Domů / / Nejlepší vitaminy pro nehty

Nejlepší vitaminy pro nehty

Poslední úprava 03.02.2023
Sdílet článek

Řekněte sbohem suchým a lámavým nehtům, které prostě nerostou. Zde je seznam těch nejlepších vitamínů na nehty, které zlepší vaše zdraví a pomohou nehtům růst rychleji.

Zdravé nehty odrážejí zdravé tělo. Takže pokud zjistíte, že vaše nehty v poslední době vypadají fádně a trvá věky kým narostou, může to být známkou toho, že můžete trpět nedostatkem vitamínů. Tento seznam nejlepších vitamínů na nehty vám pomůže určit, co vám ve stravě chybí a přivede vás o krok blíže ke krásnějším nehtům a zdravějšímu tělu. Jaký vitamin na nehty vám může pomoci?

Vitamíny na růst nehtů

Vitamín A

Vitamín A je vitamin rozpustný v tuku. Dokáže účinně podpořit růst nehtů. Kromě toho je potřebný i pro posílení kostí, tkání a zubů. Vitamín A je antioxidant, což znamená, že zabraňuje volným radikálům způsobovat poškození uvnitř těla.

Tento vitamín se nachází ve více potravinách jako je hlíza yam, meloun, růžový grep, špenát, meruňky, jablka a citrusové plody. Při těchto potravinách jde o vegetariánské zdroje vitaminu A. Získat jej můžete i z nevegetariánskych potravinových zdrojů, jako jsou vejce, játra, treska a mléko.

Pokud se u vás rozvinou příznaky předávkování vitaminem A jako je zvracení a nevolnost, obraťte se na lékaře.

Vitamín C

Vitamín C je kromě svých mnoha jiných talentů řazen také mezi vitamíny na nehty. Kromě podpory růstu nehtů pomáhá při procesech hojení uvnitř těla. Poskytuje silné antioxidační vlastnosti, což slouží jako prevence poškození lidského těla, způsobeného volnými radikály.

Nedostatek vitaminu C přispívá k zarůstání nehtů a vzniku záděrů. Vitamin C také zvyšuje vstřebávání železa z potravin. Pro zvýšení příznivého účinku vitaminu C se může kombinovat s potravinami, které obsahují vitamin E - další klíčový vitamin pro zdravé nehty. (Vitamín E podporuje krevní oběh, který přenáší kyslík do nehtového lůžka, což podporuje růst nehtů. Vitaminy C a E jsou účinnější když se konzumují společně.)

Při nedostatku vitaminu C mohou růst nehty i vlasy pomaleji. Navíc je potřebný při tvorbě kolagenu, který je také součástí nehtů. Díky kolagenu jsou nehty (i vlasy či kůže) pevné a pružné, při jeho nedostatku naopak křehké a lámavé.

Je důležité poznamenat, že samotné tělo tento vitamín netvoří. Musíte jej získat z potravy nebo multivitaminových doplňků. Vitamin C také můžete načerpat z jahod, borůvek, listové zeleniny, rajčat, pomerančů či papájae.

Neměli byste sníst více než 2000 mg tohoto vitamínu denně, protože vyšší dávky vedou k toxicitě a dostaví se symptomy průjmu.

Vitamín H (Biotin)

Biotin je vitamín, který je součástí komplexu B vitaminů (což jsou dobré vitamíny na nehty) a podporuje růst nehtů. Tento vitamín je spoluzodpovědný za posílení i podporu růstu vlasů, nehtů a pokožky.

Biotin můžete získat z potravin nebo výživových doplňků. Takto dokážete naplnit denní požadovanou dávku. Mezi potraviny obsahující biotin patří celá zrna, houby, květák a banány.

Vitamín B12

Vitamín B12 je další B vitamin, který umí být prospěšný při růstu nehtů. Tento vitamín hraje klíčovou roli při zachování zdravých červených krvinek a brání poškození nervových buněk.

Nedostatek vitaminu B12 může souviset s křehkými a abnormálně tvarovanými nehty - může vést k nadměrnému vysoušení nehtů a k příliš velkému zakřivení nehtových konců. Nepravidelné měsíčky mohou být příznakem nedostatku některého z vitamínů B. Proto je důležité zvýšit množství tohoto vitamínu ve stravě. Vhodnými potravinami jsou hovězí játra, vejce a ryby.

Vitamín B9 (Kyselina listová)

Kyselinu listovou také můžeme zařadit mezi vitamíny na nehty. Tento vitamín pomáhá tvořit buňky, zlepšit růst nehtů a vlasů.

Kyselinu listovou můžete získat z různých potravin jako například listová zelenina, luštěniny, brokolice, avokádo, vejce, řepa, semena a citrusové plody. Doporučený příjem kyseliny listové pro podporu růstu nehtů je přibližně 400-500 mikrogramů.

Vitamíny a minerály proti křehkým a lámavým nehtům

Křehké nehty jsou pozoruhodně běžným problémem, ale riziko vzniku problémů se zvyšuje, když žena vstoupí do menopauzy. Příčinou je vzniklá hormonální nerovnováha. Některé minerály a vitamíny na nehty je dokáží posílit pomocí při obnově nehtu.

Zinek

Zinek je životně důležitý minerál, který udržuje tělo zdravé. Zinek je prospěšný při tvorbě jizev, pomáhá imunitě, růstu nehtů i vlasů. Nedostatek zinku může způsobit to, že budou nehty suché a křehké.

Zinek vyžaduje vitamín B6 pro správné vstřebávání a nachází se v různých potravinách. Nejlepšími zdroji jsou ústřice, červené maso, drůbež. V rostlinných zdrojích zinek najdeme v ořechách, luštěninách a obilovinách. Rostlinné zdroje nejsou tak snadno stravitelné pro organismus, i když oves je dobrým zdrojem zinku a tělo ho snadno zpracuje.

Nadměrný příjem ale může podráždit žaludek a způsobit průjem.

Železo

Vaše tělo potřebuje železo kvůli tvorbě červených krvinek. Více než polovina tělesných zásob železa se nachází v krvi. Nedostatek železa může mít za následek řadu zdravotních problémů. Při nehtech může jít o konkávně tvarované (tedy vyduté) a křehké nehty.

Nedostatek železa lze překonat konzumací sušeného ovoce, fazolí, tmavé listové zeleniny. Železo se nachází také v červeném mase, krůtě a vejcích.

Vitamíny B komplexu

Tyto vitamíny na nehty jsme již výše v textu zmínili. S přibývajícím věkem může narůstat riziko vzniku nedostatku vitamínů B. Biotin pomáhá dalším vitamínem z B skupiny udržovat silné a jasné nehty.

Takže jezte játra, květák, mrkev i lososa.

Minerály a vitamíny na nehty jdou ruku v ruce

Pokud bychom měli problematiku minerálů a vitamínů na nehty shrnout do několika vět, je možné to napsat takto. Vitamín A pomáhá tělu zpracovat proteiny, které jsou potřebné pro zdravé nehtové lůžko a brání vzniku záděrů na nehtech. Nedostatek vitamínů B může způsobit rýhy na nehtech a křehké nehty. Biotin (vitamin H nebo B7) je výborný při léčbě slabých, lámavých nehtů (onychoschizia). Pokud se vám neustále dělají záděry, máte pravděpodobně nedostatek vitamínu C, kyseliny listové a proteinů. A nakonec, vitamin D pomáhá tělu vstřebávat kalcium, které zlepšuje pevnost nehtů a podporuje růst nehtů. S kalciem však souvisí i příjem magnézia. To tělo potřebuje na správné využití vápníku (tedy kalcia). Železo potřebujete, aby měli nehty správný tvar a barvu, zinek podporuje schopnost těla využívat enzymy a minerály, zlepšuje pevnost nehtů.

Pokud se stravujete podle zásad zdravé výživy, tělu dopřejete dostatek vitamínů a minerálů, a přesto máte s nehty problémy, může jít o jiný zdravotní problém, který je třeba řešit. (viz také stav nehtů na rukou a zdravotní problém)

10 možných příznaků na nehtech svědčících o vážných zdravotních problémech

Vzhled nehtu

Možný zdravotní problém

Bílé nehty

Onemocnění jater jako hepatitida

Zažloutlé, místy ztluštělé, pomalu rostoucí nehty

Onemocnění plic, například emfyzém (rozedma plic)

Zažloutlé nehty s mírným zarudnutím v okolí nehtu

Cukrovka

Napůl bílé, napůl růžové nehty

Onemocnění ledvin

Červené nehtová lůžka

Onemocnění srdce

Bledé nebo bílé nehtová lůžka

Anémie

Jamky nebo zvlnění povrchu nehtu

Psoriáza nebo zánětlivá artritida

"Hůlkovité prsty", bezbolestný nárůst tkáně kolem konce prstů, nebo převrácení nehtu

Onemocnění plic

Nepravidelné červené linie ve spodní části nehtového valu

Lupus nebo onemocnění pojivových tkání

Tmavé linie pod nehty

Melanom

Krásné nehty i bez laku

Dostatečným příjmem nejlepších vitamínů na nehty se vaše kůže a nehty mohou výrazně zlepšit. Pro maximální růst nehtů si dejte pozor, abyste pili dostatečné množství vody a každý den si ruce hydratovaly. Nyní, když už víte, jaké vitamíny na nehty jsou dobré a můžete začít s dobrou životosprávou, už nemusíte panikařit, když příště vaše manikérka nebude mít volný termín. Kdo ví, možná budete dokonce chtít předvést své lesklé a zdravé nehty na přírodno.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc