny v nehtovém lůžku. Nicméně, měnící se pruhy nebo pruhy na jednom nehtu mohou být znakem maligního melanomu - potenciálně smrtelné rakoviny kůže.

Co s tím udělat: Pokud se pruhy dále mění nebo ztmavují, okamžitě navštivte dermatologa.

5. Lžícovité nehty

Jak to vypadá: Nehty budou vypadat jako vyhloubené. Jednoduchý test: kápněte jednu nebo dvě kapky vody z kapek na oči do středu vašeho nehtu. Pokud se voda usadí na vrchu, místo toho aby sklouzla, jsou to lžícovité nehty.

Co to znamená: Lžícovité nehty signalizují nedostatek železa, tvrdí odborník. Pokud máte lžícovité nehty, krevní zásobení se nedostane do středu vašich nehtů a ty nerostou. V některých případech, mohou být lžícovité nehty znakem srdečních chorob nebo hypotyreózy, stavem způsobeným sníženou funkcí štítné žlázy.

Co s tím udělat: Potřebujete navštívit svého lékaře a nechat si udělat dostatečnou analýzu krve, abyste zjistili, čeho nedostatek je za tím. V některých případech mohou být předepsány doplňky železa. Pokud vaše štítná žláza není v pořádku, abyste problém vyřešili, poraďte se s vaším endokrinologem.

6. Horizontální poškození

Jak to vypadá: Hluboké rýhy, které se táhnou přes nehtové lůžko.

Co to znamená: Zabouchli jste si prst do dveří auta? Pokud vaše nehty nedávno utrpěli podobný úraz, odpověď je jednoduchá. Ale pokud se vám podařilo udržet vaše prsty bez zranění, tyto rýhy - nazývané Beau linky - by mohly být znakem něčeho závažnějšího: nejběžnější nekontrolované cukrovky, poruchy krevního oběhu, nebo jiné nemoci spojené s vysokou horečkou (jako pneumonie nebo příušnice).

Co s tím udělat: Pokud jste si neporanili nehty, ale máte Beau linky, navštivte doktora raději pozdě než nikdy.

7. Nehtové rýhy

Jak to vypadá: Vertikální korálkové hřebeny připomínající vosk odkapávající ze svíčky.

Co to znamená: Pravděpodobně hormonální změny, štítná žláza, stres nebo cukrovka.

Co s tím udělat: Promluvte si s vaším doktorem o ostatních symptomech (stejně jako o nehtových rýhách), abyste stanovili správnou diagnózu. Pokud jste s tímto jevem kosmeticky znepokojen, použijte středně jemný pilník na vyhlazení rýh.

Čtěte dál
Tipy pro zdravé nehty
Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc