Domů / / Co prozradí Vaše nehty

Co prozradí Vaše nehty

Poslední úprava 21.04.2016
Sdílet článek

Máte zdravotní problémy? Podívejte se na své nehty. Pokud naše oči jsou okna do naší duše, naše nehty jsou dveřmi k pochopení našeho těla. Křehké, vyvýšené, nebo zažloutlé nehty na rukou a nohou nemusí být jen kosmetickou nepříjemností, ale mohou poukazovat na nedostatek živin a zdravotní problémy od anémie po onemocnění štítné žlázy. Nehty trpí nejvíce, když se ke svému tělu nechováme dobře. Živiny se v našem těle do kůže, vlasů a nehtů dostanou jako poslední. Takže problémy s nehty mohou signalizovat problém v našem těle.

Nehty na rukou a nohou jsou tvořeny bílkovinou zvanou keratin a chrání ultra-citlivou pokožku na konci našich prstu rukou a nohou, známou jako nehtové lůžko. Naše nehty jsou tvořeny nehtovou matrix, což je soubor nervů, lymfatických a krevních cév chráněných kutikulou. Nehty mohou narůst do různých tvarů, v závislosti na genetiky jednotlivce, ale zdravé nehty mají podobné vlastnosti: jsou hladké, nezlomí se snadno a jsou průsvitné (růžová barva je následkem sítě malých cév pod nehtovou ploténkou). Ale pokud nehtová matrix nedostává dostatek živin, může dojít k poškození nehtů, změně jejich barvy nebo jejich nepěknému vzhledu.

Naštěstí většinu problémů s nehty můžete vyřešit změnami ve stravě, užíváním vitamínů, doplňků výživy a jednoduchou péčí o nehty. Zde je návod, jak bojovat proti běžným problémům nehtů a učinit z Vašich zničených nehtů silné a zdravé.

Problém: Křehké nebo roztřepené nehty

Příčiny: nedostatek vlhkosti, nebo nedostatek B vitaminu biotinu

Řešení: Užívejte 700 mg biotinu denně nebo jezte na biotin bohatý květák, čočku, arašídy. Hydratuje své nehty zevnitř pomocí 1000 mg rybího tuku denně, který obsahuje kyselinu eikosapentaenovou a kyselinu dokosahexaenovou. Udržujte je hydratované zvenčí aplikací přírodního oleje, např. mandlového dvakrát denně a při mytí nádobí noste rukavice, abyste tak chránili nehty před vysycháním.

Problém: měkké nebo nahoru zakřivené nehty

Příčina: Nedostatek železa

Řešení: Pokud testy potvrdí nízkou hladinu železa, užívejte 325 mg sulfátu železa třikrát denně.

Problém: Vertikální hrany

Příčina: Věk (dívejte se na vertikální hřebeny jako na vrásky na nehtech)

Řešení: Chcete-li vyhladit hrany na nehtech, nehty si vyleštěte několika kapkami mandlového oleje a brusičům z jelení kůže. Jelikož takové leštění odstraní tenkou vrstvu nehtu, každý nehet si projděte brusičům pouze tři až čtyřikrát jednou týdně. Vyhněte se běžným Filler, které používají syntetické chemické látky, jako je škodlivá polyesterová pryskyřice na vyplnění drážek.

Problém: Horizontální hrany nebo promáčknutí

Příčiny: Trauma, způsobená trháním si kůžičky na nehtech nebo neustále údery předním okrajem nehtu do předmětů může na nehtech vytvořit hrany. Promáčknutí naznačují, že nějaké onemocnění - vysoká horečka, nedostatky výživy, psoriáza nebo trauma po operace, skutečně ovlivnila růst nehtů.

Řešení: Jezte dostatek bílkovin (doporučená denní dávka je 55 g). Vitaminu A pomůže nehtem metabolizovat bílkoviny.

Problém: Zažloutlé nehty

Příčiny: nedostatek vitaminu E nebo nedostatečné přestávky mezi lakováním nehtů

Řešení: Odborníci doporučují 100 IU vitaminu E denně. Mandle, lískové ořechy, arašídy, sladké brambory a olej z pšeničných klíčků jsou také dobrým zdrojem tohoto antioxidantu.

Problém: Mykóza nehtů

Příčiny: Kvasnice nebo bakterie, které rostou, pokud je nehtová matrix a kutikula neustále vystavena teplu a vlhkosti. Plísňové infekce se mohou rychle šířit, a to zejména pod nehty. Mezi příznaky patří žluté, zelenavé nebo špinavě-vypadající nehty, hrubé nehty nebo oddělování nehtů z nehtového lůžka.

Řešení: Namočte nehty do antibakteriálního čistého oleje po dobu 15 minut denně, dokud plíseň nezmizí. Pozor však na léky na orální a místní použití. Nemusí vždy pomoci a mohou způsobit problémy s játry.

Problém: Bílé skvrny

Příčiny: Trauma nehtů (nejčastější viník), nebo nedostatek zinku.

Řešení: Doporučuje se užívat 30 mg zinku denně. Zinek můžete získat z červeného masa, sezamových semínek, dýňových semínek, a hrachu. Bílé skvrny způsobené traumatem zmizí, jak nehty rostou.

Kdy je důvod k obavám

Následující problémy s nehty doprovázeno příznaky onemocnění jako je dušnost nebo únava mohou poukazovat na mnohem závažnější onemocnění.

Nehty zakřivené směrem nahoru: onemocnění štítné žlázy

Křehké nehty: hyper nebo hypotyreóza

Žluté nehty: chronická bronchitida

Modré nehtové lůžko: problémy s cirkulací

Červené nehtové lůžko: onemocnění srdce

Bílé nehtové lůžko: onemocnění jater

Co prozradí Vaše nehty Průměrné hodnocení: 5 (1 hodnoceníe)

Doporučené produkty